Projektas
Lietuvos Respublikos
mokesčių administravimo įstatymo NR. IX-2112 28, 41, 49, 55, 68, 87, 89, 101, 1041, 1042, 110, 111, 129, 131, 154 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 551 straipsniu bei 56, 57, 58, 59, 60 STRAIPSNIŲ PRIPAŽINIMO NETEKUSIAIS GALIOS
įstatymas
2014 m. d.
Vilnius
1 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas
2 straipsnis. 41 straipsnio pakeitimas
Papildyti 41 straipsnį 2 dalimi:
„2. Turto įsigijimo ir pajamų gavimo šaltiniai, mokesčių administratoriui pareikalavus, pagrindžiami įstatymų reikalavimus atitinkančiais sandorius patvirtinančiais dokumentais, kitais juridinę galią turinčiais dokumentais. Sandorius patvirtinančiuose dokumentuose, kituose juridinę galią turinčiuose dokumentuose turi būti nurodyti duomenys, leidžiantys nustatyti lėšas išmokėjusio asmens tapatybę.“
,,49 straipsnis. Informacijos, būtinos mokesčių administratoriaus funkcijoms atlikti, pateikimas
1. Šio Įstatymo 33 straipsnio 1 punkte nurodytą informaciją bei duomenis, būtinus šio Įstatymo 25 ir 26 straipsniuose nurodytoms mokesčių administratoriaus funkcijoms atlikti, tretieji asmenys teikia mokesčių administratoriui periodiškai šio Įstatymo nustatyta tvarka ir (arba) pagal atskirą mokesčių administratoriaus nurodymą.
2. Jei įstatymai nenustato ko kita, pagal atskirą mokesčių administratoriaus nurodymą teiktina informacija turi būti pateikta ne vėliau kaip per 10 dienų nuo atitinkamo mokesčių administratoriaus nurodymo įteikimo dienos arba mokesčių administratoriaus nustatytu, ilgesniu negu minėtasis, terminu.
3. Atsisakymas pateikti informaciją negali būti grindžiamas komercine ar banko paslaptimi. Atsisakyti pateikti informaciją grindžiant profesine paslaptimi galima tik tuo atveju, jei tai tiesiogiai numatyta įstatymuose ir jei šis Įstatymas tiesiogiai neįpareigoja minėtą informaciją pateikti.“
4 straipsnis. 55 straipsnio pakeitimas
1. Prižiūrimi finansų rinkos dalyviai, kaip jie apibrėžti Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatyme, privalo teikti mokesčių administratoriui informaciją apie asmenų atidarytas ir uždarytas visų rūšių sąskaitas, jų apyvartas ir likučius, palūkanas, skolinius įsipareigojimus, vertybinius popierius, draudimo įmokas, pensijų draudimo įmokas, taip pat kitą informaciją, reikalingą mokesčių administratoriaus funkcijoms atlikti.
5 straipsnis. Įstatymo papildymas 551 straipsniu
Papildyti Įstatymą 551 straipsniu ir jį išdėstyti taip:
„551 straipsnis. Kita trečiųjų asmenų teikiama informacija
1. Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys privalo kartą per metus pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai informaciją apie fiziniams asmenims suteiktas, jų grąžintas ir iš fizinių asmenų gautas paskolas bei jų dydį centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka ir terminais, išskyrus atvejus, kai šios informacijos pateikimas nustatytas teisės aktuose, įgyvendinančiuose kitas šio skirsnio nuostatas.
2. Lietuvos Respublikoje įregistruotos mokslo ir studijų bei formaliojo profesinio mokymo įstaigos privalo kartą per metus pranešti Valstybinei mokesčių inspekcijai apie fizinių asmenų (fizinių asmenų naudai) sumokėtas už profesinį mokymą ir (ar) studijas, kurias baigus įgyjamas aukštasis išsilavinimas ir (ar) suteikiama kvalifikacija, taip pat už doktorantūros bei meno aspirantūros studijas sumas centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka ir terminais.
3. Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys privalo pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai informaciją apie iš jų dalyvių – fizinių asmenų– gautus piniginius įnašus (įskaitant įnašus nuostoliams padengti), kai vieno fizinio asmens per vienus kalendorinius metus įnešta suma yra ne mažesnė kaip penkiasdešimt tūkstančių litų. Informacija pateikiama kartą per metus centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka ir terminais.
4. Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys privalo pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai informaciją apie įsiskolinimus fiziniams asmenims už šių asmenų juridinio asmens vardu patirtas išlaidas ir fizinių asmenų įsiskolinimus už iš to juridinio asmens atsiskaitytinai gautas išmokas, jeigu įsiskolinimas vienam fiziniam asmeniui arba vieno fizinio asmens įsiskolinimas kalendorinių metų gruodžio 31 d. yra ne mažesnis kaip penkiasdešimt tūkstančių litų. Informacija pateikiama kartą per metus centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka ir terminais.
5. Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys privalo pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai informaciją apie užsienio juridinių asmenų jiems suteiktas paslaugas Lietuvoje, jeigu pagal vieną sandorį arba pagal keletą per vienus kalendorinius metus su tuo pačiu asmeniu sudarytų sandorių gautų paslaugų vertė yra ne mažesnė kaip penkiasdešimt tūkstančių litų. Informacija pateikiama kartą per metus centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka ir terminais.
6. Lietuvos Respublikoje įregistruoti juridiniai asmenys privalo pateikti Valstybinei mokesčių inspekcijai informaciją apie kiekvieną nenuolatinį Lietuvos gyventoją, dirbantį Lietuvoje pagal laikinojo įdarbinimo sutartį, sudarytą su užsienio valstybės juridiniu asmeniu. Informacija pateikiama centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka ir terminais.“
6 straipsnis. 56, 57, 58, 59, 60 straipsnių pripažinimas netekusiais galios
7 straipsnis. 68 straipsnio pakeitimas
1. Papildyti 68 straipsnį nauja 3 dalimi:
„3. Mokesčių mokėtojui pateikus mokesčio deklaraciją arba patikslintą mokesčio deklaraciją likus mažiau kaip 90 dienų iki šio straipsnio 1 dalyje numatyto šioje deklaracijoje deklaruoto mokesčio apskaičiavimo (perskaičiavimo) termino pabaigos, mokesčių administratorius gali patikrinti deklaruoto mokesčio apskaičiavimo teisingumą ir jį perskaičiuoti neatsižvelgdamas į šio straipsnio 1 dalies nuostatas, jeigu patikrinimą pradeda ne vėliau kaip per 90 dienų nuo šios deklaracijos pateikimo dienos.“
9 straipsnis. 89 straipsnio pakeitimas
10 straipsnis. 101 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 101 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Mokesčių mokėtojo turtas gali būti areštuojamas, jeigu mokesčių mokėtojas mokesčio įstatymo nustatyta tvarka nesumokėjo mokesčio ir su juo susijusių sumų arba jeigu mokesčių administratoriui priėmus sprendimą, pagal kurį mokesčių mokėtojui naujai apskaičiuojamas ir nurodomas sumokėti mokestis ir (arba) su juo susijusios sumos, yra pavojus, kad mokesčių mokėtojas jam priklausantį turtą gali paslėpti, parduoti ar kitokiu būdu jo netekti ir dėl to gali būti sunku arba neįmanoma išieškoti mokesčio ir su juo susijusių sumų. Mokestinio ginčo metu priėmus sprendimą panaikinti mokesčių administratoriaus sprendimą ir pavesti mokesčių administratoriui atlikti pakartotinį patikrinimą, turto areštas lieka galioti.“
11 straipsnis. 1041 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 1041 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:
2. Pakeisti 1041 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Mokesčių administratorius, siekdamas užtikrinti nedeklaruotos mokestinės prievolės įvykdymą, centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka turi teisę savo sprendimu nustatyti mokesčių mokėtojui mokestinę prievolę, jeigu mokesčių mokėtojas mokesčio įstatymo nustatyta tvarka laiku nepateikia atitinkamo mokesčio deklaracijos. Mokestinės prievolės dydis nustatomas pagal ankstesnių mokesčių mokėtojo pateiktų to mokesčio deklaracijų duomenis ir (arba) kitą mokesčių administratoriui šio ir kitų mokesčių įstatymų nustatyta tvarka šio mokesčių mokėtojo ir trečiųjų asmenų pateiktą informaciją.“
12 straipsnis. 1042 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 1042 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
„2. Nurodymas atsiskaityti negrynaisiais pinigais gali būti duodamas, jeigu mokesčių mokėtojas arba mokesčių mokėtojo – juridinio asmens vadovas ar jo įgaliotas asmuo, veikdamas to juridinio asmens naudai arba interesais, buvo pripažintas kaltu arba jam buvo paskirta administracinė nuobauda dėl apgaulingo ar aplaidaus apskaitos tvarkymo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo ir (ar) jo realizavimo, nelegalaus darbo, darbo užmokesčio mokėjimo tvarkos pažeidimo, buhalterinės piniginių lėšų ir materialinių vertybių apskaitos taisyklių pažeidimo, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną ar turtą pateikimo ir teistumas neišnykęs ir nepanaikintas arba nuo tos dienos, kurią pasibaigia administracinės nuobaudos vykdymas, nėra praėję daugiau kaip vieni metai, taip pat kai mokesčių administratorius vykdo mokesčių mokėtojo mokestinės nepriemokos priverstinį išieškojimą.“
2. Pakeisti 1042 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Nurodymas atsiskaityti negrynaisiais pinigais taip pat gali būti duodamas, jeigu patikrinimo, ar teisingai apskaičiuotas ir sumokėtas mokestis, mokestinio tyrimo, taip pat pavedimo dėl specialisto išvados teikimo vykdymo metu nustatoma mokesčių įstatymų pažeidimų ir yra pagrįsta rizika, kad mokesčių mokėtojas, atsiskaitydamas grynaisiais pinigais, gali slėpti pajamas ar kitaip vengti mokėti mokesčius.“
13 straipsnis. 110 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 110 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Jeigu dėl atskiro mokesčio to mokesčio įstatymas nenustato kitaip, kilus mokestiniam ginčui skundo padavimas centriniam mokesčių administratoriui ir Mokestinių ginčų komisijai stabdo 100 procentų ginčijamos mokesčių, baudų ir delspinigių sumos, o tuo atveju, kai mokesčių mokėtojas paduoda skundą teismui – 90 procentų, ginčijamos mokesčių sumos ir 100 procentų ginčijamos baudų ir delspinigių sumos priverstinį išieškojimą, taip pat atitinkamai mokesčių mokėtojo turimos mokesčio permokos (skirtumo) įskaitymą minėtosioms sumoms padengti (išskyrus atvejus, kai įskaitoma mokesčių mokėtojo prašymu), tačiau nėra kliūtis taikyti mokestinės prievolės užtikrinimo priemones, nurodytas šio Įstatymo 95 straipsnyje, arba pagrindas jas naikinti.“
14 straipsnis. 111 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 111 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„Paaiškėjus, kad mokesčių administratorius nepagrįstai išieškojo mokestį ar su juo susijusias sumas, jos grąžinamos šio Įstatymo 87 straipsnyje nustatyta tvarka nedelsiant, bet ne vėliau kaip per 5 darbo dienas nuo atitinkamo mokesčių mokėtojo pareiškimo gavimo dienos. Jei nepagrįstai išieškotos sumos laiku negrąžinamos, mokesčių mokėtojo naudai šio Įstatymo 87 straipsnio nustatyta tvarka yra skaičiuojamos palūkanos, jeigu atskiro mokesčio įstatymas dėl to mokesčio nenustato kitaip. Jei pasibaigus mokestiniam ginčui paaiškėja, kad mokesčių administratorius nepagrįstai išieškojo dalį ginčytos mokesčio sumos, mokesčių mokėtojo naudai skaičiuojamos palūkanos už laikotarpį nuo išieškojimo dienos iki sprendimo dėl mokesčių mokėtojo skundo įsiteisėjimo dienos.“
15 straipsnis. 129 straipsnio pakeitimas
17 straipsnis. 154 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 154 straipsnio 4 dalies 5 punktą ir jį išdėstyti taip:
18 straipsnis. Pasiūlymai centriniam mokesčių administratoriui
19 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir taikymas
2. Mokesčių mokėtojas per šešis mėnesius nuo šio įstatymo įsigaliojimo dienos centrinio mokesčių administratoriaus nustatyta tvarka ir apimtimi turi informuoti mokesčių administratorių apie iki šio įstatymo įsigaliojimo turėtus centrinio mokesčių administratoriaus nurodytus turto įsigijimo ir pajamų gavimo šaltinius. Jeigu mokesčių mokėtojas šio straipsnio nustatyta tvarka tokios informacijos mokesčių administratoriui nepateikė, mokesčių administratorius į vėliau mokesčių mokėtojo pateiktą informaciją neatsižvelgia ir jos nevertina.