Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
SOCIALINIO VERSLO PLĖTROS
ĮSTATYMAS
2019 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Socialinio verslo subjektas – šio įstatymo 4 straipsnyje nustatytus kriterijus atitinkantis juridinis asmuo, kuris užsiima socialiniu verslu.
2. Socialinis verslas – ekonominė veikla, kuria siekiama visuomenei ar jos grupei naudingų tikslų ir socialinio poveikio ir iš kurios uždirbamas pelnas ir jo dalis skiriama šiam poveikiui pasiekti.
3. Socialinis poveikis – pokytis, kurį patiria visuomenė ar jos grupė dėl ūkio subjekto vykdomos veiklos bent vienoje iš šio įstatymo 3 straipsnyje nurodytų sričių.
3 straipsnis. Socialinio poveikio sritys
1. Socialinio poveikio gali būti siekiama asmenų, nurodytų šio straipsnio 2 dalyje, integracijos srityje ir (arba) vykdant veiklą, kuria sprendžiamos visuomenės socialinės problemos šio straipsnio 3 dalyje nurodytose srityse.
2. Asmenų integracijos srityje socialinio poveikio siekiama, skatinant šių asmenų arba jų grupių užimtumą:
3) tėvų (įtėvių), vaiko globėjų, rūpintojų, kurie vieni augina vaiką (įvaikį) iki 8 metų arba neįgalų vaiką (įvaikį) iki 18 metų (iki 2005 m. liepos 1 d. pripažintą vaiku invalidu), ir asmenų, prižiūrinčių sergančius ar neįgalius šeimos narius, kuriems nustatyti specialieji nuolatinės slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiai;
7) priklausomų nuo narkotinių, psichotropinių ir kitų psichiką veikiančių medžiagų, baigusių psichologinės socialinės ir (ar) profesinės reabilitacijos programas;
11) asmenų, kuriems suteiktas pabėgėlio statusas, arba asmenų, kuriems suteikta papildoma ar laikinoji apsauga;
3. Socialinio poveikio siekiama ir vykdant veiklą, kuria sprendžiamos visuomenės socialinės problemos bent vienoje iš šių sričių:
7) pilietiškumo, patriotiškumo ugdymas, emigracijos mažinimas, visuomenės švietimas ir informavimas valstybės gynybos klausimais;
8) socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtintame Socialinių paslaugų kataloge nustatytų socialinių paslaugų teikimas;
4 straipsnis. Socialinio verslo subjekto veiklos kriterijai
1. Socialinio verslo subjektas turi atitikti visus šiuos kriterijus:
3) metinės pajamos iš ekonominės veiklos sudaro daugiau nei 50 procentų visų socialinio verslo subjekto pajamų;
2. Socialinio verslo subjektu negali būti:
1) valstybės ar savivaldybių valdomos įmonės ir viešosios įstaigos, kuriose valstybė ar savivaldybė(s) yra savininkė(s) ar turi daugiau kaip pusę balsų šių įstaigų visuotiniame dalininkų susirinkime;
3) juridinis asmuo, siekiantis vykdyti arba vykdantis ekonominę veiklą tokiose srityse kaip sprogmenų gamyba, prekyba ar naudojimas, civilinių pirotechnikos priemonių eksportas, importas, įvežimas, išvežimas, platinimas, gamyba ir naudojimas, karinės technikos ir jos įrangos, ginklų ir amunicijos gamyba ir prekyba, alkoholinių gėrimų gamyba, importas ir prekyba, tabako gaminių gamyba, importas ir prekyba, azartinių lošimų organizavimas.
3. Laikoma, kad socialinio verslo subjektas siekia šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodyto socialinio poveikio, jeigu šio įstatymo 3 straipsnio 2 dalyje nurodyti asmenys sudaro ne mažiau kaip 50 procentų visų socialinio verslo subjekto darbuotojų.
4. Šio įstatymo 3 straipsnio 3 dalyje nurodytose srityse socialinio poveikio siekiantys juridiniai asmenys, norėdami įgyti socialinio verslo subjekto statusą, besikreipdami dėl socialinio verslo subjekto statuso suteikimo privalo ekonomikos ir inovacijų ministro nustatyta tvarka, kurioje nustatomi techniniai dokumentų pateikimo reikalavimai ir dokumentų formos, pateikti nustatytos formos prašymą ir ekonomikos ir inovacijų ministro nustatytoje tvarkoje nurodytus dokumentus, kurie pagrindžia socialinio verslo subjekto planuojamą vykdyti socialinį poveikį ir detalizuoja kaip socialinio verslo subjektas prisideda ir (ar) prisidės prie visuomenės socialinių problemų sprendimo.
5 straipsnis. Socialinio verslo subjekto statuso suteikimas
1. Socialinio verslo subjekto statusą juridiniam asmeniui jo prašymu ekonomikos ir inovacijų ministro socialinio verslo subjekto statuso suteikimo ir netekimo tvarkos apraše nustatyta tvarka suteikia viešoji įstaiga „Versli Lietuva“ (toliau – Įgaliota įstaiga) ir įtraukia į Socialinio verslo subjektų sąrašą. Sprendimas dėl socialinio verslo subjekto statuso suteikimo arba nesuteikimo priimamas per 30 kalendorinių dienų nuo socialinio verslo subjekto statuso suteikimo ir netekimo tvarkos apraše nurodytų dokumentų, patvirtinančių šio įstatymo 4 straipsnyje nustatytų sąlygų atitiktį, gavimo Įgaliotoje įstaigoje dienos. Sprendimo nepriėmimas per nustatytą terminą nelaikomas socialinio verslo statuso suteikimu.
2. Socialinio verslo subjekto statusas nesuteikiamas, jeigu:
1) pateikti ne visi socialinio verslo subjekto statuso suteikimo ir netekimo tvarkos apraše nurodyti dokumentai arba nustatoma, kad juridinis asmuo, siekiantis socialinio verslo statuso, pateikė apie save neišsamią arba klaidingą informaciją ir per Įgaliotos įstaigos nustatytą ne trumpesnį kaip 30 kalendorinių dienų nuo juridinio asmens informavimo dienos terminą juridinis asmuo, siekiantis socialinio verslo subjekto statuso, šių dokumentų nepateikė ir (ar) nepatikslino;
2) nustatoma, kad juridinis asmuo neatitinka nors vienos šio įstatymo 4 straipsnyje nustatytos sąlygos;
3) juridinis asmuo yra įsiskolinęs savo darbuotojams, turi neįvykdytų įsiskolinimų Lietuvos Respublikos valstybės biudžetui ar Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo fondo biudžetui (išskyrus atvejus, kai mokesčių administratoriaus sprendimu mokestinės nepriemokos mokėjimas yra atidėtas ir (arba) išdėstytas per tam tikrą laikotarpį ir šio sprendimo pagrindu sudaryta juridinio asmens ir mokesčių administratoriaus mokestinės paskolos sutartis);
3. Jeigu atsisakoma suteikti socialinio verslo subjekto statusą, Įgaliota įstaiga sprendime nurodo atsisakymo suteikti socialinio verslo subjekto statusą motyvus.
6 straipsnis. Socialinio verslo subjekto metinė ataskaita ir informacijos apie veiklą teikimas
1. Socialinio verslo subjektas kiekvienais metais ne vėliau kaip iki gegužės 1 dienos Įgaliotai įstaigai privalo pateikti ekonomikos ir inovacijų ministro nustatytos formos socialinio verslo subjekto veiklos praėjusių kalendorinių metų ataskaitą. Šią ataskaitą Įgaliota įstaiga paskelbia savo interneto svetainėje.
2. Socialinio verslo subjekto teikiamoje veiklos ataskaitoje turi būti pateikiama informacija, nustatyta šio įstatymo 4 straipsnio 1 ir 3 dalyse, o taip pat 4 straipsnio 4 dalyje nurodyta informacija, kaip socialinio verslo subjektas vykdydamas veiklą prisidėjo prie visuomenės socialinių problemų sprendimo.
7 straipsnis. Socialinio verslo subjekto statuso netekimas
1. Socialinio verslo subjekto statuso netenkama, jeigu:
2. Jeigu nustatomas mažareikšmis šio įstatymo reikalavimų socialinio verslo subjektui pažeidimas, socialinio verslo subjektas įspėjamas apie galimybę netekti socialinio verslo subjekto statuso ir nustatomas ne trumpesnis kaip 5 darbo dienų ir ne ilgesnis kaip 2 mėnesių nuo įspėjimo gavimo dienos terminas, per kurį pažeidimas turi būti pašalintas.
8 straipsnis. Socialinio verslo subjekto skatinimo formos
1. Socialinio verslo subjektui gali būti teikiamos šios valstybinio skatinimo formos:
3) viešųjų paslaugų socialiniam verslui teikimas Įgaliotoje įstaigoje, verslo inkubatoriuose, verslo informacijos centruose, mokslo ir technologijų parkuose ir kituose juridiniuose asmenyse, kurių steigimo dokumentuose nustatytas šių paslaugų teikimas;
2. Socialinio verslo subjektui gali būti teikiamos šios savivaldybių skatinimo formos:
3. Šiame straipsnyje nustatytos skatinimo formos taikomos tiek, kiek jos suderinamos su 2013 m. gruodžio 18 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 1407/2013 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai (OL 2013 L 352, p. 1), 2014 m. birželio 27 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 717/2014 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai žuvininkystės ir akvakultūros sektoriuje (OL 2014 L 190, p. 45), 2013 m. gruodžio 18 d. Komisijos reglamento (ES) Nr. 1408/2013 dėl Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 107 ir 108 straipsnių taikymo de minimis pagalbai žemės ūkio sektoriuje (OL 2013 L 352, p. 9) nuostatomis.
9 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas