Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242 4, 19, 52, 53, 58, 59, 77 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ir ĮSTATYMO papildymo 771 ir 822 straipsniais

ĮSTATYMAS

 

2021 m.        d. Nr.

Vilnius

 

 

 

 

 

1 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnio 29 dalį ir ją išdėstyti taip:

29. Trumposios studijos – aukštojo mokslo studijų pakopa kvalifikacijai pagal Lietuvos kvalifikacijų sandaros penktąjį lygį įgyti.“

 

2 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 19 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Valstybinis studijų fondas Vyriausybės nustatyta tvarka administruoja valstybės paskolas ir valstybės remiamas paskolas studentams, švietimo, mokslo ir sporto ministro tvirtinamame aukštojo mokslo socialinės dimensijos (aukštojo mokslo prieinamumo) plane nurodytų priemonių įgyvendinimą, taip pat kitą finansinę paramą studentams, atlieka kitas funkcijas, numatytas Lietuvos Respublikos profesinio mokymo įstatyme.“

 

3 straipsnis. 52 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 52 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Asmenims, baigusiems trumpąsias studijas, suteikiama kvalifikacija, suteikianti teisę užsiimti profesine veikla ir (arba) tęsti studijas pagal koleginių studijų programas.

 

4 straipsnis. 53 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 53 straipsnio 19 dalį ir ją išdėstyti taip:

19. Trumpųjų studijų programas gali vykdyti kolegijos, vykdančios atitinkamos studijų krypties koleginių studijų programas.“

 

5 straipsnis. 58 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 58 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Asmenims, baigusiems trumpąsias studijas, išduodamas įgytą kvalifikaciją patvirtinantis diplomas. Asmenims, baigusiems koleginių studijų programą, išduodamas profesinio bakalauro diplomas ir diplomo priedėlis. Asmenims, baigusiems pirmosios pakopos universitetinių studijų programą, išduodamas bakalauro diplomas ir diplomo priedėlis.“

2. Pakeisti 58 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Asmenims, baigusiems profesines studijas ar studijų modulius, skirtus kitoms kvalifikacijoms įgyti, išduodamas studijų pažymėjimas.“

 

6 straipsnis. 59 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 59 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

59 straipsnis. Priėmimas į aukštąją mokyklą

1. Į aukštosios mokyklos pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas konkurso būdu priimami asmenys,  turintys ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą ir išlaikę ne mažiau kaip tris (stojantieji į menų studijų krypčių grupės studijas – ne mažiau kaip du) valstybinius brandos egzaminus: lietuvių kalbos ir literatūros, matematikos (stojantiesiems į menų studijų krypčių grupės studijas jo išlaikyti nebūtina) ir stojančiojo pasirinktą egzaminą, kurių:

1) įvertinimų aritmetinis vidurkis pagal Lietuvos Respublikos švietimo įstatymą švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka prilygsta pagrindiniam mokymosi pasiekimų lygiui, jeigu stojama į universitetines studijas;

2) įvertinimų aritmetinis vidurkis pagal Švietimo įstatymą švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka prilygsta patenkinamam mokymosi pasiekimų lygiui, jeigu stojama į kolegines studijas.

2.  Asmenų priėmimas į aukštąsias mokyklas gali būti vykdomas iki studijų pagal atitinkamą studijų programą pradžios. Konkursinių mokomųjų dalykų pagal studijų kryptis sąrašą, išskirdamos pagrindinį dalyką, kiekvienais metais nustato aukštosios mokyklos ir, suderinusios su Švietimo,  mokslo ir sporto ministerija, paskelbia jį ne vėliau kaip prieš  3 metus iki atitinkamų metų rugsėjo 1 dienos.  Šio straipsnio 1 dalyje nurodyti priėmimo į aukštąsias mokyklas reikalavimai (išskyrus reikalavimą turėti ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą) netaikomi:

1) asmenims, įgijusiems kvalifikaciją, suteikiančią teisę į aukštąjį mokslą, pagal tarptautinių organizacijų arba užsienio valstybių švietimo programas;

2) asmenims, Lietuvos Respublikoje vidurinį išsilavinimą įgijusiems iki šio įstatymo įsigaliojimo;

3) asmenims, švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka ir atvejais atleistiems nuo valstybinių brandos egzaminų;

4) asmenims, įgijusiems kvalifikaciją pagal trumpųjų studijų programas, stojantiems į tos pačios studijų krypties grupės koleginių studijų programas.

3. Į aukštosios mokyklos trumposios pakopos studijas konkurso būdu priimami asmenys, turintys ne žemesnį kaip vidurinį išsilavinimą ir profesinę kvalifikaciją, įgytą pagal Lietuvos kvalifikacijų sandaros ketvirtąjį lygį atitinkančią profesinio mokymo programą, atsižvelgiant į jų mokymosi pasiekimus ir kitus aukštosios mokyklos nustatytus kriterijus, įvertinus profesiniuose standartuose ir studijų krypčių aprašuose nustatytus reikalavimus.

4. Konkursinio balo sudarymo principus ir kitus kriterijus aukštosios mokyklos skelbia kiekvienais metais iki gruodžio 1 dienos, likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki priėmimo į aukštąsias mokyklas pradžios. Mažiausią stojamąjį konkursinį balą aukštosios mokyklos skelbia kiekvienais metais ne vėliau kaip iki birželio 1 dienos.

5. Bendrą studijų vietų skaičių pagal studijų kryptis ir (arba) studijų krypčių grupes ir studijų pakopas nustato aukštoji mokykla, atsižvelgdama į savo galimybes užtikrinti studijų kokybę.

6. Minimalų studijų programos studijų vietų skaičių valstybinėse aukštosiose mokyklose pagal studijų kryptis ir (arba) krypčių grupes ir pakopas nustato švietimo, mokslo ir sporto ministras, įvertinęs aukštųjų mokyklų siūlymus.

7. Asmenų, stojančių į trumposios pakopos, pirmosios pakopos, vientisąsias ir profesines studijas, priėmimas vykdomas centralizuotai Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos įgaliotos institucijos. Kiekvienais metais iki rugpjūčio 30 dienos savo interneto svetainėse aukštosios mokyklos pateikia visuomenei informaciją apie bendrojo priėmimo į savo aukštąją mokyklą rezultatus pagal studijų programas, o Švietimo, mokslo ir sporto ministerija – informaciją apie bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas rezultatus pagal aukštąsias mokyklas ir studijų programas. Kiekvienais metais iki spalio 1 dienos aukštosios mokyklos pateikia visuomenei informaciją apie institucinio priėmimo į savo aukštąją mokyklą rezultatus pagal studijų programas, o Švietimo,  mokslo ir sporto ministerija – informaciją apie institucinio priėmimo rezultatus pagal aukštąsias mokyklas ir studijų programas.

8. Asmenys, turintys aukštojo mokslo kvalifikaciją, į antrosios pakopos studijų programas priimami aukštosios mokyklos nustatyta tvarka.

9. Asmenys, ketinantys mokytis pagal neformaliojo suaugusiųjų švietimo programas ar studijuoti atskirus studijų dalykus (modulius), priimami aukštųjų mokyklų nustatyta tvarka.“

 

7 straipsnis. 77 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 77 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

77 straipsnis. Studijų kainos apmokėjimas valstybės biudžeto lėšomis

1. Stojančiųjų į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamas studijų vietas ir pretenduojančiųjų į studijų stipendijas konkursinė eilė (toliau – konkursinė eilė) sudaroma švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka, įvertinus valstybinių aukštųjų mokyklų siūlymus, ir paskelbiama kiekvienais metais iki gruodžio 1 dienos, likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki priėmimo į aukštąsias mokyklas pradžios. Stojančiųjų konkursinis balas skaičiuojamas iš brandos egzaminų, mokymosi ir kitų specialiųjų gebėjimų įvertinimo rezultatų. Jis turi būti ne žemesnis negu švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytas mažiausias stojamasis konkursinis balas. Stojantysis, tenkinantis šio įstatymo 59 straipsnio 1 dalies reikalavimus, pagal konkursinę eilę priimamas į valstybinę aukštąją mokyklą, jam skiriama valstybės finansuojama studijų vieta, išskyrus atvejus, kai priėmimas į valstybės finansuojamas studijų vietas yra ribojamas. Kai priėmimas į valstybės finansuojamas studijų vietas yra ribojamas, valstybės finansuojama studijų vieta skiriama, neviršijant valstybės finansavimo, nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 4 dalies 1 punktu.

2. Pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamos studijų vietos aukštosioms mokykloms tenka pagal stojančiųjų, esančių konkursinėje eilėje, pasirinkimą, neviršijant nustatyto valstybės finansavimo ir laikantis valstybinėms aukštosioms mokykloms švietimo, mokslo ir sporto  ministro nustatyto studijų programai minimalaus studijų vietų skaičiaus pagal studijų kryptis ir (arba) krypčių grupes. Trumposios pakopos valstybės finansuojamos studijų vietos tenka kolegijoms šio įstatymo 59 straipsnio 3 dalyje nustatyta tvarka, neviršijant nustatyto valstybės finansavimo ir laikantis valstybinėms aukštosioms mokykloms švietimo,  mokslo ir sporto  ministro nustatyto studijų programai minimalaus studijų vietų skaičiaus pagal studijų kryptis.

3. Iki kiekvienų metų balandžio 2 dienos Vyriausybė, atsižvelgdama į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius, valstybės finansines galimybes ir įvertinusi absolventų įsidarbinimo rodiklius, pagal patvirtintas atitinkamų metų normines studijų kainas nustato:

1) trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų preliminarų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių (įskaitant ir išankstinio priėmimo valstybės finansuojamas studijų vietas) ir skiriamą valstybės finansavimą tose studijų kryptyse ir (arba) studijų krypčių grupėse ir (arba) jų junginiuose, kuriuose ribojamas priėmimas į valstybės finansuojamas studijų vietas, taip pat bendrą kitų studijų krypčių grupių preliminarų valstybės finansavimą (įskaitant ir išankstinio priėmimo valstybės finansuojamas studijų vietas);

2) antrosios pakopos, doktorantūros ir profesinių studijų preliminarų valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių ir skiriamą valstybės finansavimą;

3) pirmosios pakopos, vientisųjų studijų, antrosios pakopos ir doktorantūros studijų preliminarų studijų stipendijų skaičių ir skiriamą valstybės finansavimą.

4. Iki kiekvienų metų balandžio 15 dienos švietimo, mokslo ir sporto ministras, neviršydamas valstybės finansavimo, nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 3 dalies 1 ir 3 punktais, tvirtina atitinkamais metais priimamų asmenų į trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas:

1) preliminaraus valstybės finansuojamų trumposios pakopos studijų vietų skaičiaus ir skiriamo valstybės finansavimo paskirstymą pagal studijų kryptis ir aukštąsias mokyklas;

2) preliminaraus valstybės finansuojamų pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų vietų skaičiaus ir skiriamo valstybės finansavimo tose studijų kryptyse ir (arba) studijų krypčių grupėse ir (arba) jų grupėse, kuriose ribojamas priėmimas į valstybės finansuojamas vietas, paskirstymą pagal studijų kryptis ir (arba) jų grupes, ir (arba) studijų krypčių grupes ir (arba) jų junginius (vidaus sistemos pareigūnų ir sveikatos priežiūros specialistų rengimo – pagal studijų programas, menų ir pedagogų rengimo studijų atveju – ir pagal studijų programas, ir (arba) jų grupes, ir (arba) specializacijas ir (arba) studijų programų arba specializacijų grupes);

3) preliminaraus pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų stipendijų skaičiaus ir skiriamo valstybės finansavimo paskirstymą pagal studijų krypčių grupes ir (arba) jų grupes.

5. Galutinį valstybės finansuojamų trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų vietų skaičių ir jų pasiskirstymą pagal aukštąsias mokyklas bei studijų krypčių grupes tvirtina švietimo, mokslo ir sporto  ministras, kai yra žinomi stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai ir pasirašytos studijų sutartys.

6. Nuolatinės formos studijų vietų, į kurias priimtų studentų studijos pagal šio straipsnio nuostatas apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičius aukštojoje mokykloje išlieka nepakitęs per visą nustatytą studijų laikotarpį, o ištęstinės formos studijų vietų, į kurias priimamų studentų studijos apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičius aukštojoje mokykloje išlieka nepakitęs per laikotarpį, ne daugiau kaip iki pusantro karto ilgesnį, negu nustatytas atitinkamų nuolatinės formos studijų laikotarpis, išskyrus šio straipsnio 7 dalyje numatytus atvejus. Tais atvejais, kai valstybės finansuojamoje studijų vietoje studijuojantis asmuo pašalinamas iš aukštosios mokyklos, praranda valstybės finansavimą arba nutraukia studijas ir kai valstybės finansuojama studijų vieta nėra užimama šio straipsnio 17 dalyje nustatyta tvarka, aukštosios mokyklos studijų vietai skirtas valstybės finansavimas išlieka iki biudžetinių metų pabaigos.

7. Asmuo, kurio studijas finansuoja valstybė, Vyriausybės nustatytais atvejais ir tvarka turi teisę keisti studijų programą ir studijų formą toje pačioje studijų  krypčių grupėje, neprarasdamas likusios valstybinio studijų finansavimo dalies, ne didesnės negu tos studijų programos norminė studijų kaina.

8. Preliminaraus valstybės finansuojamų antrosios pakopos universitetinių studijų vietų ir studijų stipendijų skaičiaus ir skiriamo valstybės finansavimo paskirstymą pagal aukštąsias mokyklas ir studijų krypčių grupes bei galimą nuokrypį tarp studijų krypčių grupių tvirtina švietimo, mokslo ir sporto  ministras, neviršydamas valstybės finansavimo nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 3 dalies 2 ir 3 punktais, atsižvelgdamas į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius, valstybės finansines galimybes,  mokslo ir studijų institucijų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos rezultatų įvertinimą ir (arba) pirmosios pakopos absolventų pagal studijų krypčių grupes ir (arba) studijų kryptis skaičių, kitus švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytus rodiklius. Preliminarus valstybės finansuojamų antrosios pakopos studijų vietų ir studijų stipendijų skaičius ir skiriamo valstybės finansavimo paskirstymas  pagal  aukštąsias mokyklas tvirtinamas švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka. Universitetai, vykdantys tarpkryptines magistrantūros studijas, savo nustatyta tvarka nustato studijų krypčių grupę, su kuria susieja studentų priėmimą.

9. Valstybės finansuojamų doktorantūros vietų ir studijų stipendijų skaičių mokslo ir studijų institucijose tvirtina švietimo,  mokslo ir sporto  ministras pagal mokslo ir meno kryptis, neviršydamas valstybės finansavimo, nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 3 dalies 2 ir 3 punktais, atsižvelgdamas į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius, mokslo ir studijų institucijų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros bei meno veiklos rezultatų įvertinimą, doktorantūros rezultatus, kitus švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatytus rodiklius, taip pat į ir mokslo ir studijų institucijų nustatytas atitinkamų metų doktorantūros studijų kainas. Valstybės finansuojamų doktorantūros vietų ir studijų stipendijų skaičiaus paskirstymas pagal mokslo ir meno kryptis ir (arba) jų grupes ir mokslo ir studijų institucijas tvirtinamas švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka.

10. Švietimo,  mokslo ir sporto  ministro nustatyta valstybės finansuojamų doktorantūros vietų dalis doktorantūros teisę turinčioms mokslo ir studijų institucijoms gali būti paskirstyta konkurso būdu per švietimo,  mokslo ir sporto  ministro nustatytus terminus, pasitelkiant Lietuvos mokslo tarybą. Konkursas vykdomas švietimo,  mokslo ir sporto  ministro nustatyta tvarka, pagal kurią numatoma, kad doktorantūros temas gali siūlyti ministerijos, įmonės, įstaigos arba organizacijos. Švietimo,  mokslo ir sporto  ministro patvirtintame tvarkos apraše numatytais atvejais konkurso būdu valstybės finansuojama doktorantūros vieta gali būti paskirta ir doktorantūros teisės neturinčiai mokslo ir studijų institucijai ar įmonei, vykdančiai doktorantūros krypties aukšto lygio mokslinius tyrimus ir (ar) eksperimentinės plėtros darbus ir dalyvaujančiai konkurse kartu su doktorantūros teisę turinčia mokslo ir studijų institucija (institucijomis). Šiuo atveju taikoma konkurse dalyvavusios doktorantūros teisę turinčios mokslo ir studijų institucijos nustatyta studijų kaina. Konkursą laimėjusi doktorantūros teisės neturinti mokslo ir studijų institucija ar įmonė ir kartu su ja konkurse dalyvavusi doktorantūros teisę turinti mokslo ir studijų institucija (institucijos) sudaro su Lietuvos mokslo taryba suderintą sutartį dėl doktorantūros vykdymo.

