Projektas

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRO 2010 LIEPOS 15 D. ĮSAKYMO NR. D1-622 „DĖL SAUGOMŲ RŪŠIŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO“ PAKEITIMO

 

 

2023 m.                d. Nr. 

Vilnius

P a k e i č i u Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2010 m. liepos 15 d. įsakymą Nr. D1-622 „Dėl Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo patvirtinimo“:

1. Pakeičiu nurodytą įsakymą ir jį išdėstau nauja redakcija (Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašas nauja redakcija nedėstomas):

 

„LIETUVOS RESPUBLIKOS APLINKOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL SAUGOMŲ RŪŠIŲ NAUDOJIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

 

Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymo 3 straipsnio 3 dalies 6 punktu,

t v i r t i n u Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašą (pridedama).“

2. Pakeičiu nurodytuoju įsakymu patvirtintą Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašą:

2.1. Pakeičiu I skyrių ir jį išdėstau taip:

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1. Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašas (toliau – Tvarkos aprašas) reglamentuoja saugomų rūšių paėmimo iš gamtos atvejus ir sąlygas, gausos reguliavimo tikslus, priemones ir būdus, laukinių paukščių lizdų tvarkymo ir ardymo sąlygas, saugomų rūšių stebėjimo, žymėjimo, filmavimo, fotografavimo, veisimo, laikymo nelaisvėje, naudojimo mokslo tiriamiesiems tikslams, leidimų naudoti saugomas rūšis išdavimo ir ataskaitų teikimo tvarką.

2. Paėmimu iš gamtos laikomas gyvūnų sumedžiojimas, sužvejojimas, sugavimas tam pritaikytomis priemonėmis ar be jų, taip pat gyvūnų, augalų ar grybų rinkimas ar kitoks paėmimas iš gamtinės aplinkos, jų sunaikinimas.

3. Tvarkos apraše vartojamos sąvokos:

3.1. Populiacijos gausos reguliavimaspopuliacijos dydžio ir jos individų pasiskirstymo keitimas specialiomis priemonėmis.

3.2. Saugomų rūšių gyvūnų žymėjimassaugomų rūšių gyvūnų ženklinimas metaliniais ir (ar) plastikiniais žiedais, prie kūno tvirtinamais įvairių konstrukcijų ženklais, dažymas specialiais dažais, tatuiravimas, atskirų kūno dalių ar plunksnų iškarpymas, kitokių žymių padarymas kūne, ženklinimas mikroschemomis, radijo siųstuvų ar geolokatorių tvirtinimas, kad gyvūnus būtų galima identifikuoti ir stebėti.

3.3. Nedidelis tam tikros rūšies gyvūnų skaičius ‒ tam tikros gyvūnų rūšies individų skaičius, sudarantis nemedžiojamųjų gyvūnų mažiau nei 1 % rūšies populiacijos viso metinio natūralaus gaištamumo, medžiojamųjų gyvūnų mažiau nei 5 % rūšies populiacijos viso metinio natūralaus gaištamumo.

3.4. Kitos Tvarkos apraše vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, Lietuvos Respublikos medžioklės įstatyme, Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatyme ir Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. birželio 27 d. įsakymu Nr. 258 „Dėl Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklės).

4. Teisėtą įsigijimą patvirtinančiais dokumentais laikomi  dokumentai, nurodyti Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2021 m. gruodžio 7 d. įsakymu Nr. D1-713 „Dėl Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklės).

5. Tvarkos aprašas reglamentuoja prekybą saugomų rūšių gyvūnais, augalais ir grybais tiek, kiek jos nereglamentuoja Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymas, Laukinės gyvūnijos įstatymas ir Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklės.“

2.2. Pakeičiu 6 punktą ir jį išdėstau taip:

6. Saugomas rūšis, įrašytas į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2003 m. spalio 13 d. įsakymu Nr. 504 „Dėl Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašo patvirtinimo“ (toliau – Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašas), ir Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus, laukinių paukščių rūšis, natūraliai paplitusias Europos Sąjungos valstybių narių europinėje teritorijoje, paimti iš gamtos, reguliuoti populiacijų gausą, filmuoti, fotografuoti, stebėti, kai saugomos rūšies gyvūnai yra trikdomi, naudoti saugomas rūšis mokslo tiriamiesiems darbams, tvarkyti ir ardyti laukinių paukščių lizdus leidžiama fiziniam asmeniui, juridiniam asmeniui ir kitai organizacijai, jų atstovybei ir filialui (toliau ‒ Asmuo), turint Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą naudoti saugomas rūšis (toliau ‒ Leidimas) (Tvarkos aprašo 1 priedas), išskyrus atvejus, nurodytus Tvarkos aprašo 7 punkte.

2.3. Pakeičiu 7.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.2. paimti iš gamtos saugomas rūšis, kurios įrašytos į Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių, kurių ėmimui iš gamtos ir naudojimui gali būti taikomos tvarkymo priemonės, sąrašą, patvirtintą Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2001 m. gruodžio 12 d. įsakymu Nr. 592 „Dėl Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių, kurioms reikalinga griežta apsauga, ir Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių, kurių ėmimui iš gamtos ir naudojimui gali būti taikomos tvarkymo priemonės, sąrašų patvirtinimo, apsaugos priemonių nustatymo ir duomenų kaupimo apie šias rūšis (toliau – Europos Bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių, kurių ėmimui iš gamtos ir naudojimui gali būti taikomos tvarkymo priemonės, sąrašas) (išskyrus egzempliorius rūšių, kurios įrašytos ir į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų sąrašą). Šios rūšys paimamos iš gamtos Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių ir Laukinės augalijos išteklių naudojimo tvarkos, patvirtintos Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2000 m. balandžio 27 d. įsakymu Nr. 173 „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1999 m. gruodžio 20 d. nutarimo Nr. 1446 „Dėl Laukinės augalijos įstatymo įgyvendinimo“ 2 punkto vykdymo“, nustatyta tvarka.“

2.4. Papildau 7.21 papunkčiu:

7.21. paimti iš gamtos vynuogines sraiges (Helix pomatia) nuo sraigių vegetacijos pradžios iki liepos 1 d. ir kai vynuoginių sraigių kiauto skersmuo ne mažesnis kaip 28 mm.“

2.5. Pakeičiu 7.4 papunktį ir jį išdėstau taip:

7.4. jeigu 7.2 ir 7.3 papunkčiuose minimos rūšys paimamos iš gamtos ne Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse nustatytu medžiojimo termino metu arba medžiojamiesiems gyvūnams sumedžioti reikia panaudoti medžioklės įrankius, kurie Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklėse nepriskirti leistiniems medžioklės įrankiams, ar vynuoginės sraigės paimamos iš gamtos kitu metu ir ne tokio dydžio, kaip nustatyta Tvarkos aprašo 7.21 papunktyje, šioms rūšims paimti iš gamtos reikalingas Tvarkos aprašo 6 punkte nurodytas Leidimas;“.

2.6. Pakeičiu 8 punktą ir jį išdėstau taip:

8. Leidimas stebėti, filmuoti, fotografuoti saugomas rūšis nereikalingas, kai šių rūšių individai netrikdomi, išskyrus tetervinų, kurtinių ir stulgių tuokvietėse, veisimosi metu prie jų buveinių ir paukščių lizdaviečių, šikšnosparnių žiemojimo vietose, žiemos miego metu.“

2.7. Pakeičiu 9 punktą ir jį išdėstau taip:

9. Asmuo, norintis paimti saugomas rūšis iš gamtos, filmuoti, fotografuoti, stebėti, kai saugomos rūšies gyvūnai yra trikdomi, naudoti saugomas rūšis mokslo tiriamiesiems darbams, Aplinkos apsaugos agentūrai pateikia prašymą, kuriame nurodo asmens, kuriam prašoma išduoti Leidimą, vardą, pavardę, telefono ryšio numerį, el. pašto adresą; arba juridinio asmens pavadinimą, kodą, buveinės adresą, telefono ryšio numerį, el. pašto adresą; fizinio arba juridinio asmens arba organizacijos atstovo vardą, pavardę, telefono ryšio numerį, el. pašto adresą ir atstovavimo pagrindą, jeigu prašymas paduodamas per atstovą; numatomas naudoti rūšis, šių rūšių egzempliorių kiekį, naudojimo tikslus, paėmimo būdus ir priemones, laiką, vietą, taip pat asmens, kuris skiriamas atsakingu už ataskaitos pagal Tvarkos aprašą pateikimą, vardą, pavardę, telefono ryšio numerį (jeigu prašymą teikia juridinis asmuo). Prašymą leisti paimti iš gamtos vilkų Tvarkos aprašo 141 punkte numatytais atvejais teikia vieno arba kelių medžioklės plotų naudotojų vardu savivaldybės administracija, informavusi atitinkamus medžioklės plotų naudotojus apie teikiamą prašymą. Prašyme būtina nurodyti medžioklės plotų vienetų, kuriuose prašoma leisti paimti iš gamtos vilkų, pavadinimus ir jų naudotojų duomenis (jei naudotojas juridinis asmuo – pavadinimą, kodą, buveinės adresą, jei fizinis asmuo – vardą, pavardę). Kartu su prašymu leisti paimti iš gamtos vilkų 141 punkte nurodytais atvejais turi būti pateikiamos atitinkamos savivaldybės komisijos medžiojamųjų gyvūnų padarytai žalai apskaičiuoti surašytų vilkų padarytos žalos ūkiniams gyvūnams apžiūros aktų kopijos, kita vilkų paėmimo iš gamtos būtinumą pagrindžianti informacija arba nurodomas vilkų žalos, padarytos ūkiniams gyvūnams ir gyvūnams augintiniams, atvejų, apie kuriuos informacija elektronine forma pranešime apie vilkų buvimą registravimo anketose pateikta Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos (toliau – tarnyba), prieiga prie kurios skelbiama tarnybos interneto svetainėje, skaičius. Pateikiant informaciją būtina nurodyti žalos padarymo vietą, žalos padarymo datą, ūkinio gyvūno, kuriam padaryta žala, rūšį, sužalotų ir (ar) sudraskytų ūkinių gyvūnų ar gyvūnų augintinių skaičių; laukelyje „Pastabos apie stebėjimo ypatumus“ nurodomas kiekvieno ūkinio gyvūno registravimo numeris, gyvūno augintinio šeimininko vardas ir pavardė, gyvūno augintinio, registruoto Gyvūnų augintinių registre, mikroschemos numeris, pridedamos nuotraukos, įrodančios padarytą žalą. Duomenis apie atvejus, kai vilkai savivaldybės teritorijoje užpuola gyvūnus augintinius, į tarnybos interneto svetainę suveda gyvūno augintinio savininkas ar laikytojas arba atitinkamos seniūnijos seniūnas; duomenis apie atvejus, kai vilkai savivaldybės teritorijoje užpuola ūkinius gyvūnus, į tarnybos interneto svetainę suveda savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta nuostolių skaičiavimo komisija iki savivaldybės administracijos prašymo išduoti Leidimą paimti iš gamtos vilkų pateikimo Aplinkos apsaugos agentūrai. Jeigu naujų ūkinių gyvūnų ar gyvūnų augintinių sudraskymo faktai paaiškėja vėliau, informacija pateikiama tarnybos interneto svetainėje ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo duomenų gavimo dienos. Leidimai paimti vilkų iš gamtos Tvarkos aprašo 141 punkte numatytais atvejais išduodami tik medžioklės plotų naudotojams. Jei savivaldybė kreipiasi Leidimo paimti vilkų iš gamtos keliuose medžioklės plotų vienetuose – išduodamas vienas Leidimas keliems medžioklės plotų naudotojams. Leidime paimti vilkų iš gamtos Tvarkos aprašo 141 punkte numatytais atvejais nurodomas savivaldybės tarnautojas, atsakingas už paimamų iš gamtos vilkų skaičiaus koordinavimą tarp skirtingų medžioklės plotų naudotojų ir ataskaitos pateikimą. Medžioklės plotų naudotojai, paėmę iš gamtos vilką pagal Tvarkos aprašo 141 punkte numatytus atvejus, prieš pradėdami doroti gyvūną arba prieš išvykdami iš medžioklės plotų vieneto, kuriame buvo paimtas vilkas iš gamtos, turi trumpąja telefono žinute informuoti Leidime nurodytą atsakingą savivaldybės tarnautoją ir telefonu 8 (5) 273 2995 informuoti Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo tarnybą.

2.8. Papildau 101 ir 102 punktais:

101. Jeigu pateiktas prašymas paimti iš gamtos vilkų Tvarkos aprašo 141 punkte numatytais atvejais (įskaičiuojami tik tie atvejai, apie kuriuos pateikta 9 punkte nurodyta informacija), Aplinkos apsaugos agentūra prašymą svarsto ir išduoda Leidimą arba raštu pateikia motyvuotą atsisakymą išduoti Leidimą ne vėliau kaip per 2 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos. Jeigu kartu su prašymu leisti paimti iš gamtos vilkų Tvarkos aprašo 141 punkte numatytais atvejais pareiškėjas neprideda Tvarkos aprašo 9 punkte nurodytų aktų kopijų ar tarnybos interneto svetainėje nėra duomenų apie vilkų žalą, padarytą ūkiniams gyvūnams ir gyvūnams augintiniams, kitos vilkų paėmimo iš gamtos būtinumą pagrindžiančios informacijos, Aplinkos apsaugos agentūra ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo prašymo gavimo dienos kreipiasi dėl šios informacijos pateikimo į atitinkamos savivaldybės administraciją. Jeigu kreipiamasi į savivaldybės administraciją, sprendimo dėl Leidimo išdavimo pagal Tvarkos aprašą priėmimas atidedamas tiek dienų, kiek užtrunka gauti sprendimui priimti reikalingą informaciją.

102. Tvarkos aprašo 1 priede nurodyto pavyzdžio Leidimą pasirašo Aplinkos apsaugos agentūros atsakingas asmuo kvalifikuotu elektroniniu parašu.“

2.9. Pakeičiu 12 punktą ir jį išdėstau taip:

12. Jeigu naudoti saugomas rūšis ketinama valstybiniame parke, valstybiniame gamtiniame ar biosferos rezervate ir saugomų teritorijų direkcijoms priskirtose nacionalinėse saugomose teritorijose, „Natura 2000“ tinklo teritorijose, Aplinkos apsaugos agentūra, prieš išduodama Leidimą, suderina jį su atitinkamų saugomų teritorijų direkcijomis, išskyrus atvejus, kai ketinama išduoti Leidimą paimti iš gamtos vilkų Tvarkos aprašo 141 punkte numatytais atvejais.“

2.10. Pakeičiu 141.1 papunktį ir jį išdėstau taip:

141.1. atvejų, kai vilkai savivaldybės teritorijoje užpuola ūkinius gyvūnus ar gyvūnus augintinius, skaičius, gautas susumavus tokius įvykius einamaisiais metais kaupiamuoju principu, įvykusius nuo datos, kai vilkų medžiojimas Lietuvos Respublikos teritorijoje tų metų medžioklės sezono metu nutraukiamas (toliau – vilkų medžioklės sezono pabaiga), iki prašymo pateikimo dienos, ir perskaičiuotas 100 tūkst. hektarų savivaldybės teritorijos, yra 2 ar daugiau teikiant prašymą nuo vilkų medžioklės sezono pabaigos iki gegužės 31 d., 3 ar daugiau teikiant prašymą nuo birželio 1 d. iki birželio 30 d., 4 ar daugiau teikiant prašymą nuo liepos 1 d. iki liepos 31 d., 6 ar daugiau teikiant prašymą nuo rugpjūčio 1 d. iki rugpjūčio 31 d., 8 ar daugiau teikiant prašymą nuo rugsėjo 1 d. iki rugsėjo 30 d. arba 10 ar daugiau teikiant prašymą nuo spalio 1 d. iki spalio 14 d. Pagal šį papunktį leistų paimti iš gamtos vilkų skaičius per metus negali viršyti 30 % nuo praėjusio medžioklės sezono vilkų sumedžiojimo limito, o vienu Leidimu gali būti leidžiama paimti iš gamtos ne daugiau kaip 2 vilkus;“.

2.11. Pakeičiu 18 punktą ir jį išdėstau taip:

18. Apie išduotus Leidimus Aplinkos apsaugos agentūra per 3 darbo dienas informuoja Aplinkos apsaugos departamentą ir saugomos teritorijos direkciją, jeigu jos teritorijoje bus vykdomas saugomų rūšių egzempliorių paėmimas iš gamtos, išsiųsdama Leidimo kopiją. Jeigu išduotas Leidimas paimti iš gamtos vilkus Tvarkos aprašo 141 punkte numatytais atvejais, Aplinkos apsaugos agentūra šiame punkte nurodytas institucijas informuoja ne vėliau kaip kitą darbo dieną nuo Leidimo išdavimo. Aplinkos apsaugos valstybinei kontrolei vykdyti Aplinkos apsaugos agentūra kartu su informacija apie Leidimo išdavimą pateikia Aplinkos apsaugos departamentui Leidimo turėtojo fizinio asmens kontaktinius duomenis – vardą, pavardę, telefono ryšio numerį ir (arba) el. pašto adresą, jeigu Leidimas išduotas juridiniam asmeniui arba organizacijai atsakingo asmens vardą, pavardę, telefono ryšio numerį ir el. pašto adresą.

2.12. Papildau 201 ir 202 punktais:

201. Asmens duomenys, nurodyti prašyme gauti Leidimą, tvarkomi vadovaujantis 2016 m. balandžio 27 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2016/679 dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (toliau – Reglamentas (ES) 2016/679) nuostatomis. Prašyme išduoti Leidimą nurodyto fizinio asmens kontaktiniai duomenys (telefono ryšio numeris, el. pašto adresas) Leidime neįrašomi ir viešai neskelbiami. Fizinio asmens, kuriam išduotas Leidimas, kontaktiniai duomenys saugomi Aplinkos apsaugos agentūroje, kad būtų galima informuoti Leidimo prašytoją ar Leidimo turėtoją apie papildomos informacijos gauti Leidimą pateikimą, Leidimo išdavimą ar neišdavimą.“

202. Fizinio asmens kontaktiniai duomenys (vardas, pavardė, telefono ryšio numeris, el. pašto adresas), nurodyti prašyme gauti Leidimą, saugomi AAA visą Leidimo galiojimo laiką ir 5 metus nuo Leidimo galiojimo termino pabaigos. Jeigu šiame punkte nurodytame prašyme gauti Leidimą esantys fizinio (-ių) asmens (-ų) kontaktiniai duomenys perduodami kompetentingoms institucijoms arba naudojami kaip įrodymai civilinėje, administracinėje ar baudžiamojoje byloje arba kitais įstatymų nustatytais atvejais, duomenys gali būti saugomi tiek, kiek reikia šiems duomenų tvarkymo tikslams, kai nebereikia – sunaikinami.“

2.13. Pakeičiu 24 punktą ir jį išdėstau taip:

24. Rastus žuvusius saugomų rūšių egzempliorius paimti draudžiama, išskyrus atvejus, kai jie surenkami ir sunaikinami Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių gyvūnų gaišenų tvarkymą, nustatyta tvarka; kai egzempliorius bus naudojamas mokslo, mokymo įstaigose ar saugomų teritorijų direkcijose mokslo ar mokymo tikslais ir jo paėmimo faktas nurodomas Aplinkos apsaugos departamento išduotoje pažymoje; kai egzempliorius tiesiogiai pristatomas ir atiduodamas į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų. Asmuo, radęs saugomos rūšies egzempliorių, ne vėliau kaip per 7 darbo dienas raštu arba el. paštu kreipiasi į Aplinkos apsaugos departamentą dėl rasto žuvusio saugomos rūšies egzemplioriaus. Pažyma išduodama tik pristačius egzempliorių ar įsitikinus vietoje arba iš pateiktų nuotraukų, kad egzempliorius nebuvo sumedžiotas, sužvejotas ar kitaip tyčia ar netyčia sugautas. Pažymoje turi būti nurodyta egzemplioriaus žūties priežastis, tiksli radimo vieta, laikas, radusio asmens duomenys, įstaiga, kuriai perduodamas rastas egzempliorius. Pažyma išduodama arba motyvuotas atsisakymas išduoti pažymą pateikiamas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas. Ši pažyma turi būti saugoma kaip teisėtą įsigijimą patvirtinantis dokumentas. Tokiu atveju Leidimas nereikalingas. Ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų po pažymos išdavimo saugomos rūšies egzempliorius perduodamas pažymoje nurodytai įstaigai. Jeigu egzempliorių, kuris buvo tiesiogiai pristatytas į Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejų, ketinama atiduoti kitai mokslo, mokymo įstaigai ar saugomų teritorijų direkcijai mokslo ar mokymo tikslais, Aplinkos apsaugos departamentas šiame punkte nurodytą pažymą išduoda arba motyvuotą atsisakymą išduoti pažymą pateikia remdamasis Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejaus pateikta informacija, šiuo atveju tiksli egzemplioriaus radimo vieta, laikas ir radusio asmens duomenys nurodytoje pažymoje gali būti nenurodomi, jeigu jie nežinomi. Aplinkos apsaugos departamentas iki kiekvienų metų pabaigos pateikia Aplinkos apsaugos agentūrai informaciją apie išduotas pažymas, nurodytas šiame punkte.

2.14. Pakeičiu 32 punktą ir jį išdėstau taip:

32. Asmenys, siekdami reguliuoti paukščių populiacijos gausą, tvarkyti ir ardyti lizdus, turi pateikti prašymą, kuriame nurodo asmens vardą, pavardę, telefono ryšio numerį, el. pašto adresą; juridinio asmens pavadinimą, kodą, buveinės adresą, telefono ryšio numerį, el. pašto adresą; paukščių rūšies pavadinimą, atsakingą asmenį ir vykdytojus, paukščių populiacijos gausos reguliavimo, lizdų tvarkymo ir ardymo tikslus, paėmimo būdus ir priemones, laiką, vietą. Leidimus per 10 darbo dienų nuo prašymo išduoti Leidimą gavimo išduoda arba priima motyvuotą sprendimą neišduoti Leidimo Aplinkos apsaugos agentūra. Jei reikia papildomos informacijos, Aplinkos apsaugos agentūra kreipiasi į pareiškėją, prašydama pateikti papildomą informaciją, tuomet Leidimas išduodamas arba pateikiamas motyvuotas atsisakymas išduoti Leidimą per 5 darbo dienas nuo papildomos informacijos gavimo dienos. Jei laukinių paukščių gausa reguliuojama saugomose teritorijose, Aplinkos apsaugos agentūra, išduodama Leidimą, turi gauti saugomų teritorijų direkcijos rašytinį pritarimą. Saugomų teritorijų direkcija rašytinį pritarimą arba motyvuotą atsisakymą pritarti Leidimo išdavimui pateikia ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo Aplinkos apsaugos agentūros kreipimosi gavimo.“

2.15. Pakeičiu 38 punktą ir jį išdėstau taip:

38. Saugomų rūšių gyvūnų gyvi egzemplioriai laikomi nelaisvėje vadovaujantis Laukinės gyvūnijos įstatymu ir Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos aplinkos ministro ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus 2011 m. birželio 30 d. įsakymu Nr. D1-533/B1-310 „Dėl Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklių patvirtinimo“, turint šiuose teisės aktuose nustatytais atvejais Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą laikyti nelaisvėje laukinius gyvūnus ir teisėtą įsigijimą patvirtinančius dokumentus (jeigu jie reikalingi).“

2.16. Pakeičiu 39 punktą ir jį išdėstau taip:

39. Draudžiama fiziniams ir juridiniams asmenims nelaisvėje laikyti laukinių paukščių rūšis, natūraliai paplitusias Europos Sąjungos valstybių narių europinėje teritorijoje ir kurios pagal Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisykles nepriskiriamos medžiojamiesiems gyvūnams ir joms nenustatytas leistinas jų medžioklės terminas, išskyrus atvejus, kai šie paukščiai buvo paimti iš gamtos vadovaujantis Tvarkos aprašo reikalavimais arba išsirito iš kiaušinio nelaisvėje, kaip ir jų abu tėvai, arba buvo įgyti vadovaujantis Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklėmis ir yra jų teisėtą įsigijimą patvirtinantys dokumentai.“

2.17. Pakeičiu 42 punktą ir jį išdėstau taip:

42. Teisėtai iš laisvės paėmus ar nelaisvėje išveisus saugomų rūšių, įrašytų į 1996 m. gruodžio 9 d. Tarybos reglamento (EB) Nr. 338/97 dėl laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos kontroliuojant jų prekybą su visais pakeitimais (toliau – Reglamentas (EB) Nr. 338/97) A priedą, egzempliorius, saugomų rūšių egzempliorių savininkai per 30 kalendorinių dienų turi kreiptis į Aplinkos apsaugos agentūrą su prašymu išduoti 2006 m. gegužės 4 d. Komisijos reglamente (EB) Nr. 865/2006, nustatančiame išsamias Tarybos reglamento (EB) Nr. 338/97 dėl laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos kontroliuojant jų prekybą įgyvendinimo taisykles, su visais pakeitimais nurodytus sertifikatus, skirtus naudoti tik Europos Bendrijoje. Kartu su prašymu reikia pateikti Aplinkos apsaugos departamento išduotą aktą, patvirtinantį saugomos rūšies gyvūno išveisimą nelaisvėje, arba dokumento, leidžiančio saugomos rūšies egzempliorių paimti iš gamtos, kopiją, arba kitus teisėtą įsigijimą patvirtinančius dokumentus, nurodytus Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklėse, bei valstybinės rinkliavos sumokėjimą įrodantį dokumentą.

2.18. Pakeičiu 43 punktą ir jį išdėstau taip:

43. Išveisti ir išauginti nelaisvėje Lietuvos gamtoje anksčiau natūraliai paplitę ir išnykę saugomų rūšių egzemplioriai gali būti išleidžiami į aplinką ar reintrodukuojami tik laikantis Laukinės gyvūnijos įstatymo ir Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2002 m. liepos 1 d. įsakymu Nr. 352 „Dėl Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo tvarkos aprašo, Invazinių rūšių organizmų kontrolės ir naikinimo tvarkos aprašo, Invazinių rūšių kontrolės tarybos sudėties ir nuostatų, Introdukcijos, reintrodukcijos ir perkėlimo programos patvirtinimo“.“

2.19. Pripažįstu netekusiu galios 44 punktą.

2.20. Pakeičiu 46 punktą ir jį išdėstau taip:

46. Žymėti privaloma visus nelaisvėje laikomus saugomų rūšių stuburinius gyvūnus, įrašytus į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvencijos I ir II priedus, Reglamento (EB) Nr. 338/97 A, B, C priedus ir nuolat nelaisvėje laikomus globos tikslais paimtus iš aplinkos saugomų rūšių laukinius žinduolius ir paukščius, įrašytus į šiame punkte nurodytus sąrašus ir priedus.“

2.21. Pakeičiu 48.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

48.2. įvairių konstrukcijų prie kūno tvirtinamais ženklais, dažant plunksnas specialiais dažais, atskirų plunksnų iškarpymais, mikroschemomis, tvirtinamais prie kūno radijo siųstuvais, geolokatoriais.“

2.22. Pakeičiu 50 punktą ir jį išdėstau taip:

50. Draudžiama laikyti, vežti, dovanoti ir prekiauti ar kitaip naudoti Tvarkos aprašo 46 punkte nurodytų rūšių nepažymėtus Tvarkos aprašo 48 ir 49 punktuose nurodytais būdais gyvūnus.“

2.23. Pakeičiu 52 punktą ir jį išdėstau taip:

52. Asmenys apie naujai pažymėtus nelaisvėje laikomus saugomų rūšių gyvūnus (įskaitant nuolat nelaisvėje laikomus globos tikslais paimtus iš aplinkos saugomų rūšių gyvūnus) ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų turi pranešti Aplinkos apsaugos departamentui. Pranešime nurodoma gyvūno rūšis (lietuvių ir lotynų kalbomis), gyvūno amžius (jei žinomas), žymėjimo data, žymėjimą atlikusio veterinarijos specialisto vardas ir pavardė, žymėjimo būdas ir žymeklių įrašai, gyvūno laikymo vieta, laukinio gyvūno laikytojo vardas, pavardė. Šiame punkte nurodytą informaciją apie pažymėtus nelaisvėje laikomus saugomų rūšių gyvūnus kaupia ir registruoja Aplinkos apsaugos departamentas savo nustatyta tvarka.“

2.24. Pripažįstu netekusiu galios 56 punktą.

2.25. Pakeičiu 57.2 papunktį ir jį išdėstau taip:

57.2. jei paukščiai ar šikšnosparniai ženklinami pagal atskiras trumpalaikes Muziejuje suderintas ir užregistruotas tyrimų programas ir tam naudojami plastikiniai žiedai, įvairių konstrukcijų prie kūno tvirtinami ženklai, plunksnų dažai, atskirų plunksnų iškarpymas, ženklinimas mikroschemomis, tvirtinami prie kūno radijo siųstuvai ar geolokatoriai, paukščiai ar šikšnosparniai privalo būti paženklinti ir Tvarkos aprašo 57.1 papunktyje nurodytais metaliniais žiedais.“

2.26. Pakeičiu 1 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2.27. Pakeičiu 2 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

2.28. Pakeičiu 3 priedą ir jį išdėstau nauja redakcija (pridedama).

 

 

Aplinkos ministras

 

 

 

 


 

part_a11d00073a8846b695e86e7e6caf7a7e_end

part_a3928b1f00bb497095d950121cb8dac1_end

part_22144dc752694ba0b8ed1ba561fe09db_end

Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo

1 priedas

 

(Leidimo naudoti saugomas rūšis formos pavyzdys)

 

 

________________________________________________________________________

(leidimą išdavusios įstaigos pavadinimas)

 

LEIDIMAS NAUDOTI SAUGOMAS RŪŠIS

 

_____________ Nr. _____________

(data)                    

_____________________________

(vieta)

 

Pagal pateiktą ..........................................................................................................................

(juridinio asmens pavadinimas, kodas, buveinės adresas; fizinio asmens vardas, pavardė

..................................................................................................................................................

................................................................................. prašymą Nr. ...........................................

(prašymo gavimo data)                                                                                    (gavimo registracijos Nr.)

leidžiama .................................................................................................................................

(juridinio asmens pavadinimas arba fizinio asmens vardas, pavardė)

..................................................................................................................................................

(įrašyti, kas leidžiama: paimti iš gamtos, naudoti mokslo tiriamiesiems darbams, filmuoti, fotografuoti, stebėti,

reguliuoti paukščių populiaciją, tvarkyti paukščių lizdus, ardyti paukščių lizdus, ženklinti ir kt.)

..................................................................................................................................................

(vieta (vietovė), saugoma teritorija, kurioje bus naudojama saugoma rūšis)

šias saugomas rūšis:

..................................................................................................................................................

(saugoma (saugomos) rūšys, tikslus egzempliorių skaičius)

..................................................................................................................................................

(būdai, įtaisai ir priemonės)

..................................................................................................................................................

Pildoma saugomų rūšių gyvūnų naudojimo naudojant medžioklės įrankius atveju:

..................................................................................................................................................

(medžioklės plotų vienetų, kuriuose saugomų rūšių gyvūnus leidžiama paimti iš gamtos arba naudoti mokslo tiriamiesiems darbams, pavadinimai ir paėmimą iš gamtos arba naudojimą mokslo tiriamiesiems darbams vykdysiančių asmenų duomenys – juridinių asmenų pavadinimai, kodai arba fizinių asmenų vardai, pavardės, medžiotojų bilietų Nr.)

..................................................................................................................................................

(papildomos (rizikos) sąlygos)

 

Leidimas galioja iki _____________________ nuo jo išdavimo datos.

 

Vykdytų darbų ataskaitą pateikti per ______________ dienų nuo šio leidimo galiojimo pabaigos datos.

 

Už ataskaitos pateikimą atsakingas asmuo:

___________________________________________________________________________

(vardas, pavardė, pareigos)

 

..........................................

(pareigų pavadinimas).

 

................

(vardas ir pavardė)


 

 

 

part_26a908d681264a479a88d3894cc54a04_end

part_bb34eef051a44f33b63da04ee2855f38_end

Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo

2 priedas

 

SAUGOMŲ RŪŠIŲ NAUDOJIMO ATASKAITA

 

Eil. Nr.

Lei-dimo Nr.

Fizinio asmens, kuris gavo leidimą paimti saugomą rūšį iš gamtos, vardas, pavardė arba juridinio asmens ar organizacijos pavadinimas, kodas, buveinės adresas

Leidžiamos paimti saugomos rūšies pavadinimas (lietuvių ir lotynų kalbomis)

Paėmimo iš gamtos tikslai ir terminai

Paėmimo būdai, vieta

Kiek paimta saugomų rūšių pagal šį leidimą

1.

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

part_ffb93c165ba142fa8b05830e26d468c8_end

Saugomų rūšių naudojimo tvarkos aprašo

3 priedas

 

PAUKŠČIŲ POPULIACIJOS GAUSOS REGULIAVIMO ATASKAITA

 

Eil. Nr.

Lei-dimo Nr.

Paukščio rūšies pavadini-mas (lietuvių ir lotynų kalbomis)

Asmens, kuris organizavo populiacijos gausos reguliavimą, vardas, pavardė

arba juridinio asmens ar organizacijos pavadinimas, kodas, buveinės adresas

 

Populiacijos gausos reguliavimo tikslai ir terminai

Būdai ir priemonės, kuriomis buvo reguliuojama populiacijos gausa

Populiacijos gausos reguliavimo rezultatas

1.

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

_________________