Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
KREIPIMASIS
Į EUROPOS KOMISIJĄ
DĖL NUOSTOLIŲ LIETUVOS ŽEMDIRBIAMS KOMPENSAVIMO RUSIJOS FEDERACIJAI ĮVEDUS APRIBOJIMUS ŽEMĖS ŪKIO IR MAISTO PRODUKTŲ IMPORTUI IŠ EUROPOS SĄJUNGOS VALSTYBIŲ IR ĮGYVENDINANT AFRIKINIO KIAULIŲ MARO PREVENCIJOS PRIEMONES
2014 m. lapkričio d.
Vilnius
konstatuoja, kad Rusijos Federacijai (toliau Rusija) uždraudus kai kurių žemės ūkio ir maisto produktų importą iš ES šalių, Lietuvos žemės ūkio ir maisto gamybos sektoriai patyrė ir toliau patiria didžiulius nuostolius.
Dar prieš Rusijos importo draudimą Lietuvos ūkininkai jau turėjo tam tikrų sunkumų: jie ir toliau gauna vienas iš mažiausių visoje ES tiesiogines išmokas, Lietuvai tenka mokėti išskirtinai didelę kainą, siekiant sustabdyti afrikinio kiaulių maro plitimą.
Skaudžiausiai Rusijos sankcijos palietė pieno sektorių. Pieno produktai, ypač sūris, sudaro žymią Lietuvos eksporto į Rusiją dalį. Žaliavinio pieno supirkimo kainoms kritus net iki 40 proc., pieno kiekiai taip pat pradėjo mažėti. Dalis ūkininkų jau dabar atsisako pieno ūkių, bando ieškoti kitokių verslų. Prognozuojama, kad Lietuvos pieno gamintojų nuostoliai 2014 m. sieks 32,6 mln. Eurų. Užverta Rusijos eksporto rinka smogė ir perdirbamajai pramonei. Didelė dalis pieno produktų, ypač sūrių, keliauja į sandėlius.
Rusijos sankcijos daro netiesioginę įtaką ir mėsos, vaisių bei daržovių sektoriams. Ir kiti gyvulininkystės ūkiai jau susiduria su sunkumais, nes išaugus pasiūlai ES vidaus rinkoje, pradeda kristi mėsos produktų kainos. Rusijos sankcijos daro netiesioginę įtaką ir kitoms su žemės ūkiu susijusioms veiklos sritims, kaip logistikai, pašarų gamybai. Rusijos embargo ir afrikinio kiaulių maro sukelta situacija gali negrįžtamai sunaikinti didelę Lietuvos Respublikos žemės ūkio sektoriaus dalį ir padidinti nedarbą.
Lietuvos Respublikos Seimas, siekdamas sušvelninti Rusijos importo apribojimų neigiamą poveikį Lietuvos žemės ūkio sektoriui bei įvertinęs išskirtinai rimtus iššūkius, su kuriais jau susidūrė mūsų šalies ūkininkai dėl neproporcingai didelio Rusijos importo draudimo poveikio,
kreipiasi į Europos Komisiją ir prašo nedelsiant imtis skubių priemonių Lietuvos žemės ūkio sektoriui paremti, o pirmiausia:
· skirti paramą pieno gamintojams, patyrusiems išskirtinių praradimų, ir maksimaliai kompensuoti jų patirtus nuostolius dėl Rusijos įvesto importo draudimo;
· pagal Lietuvos kartu su kaimyninėmis šalimis parengtą kiaulių maro prevencijos ir kontrolės bei židinių likvidavimo priemonių programą skirti būtiną paramą, reikalingą sustabdyti afrikinio kiaulių maro plitimą Lietuvos teritorijoje ir toliau į kitas ES valstybes.
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO PIRMININKĖ LORETA GRAUŽINIENĖ
Teikia: Seimo nariai:
Kazys Starkevičius
Arvydas Vidžiūnas
Bronius Pauža
Vitalijus Gailius
Eugenijus Gentvilas
Vytautas Kamblevičius
Petras Čimbaras
Petras Morkevičius
Ričardas Sargūnas
Jonas Kondrotas
Albinas Mitrulevičius
Aleksandras Zeltinis
Stasys Šedbaras
Kazys Grybauskas
Edmundas Jonyla
Algimantas Dubrava
Saulius Bucevičius
Rimantas Jonas Dagys