Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL MEDIENOS IR KITŲ ORGANINIŲ MEDŽIAGŲ IŠ ATSINAUJINANČIŲ GAMTOS IŠTEKLIŲ PAGRINDU PAGAMINTŲ STATYBOS PRODUKTŲ NAUDOJIMO VISUOMENINĖS PASKIRTIES PASTATUOSE NUSTATYMO METODIKOS PATVIRTINIMO

 

2024 m.         d. Nr.  

Vilnius 

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2023 m. liepos 19 d. nutarimo Nr. 582 Dėl medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose“ 1.2 papunkčiu:

1. T v i r t i n u Medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose nustatymo metodiką (pridedama).

2. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2024 m. lapkričio 1 d.

 

 

 

Aplinkos ministras                                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2024 m.                    d. įsakymu Nr.    

 

 

MEDIENOS IR KITŲ ORGANINIŲ MEDŽIAGŲ IŠ ATSINAUJINANČIŲ GAMTOS IŠTEKLIŲ PAGRINDU PAGAMINTŲ STATYBOS PRODUKTŲ NAUDOJIMO VISUOMENINĖS PASKIRTIES PASTATUOSE NUSTATYMO METODIKA

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

 

1.    Medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose nustatymo metodikos (toliau – Metodika) tikslas – įtvirtinti medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų naudojimo visuomeninės paskirties pastatuose apskaičiavimo būdą, nustatant ne mažiau kaip 50 procentų medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų (toliau – medienos ir kitų organinių statybos produktai) panaudojimą visuomeninės paskirties pastatuose (kaip tai apibrėžta statybos techniniame reglamente STR 1.01.03:2017 „Statinių klasifikavimas“) .

2.    Metodika taikoma perkančiosioms organizacijoms ir perkantiesiems subjektams, kurie planuoja pirkti ypatingųjų ir neypatingųjų statinių kategorijai priskiriamų naujos statybos visuomeninės paskirties pastatų (išskyrus neišlikusios nekilnojamosios kultūros vertybės atstatymą (atkūrimą)) projektavimo paslaugas ir rangos darbus, finansuojamus Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto (įskaitant Europos Sąjungos struktūrinius fondus ir kitą tarptautinę finansinę paramą) lėšomis, valstybės vardu pasiskolintomis arba valstybės garantuotų paskolų lėšomis, valstybės pinigų fondų lėšomis, savivaldybių biudžetų lėšomis:

2.1. nuo 2024 m. lapkričio 1 d. iki 2027 m. gruodžio 31 d. – atliekant šių naujos statybos visuomeninės paskirties pastatų projektavimo paslaugų viešuosius pirkimus, kai bus perkami rangos darbai:

2.1.1 administracinės paskirties: valstybės ir savivaldybių valdymo įstaigų, prokuratūrų, teismų, kitų įstaigų ir organizacijų administracinių pastatų, pašto, darbo biržų, informacijos centrų;

2.1.2. transporto paskirties: oro uosto, geležinkelio ir autobusų stočių pastatų, muitinės, transporto bilietų pastatų;

2.1.3. kultūros paskirties: teatrų, kino teatrų, kultūros namų, bibliotekų, muziejų, archyvų, parodų rūmų, planetariumų, radijo ir televizijos pastatų;

2.1.4. mokslo paskirties: institutų ir mokslinio tyrimo įstaigų, observatorijų, meteorologijos stočių, laboratorijų (išskyrus gamybines), bendrojo lavinimo, profesinių ir aukštųjų mokyklų;

2.1.5. sporto paskirties: sporto salių, teniso kortų, baseinų, čiuožyklų, stadionų, maniežų;

2.2. nuo 2028 m. sausio 1 d. – atliekant visų naujos statybos visuomeninės paskirties pastatų projektavimo paslaugų viešuosius pirkimus, kai  bus perkami rangos darbai.

3Metodikoje vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos architektūros įstatyme, Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatyme.

 

 

 

II SKYRIUS

MEDIENOS IR KITŲ ORGANINIŲ STATYBOS PRODUKTŲ NAUDOJIMO PASTATE  VERTINIMAS

 

4.    Vertinant medienos ir kitų organinių statybos produktų ekvivalentinį kiekį, atskirai įvertinama kiekvieno tipo konstrukcijos, nurodytos priedo lentelėje, anglies dvideginio emisija.

5.    Vertinamieji rodikliai išskiriami ir skaičiavimai atliekami vadovaujantis Metodikos priedu, rengiant techninį darbo projektą. Šių rodiklių reikšmes galima keisti iki 50 kg/m3 nuo nustatytų Metodikoje, išsaugant šių rodiklių suminį dydį.

6.    Vadovaujantis Metodika atlikti skaičiavimai tikrinami atliekant statinio projekto ekspertizę.

 

III SKYRIUS

MEDIENOS IR KITŲ ORGANINIŲ STATYBOS PRODUKTŲ NAUDOJIMO PASTATE VERTINIMO SĄLYGOS

 

7. Skaičiuojant medienos ir kitų organinių statybos produktų kiekius, neįtraukiama:

7.1. pastato požeminė dalis, įskaitant perdangą su grindimis virš požeminės dalies;

7.2. evakuacinės ir avarinės laiptinės ir jų sudėtiniai elementai;

7.3. ugniasienės ir priešgaisrinės atitvaros;

7.4. sanitarinės patalpos;

7.5. konstrukcijos, kuriose organinių statybos produktų būtų neįmanoma panaudoti techniškai ar dėl apsauginių priemonių ir (ar) didelių priežiūros kaštų, (baseino ar ledo aikštės atraminės tarpaukštinės konstrukcijos);

7.6. priedangų ir slėptuvių konstrukcijos;

7.7. statinio sąramos, kai jos įtrauktos į bendrą mūro tūrį;

7.8. lauko konstrukcijos (lauko laiptai ir kitos statinio lauko konstrukcijos);

7.9. statinio konstrukcijų jungtys ir tvirtinimo elementai;

7.10statinio konstrukcijų tuštumos ir (ar) ertmės.

8Skaičiuojant nemedines karkasines pertvaras, į skaičiavimus įtraukiami tik karkasinių elementų kiekiai.

__________________________

 

 

Medienos ir kitų organinių medžiagų

iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu

pagamintų statybos produktų naudojimo

visuomeninės paskirties pastatuose

nustatymo metodikos

priedas

 

MEDIENOS IR KITŲ ORGANINIŲ MEDŽIAGŲ IŠ ATSINAUJINANČIŲ GAMTOS IŠTEKLIŲ PAGRINDU PAGAMINTŲ STATYBOS PRODUKTŲ KIEKIO PASTATE APSKAIČIAVIMAS

 

1Medienos ir kitų organinių medžiagų iš atsinaujinančių gamtos išteklių pagrindu pagamintų statybos produktų (toliau – medienos ir kitų organinių statybos produktų) pastatuose vertinimas atliekamas remiantis pagrindinių laikančiųjų ir nelaikančiųjų vidaus ir išorės konstrukcijų anglies dvideginio (toliau – CO2) emisija. Medienos ir kitų organinių statybos produktų kiekiui pastate apskaičiuoti taikomi konstrukcijų ilgalaikiškumo ir fasado išorės laikančiųjų pastato konstrukcijų koeficientai.

Apskaičiuojant medienos ir kitų organinių statybos produktų kiekį, papildomai įvertinamos įvairios medienos ir kitos organinės dangos, birios medienos ar organinės izoliacinės medžiagos, mediniai langų rėmai ar mediniai durų segmentai, kurie mažina viso pastato CO2 emisiją, ir  kitos galimos konstrukcijos iš įvairių energijos sąnaudas mažinančių medžiagų (įvairūs kompozitai), kurių CO2 emisija įvertinama atskirai pagal konkrečias panaudotas medžiagas.

2. Skaičiuojamo medienos ir kitų organinių statybos produktų kiekio pastate procentinė dalis  nustatoma taip:

 

2.1. kai ,

 

;

 

2.2.         kai ,

 

arba ,

 

čia          ,

– pagrindinių konstrukcijų organinių medžiagų užkonservuojamas CO2 kiekis (kg),

– papildomų elementų organinių medžiagų užkonservuojamas CO2 kiekis (kg),

– pagrindinių  konstrukcijų neorganinių medžiagų į aplinką išskiriamas CO2 kiekis (kg).

 

3Pagrindinių konstrukcijų organinių medžiagų užkonservuojamas CO2 kiekis (kg) apskaičiuojamas taip:

 

,

 

čia  – yra 1m3 organinių medžiagų užkonservuojamas CO2 kiekis (kg) (),  – ekvivalentinis tūris (m3), jis apskaičiuojamas taip:

 

,

čia kilg =1, , , , , , .

 

4Papildomų elementų organinių medžiagų užkonservuojamas CO2 kiekis (kg) apskaičiuojamas taip:

 

,

 

čia  – ekvivalentinis papildomų medinių elementų tūris (m3), jis apskaičiuojamas taip:

 

,

 

čia kilg =1, o dydžiai , , , ,  apibūdinti šio priedo 12 ir 13 punktuose pateiktose lentelėse.

 

5Nemedinių pagrindinių konstrukcijų išskiriamas į aplinką CO2 kiekis (kg) apskaičiuojamas taip:

 

,

 

čia  – 1 m3 organinių medžiagų užkonservuotas CO2 kiekis (kg) (),  – 1 m3 gelžbetonio betono išskiriamas CO2 kiekis (kg) (); – 1 m3 plieno išskiriamas CO2 kiekis (kg) ();  – 1 m3 mūro išskiriamas CO2 kiekis (kg) ();  – 1 m3 ekologiško betono išskiriamas CO2 kiekis (kg) (),  – gelžbetoninių ir betoninių konstrukcijų įprasto betono suminis tūris,  – plieninių konstrukcijų suminė masė,  – mūrinių konstrukcijų suminis tūris,  – gelžbetoninių ir betoninių konstrukcijų ekologiško betono suminis tūris.

 

6Gelžbetoninių ir betoninių konstrukcijų įprasto betono suminis tūris (m3) apskaičiuojamas taip:

 

.

