Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VIETOS SAVIVALDOS ĮSTATYMO NR. I-533  3, 5, 8, 9, 32, 321, 351 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2021 m.                               d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 3 straipsnio 12 dalį ir ją išdėstyti taip:

12. Gyvenamosios vietovės bendruomenė – savivaldybės gyvenamosios vietovės (jos dalies arba kelių gyvenamųjų vietovių) gyventojai, susieti bendrais gyvenimo kaimynystėje poreikiais ir interesais ir tenkindami šiuos poreikius ir interesus veikiantys įvairiomis tiesioginio dalyvavimo formomis (susirinkimas, viešas svarstymas, apklausa, veikla per savo atstovus, veikla per bendruomeninę organizaciją ir kt.).“

2. Pakeisti 3 straipsnio 13 dalį ir ją išdėstyti taip:

13. Bendruomeninė organizacija – asociacija, kurios steigėjai ir nariai yra gyvenamosios vietovės bendruomenės (jos dalies arba kelių gyvenamųjų vietovių) gyventojai (jų atstovai) ir kurios paskirtis – per iniciatyvas, viešųjų paslaugų teikimą šio įstatymo nustatyta tvarka gyvenamosios vietovės bendruomenės nariams ir kitą veiklą įgyvendinti viešuosius interesus, susijusius su gyvenimu kaimynystėje.“

3. Papildyti 3 straipsnį nauja 22 dalimi:

22. Viešosios paslaugos teikimo perdavimas bendruomeninei organizacijai –  gyvenamosios vietovės bendruomenės tiesioginio dalyvavimo tvarkant vietos reikalus forma, kai nustatytus reikalavimus atitinkančiai bendruomeninei organizacijai šio įstatymo nustatyta tvarka yra perduodama gyvenamosios vietovės bendruomenės nariams teikti tam tikrą viešąją paslaugą pagal su seniūnija sudarytą sutartį (vidaus sandorį), nustatančią (nustatantį) abiejų tokios sutarties šalių įsipareigojimus ir atsakomybę, atsiskaitymo už sutarties vykdymą ir sutarties vykdymui skirtų lėšų panaudojimą tvarką.“

 

2 straipsnis. 5 straipsnio pakeitimas

Papildyti 5 straipsnį nauja 5 dalimi:

5. Šio įstatymo ir savivaldybės tarybos nustatyta tvarka seniūnija gali jai priskirtų viešųjų paslaugų teikimą perduoti bendruomeninėms organizacijoms sutarčių (vidaus sandorių) pagrindu. Jeigu yra tenkinami visi šio įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje nustatyti reikalavimai, viešųjų paslaugų teikimo perdavimui bendruomeninėms organizacijoms nėra taikomos šio įstatymo 91 straipsnio nuostatos ir dėl viešųjų paslaugų teikimo yra sudaromi vidaus sandoriai. Už bendruomeninėms organizacijoms perduotų teikti viešųjų paslaugų teikimą yra atsakingas tokias viešąsias paslaugas perdavusios seniūnijos seniūnas.“

 

3 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 8 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Savivaldybė yra atsakinga už viešųjų paslaugų teikimą gyventojams. Savivaldybės institucijos ir administracija viešųjų paslaugų neteikia, išskyrus šiame straipsnyje nustatytus atvejus. Jas teikia biudžetinės ir viešosios įstaigos, savivaldybės įmonės, akcinės bendrovės, bendruomeninės organizacijos ir kiti subjektai.

2. Pakeisti 8 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Seniūnija gali pati teikti jai priskirtas viešąsias paslaugas arba šio įstatymo ir savivaldybės tarybos nustatyta tvarka viešųjų paslaugų teikimą gali perduoti bendruomeninei organizacijai pagal su tokia organizacija sudarytą sutartį (vidaus sandorį). Viešosios paslaugos teikimas bendruomeninei organizacijai yra perduodamas, jeigu tenkinami visi šie reikalavimai:

1) bendruomeninė organizacija atitinka Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatytus reikalavimus (kriterijus),

2) bendruomeninė organizacija perduotą jai viešąją paslaugą gali teikti ne mažiau efektyviai, negu ją teikia pati seniūnija,

3) yra gautas seniūnijos išplėstinės seniūnaičių sueigos pritarimas,

4) yra gauta savivaldybės centralizuotos vidaus audito tarnybos rekomendacija dėl viešosios paslaugos teikimo perdavimo bendruomeninei organizacijai tikslingumo (bendruomeninės organizacijos tinkamumo ir pajėgumo teikti viešąją paslaugą ne mažiau efektyviai, negu ją teikia seniūnija).

Nesant reikalavimus atitinkančios bendruomeninės organizacijos, seniūnija gali sudaryti sutartį su kitu teisės aktų nustatyta tvarka atrinktu viešosios paslaugos teikėju.“

3. Papildyti 8 straipsnį nauja 3 dalimi:

3. Reikalavimus (kriterijus) bendruomeninėms organizacijoms, kurioms gali būti perduotos teikti seniūnijoms priskirtos viešosios paslaugos, nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija. Viešosios paslaugos teikimo perdavimą bendruomeninei organizacijai gali inicijuoti pati bendruomeninė organizacija arba seniūnas. Seniūnijoms priskirtų viešųjų paslaugų teikimo perdavimo bendruomeninėms organizacijoms organizavimo, finansavimo, vykdymo priežiūros, atsiskaitymo už sutarties vykdymą ir sutarties vykdymui skirtų lėšų naudojimą tvarką nustato savivaldybės taryba, vadovaudamasi Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta pavyzdine tvarka.

4. Buvusias 8 straipsnio 3, 4 ir 5 dalis laikyti atitinkamai 8 straipsnio 4, 5 ir 6 dalimis.

 

 

4 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Savivaldybė administruoja ir užtikrina viešųjų paslaugų teikimą gyventojams, nustatydama šių paslaugų teikimo būdą, taisykles ir režimą, steigdama biudžetines ir viešąsias įstaigas, savivaldybės įmones, akcines bendroves, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka parinkdama viešųjų paslaugų teikėjus, perduodama viešųjų paslaugų teikimą bendruomeninėms organizacijoms sutarčių pagrindu ir įgyvendindama viešųjų paslaugų teikimo priežiūrą ir kontrolę.“

 

5 straipsnis. 32 straipsnio pakeitimas

Papildyti 32 straipsnio 1 dalį nauju 9 punktu:

9) gali inicijuoti viešosios paslaugos teikimo perdavimą bendruomeninei organizacijai, kreipiasi į seniūnijos išplėstinę seniūnaičių sueigą dėl pritarimo viešosios paslaugos teikimo perdavimui bendruomeninei organizacijai ir į savivaldybės centralizuoto vidaus audito tarnybą rekomendacijos dėl viešosios paslaugos perdavimo bendruomeninei organizacijai tikslingumo, savivaldybės tarybos nustatyta tvarka pasirašo sutartį su bendruomenine organizacija ar kitu teisės aktų nustatyta tvarka atrinktu viešosios paslaugos teikėju, prižiūri ir atsako už jos įgyvendinimą.“ 

 

6 straipsnis. 321 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 321 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Seniūnija:

1) tvarko gyvenamosios vietos deklaravimo duomenų ir gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, išduoda seniūnijos aptarnaujamos teritorijos gyventojams Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatyme nustatytus, taip pat įstatymuose numatytus kitus faktinę padėtį patvirtinančius dokumentus;

2) registruoja žemės, vandens telkinių, miško sklypų savininkų, valdytojų ir naudotojų pranešimus apie medžiojamųjų gyvūnų ir griežtai saugomų rūšių laukinių gyvūnų padarytą žalą ir teikia duomenis savivaldybės administracijos direktoriui;

3) Vyriausybės nustatyta tvarka išduoda leidimus laidoti, jeigu seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje atlieka kapinių priežiūrą;

4) prižiūri ir tvarko seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje esančias bendro naudojimo vaikų žaidimų, sporto ir daugiafunkcines aikšteles, atlieka smulkų jų remontą;

5) prižiūri ir tvarko seniūnijai priskirtus žaliuosius plotus ir / ar viešąsias erdves, atlieka juose esančių viešosios infrastruktūros įrenginių smulkų remontą;

6) prižiūri ir tvarko seniūnijos aptarnaujamoje teritorijoje esančius vietinius kelius, gatves, gatvių apšvietimo įrenginius, šaligatvius, laiptus ir dviračių takus, atlieka smulkų jų remontą (seniūnijose, kurių būstinės randasi ne savivaldybės centre).“

2. Pakeisti 321 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) dalyvauja organizuojant ir kitų, nenurodytų šio straipsnio 1 dalyje viešųjų paslaugų  teikimą ir (arba) prižiūrint, kaip teikiamos viešosios paslaugos, teikia pasiūlymus savivaldybės administracijai dėl viešųjų paslaugų teikimo gerinimo, o šio įstatymo 8 straipsnio 2 dalyje numatytais atvejais pati teikia šias paslaugas;“.

3. Papildyti 321 straipsnį nauja 4 dalimi:

4. Šio straipsnio 2 dalyje nurodytos seniūnijos funkcijos detalizuojamos seniūnijos nuostatuose, juose konkrečiai nurodant veiklas, kurios pavedamos atlikti tai seniūnijai. Iš savivaldybės biudžeto ir kitų finansavimo šaltinių seniūnijai skiriami asignavimai (lėšos) turi būti adekvatūs seniūnijos nuostatuose nustatytoms viešojo administravimo ir viešųjų paslaugų teikimo funkcijoms (apskaičiuoti vadovaujantis nustatytais kriterijais).“

 

7 straipsnis. 351 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 351 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Sprendžiant klausimus, susijusius su seniūnijos aptarnaujamos teritorijos gyvenamųjų vietovių ar jų dalių (seniūnaitijų) bendruomenių viešųjų poreikių ir iniciatyvų finansavimo tikslingumu, seniūnijos metinio veiklos plano įgyvendinimo ataskaitos projekto svarstymu ir vertinimu, atstovų delegavimu į pretendentų į seniūno pareigas konkurso komisijos narius, atstovų delegavimu dalyvauti tarybos sudaromų komitetų darbe, atstovų delegavimu į tarybos sudaromų komisijų narius, bendruomeninės veiklos ir partnerystės su savivaldybių institucijomis stiprinimu, pritarimu / nepritarimu bendruomeninės organizacijos ar seniūno pateiktam siūlymui dėl seniūnijai priskirtų viešųjų paslaugų teikimo perdavimo šio įstatymo ir savivaldybės tarybos nustatyta tvarka bendruomeninei organizacijai pagal su tokia organizacija sudarytą sutartį (vidaus sandorį), vietos verslumo skatinimu ir su kitais visiems tos teritorijos gyventojams svarbiais reikalais, organizuojama išplėstinė seniūnaičių sueiga.“

 

8 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2022 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija, taip pat savivaldybių tarybos iki 2021 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

Teikia:

Seimo narys                                                                             Kęstutis Vilkauskas