Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2016 M. LAPKRIČIO 25 D. ĮSAKYMO NR. D1-805 „DĖL ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIUOSE IR BENDRO ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIUOSE SUSIDARIUSIŲ PELENŲ IR ŠLAKO TVARKYMO REIKALAVIMŲ PATVIRTINIMO“

PAKEITIMO

 

2021 m.                 d. Nr.      

Vilnius

 

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. lapkričio 25 d. įsakymą            Nr. D1-805 „Dėl Atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidariusių pelenų ir šlako tvarkymo reikalavimų patvirtinimo“:

1.   Pakeičiu preambulę ir ją išdėstau taip:

„Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatymo 6 straipsnio 5 dalies        9 punktu, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo 32 straipsniu ir 20 straipsnio 1 dalimi ir Atliekų deginimo aplinkosauginiais reikalavimais, patvirtintais Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 699 „Dėl Atliekų deginimo aplinkosauginių reikalavimų patvirtinimo“:“.

2. Pakeičiu nurodytu įsakymu patvirtintus Atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidariusių pelenų ir šlako tvarkymo reikalavimus ir išdėstau juos nauja redakcija (pridedama).

3. N u s t a t a u, kad šis įsakymas įsigalioja 2021 m. lapkričio 1 d.

 

 

Aplinkos ministras

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PATVIRTINTA

Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2016 m. lapkričio 25 d. įsakymu

Nr. D1-805

(Lietuvos Respublikos aplinkos ministro

2021              d. įsakymo Nr. D1-redakcija).

 

 

ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIUOSE IR BENDRO ATLIEKŲ DEGINIMO ĮRENGINIUOSE SUSIDARIUSIŲ PELENŲ IR ŠLAKO TVARKYMO REIKALAVIMAI

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidariusių pelenų ir šlako tvarkymo reikalavimai (toliau – Reikalavimai) nustato atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidariusių pelenų ir šlako tvarkymo aplinkos apsaugos reikalavimus,  atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidariusių pelenų ir šlako nelaikymo atliekomis kriterijus ir sąlygas.

2. Šie Reikalavimai privalomi asmenims, kurių veikla susijusi su pelenų ir šlako susidarymu, tvarkymu ir panaudojimu.

3. Atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidariusiems pelenams ir šlakui taikomi Atliekų tvarkymo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos ministro 1999 m. liepos 14 d. įsakymu Nr. 217 „Dėl Atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“, 1 priede įtvirtinti atliekų sąrašo kodai 19 01 12 ir 19 01 16.

4. 4. Reikalavimuose vartojamos sąvokos:

4.1. atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidarę pelenai (toliau – pelenai) –  atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidarę dugno pelenai – degimo kameroje degimo proceso pabaigoje iškrentančios deginimo proceso nepavojingosios atliekos ir garo katilų dulkės – deginimo proceso nepavojingosios atliekos, iškrentančios iš katilo šilumokaičių sistemos;

4.2. atliekų deginimo įrenginiuose ir bendro atliekų deginimo įrenginiuose susidaręs šlakas (toliau – šlakas) – deginimo proceso nedegančios nepavojingosios atliekos, susikaupusios degimo kameros dugne;

4.3. apdorotų pelenų ir šlako siunta (toliau – siunta) – atliekų tvarkytojo, vykdžiusio pelenų ir šlako apdorojimą, paruošta tiekti rinkai vienu metu apdorotų pelenų ir šlako partija.

4.4. kitos Reikalavimuose vartojamos sąvokos atitinka Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme ir kituose teisės aktuose, reglamentuojančiuose aplinkos apsaugą, atliekų tvarkymą ir statinių statybą, nustatytas sąvokas.

5. Reikalavimai netaikomi medienos kuro pelenų, pelenų, susidariusių pavojingųjų atliekų deginimo įrenginiuose, lakiųjų pelenų, susidariusių atliekų deginimo įrenginiuose ar bendro atliekų deginimo įrenginiuose, pelenų, susidariusių namų ūkiuose, tvarkymui.

 

II SKYRIUS

BENDRIEJI REIKALAVIMAI  PELENŲ IR ŠLAKO TVARKYMUI

 

6. Pelenus ir šlakus surinkti, vežti ir apdoroti gali tik atliekų tvarkytojai, turintys teisę tvarkyti tokias atliekas.

7. Įmonė, vykdanti pelenų ir šlako apdorojimą, ir įmonė, pelenų ir šlako susidarymo vietoje jas laikanti ilgiau kaip vienerius metus, vadovaujantis Atliekų tvarkymo įstatymo 6 straipsniu, privalo turėti leidimą, kuriame nustatytas didžiausias numatomas apdoroti pelenų ir šlako kiekis, pelenų ir šlako apdorojimo pajėgumai, leidžiamos pelenų ir šlako apdorojimo veiklos, jų laikymo sąlygos, pelenų ir šlako apdorojimo technologinio proceso aprašymas, apdorotų pelenų ir šlako, kurie po atliekų naudojimo nebelaikomi atliekomis, kiekis, jų paskirtis naudoti konkrečiam tikslui, techninės charakteristikos, taikytini standartai ir kiti reikalavimai, nustatyti vadovaujantis teisės aktais, reglamentuojančiais šių leidimų išdavimą ir pakeitimą.

8. Pelenų ir šlako tvarkymo būdai ir priemonės turi nekelti neigiamo poveikio visuomenės sveikatai ir aplinkai. Pelenai ir šlakas turi būti tvarkomi taip, kad esant įvairioms gamtinėms sąlygoms jų neišnešiotų vėjas, tiesiogiai ar netiesiogiai veikiant krituliams ar atodrėkiui cheminės medžiagos, esančios pelenuose ir šlake, negalėtų patekti į požeminius ir (ar) paviršinius vandenis ar kitaip nepatektų į aplinką. Asmenims, vykdantiems ūkinę veiklą, kurios metu laikomi, kraunami ir (ar) vežami palaidi pelenai ir šlakas taikomi Minimalūs reikalavimai dulkėtumui mažinti laikant, kraunant, vežant palaidas kietąsias medžiagas, patvirtinti Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2020 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. D1-682 „Dėl Minimalių reikalavimų dulkėtumui mažinti laikant, kraunant, vežant palaidas kietąsias medžiagas patvirtinimo“.

9. Negalima tarpusavyje maišyti šių pelenų ir šlako rūšių: neapdorotų, apdorojamų ir laikomų po apdorojimo.

10. Pelenai ir šlakas apdorojami tam skirtuose įrenginiuose, kuriuose turi būti įrengtos neapdorotų pelenų ir šlako zonos,  apdorotų pelenų ir šlako tvarkymo zonos pagal frakcijas  ir pagal trukmę pelenų ir šlako apdorojimo veiklos, kurios metu stabilizuojami pelenai ir šlakas,                (toliau – pelenų ir šlako sendinimas). Pelenų ir šlako apdorojimas, įskaitant jų laikymą, turi būti vykdomas uždaruose įrenginiuose su įrengta dulkių filtravimo ir dujų pašalinimo sistema arba atviruose įrenginiuose (pvz., atvirose aikštelėse), kuriuose pelenai ir šlakas natūraliai ir/ar dirbtinai drėkinami, siekiant, kad nebūtų dulkėjimo.

11. Pelenų ir šlako apdorojimo įrenginiai ir teritorijos, kuriose laikomi pelenai ir šlakas, turi būti su nelaidžia vandeniui danga arba dugnu ir įrengtos, kad paviršinės nuotekos nuo jų nenutekėtų ant šalia esančių teritorijų ir ant jų nepatektų vanduo nuo šalia esančių teritorijų. Paviršinės nuotekos turi būti surenkamos, valomos ir išleidžiamos vadovaujantis Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamentu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2007 m. balandžio 2 d. įsakymu  Nr. D1-193 „Dėl Paviršinių nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“. Pelenų ir šlako laikymo ir apdorojimo įrenginiuose surenkamos gamybinės nuotekos privalo būti valomos, vadovaujantis Nuotekų tvarkymo reglamentu, patvirtintu Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2006 m. gegužės 17 d. įsakymu Nr. D1-236 „Dėl Nuotekų tvarkymo reglamento patvirtinimo“.

12. Pelenų ir šlako sendinimas turi  būti vykdomas kaupuose ne trumpiau kaip 3 mėnesius nuo  kaupo suformavimo. Pelenų ir šlako sendinimo kaupas turi būti specialiai pažymėtas, nurodant atliekos pavadinimą, atliekos kodą, sendinimo pradžios datą.  Pelenų ir šlako sendinimo pradžia turi būti įregistruota ir pelenų ir šlako apdorojimo žurnale (1 priedas). Praėjus 3 mėnesių pelenų ir šlako sendinimo periodui, pelenų ir šlako tyrimais turi būti nustatyti cheminių medžiagų rodikliai pagal 1 lentelėje pateiktus rodiklius ir (ar) Reikalavimų 13 punkte nustatytus reikalavimus.

13. Laikomi atliekomis pelenai ir šlakas gali būti naudojami atliekų sluoksnių perdengimui sąvartynuose, sąvartynų uždarymui ir kaip užpildas ar konstrukcinė medžiaga laikiniems keliams atliekų sąvartynuose tiesti, taip pat šalinami į atliekų sąvartyną, jeigu atitinka Atliekų sąvartynų įrengimo, eksploatavimo, uždarymo ir priežiūros po uždarymo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. spalio 18 d. įsakymu Nr. 444 „Dėl Atliekų sąvartynų įrengimo, eksploatavimo, uždarymo ir priežiūros po uždarymo taisyklių patvirtinimo“, nustatytus reikalavimus.

 

III SKYRIUS

PELENŲ IR ŠLAKO TYRIMO REIKALAVIMAI

 

14. Atliekų tvarkytojas atlieka neapdorotų pelenų ir šlako tyrimus, kaip nurodyta Atliekų deginimo aplinkosauginių reikalavimų, patvirtintų aplinkos ministro 2002 m. gruodžio 31 d. įsakymu Nr. 699 „Dėl Atliekų deginimo aplinkosauginių reikalavimų patvirtinimo“, 42 punkte.

15. Apdorotų pelenų ir šlako ėminiai imami Lietuvos standarto LST EN 932-1:2001 „Užpildų pagrindinių savybių nustatymo metodai. 1 dalis. Ėminio ėmimo metodai“ nustatyta tvarka. Apdorotų pelenų ir šlako tvarkytojas po pelenų ir šlako apdorojimo ima 6, ne mažesnius kaip 0,5 kg mėginius, tyrimams iš skirtingų to paties kaupo vietų. Ėminiai sumaišomi ir dalinami į dvi lygias dalis, kurių vienas siunčiamas į laboratoriją, kitas lieka paėmimo vietoje ir saugomas 1 metus. Į laboratoriją ėminys siunčiamas uždarytame konteineryje, kuris ženklinamas nenusivalančiu numeriu. Į konteinerio vidų įdedamas lydraštis (2 priedas). Mėginys turi būti pristatytas į laboratoriją ne vėliau kaip per 48 valandas nuo mėginio paruošimo (paėmimo). Mėginio paėmimas ir išsiuntimas į laboratoriją dokumentuojamas tyrimų žurnale (3 priedas).

16. Išplovimo tyrimui eliuatas turi būti paruoštas pagal Lietuvos standartą                               LST EN 12457-2:2003 „Atliekų apibūdinimas. Išplovimas. Iš grūdėtų atliekų išplautų medžiagų ir dumblo sudėties atitikties tyrimas. 2 dalis. Vienpakopis partijos (tyrinio) tyrimas, kai skysčio ir kietosios medžiagos santykis 10 l/kg ir dalelių dydis mažesnis kaip 4 mm (dydį mažinant arba nemažinant)“.

17. Pelenų ir šlako tyrimai turi būti atlikti akredituotais metodais pagal standartą LST EN ISO/IEC 17025:2018 „Tyrimų, bandymų ir kalibravimo laboratorijų kompetencijai keliami bendrieji reikalavimai“ akredituotose laboratorijose. Pelenų ir šlako laboratorinių tyrimų metodai nurodyti 4 priede.

18. Laboratorinių tyrimų rezultatai saugomi 5 metus.

 

IV SKYRIUS

PELENŲ IR ŠLAKO NELAIKYMO ATLIEKOMIS SĄLYGOS

 

19. Apdorojus pelenus ir šlaką, laikantis reikalavimų, nustatytų Reikalavimų II skyriuje, pelenai ir šlakas, nelaikomi atliekomis, jei atitinka šiuos visus kriterijus:

19.1. pelenai ir šlakas, skirti panaudoti statinių statyboje (pavyzdžiui, keliams tiesti ir rekonstruoti, pastatų pamatams, sąvartynų įrengimui ir pan.) kaip statybinė medžiaga, statybinės medžiagos papildas arba pakaitalas vadovaujantis Statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos kelių įstatyme, atitinkamuose techniniuose reglamentuose, reglamentuojančiuose statinių statybą, nustatytais reikalavimais;

19.2. asmuo, vykdęs pelenų ir šlako apdorojimą, (toliau – cheminės medžiagos gamintojas), vadovaudamasis Statybos įstatymu ar 2011 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (ES) Nr. 305/2011, kuriuo nustatomos suderintos statybos produktų rinkodaros sąlygos ir panaikinama Tarybos direktyva 89/106/EEB (toliau – Reglamentas (ES) Nr. 305/2011), siuntai parengia ir patvirtina darniosios ar nedarniosios sričių statybos produkto, tiekiamo Lietuvos rinkai, eksploatacinių savybių deklaraciją. Darniosios srities statybos produktų eksploatacinių savybių deklaracija rengiama pagal Reglamentą (ES) Nr. 305/2011 ir jame nustatytą formą, nedarniosios srities – pagal statybos techninį reglamentą STR 1.01.04:2015 „Statybos produktų, neturinčių darniųjų techninių specifikacijų, eksploatacinių savybių pastovumo vertinimas, tikrinimas ir deklaravimas. Bandymų laboratorijų ir sertifikavimo įstaigų paskyrimas. Nacionaliniai techniniai įvertinimai ir techninio vertinimo įstaigų paskyrimas ir paskelbimas“, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2015 m. gruodžio 10 d. įsakymu Nr. D1-901 „Dėl Statybos techninio reglamento STR 1.01.04:2015 „Statybos produktų, neturinčių darniųjų techninių specifikacijų, eksploatacinių savybių pastovumo vertinimas, tikrinimas ir deklaravimas. Bandymų laboratorijų ir sertifikavimo įstaigų paskyrimas. Nacionaliniai techniniai įvertinimai ir techninio vertinimo įstaigų paskyrimas ir paskelbimas“ patvirtinimo ir  jame nustatytą formą;

19.3. metalų likutis pelenuose ir šlake sudaro ne daugiau kaip 5 procentus pelenų ar šlako svorio, bendros organinės anglies kiekis pelenuose ir šlake ne didesnis kaip 3 procentai pelenų ir šlako svorio, iškaitinimo nuostolis ne didesnis kaip 6 procentai, o išplovimo rodikliai neviršija         5 priede nurodytų verčių;

 

19.4. pelenai ir šlakas atitinka reikalavimus dėl cheminės medžiagos registracijos, nustatytus Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatyme, išskyrus atvejus, kai pelenų ir šlako gaminama mažiau kaip 1 toną per metus, ar pelenų ir šlako registracijai suteikta išimtis produkto ir technologiniam tyrimui bei plėtrai pagal 2006 m. gruodžio 18 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 1907/2006 dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimų (REACH), įsteigiančio Europos cheminių medžiagų agentūrą, iš dalies keičiančio Direktyvą 1999/45/EB bei panaikinančio Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 793/93, Komisijos reglamentą (EB) Nr. 1488/94, Tarybos direktyvą 76/769/EEB ir Komisijos direktyvas 91/155/EEB, 93/67/EEB, 93/105/EB bei 2000/21/EB su visais pakeitimais 9 straipsnį.

19.5. atitinka leidimo, nurodyto Reikalavimų 7 punkte, reikalavimus nustatytus pelenų ir šlako, kurie nebelaikomi atliekomis, paskirčiai panaudoti konkrečiam tikslui, techninėms charakteristikoms, taikytiniems standartams;

19.6 cheminės medžiagos gamintojas patvirtino atitikties deklaraciją, nurodytą Reikalavimų 24.1 papunktyje;

19.7. cheminės medžiagos gamintojas pats panaudoja pelenus ir šlaką pagal paskirtį, nurodytą Reikalavimų 19.1 papunktyje, arba pateikia rinkai per 1 mėnesį nuo atitikties deklaracijos, nurodytos Reikalavimų 24.1 papunktyje, patvirtinimo.

20. Nepanaudoti statinių statyboje per 6 mėnesius nuo atitikties deklaracijos, nurodytos           24.1 papunktyje, patvirtinimo, pelenai ir šlakas laikomi atliekomis.

21. Cheminės medžiagos gamintojas ir naudotojas turi užtikrinti, kad nelaikomi atliekomis pelenai ir šlakas (toliau – cheminė medžiaga) nedarytų neigiamo poveikio aplinkai ir (ar) žmonių sveikatai, jos vežimui, krovimui ir laikymui taikomi tokie pat reikalavimai, kurie nustatyti pelenams ir šlakui Reikalavimų 8 ir 11 punktuose.

22. Cheminės medžiagos gamintojas, kuris pirmą kartą panaudoja cheminę medžiagą, kuri nebuvo pateikta rinkai, arba kuris pateikia cheminę medžiagą rinkai pirmą kartą, turi užtikrinti, kad ji atitiktų teisės aktų, taikomų cheminėms medžiagoms ir statybos produktams, reikalavimus.

23. Cheminės medžiagos panaudojimas statinių statyboje turi būti numatytas statinio projekte. Statinio projektuotojas, rengdamas projektą privalo atsižvelgti į cheminės medžiagos gamintojo nurodytas savybes ir tinkamumą konkrečiam statiniui.

 

V SKYRIUS

CHEMINĖS MEDŽIAGOS ATITIKTIES ATLIEKŲ NELAIKYMO KRITERIJAMS DEKLARACIJA

 

24. Cheminės medžiagos gamintojas turi:

24.1. parengti ir patvirtinti kiekvienos siuntos atitikties deklaraciją dėl cheminės medžiagos atitikties atliekų nelaikymo atliekomis kriterijams, nurodytiems Reikalavimų 19 punkte pagal Reikalavimų 6 priede nustatytą formą (toliau – atitikties deklaracija);

24.2. išduoti atitikties deklaraciją siuntos gavėjui;

24.3.  saugoti atitikties deklaracijos kopiją ne trumpiau kaip penkerius metus po jos išdavimo dienos ir pateikti ją aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę, statybos valstybinę priežiūrą vykdančioms ar valstybės politiką vartotojų teisių apsaugos srityje įgyvendinančioms institucijoms, joms to paprašius.

25.  Atitikties deklaracija gali būti parengta ir išduota elektronine forma.

26.  Siuntos gavėjas turi saugoti atitikties deklaracijos kopiją ne trumpiau kaip penkerius metus po jos išdavimo dienos ir pateikti ją aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę, statybos valstybinę priežiūrą vykdančioms ar valstybės politiką vartotojų teisių apsaugos srityje įgyvendinančioms institucijoms, joms to paprašius.

 

 

 

 

VI SKYRIUS

KOKYBĖS VALDYMO SISTEMA

 

27.  Cheminės medžiagos gamintojas  turi įdiegti kokybės valdymo sistemą, tinkamą įrodyti cheminės medžiagos atitiktį Reikalavimų 19-22 punktuose nustatytiems kriterijams ir sąlygoms.

29.   Kokybės valdymo sistemos aprašyme turi būti pateikiama ši informacija:

 

29.1. pelenų ir šlako atliekų apdorojimo procesų ir metodų stebėsena;

29.2. cheminės medžiagos atitikimo kriterijams ir sąlygoms, nurodytiems Reikalavimų       19-22 punktuose, atitikimo stebėsena;

29.3. cheminės medžiagos kokybės stebėsena, įskaitant apdorotų pelenų ir šlako ėminių ėmimą ir analizę, kaip nustatyta Reikalavimų 15-17 punktuose;

29.4. dokumentų pagal Reikalavimų 1, 3 ir 6 priedus rengimas ir saugojimas;

29.5. siuntos ženklinimo, pakavimo ir laikymo procesų aprašymai;

29.6. specialistų, atsakingų už cheminės medžiagos atitiktį Reikalavimų 19-22 punktuose nustatytiems kriterijams ir sąlygoms, vardas, pavardė, pareigos ir kvalifikacija. Duomenys tvarkomi vadovaujantis reikalavimais, nustatytais 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenų ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas);

29.7. cheminės medžiagos pirkėjų atsiliepimai apie cheminės medžiagos kokybę.

30.  Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos paprašius, cheminės medžiagos gamintojas  leidžia susipažinti su kokybės valdymo sistema.

 

___________________________________

 

 

 

 

Atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo

pelenų ir šlako tvarkymo

ir naudojimo taisyklių

1 priedas

 

 

PELENŲ IR ŠLAKO APDOROJIMO ŽURNALAS 20__ m.

 

I.          I. Eil. Nr.

II. Data

III. Nr. 1

1.  

Kaupo Nr.

 

2.  

Sendinimo pradžia (data)

 

3.  

Kaupo dydis, m3 (arba t)

 

4.  

Pelenų/šlako frakcija

 

5.  

Pelenų/šlako frakcija, mm

 

6.  

Iki sendinimo naudoti apdorojimo metodai

 

7.  

Sendinimo pabaiga (data)

 

8.  

Pakartotinio sendinimo pradžia (data)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo

pelenų ir šlako tvarkymo

ir naudojimo taisyklių

2 priedas

 

 

PELENŲ IR ŠLAKO LABORATORINIO ĖMINIO LYDRAŠTIS

 

1.        

Įmonės pavadinimas, aikštelės pavadinimas

 

2.        

Ėminio paėmimo data ir valanda

 

3.        

Ėminio paėmimo vieta (įmonės pavadinimas, adresas, įrenginys ar vieta aikštelėje)

 

4.        

Ėminį paėmusio asmens vardas, pavardė ir pareigos, įmonės pavadinimas

 

5.        

Ėminio svoris, kg

 

6.        

Pelenų/šlako frakcija, mm

 

7.     

Pelenų/šlako apdorojimo būdas (sendintas, sijotas, plautas ar pan.)

 

8.        

Ėminio išsiuntimo į laboratoriją data ir valanda

 

9.        

Laboratorijos pavadinimas ir adresas

 

10.      

Tyrimo tikslas (taisyklių lentelės Nr.)

 

11.      

Ėminio pakuotė (nurodyti ėminio pakuotės dydį ir tipą)

 

 

 

 


 

 

Atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo

pelenų ir šlako tvarkymo

ir naudojimo taisyklių

3 priedas

 

 

PELENŲ IR ŠLAKO TYRIMO ŽURNALAS 20__ m.

 

1.      

Data

2.      

Ėminio paėmimo data ir valanda

 

3.      

Ėminio paėmimo vieta (įmonės pavadinimas, adresas, įrenginys ar vieta aikštelėje)

 

4.      

Ėminį paėmusio asmens vardas, pavardė ir pareigos, įmonės pavadinimas

 

5.      

Ėminio svoris, kg

 

6.      

Pelenų/šlako tūris, iš kurio paimtas ėminys, m3

 

7.      

Pelenų/šlako frakcija, mm

 

8.      

Pelenų/šlako apdorojimo būdas (sendintas, sijotas, plautas ar pan.)

 

9.      

Ėminio išsiuntimo į laboratoriją data ir valanda, lydraščio Nr.

 

10.    

Laboratorijos pavadinimas ir adresas

 

11.    

Tyrimo tikslas (nurodyti pelenų tvarkymo būdą)

 

12.    

Ėminio pakuotė (nurodyti ėminio pakuotės dydį ir tipą)

 

 

 

 


 

 

Atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo

pelenų ir šlako tvarkymo

ir naudojimo taisyklių

4 priedas

 

PELENŲ IR ŠLAKO ELIUATŲ PARAMETRŲ NUSTATYMO METODAI

 

I.  Eil. Nr.

II. Elementas

III.  Žymuo

IV.      Metodas

1.  

Arsenas

As

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

2.  

Baris

Ba

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

3.  

Kadmis

Cd

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

4.  

Chromasbend.

Crb

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

5.  

Varis

Cu

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

6.  

Gyvsidabris

Hg

ISO 12846:2012

7.  

Molibdenas

Mo

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

8.  

Nikelis

Ni

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

9.  

Švinas

Pb

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

10.

Stibis

Sb

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

11.

Selenas

Se

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

12.

Cinkas

Zn

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

13.

Aliuminis

Al

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

14.

Kobaltas

Co

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

15.

Manganas

Mn

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

16.

Alavas

Sn

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

17.

Vanadis

V

ISO 15586:2003; EPA Method 282.2:1978; EPA Method 7010:2007

18.

Natris

Na

LST EN ISO 14911

19.

Chloridai

Cl

LST EN ISO 10304

20.

Fluoridai

F

LST EN ISO 10304

21.

Bromidai

Br

LST EN ISO 10304

22.

Sulfatai

SO4

LST EN ISO 10304

23.

Sausa liekana

BIK (TDS)

LST EN 12880:2002

24.

Ištirpusi organinė anglis

IOB (DOC)

ISO 8245:2003

25.

Bendroji organinė anglis

BOA (TOC)

LST EN 13137:2002

26.

pH

 

ISO 10523:2008

27.

Rūgščių neutralizavimo geba

RNG (ANC)

LST CEN/TS 15364:2006

28.

Savitasis elektrinis laidis

SEL

LST EN 27888

29.

Drėgmė

 

LST EN 14346:2007

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo pelenų ir šlako tvarkymo

ir naudojimo taisyklių

5 priedas

 

 

IŠPLOVIMO RIBINĖS VERTĖS, KAI PELENAI IR ŠLAKAS GALI BŪTI PANAUDOTI STATINIŲ STATYBOJE

 

I.  Eil.

Nr.

II. Parametras

III. Matavimo vienetas

IV. Vertė

1.        

Spalva

-

Įvertinama mėginiui apibūdinti

2.        

Drumstumas 

-

Įvertinama mėginiui apibūdinti

3.        

Kvapas

-

Įvertinama mėginiui apibūdinti

4.        

pH

vnt.

7-13

5.        

Elektros laidumas

µS/cm

6000

6.        

Ištirpusi organinė anglis

µg/l

Įvertinama mėginiui apibūdinti

7.        

Arsenas

µg/l

Mėginiui apibūdinti

8.        

Švinas

µg/l

50

9.        

Kadmis

µg/l

3

10.      

Chromas ges.

µg/l

200

11.      

Varis

µg/l

150

12.      

Nikelis

µg/l

40

13.      

Gyvsidabris

µg/l

1

14.      

Cinkas

µg/l

300

15.      

Chloridai

mg/l

1000

16.      

Sulfatai

mg/l

2000

17.

Cianidai (l. fr.)

mg/l

0,020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo pelenų ir šlako tvarkymo

ir naudojimo taisyklių

6 priedas

 

ATITIKTIES DEKLARACIJA DĖL CHEMINĖS MEDŽIAGOS ATITIKTIES ATLIEKŲ NELAIKYMO ATLIEKOMIS KRITERIJAMS

___________

(data)

 

1.    

Cheminės medžiagos gamintojo duomenys:

Įmonės pavadinimas, kodas

Veiklavietės adresas

Kontaktinio asmens vardas, pavardė, pareigos,  telefono numeris, el. pašto adresas

 

2.    

Cheminės medžiagos siuntos gavėjo duomenys:

Įmonės pavadinimas, kodas

Veiklavietės adresas

 

3.    

Unikalus produkto tipo identifikacinis kodas, tipo, partijos ar serijos numeris ar bet koks kitas elementas, pagal kuri galima identifikuoti  produktą, ir produkto pagaminimo data, vieta

 

4.    

Siuntos svoris

 

5.    

Siuntoje esančios cheminės medžiagos yra skirtos tik tiesioginiam naudojimui (nurodyti numatytą naudojimą)

 

6.    

Eksploatacinių savybių deklaracijos numeris, data

 

 

7.    

Kita informacija

 

 

 

 

Patvirtinu, kad cheminės medžiagos siunta  atitinka Atliekų deginimo ir bendro atliekų deginimo pelenų ir šlako tvarkymo ir naudojimo taisyklių 19-22 punktuose nurodytus kriterijus.

 

Patvirtinu, kad mūsų įmonėje yra įdiegta kokybės vadybos sistema.

 

Patvirtinu, kad visa deklaracijoje minėta informacija yra išsami ir teisinga.

 

_____________________________________________________              _______________

(pareigos, vardas, pavardė)                                                                                          (parašas)

 

 

_____________________