 

7Plieninių konstrukcijų suminė masė (t) apskaičiuojama taip:

 

.

 

8Mūrinių konstrukcijų suminis tūris (m3) apskaičiuojamas taip:

 

.

 

9Gelžbetoninių ir betoninių konstrukcijų ekologiško betono suminis tūris (m3) apskaičiuojamas taip:

 

 

čia  – fasado koeficientas,  – gelžbetoninių, betoninių ir mūrinių konstrukcijų ilgalaikiškumo koeficientas,  – plieninių konstrukcijų ilgalaikiškumo koeficientas,  – medinių konstrukcijų ilgalaikiškumo koeficientas.

Fasado koeficientas taikomas išorinėms laikančiosioms konstrukcijoms, prie kurių tvirtinami vėdinamos ar stiklinės fasadinės sistemos. Kai pastate naudojamos vėdinamo ar stiklinio fasado sistemos, šių fasadų laikančioms išorės sienoms taikomas koeficientas , kai nenaudojamos – .

10Medienos ir kitų organinių statybos produktų kiekiui apskaičiuoti taikomų ilgalaikiškumo koeficientų reikšmės yra šios:

 

=0.4, ,  

 

11Pateikta medienos ir kitų organinių statybos produktų kiekio pastate apskaičiavimo metodika taikoma, kai ribinė medienos ir kitų organinių statybos produktų kiekio procentinė reikšmė yra ne didesnė kaip 50 proc. Kai procentinė reikšmė yra didesnė kaip 50 proc., medienos ir kitų organinių statybos produktų kiekis mažinamas proporcingai santykiu  .

12Vertinamieji konstrukcijų ir jų elementų rodiklių žymėjimai pateikiami šio punkto 1 lentelėje.

1 lentelė

Pagrindinės konstrukcijos

Pagrindinės konstrukcijos

Medinių konstrukcijų tūris, m3

Gelžbetoninių ir betoninių konstrukcijų ekologiško betono tūris, m3

VKVM

Vidaus medžio kolonos, statramsčiai

VKEVB

Vidaus kolonos

VKIM

Išorės medžio kolonos

VKEIB

Išorės kolonos

VPM

Medžio perdangos (plokštės, sijos)

VPEB

Plokštės, sijos

VDM

Medžio denginys (stogas)

VDEB

Denginys (stogas)

VISM

Išorės medžio sienos

VISEB

Išorės sienos

VISM

Vidaus medžio sienos

VVSEB

Vidaus sienos

 

 

 

 

Gelžbetoninių ir betoninių konstrukcijų įprasto betono tūriai, m3

Mūrinių konstrukcijų tūris, m3

VKVG

Vidaus gelžbetonio kolonos

VKVB

Vidaus mūro kolonos

VKIG

Išorės gelžbetonio kolonos

VKIB

Išorės mūro kolonos

VPG

Gelžbetonio plokštės, sijos

VPB

Perdangų blokeliai

VDG

Gelžbetonio denginys (stogas)

VDB

Denginio blokeliai

VISG

Išorės gelžbetonio sienos

VISB

Išorės mūro sienos

VVSG

Vidaus gelžbetonio sienos

VVSB

Vidaus mūro sienos

 

 

 

 

Plieninių konstrukcijų masė (gelžbetoninių konstrukcijų armatūra), t

Papildomi mediniai elementai

MKVP

Vidaus kolonos

Medinių elementų tūris, m3

MKIP

Išorės kolonos

VNFM

Fasadinė medžio danga

MPP

Plokštės, sijos

VAM

Vidaus medžio apdaila

MDP

Denginys (stogas)

VGM

Grindų medžio danga

MISP

Išorės sienos

VLDM

Mediniai durų segmentai, langų rėmai

MVSP

Vidaus sienos

VIZOL

Medžio ir (ar) kitos atsinaujinančios organinės izoliacinės medžiagos

 

13Vertinamųjų rodiklių išskaidymas pagal medžiagų ir konstrukcijų tipą pateikiamas šio punkto 2 lentelėje.

2 lentelė

Konstrukcijų tipas

Pastato elementai

Tūrio (masės) dalys, m3 (t)

Medis

Betonas ir gelžbetonis

Plienas

Mūras

Ekologiškas  betonas ir gelžbetonis

Pagrindinės konstrukcijos

Vidaus kolonos (statramsčiai)

VKVM

VKVG

MKVP

VKVB

VKEVB

Išorės kolonos

VKIM

VKIG

MKIP

VKIB

VKEIB

Perdangos (sijos, plokštės)

VPM

VPG

MPP

VPB

VPEB

Denginys (stogas)

VDM

VDG

MDP

VDB

VDEB

Išorės sienos

VISM

VISG

MISP

VISB

VISEB

Vidaus sienos, pertvaros

VVSM

VVSG

MVSP

VVSB

VVSEB

Papildomi konstrukcijų elementai

Fasadinė apdaila (išorės)

VFM

Apdaila (vidaus)

VAM

Grindų danga

VGM

Durys, langai

VLDM

Izoliacinės medžiagos

VIZM

 

 

_______________________