Projektas

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ALEKSANDRO STULGINSKIO ŽVAIGŽDĖS

ĮSTATYMAS

 

Lietuvos Respublikos Seimas,

minėdamas 1920 m. Steigiamojo Seimo ir Lietuvos Respublikos paskelbimo 100-ąsias metines,

priima šį Lietuvos Respublikos Aleksandro Stulginskio žvaigždės įstatymą.

 

1    straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šiuo įstatymu įsteigiama Aleksandro Stulginskio žvaigždė (toliau – apdovanojimas).

2. Šis įstatymas nustato apdovanojimo tikslus, skyrimo ir įteikimo tvarką, kandidatų apdovanojimo Aleksandro Stulginskio žvaigžde vertinimo komisijos sudarymo tvarką, apdovanojimo netekimo tvarką.

 

2 straipsnis. Apdovanojimo skyrimo tvarka

1. Apdovanojimas įsteigtas pagerbti iškilią Aleksandro Stulginskio asmenybę ir skiriamas už parlamentarizmo idėjos, demokratijos ir valstybingumo puoselėjimą.

2. Pretendentais apdovanojimui gauti gali būti Lietuvos Respublikos ir užsienio valstybių fiziniai bei juridiniai asmenys, atitinkantys apdovanojimo skyrimo kriterijus.

3. Apdovanojimas negali būti skiriamas pareigas einantiems Lietuvos Respublikos Prezidentui, Lietuvos Respublikos Seimo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariams. Apdovanojimas negali būti skiriamas po mirties.

4.   Apdovanojimas tam pačiam asmeniui gali būti skiriamas tik vieną kartą.

5. Apdovanojimo skyrimo kriterijus nustato ir apdovanojamą asmenį išrenka Seimo patvirtinta Aleksandro Stulginskio žvaigždės kandidatų vertinimo komisija (toliau – Komisija). Kiekvienais kalendoriniais metais skiriami ne daugiau kaip du apdovanojimai.

6. Iškilmingas renginys, kuriame įteikiamas apdovanojamas, vyksta kiekvienais metais gegužės 15 d., kai 1920 m. Steigiamasis Seimas Lietuvos valstybę paskelbė Lietuvos Respublika.

7.       Apdovanojimą ir liudijimą įteikia Seimo Pirmininkas arba jo paskirtas asmuo Lietuvos Respublikos Seime.

8. Apdovanojimo ir liudijimo gamybą organizuoja ir gamybos išlaidas padengia Seimo kanceliarija iš jai skirtų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimų.

9. Seimo kancleris paveda Seimo kanceliarijos padalinio vadovui paskirti Seimo kanceliarijos padalinio valstybės tarnautoją ar darbuotoją, dirbantį pagal darbo sutartį, Komisijos sekretoriumi. Komisijos sekretorius padeda organizuoti Komisijos darbą ir yra atsakingas už apdovanojimų numeracijos, jų apskaitos, išdavimo, kandidatų į apdovanojimą sąrašo ir apdovanotų asmenų sąrašo tvarkymą, taip pat su Komisijos darbu susijusių dokumentų tvarkymą. Komisijos sekretorius nėra komisijos narys.

 

3 straipsnis. Pretendentų apdovanojimui gauti pateikimo tvarka

1. Siūlyti kandidatus apdovanojimui turi teisę Lietuvos Respublikos juridiniai asmenys, Seimo nariai.

2. Teikiant kandidatūras apdovanojimui pridedami šie dokumentai:

2.1.  kandidato anketa;

2.2.  kandidato gyvenimo aprašymas;

2.3.  išsamus veiklos, už kurią kandidatą siūloma apdovanoti, aprašymas;

2.4.  ne mažiau kaip dvi rekomendacijos;

2.5.  kita medžiaga, pagrindžianti siūlymą apdovanoti kandidatą.

3. Kandidatūros apdovanojimui Komisijai teikiamos kiekvienais metais nuo sausio 1 d. dienos iki vasario 20 dienos.

 

4 straipsnis. Komisijos sudarymo principai

1.   Komisiją sudaro 9 nariai, kuriuos tvirtina Seimas pagal frakcijoms numatytas kvotas.

2.   Komisijos nariai Komisijos pirmininką ir jo pavaduotoją renka per pirmąjį posėdį atviru balsavimu paprasta balsų dauguma. Iki Komisijos pirmininko ir jo pavaduotojo išrinkimo Komisijos posėdžiams pirmininkauja vyriausias pagal amžių Komisijos narys.

3.   Komisija savo darbe vadovaujasi Komisijos patvirtintu Komisijos darbo reglamentu.

 

5 Straipsnis. Komisijos funkcijos ir darbo organizavimas

1.   Atlikdama savo funkcijas, Komisija:

2.1. priima iš juridinių asmenų teikiamus dokumentus apdovanojimui;

2.2. priima sprendimą dėl apdovanojimo;

2.   Kandidatų apdovanojimo vertinimo ir skyrimo kriterijus Komisija nustato Komisijos darbo reglamente.

3.   Atlikdama savo funkcijas, Komisija turi teisę prašyti fizinių ar juridinių asmenų papildomos informacijos apie teikiamus apdovanoti kandidatus.

4.   Komisijos posėdžiai yra uždari, daromas garso įrašas.

5.   Komisijos sprendimai įforminami Komisijos posėdžių protokolais.

6.   Komisija priima sprendimus slaptu balsavimu posėdyje balsavusių Komisijos narių balsų dauguma, įskaitant posėdyje nedalyvaujančių Komisijos narių, kurių nuomonė pareikšta raštu, balsus. Balsams pasiskirsčius po lygiai, sprendimą lemia posėdžio pirmininko balsas. Jeigu Komisijos narys nesutinka su sprendimu ir balsuoja prieš, jo atskiroji nuomonė jo prašymu įrašoma į posėdžio protokolą.

 

6 straipsnis. Apdovanojimo skyrimas

1.   Komisija nustatyta tvarka iš pateiktų kandidatų apdovanojimui sudaro svarstytinų kandidatų sąrašą.

2.   Komisijos sprendimas, kuriuo atrenkami kandidatai apdovanoti medaliu, priimamas ne vėliau kaip iki einamųjų metų kovo 20 dienos slaptu Komisijos narių balsavimu posėdyje balsavusių Komisijos narių balsų dauguma, įskaitant posėdyje nedalyvaujančio Komisijos nario, kurio nuomonė pareikšta raštu, balsą. Jeigu pirmo balsavimo metu nėra išrenkami nugalėtojai, vyksta pakartotinis balsavimas. Pakartotinio balsavimo metu balsuojama dėl dviejų kandidatų, kurie surinko daugiausia balsų, o kai tiek pat balsų surenka daugiau negu du kandidatai, pakartotinio balsavimo metu balsuojama dėl visų daugiausia balsų surinkusių kandidatų.

3.   Posėdyje negalėsiantis dalyvauti Komisijos narys savo sprendimą iš anksto pateikia Komisijos pirmininkui užklijuotame voke. Vokas atplėšiamas per baigiamąjį posėdį.

4.   Sprendimą dėl apdovanojimo skyrimo Komisija pateikia Seimo Pirmininkui ir Seimo valdybai. Informacija apie apdovanotus asmenis skelbiama Seimo interneto svetainėje ir Seimo spaudos pranešimuose.

5.   Apdovanojimas Seimo nutarimu paskiriamas iki balandžio 15 dienos.

6.   Asmenys apie Komisijos sprendimą skirti jiems apdovanojimą informuojami ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo Komisijos sprendimo priėmimo vienu iš šių būdų – raštu, elektroniniu paštu, telefonu.

7.   Kandidatai, kuriems apdovanojimas nebuvo skirtas, gali būti siūlomi pakartotinai.

 

7 straipsnis. Apdovanojimo netekimas

1.   Jeigu paaiškėja, kad apdovanoto asmens veikla žemina apdovanotojo vardą arba jis atsisako apdovanojimo, Komisija gali pripažinti netekusiu galios sprendimą dėl apdovanojimo ir medalio skyrimo ir išbraukti šį asmenį iš apdovanotųjų sąrašo.

2.   Kai Komisija priima sprendimą pripažinti netekusiu galios sprendimą dėl apdovanojimo ir medalio skyrimo ir išbraukia apdovanotą asmenį iš apdovanotųjų sąrašo, ji apie tai paskelbia Seimo interneto svetainėje ir informuoja šį asmenį ir jo kandidatūrą teikusį asmenį.

3.   Asmeniui, praradusiam apdovanojimą ir (arba) liudijimą, jo prašymu gali būti išduotas tik liudijimo dublikatas.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

 

RESPUBLIKOS PREZIDENTAS

 

 

Teikia:

 

 

Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijos vardu –

komisijos pirmininkas Arūnas Gumuliauskas,

Seimo pirmininkas                                                         Viktoras Pranckietis