11. Valstybės finansuojamų profesinių studijų vietų skaičius nustatomas įvertinus valstybės institucijų, atsakingų už atitinkamos srities specialistų poreikio planavimą, siūlymus ir specialistų įsidarbinamumo rodiklius. Specialistų poreikį, atsižvelgusios į valstybės reikmes, institucijos nustato pagal atitinkamas kvalifikacijas ir iki kiekvienų metų sausio 1 dienos pateikia Švietimo,  mokslo ir sporto  ministerijai. Švietimo,  mokslo ir sporto  ministras, įvertinęs valstybės institucijų, atsakingų už atitinkamos srities specialistų poreikio planavimą, pateiktus specialistų poreikio duomenis, atsižvelgdamas į universitetų nustatytas atitinkamų metų profesinių studijų kainas ir neviršydamas valstybės finansavimo,  nustatyto vadovaujantis šio straipsnio 3 dalies 2 punktu, tvirtina valstybės finansuojamų profesinių studijų vietų skaičių pagal aukštąsias mokyklas ir kvalifikacijas, kurias teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka suteikia aukštoji mokykla (rezidentūros atveju – pagal studijų programas, pedagogų rengimo atveju – pagal ugdymo sričių dalyką arba ugdymo sričių dalykų grupes).

12. Valstybė finansuoja studentų, studijuojančių valstybės finansuojamose studijų vietose, studijų kainą šio įstatymo 83 straipsnyje nustatyta tvarka.

13. Valstybės biudžeto lėšos studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose (įskaitant ir išankstinio priėmimo valstybės finansuojamas studijų vietas) apmokėti skiriamos Vyriausybės nustatyta tvarka.

14. Valstybės finansuojamose studijų vietose studijavę asmenys ir asmenys, gavę studijų stipendiją, pašalinti iš mokslo ir studijų institucijos arba nutraukę studijas, Vyriausybės nustatytais atvejais ir tvarka privalo į valstybės biudžetą grąžinti studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti skirtas lėšas arba jų dalį.

15. Švietimo, mokslo ir sporto ministras nustato konkuravimo dėl priėmimo į valstybės finansuojamas studijas aukštosiose mokyklose tvarką, asmenims:

1) įgijusiems kvalifikaciją, suteikiančią teisę į aukštąjį mokslą, pagal tarptautinių organizacijų arba užsienio valstybių švietimo programas;

2) Lietuvos Respublikoje vidurinį išsilavinimą įgijusiems iki šio įstatymo įsigaliojimo;

3) švietimo,  mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka ir atvejais atleistiems nuo valstybinių brandos egzaminų;

4) asmenims, įgijusiems kvalifikaciją pagal trumpųjų studijų programas, stojantiems į tos pačios krypties koleginių studijų programas.

16. Užsienio lietuvių, įgijusių vidurinį išsilavinimą Lietuvoje, konkuravimo dėl priėmimo į valstybės finansuojamas studijų aukštosiose mokyklose vietas tvarką nustato švietimo,  mokslo ir sporto  ministras.

17. Iš mokslo ir studijų institucijos pašalinus valstybės finansuojamoje studijų vietoje studijavusį asmenį arba jam nutraukus studijas (išskyrus šio straipsnio 7 dalyje numatytus atvejus), į atsilaisvinusią valstybės finansuojamą studijų vietą nefinansuojamoje studijų vietoje studijavę asmenys perkeliami aukštosios mokyklos nustatyta tvarka, vadovaujantis šio įstatymo 78 straipsnyje įtvirtintais principais.“

2. Pakeisti 77 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Stojančiųjų į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamas studijų vietas ir pretenduojančiųjų į studijų stipendijas konkursinė eilė sudaroma švietimo,  mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka, įvertinus valstybinių aukštųjų mokyklų siūlymus, ir paskelbiama kiekvienais metais iki gruodžio 1 dienos, likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki priėmimo į aukštąsias mokyklas pradžios. Stojančiųjų konkursinis balas skaičiuojamas iš brandos egzaminų, mokymosi ir kitų specialiųjų gebėjimų įvertinimo rezultatų. Jis turi būti ne žemesnis negu švietimo ir mokslo ministro nustatytas mažiausias stojamasis konkursinis balas.“

3. Pakeisti 77 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamos studijų vietos aukštosioms mokykloms tenka pagal stojančiųjų, esančių konkursinėje eilėje, pasirinkimą, neviršijant nustatyto valstybės finansavimo ir laikantis valstybinėms aukštosioms mokykloms švietimo,  mokslo ir sporto  ministro nustatyto studijų programai minimalaus studijų vietų skaičiaus pagal studijų kryptis ir (arba) krypčių grupes.“

4. Pakeisti 77 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Atitinkamais metais priimamų trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų studentams skiriamo valstybės finansavimo ir preliminaraus valstybės finansuojamų trumposios pakopos, pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų vietų ir studijų stipendijų skaičiaus paskirstymą pagal studijų kryptis ir (arba) jų grupes (menų studijų – ir pagal studijų programas arba specializacijas, vidaus sistemos pareigūnų ir sveikatos priežiūros specialistų rengimo – pagal studijų programas, pedagogų rengimo – pagal studijų programas arba specializacijas  ir (arba) studijų programų arba specializacijų grupes) iki kiekvienų metų balandžio 15 dienos nustato švietimo, mokslo ir sporto ministras, atsižvelgdamas į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius, valstybės finansines galimybes ir įvertinęs absolventų įsidarbinimo rodiklius.“

 

8 straipsnis. Įstatymo papildymas 771 straipsniu

Papildyti Įstatymą 771 straipsniu:

771 straipsnis. Išankstinis priėmimas į valstybės finansuojamas studijų vietas valstybinėse aukštosiose mokyklose

1. Valstybinėms aukštosioms mokykloms pirmosios pakopos ir vientisosioms studijoms gali būti skiriamos išankstinio priėmimo valstybės finansuojamos studijų vietos. Šios vietos skiriamos švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka toms valstybinėms aukštosioms mokykloms, kurių studijų krypčių studijos šio įstatymo 48 straipsnio 2 dalyje nustatyta tvarka įvertintos ne žemiau kaip labai gerai.

2. Preliminarų išankstinio priėmimo valstybės finansuojamų studijų vietų skaičių pagal valstybines aukštąsias mokyklas ir studijų kryptis prieš 2 metus iki studentų priėmimo į pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas ne vėliau kaip iki balandžio 15 dienos tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras.

3. Valstybinės aukštosios mokyklos savo nustatyta tvarka vykdo asmenų priėmimą į išankstinio priėmimo valstybės finansuojamas studijų vietas, prioritetą teikdamos asmenims iš socialiai pažeidžiamų grupių ir (arba) turintiems specialiųjų mokymosi poreikių, atsižvelgusios į jų mokymosi rezultatus ir kitus aukštosios mokyklos nustatytus kriterijus. Likus ne daugiau kaip metams iki priėmimo į pirmosios pakopos ir vientisąsias studijas, ne vėliau kaip iki birželio 30 dienos valstybinės aukštosios mokyklos pasirašo preliminarias sutartis su atrinktaisiais į išankstinio priėmimo valstybės finansuojamas studijų vietas ir ne vėliau kaip iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos informuoja Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją apie pasirašytų preliminarių sutarčių su atrinktaisiais skaičius pagal studijų kryptis arba studijų programas. Preliminarios sutarties formą tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras. Sutartyje turi būti nurodyti aukštosios mokyklos ir stojančiojo įsipareigojimai, kurių neįvykdžius asmuo negali būti priimtas į išankstinio priėmimo valstybės finansuojamą studijų vietą.

4. Paaiškėjus sudarytų preliminarių sutarčių rezultatams ir likus nepanaudotų išankstinio priėmimo valstybės finansuojamų studijų vietų, jos gali būti panaudotos einamaisiais priėmimo metais planuojant pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų valstybės finansuojamos studijų vietas.“

 

9 straipsnis. Įstatymo papildymas 822  straipsniu

Papildyti Įstatymą 822 straipsniu:

822 straipsnis. Aukštojo mokslo socialinė dimensija

1. Siekiant užtikrinti aukštojo mokslo prieinamumą – padėti studijuoti ir įgyti aukštojo mokslo kvalifikaciją asmenims iš socialiai pažeidžiamų grupių ir (arba) turintiems specialiųjų mokymosi poreikių taikoma socialinės, akademinės, finansinės ir kitos pagalbos priemonių visuma.

2. Socialinės dimensijos (aukštojo mokslo prieinamumo) planą tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras. Šio plano priemonėms įgyvendinti skiriamos valstybės biudžeto lėšos.“

 

10 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, taikymas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 2, 6 straipsnį, 7 straipsnio 1 dalį, 8 ir 9 straipsnius, įsigalioja 2022 m. kovo 1 d.

2. Šio įstatymo 6 straipsnis, 7 straipsnio 1 dalis ir 8 straipsnis įsigalioja 2024 m. sausio 1 d.

3. Šio įstatymo 2 ir 9 straipsniai įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

4. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministras iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas