Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VALSTYBĖS SIENOS IR JOS APSAUGOS ĮSTATYMo Nr. VIII-1666
28 ir 29 straipsnių pakeitimo
įstatymas
2024 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 28 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas, eidamas pareigas, šio įstatymo nustatytais atvejais ir tvarka gali panaudoti prievartą. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas turi teisę panaudoti prievartą tik tarnybinio būtinumo atveju ir tik tiek, kiek to reikia tarnybinei pareigai atlikti. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas naudoti prievartą privalo adekvačiai esamoms aplinkybėms ir proporcingai esamam pavojui, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją, teisės pažeidimo pobūdį, intensyvumą, individualias pažeidėjo savybes ir pavojų keliančio objekto savybes. Fizinė prievarta naudojama tik tada, kai psichinė prievarta buvo neveiksminga arba neįmanoma arba kai bet koks delsimas kelia pavojų pareigūno ar kito asmens gyvybei, sveikatai ar turtui arba Lietuvos Respublikos Seimo nutarimu tvirtinamoje Nacionalinio saugumo strategijoje nustatytiems Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesams.“
2. Pakeisti 28 straipsnio 3 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:
3. Pakeisti 28 straipsnio 3 dalies 6 punktą ir jį išdėstyti taip:
4. Pakeisti 28 straipsnio 7 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:
5. Pakeisti 28 straipsnio 7 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:
6. Pakeisti 28 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:
„8. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas, panaudojęs psichinę ar fizinę prievartą ir taip sukėlęs pavojų asmens gyvybei ar sveikatai, asmeniui turi suteikti reikalingą neatidėliotiną medicinos ar kitą būtinąją pagalbą ir imtis kitų reikalingų priemonių pavojingiems savo veiksmų padariniams pašalinti. Apie Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno panaudotą psichinę ar fizinę prievartą, jeigu tai lėmė asmens mirtį arba gyvybei pavojingą sveikatos sutrikdymą, nedelsiant pranešama prokurorui.“
2 straipsnis. 29 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 29 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
2. Pakeisti 29 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:
„3. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas, nesukeldamas tiesioginio pavojaus asmens gyvybei, turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš gyvūną, laivą arba transporto priemonę, jeigu kyla neišvengiamas pavojus Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas turi teisę panaudoti šaunamąjį ginklą prieš orlaivį arba kitą skraidantį objektą šiais atvejais:
1) nesukeldamas tiesioginio pavojaus asmens gyvybei, jeigu kyla neišvengiamas pavojus Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno ar kitų asmenų gyvybei ar sveikatai;
3. Pakeisti 29 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:
„8. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnas, panaudojęs šaunamąjį ginklą ar sprogmenis ir taip sukėlęs pavojų asmens gyvybei ar sveikatai, asmeniui turi suteikti reikalingą neatidėliotiną medicinos ar kitą būtinąją pagalbą ir imtis kitų reikalingų priemonių pavojingiems savo veiksmų padariniams pašalinti. Apie Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūno panaudotą šaunamąjį ginklą ar sprogmenis, jeigu tai lėmė asmens mirtį arba sveikatos sutrikdymą, nedelsiant pranešama prokurorui.“
4. Pakeisti 29 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip: