Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

STRATEGINĘ REIKŠMĘ NACIONALINIAM SAUGUMUI TURINČIŲ ĮMONIŲ IR ĮRENGINIŲ BEI KITŲ NACIONALINIAM SAUGUMUI UŽTIKRINTI SVARBIŲ ĮMONIŲ ĮSTATYMO NR. IX-1132 1, 3, 4 IR 5 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2015 m.          d. Nr.      

 

Vilnius

1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Įstatymo paskirtis – nustatyti, kurios įmonės ir įrenginiai turi strateginę ar svarbią reikšmę nacionaliniam saugumui, kurie iš jų nuosavybės teise privalo priklausyti valstybei, kurie iš jų nuosavybės teise gali priklausyti valstybei ir (arba) valstybės valdomai įmonei, kuriuose iš jų kapitalo dalį gali turėti privatūs nacionaliniai ir užsienio asmenys, atitinkantys nacionalinio saugumo interesus, o kuriuose iš jų privalo būti palikta sprendžiamoji galia valstybei. Šiuo įstatymu taip pat nustatoma tvarka ir kriterijai, kuriais vadovaujantis įvertinama strateginę ar svarbią reikšmę nacionaliniam saugumui turinčių potencialių dalyvių atitiktis nacionalinio saugumo interesams, apibrėžiami ypatingą strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turintys įrenginiai bei jiems ir investuotojams taikomos nacionalinio saugumo interesus užtikrinančios specialiosios saugumo priemonės.“

 

2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 3 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

3 straipsnis. Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčios valstybės ir savivaldybės įmonės, įmonės, kurių visos akcijos nuosavybės teise priklauso valstybei ir (arba) valstybės valdomai įmonei, valstybei nuosavybės teise priklausantys įrenginiai, ūkio sektoriai

1. Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turi šios valstybės ir savivaldybės įmonės:

1) valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė;

2) valstybės įmonė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija;

3) valstybės įmonė Lietuvos naftos produktų agentūra;

4) valstybės įmonė „Oro navigacija“;

5) valstybės įmonė „Automagistralė“;

6) valstybės įmonė „Alytaus regiono keliai“;

7) valstybės įmonė „Kauno regiono keliai“;

8) valstybės įmonė „Klaipėdos regiono keliai“;

9) valstybės įmonė „Marijampolės regiono keliai“;

10) valstybės įmonė „Panevėžio regiono keliai“;

11) valstybės įmonė „Šiaulių regiono keliai“;

12) valstybės įmonė „Tauragės regiono keliai“;

13) valstybės įmonė „Telšių regiono keliai“;

14) valstybės įmonė „Utenos regiono keliai“;

15) valstybės įmonė „Vilniaus regiono keliai“;

16) valstybės įmonė Vidaus vandens kelių direkcija;

17) valstybės įmonė Lietuvos oro uostai;

18) savivaldybės įmonė Šiaulių oro uostas.

2. Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turi šie valstybei nuosavybės teise priklausantys įrenginiai, jų priklausiniai ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) nutarimu nustatytos šių įrenginių nacionaliniam saugumui svarbios apsaugos zonos:

1) Klaipėdos valstybinio jūrų uosto hidrotechniniai įrenginiai, krantinės, navigacijos keliai ir kanalai, navigaciniai įrenginiai ir kiti infrastruktūros objektai;

2) valstybinės reikšmės keliai pagal Vyriausybės patvirtintą sąrašą;

3) skrydžių valdymo sistemos įrenginiai;

4) viešojo naudojimo geležinkeliai;

5) polderiai ir jų statiniai, patikėjimo teise valdomi Klaipėdos ir Šilutės rajonų savivaldybių ir Pagėgių savivaldybės;

6) aerodromai.

3. Svarbią strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turi šie ūkio sektoriai:

1) energetikos;

2) transporto;

3) informacinių technologijų ir telekomunikacijų, kitų aukštųjų technologijų;

4) finansų ir kredito.

4. Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turi šios įmonės, kurių visos akcijos nuosavybės teise priklauso valstybei ir (arba) šio straipsnio 5 dalyje nurodytai įmonei:

1) akcinė bendrovė Lietuvos paštas;

2) akcinė bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“;

3) akcinė bendrovė „Detonas“;

4) akcinė bendrovė Lietuvos radijo ir televizijos centras.

5. Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turi įmonė, valdanti bent vienos iš šio straipsnio 4 dalyje nurodytų įmonių akcijas. Visos šios įmonės akcijos nuosavybės teise priklauso valstybei.

6. Šio straipsnio 1 ir 4 dalyse nurodytos įmonės gali būti pertvarkytos arba reorganizuotos Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatytais būdais tik Lietuvos Respublikos Seimui priėmus atitinkamą įstatymą.

7. Šio straipsnio 2 dalyje nurodyti įrenginiai nuosavybės teise priklauso valstybei, bet įstatymų numatytais atvejais ir teisės aktų nustatyta tvarka gali būti išnuomoti ir perduoti pagal panaudos sutartį arba gali būti perduoti valdyti, naudoti ir disponuoti jais patikėjimo teise tik šio straipsnio 1 dalyje nurodytoms valstybės įmonėms, šio straipsnio 2 dalies 5 punkte nurodytoms savivaldybėms ir šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalyje nurodytoms įmonėms.“

 

3 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turi šios įmonės, kurių kapitalo gali turėti privatūs nacionaliniai ir užsienio asmenys, atitinkantys nacionalinio saugumo interesus, paliekant sprendžiamąją galią valstybei:

1) akcinė bendrovė „Jonavos grūdai“;

2) akcinė bendrovė „Lietuvos energija“;

3) akcinė bendrovė LITGRID;

4) akcinė bendrovė LESTO;

5) akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“;

6) nacionalinis investuotojas;

7) suskystintų gamtinių dujų terminalo operatorius;

8) suskystintų gamtinių dujų terminalo projekto įgyvendinimo bendrovė.“

 

4 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 5 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Vyriausybė ir valstybės institucijos, priimdamos sprendimus ir sudarydamos susitarimus, valstybės akcijų valdytojai, priimdami sprendimus, sudarydami susitarimus ir įgyvendindami 4 straipsnio 1 dalies 6 punkte nurodyto nacionalinio investuotojo akcininko teises, ta apimtimi, kiek yra valstybei nuosavybės teise priklausančių akcijų, užtikrina, kad šio straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytos projekto įgyvendinimo bendrovės kapitale dalyvaujant strateginiam investuotojui ir (arba) strateginiams partneriams (ir (arba) jų kontroliuojamiems asmenims) būtų apsaugoti esminiai nacionalinio saugumo ir valstybės interesai. Esminiai nacionalinio saugumo ir valstybės interesai yra apsaugomi atliekant potencialių šio straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytos projekto įgyvendinimo bendrovės dalyvių atitikties nacionalinio saugumo interesams įvertinimą, kai to reikalaujama pagal šio įstatymo 7 straipsnį.“

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas