Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

TERITORIJŲ PLANAVIMO ĮSTATYMO NR. I-1120 2, 4, 6, 17, 20, 23, 25, 26, 27, 28, 30, 31, 35, 37, 39  IR 40 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2014 m.                                                           d. Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 2 straipsnio 17 dalį ir ją išdėstyti taip:

17. Statybos linija – linija, su kuria turi sutapti pastatų ir (ar) kitų statinių gatvės fasado projekcija, neįskaitant balkonų, erkerių, karnizų ir kitų fasado elementų.“

2. Pakeisti 2 straipsnio 24 dalį ir ją išdėstyti taip:

24. Teritorijos planavimo sąlygos – planuojamai teritorijai taikomos ūkio šakų plėtros programų ir kitų strateginio planavimo dokumentų nuostatos, aukštesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentų sprendiniai ir teisės aktais pagrįsti planavimo sąlygas pateikiančios institucijos, inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų valdytojų reikalavimai dėl teritorijų planavimo dokumentuose būtinų nustatyti privalomųjų nuostatų, privalomųjų reikalavimų ar teritorijos naudojimo reglamentų, taip pat inžinerinių tinklų ir susisiekimo komunikacijų prisijungimo reikalavimai.“

 

2 straipsnis. 4 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 4 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Valstybės lygmens kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų, valstybei svarbių projektų teritorijų planavimo dokumentų, Vyriausybės patvirtintų specialiojo teritorijų planavimo dokumentų, žemės gelmių naudojimo planų, nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiojo teritorijų planavimo dokumentų sprendiniai turi aukštesnę teisinę galią už savivaldybės lygmens ir vietovės lygmens kompleksinio ir specialiojo teritorijų planavimo dokumentų sprendinius ir privalomai taikomi savivaldybėms rengiant, keičiant ar koreguojant savivaldybės lygmens ir vietovės lygmens teritorijų planavimo dokumentus. Valstybei svarbių projektų teritorijų planavimo dokumentų sprendiniai privalomi valstybės lygmens ir žemesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentams. Taikant valstybei svarbių projektų teritorijų planavimo dokumentų sprendinius, valstybės lygmens ir žemesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentų sprendiniai galioja tiek, kiek jie neprieštarauja valstybei svarbių projektų teritorijų planavimo dokumentų sprendiniams.“

 

3 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Fiziniai asmenys, juridiniai asmenys ar jų padaliniai, kitos organizacijos ar jų padaliniai turi planavimo iniciatyvos teisę (toliau – planavimo iniciatoriai) ir gali Vyriausybės nustatyta tvarka ir sąlygomis tik savo valia ir sprendimu teikti savivaldybei ar kitų įstatymų nustatytiems specialiojo teritorijų planavimo organizatoriams pasiūlymus dėl vietovės lygmens teritorijų planavimo dokumentų rengimo, keitimo ar koregavimo ir (ar) finansavimo. Savivaldybės administracijos direktorius ar kitų įstatymų nustatyti specialiojo teritorijų planavimo organizatoriai per 10 darbo dienų privalo priimti sprendimą dėl pasiūlymo arba motyvuotai atmesti pasiūlymą. Sprendimas priimti pasiūlymą kartu su planavimo organizatoriaus sprendimo dėl teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo tikslų projektu viešinamas Įstatymo 31 straipsnio 4 dalyje nustatyta tvarka. Apie motyvuotą sprendimą atmesti pasiūlymą informuojamas planavimo iniciatorius ir sprendimas skelbiamas savivaldybės administracijos ar kitų įstatymų nustatytų specialiojo teritorijų planavimo organizatorių interneto svetainėse. Savivaldybės administracijos direktorius ar kitų įstatymų nustatyti specialiojo teritorijų planavimo organizatoriai neturi teisės reikalauti naudotis iniciatyvos teise, kai šiame įstatyme nustatytais atvejais numatytai veiklai įgyvendinti teritorijų planavimas nereikalingas. Priėmus sprendimą rengti, keisti ar koreguoti siūlomą teritorijų planavimo dokumentą, planavimo iniciatoriai su savivaldybės administracijos direktoriumi ar kitų įstatymų nustatytu specialiojo teritorijų planavimo organizatoriumi Vyriausybės nustatyta tvarka ir sąlygomis sudaro teritorijų planavimo proceso inicijavimo sutartį, numatančią teritorijų planavimo dokumento rengimą, keitimą, koregavimą ir (ar) finansavimą (jeigu kitokia teritorijų planavimo dokumentų finansavimo tvarka nenustatyta kituose specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengimą reglamentuojančiuose teisės aktuose). Teritorijų planavimo proceso inicijavimo sutartis skelbiama viešai savivaldybės ar kitų įstatymų nustatyto specialiojo teritorijų planavimo organizatoriaus interneto svetainėje.“

 

4 straipsnis. 17 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 17 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Detalieji planai galioja neterminuotai arba tol, kol jie panaikinami arba parengiami ir patvirtinami juos keičiantys to paties lygmens teritorijų planavimo dokumentai. Teritorijų planavimo dokumentai,  parengti iki 1996 m. sausio 1 d. ir įregistruoti Teritorijų planavimo dokumentų registre kaip detalieji planai, kurie neatitinka galiojančiuose teisės aktuose teritorijų planavimo dokumentams nustatytų formos ir turinio reikalavimų, vadovaujantis kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų sprendinių įgyvendinimo stebėsenos išvadomis, kaip savivaldybės bendrąjį planą įgyvendinantys žemesnio lygmens teritorijų planavimo dokumentai, gali būti pripažinti negaliojančiais savivaldybės tarybos sprendimu. Suplanuotos teritorijos žemės valdytojų ir naudotojų bei kito nekilnojamojo turto savininkų iniciatyva, vadovaujantis kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų sprendinių įgyvendinimo stebėsenos išvadomis ir kiti detalieji planai gali būti pripažinti negaliojančiais savivaldybės tarybos sprendimu.“

2. Pakeisti 17 straipsnio 6 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) nustatyti urbanizuotų ar urbanizuojamų teritorijų naudojimo reglamentus;“.

 

5 straipsnis. 20 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 20 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Žemės sklype, esančiame urbanizuotoje ir urbanizuojamoje teritorijoje, kuriai neparengti detalieji planai (ar vietovės lygmens bendrasis planas, kuriame nustatyti visi detaliajam planui privalomi teritorijos naudojimo reglamento reikalavimai) ar patvirtintais detaliaisiais planais prie esamų statinių suformuotuose žemės sklypuose nenustatyti teritorijos naudojimo reglamentai, arba žemės sklype, esančiame neurbanizuotoje ir neurbanizuojamoje teritorijoje, gali būti vykdoma statyba, atitinkanti savivaldybės lygmens bendrojo plano sprendinius, vadovaujantis Statybos įstatymo nuostatomis.“

2. Pakeisti 20 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

1) savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas valstybės tarnautojas, atsižvelgdamas į aplinkinių teritorijų užstatymo tipą, teritorijos naudojimo tipą, statinių parametrus ir statytojo pateiktus projektinius pasiūlymus, specialiuosiuose architektūros reikalavimuose statiniui projektuoti nustato statybai numatyto žemės sklypo teritorijos naudojimo reglamento parametrus pagal savivaldybės lygmens bendrąjį planą ir (ar) vietovės lygmens bendrąjį planą, jeigu jis parengtas, bet jame nenustatyti visi detaliajam planui privalomi teritorijos naudojimo reglamento reikalavimai. Apie numatomą statinių projektavimą ir visuomenės dalyvavimą svarstant statinių projektinius pasiūlymus informuojama Statybos įstatymo nustatyta tvarka, išskyrus atvejus, numatytus šio straipsnio 5 dalyje;“.

3. 2. Pakeisti 20 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) kai, vadovaujantis įstatymais ir kitais teisės aktais, planuojamai statybai ir numatomai veiklai vykdyti privaloma pakeisti žemės sklypo žemės naudojimo paskirtį ir (ar) pakeisti ar nustatyti žemės sklypo naudojimo būdą, jie keičiami ar nustatomi Vyriausybės nustatyta tvarka savivaldybės administracijos direktoriaus sprendimu pagal savivaldybės lygmens bendrąjį planą ir (ar) vietovės lygmens bendrąjį planą, jeigu jis parengtas.“

4. Pakeisti 20 straipsnio 5 dalį ją išdėstyti taip:

5. Šio straipsnio 2 dalies 1 punkte numatytas projektinių pasiūlymų svarstymas netaikomas šiais atvejais:“.

5. Pakeisti 20 straipsnio 5 dalies 1 punktą jį išdėstyti taip:

1) kai specialieji architektūros reikalavimai neišduodami statant naujus, rekonstruojant ar remontuojant esamus nesudėtingus statinius ar keičiant statinių paskirtį;“.

6. Pakeisti 20 straipsnio 5 dalies 2 punktą jį išdėstyti taip:

2) statant naujus, rekonstruojant, remontuojant esamus gyvenamuosius pastatus ir (ar) jų priklausinius vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijų sodybinio užstatymo tipo žemės sklypuose ir žemės ūkio paskirties žemės sklypuose su esamais žemės naudotojui priklausančiais gyvenamaisiais pastatais ir jų priklausiniais. Šiais statybos, rekonstravimo ar remonto atvejais žemės ūkio paskirties žemės sklypui su esamais žemės naudotojui priklausančiais gyvenamaisiais pastatais ir jų priklausiniais nerengiamas specialiojo teritorijų planavimo dokumentas ar žemės valdos projektas, o teisės aktų nustatytas maksimalus sklypo užstatymo tankis skaičiuojamas užstatytos teritorijos naudmenų plotui pagal Nekilnojamojo turto kadastro duomenis (pastatų, kiemų, aikštelių užimtai žemei ir kitai tiesioginiam statinių eksploatavimui naudojamai žemei);“.

7. Pakeisti 20 straipsnio 6 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:

3) žemės sklypai padalijami, atidalijami, sujungiami ar perdalijami, išskyrus atvejus, kai tai draudžia įstatymai, ir jeigu keitimai nesiejami su žemės sklypų ribų ir ploto pakeitimu laisvoje valstybinėje žemėje ir nepažeidžiamas teritorijų planavimo dokumentuose nustatytas leistinas užstatymo tankis. Pertvarkant sodybų, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijų žemės sklypus, taikomas teisės aktais leistinas užstatymo tankis, išskyrus atvejus, kai teritorijų planavimo dokumentuose šis teritorijos naudojimo reglamentas nustatytas mažesnis;“.

 

6 straipsnis. 23 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 23 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Valstybei svarbių projektų teritorijų planavimo dokumentams taikoma valstybės lygmens teritorijų planavimo dokumentų derinimo, keitimo, tikrinimo, tvirtinimo, galiojimo, viešinimo ir ginčų sprendimo tvarka, išskyrus šiame straipsnyje nustatytas išimtis.

2. Pakeisti 23 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Valstybei svarbių projektų teritorijų planavimo dokumentai pradedami rengti Vyriausybei priėmus nutarimą. Valstybei svarbių projektų teritorijų planavimo dokumentų planavimo organizatorius yra už atitinkamo valstybei svarbaus projekto įgyvendinimą atsakinga Vyriausybės įgaliota ar Seimo paskirta valstybės institucija ar valstybės įmonė.“

3. Pakeisti 23 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Prieš pradėdamas rengti valstybei svarbaus projekto teritorijų planavimo dokumentą, planavimo organizatorius raštu kreipiasi į Aplinkos ministerijos patvirtintame tvarkos apraše nurodytas institucijas dėl teritorijų planavimo sąlygų valstybei svarbaus projekto teritorijų planavimo dokumentui rengti išdavimo. Šios institucijos privalo išduoti valstybei svarbaus projekto teritorijų planavimo dokumento teritorijų planavimo sąlygas per 20 darbo dienų nuo planavimo organizatoriaus prašymo institucijoje gavimo dienos.“

 

7 straipsnis. 25 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 25 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Parengiamuoju etapu planavimo organizatorius pagal nustatytus planavimo tikslus numato planuojamą teritoriją, parengia ir patvirtina planavimo darbų programą. Planavimo darbų programoje numatomi konkretūs teritorijų planavimo dokumento uždaviniai, nurodoma, ar turi būti atliekami tyrimai, galimybių studijos, ar rengimo etapu bus rengiama teritorijos vystymo koncepcija (toliau – koncepcija) ir ar numatoma atlikti koncepcijos nepriklausomą profesinį vertinimą. Koncepcija rengiama, kai numatomos teritorijų planavimo dokumentų sprendinių alternatyvos, taip pat kitais Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse nustatytais atvejais. Šiuo etapu planavimo organizatorius viešai paskelbia apie priimtą sprendimą dėl teritorijų planavimo dokumento rengimo pradžios, planavimo tikslų ir planavimo darbų programą. Parengiamuoju etapu atliekami planuojamos teritorijos galimos taršos tyrimai, kai planuojama pramoninių teritorijų konversija, jeigu planavimo darbų programoje numatyta, atliekami kiti tyrimai, galimybių studijos. Be to, Vyriausybės nustatyta tvarka nustatoma, ar bus atliekamas strateginis pasekmių aplinkai vertinimas (toliau – SPAV).

2. Pakeisti 25 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Prieš pradėdamas rengti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą, planavimo organizatorius ar jo įgaliotas asmuo Aplinkos ministerijos nustatyta tvarka raštu kreipiasi į Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse nurodytas institucijas, kad šios per 15 darbo dienų (dėl savivaldybės lygmens ir vietovės lygmens teritorijų planavimo dokumentų – per 10 darbo dienų) nuo prašymo gavimo dienos pateiktų planavimo sąlygas. Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų teritorijų planavimo sąlygų galiojimo terminus ir jų pratęsimo sąlygas ir keitimo tvarką nustato aplinkos ministras. Jeigu planavimo sąlygos per nustatytą terminą nebuvo išduotos ir planavimo organizatoriui apie neišdavimo priežastis nepranešta, planavimo organizatorius apie tai raštu praneša teritorijų planavimo valstybinę priežiūrą atliekančiai institucijai ir turi teisę pradėti rengti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą.“

 

 

8 straipsnis. 26 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 26 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Savivaldybės lygmens ir vietovės lygmens kompleksinio teritorijų planavimo dokumento derinimas atliekamas ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo planavimo organizatoriaus prašymo derinti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą pateikimo dienos. Visos derinimo procedūros atliekamos ir sprendimai derinti ar nederinti teritorijų planavimo dokumentą paskelbiami Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje. Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentas yra suderintas, jeigu jam pritaria Teritorijų planavimo komisijos nariai. Jeigu Teritorijų planavimo komisijos narys pagal kompetenciją nepritaria pateikto derinti kompleksinio teritorijų planavimo dokumento sprendiniams, jis nepritarimo motyvus raštu per 5 darbo dienas nuo planavimo organizatoriaus prašymo derinti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą pateikimo dienos pateikia Teritorijų planavimo komisijos pirmininkui. Jeigu Teritorijų planavimo komisijos pirmininkas mano, kad Teritorijų planavimo komisijos nario nepritarimas nėra tinkamai motyvuotas, jis kreipiasi į instituciją, delegavusią šį Teritorijų planavimo komisijos narį, prašydamas patvirtinti arba pripažinti nepagrįstais Teritorijų planavimo komisijos nario nepritarimo motyvus. Institucija, į kurią kreipiasi Teritorijų planavimo komisijos primininkas, privalo per 5 darbo dienas nuo tokio kreipimosi gavimo dienos pateikti savo išvadas. Teritorijų planavimo komisijos pirmininkas, atsižvelgdamas į motyvuotus rašytinius Teritorijų planavimo komisijos narių pasiūlymus (kai pateikiamas derinti sudėtingas, didelės apimties teritorijų planavimo dokumentas ar kitais atvejais) gali pratęsti teritorijų planavimo dokumento derinimo terminus, bet ne ilgiau kaip 5 darbo dienas ir apie tai nedelsiant praneša planavimo organizatoriui ir Teritorijų planavimo komisijos nariams Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje.

2. Pakeisti 26 straipsnio 12 dalį ir ją išdėstyti taip:

12. Jeigu per šio straipsnio nustatytus terminus planavimo organizatoriui nepateikiama išvada ar Teritorijų planavimo komisijos posėdžio protokolas dėl kompleksinio teritorijų planavimo dokumento derinimo ar atsisakymo jį derinti, laikoma, kad derinanti institucija ar Teritorijų planavimo komisija kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą suderino ir jis gali būti teikiamas tikrinti teritorijų planavimo valstybinę priežiūrą atliekančiai institucijai.“

 

9 straipsnis. 27 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 27 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

6. Teisės aktas ir juo patvirtintas teritorijų planavimo dokumentas įsigalioja kitą dieną po kompleksinio teritorijų planavimo dokumento įregistravimo ir paskelbimo Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registre, jeigu sprendime dėl kompleksinio teritorijų planavimo dokumento patvirtinimo nenustatyta vėlesnė jo įsigaliojimo data. Oficialus informacinis pranešimas apie kompleksinio teritorijų planavimo dokumento patvirtinimą skelbiamas kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą tvirtinančios institucijos interneto svetainėje ir Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje.

 

10 straipsnis. 28 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 28 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentai keičiami tais atvejais, kai sprendimą rengti atitinkamą teritorijų planavimo dokumentą priėmusios valstybės ar savivaldybės institucijos nusprendžia iš esmės keisti planavimo tikslus, kompleksinio teritorijų planavimo dokumento uždavinius ar kai planuojami keisti sprendiniai susiję su visuomenės (viešuoju) interesu.“

2. Pakeisti 28 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentai koreguojami, kai atliekami kompleksinio teritorijų planavimo dokumento sprendinių esmės nekeičiantys pakeitimai, atitinkantys planavimo tikslus ir kompleksinio teritorijų planavimo dokumento uždavinius, kitais šio įstatymo ir Kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse numatytais atvejais ar kai yra priimtas atitinkamas teismo sprendimas dėl kompleksinio teritorijų planavimo dokumento sprendinio ar sprendinių neteisėtumo (jei dėl teismo sprendimo neatsiranda pagrindas naikinti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentą).“

 

11 straipsnis. 30 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 30 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Prieš pradėdamas rengti specialiojo teritorijų planavimo dokumentus, planavimo organizatorius ar jo įgaliotas asmuo Vyriausybės įgaliotos institucijos nustatyta tvarka raštu kreipiasi į specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse nurodytas institucijas, kad šios pateiktų planavimo sąlygas. Specialiojo teritorijų planavimo dokumentų teritorijų planavimo sąlygų galiojimo terminus, jų pratęsimo sąlygas ir keitimo tvarką nustato aplinkos ministras. Planavimo sąlygos išduodamos arba motyvuotas atsakymas apie neišdavimo priežastis pateikiamas per 15 darbo dienų (dėl savivaldybės lygmens ir vietovės lygmens teritorijų planavimo dokumentų – per 10 darbo dienų) nuo prašymo gavimo dienos. Jeigu planavimo sąlygos per nustatytą terminą nebuvo išduotos ir planavimo organizatoriui nepranešta apie neišdavimo priežastis, planavimo organizatorius apie tai raštu praneša teritorijų planavimo valstybinę priežiūrą atliekančiai institucijai ir turi teisę pradėti rengti specialiojo teritorijų planavimo dokumentus. 

2. Pakeisti 30 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

8. Specialiojo teritorijų planavimo dokumentai rengiami, koreguojami, derinami, tikrinami ir tvirtinami vadovaujantis specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengimą organizuojančių subjektų veiklą reglamentuojančiais įstatymais ir Vyriausybės įgaliotų institucijų kartu su Aplinkos ministerija patvirtintomis tam tikromis specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėmis, kurios nustato specialiojo teritorijų planavimo dokumento organizavimo, rengimo, koregavimo, derinimo, tikrinimo, tvirtinimo tvarką.“

3. Papildyti 30 straipsnį 9 dalimi:

 

9. Teisės aktas ir juo patvirtintas teritorijų planavimo dokumentas įsigalioja kitą dieną po specialiojo teritorijų planavimo dokumento įregistravimo ir paskelbimo Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registre, jeigu atskirų specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengimo taisyklėse ar teisės akte dėl specialiojo teritorijų planavimo dokumento patvirtinimo nenustatyta vėlesnė jo įsigaliojimo data. Oficialus informacinis pranešimas apie specialiojo teritorijų planavimo dokumento patvirtinimą skelbiamas specialiojo teritorijų planavimo dokumentą tvirtinančios institucijos interneto svetainėje ir Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje.

 

 

12 straipsnis. 31 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 31 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Sprendimo dėl teritorijų planavimo dokumento rengimo ir planavimo tikslų projektas likus ne mažiau kaip 10 darbo dienų iki jo priėmimo dienos turi būti paskelbiamas savivaldybės interneto svetainėje ir kitos sprendimą rengti atitinkamą teritorijų planavimo dokumentą ketinančios priimti valstybės institucijos interneto svetainėje, informuojant, iki kada ir kokiu adresu galima susipažinti su sprendimo ir planavimo tikslų dokumentais, siųsti pasiūlymus dėl planavimo tikslų.“

 

13 straipsnis. 35 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 35 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Visuomenę su parengtais teritorijų planavimo dokumentais supažindina planavimo organizatorius ar jo įgaliotas asmuo. Susipažinti su parengtais teritorijų planavimo dokumentais teritorijų planavimo dokumentų viešinimo procedūrų bendrąja tvarka skiriamas:

1) valstybės lygmens teritorijų planavimo dokumentams ne trumpesnis kaip 2 mėnesių laikotarpis, iš jo ne mažiau kaip vienas mėnuo – viešai ekspozicijai;

2) savivaldybės lygmens teritorijų planavimo dokumentams ne trumpesnis kaip vieno mėnesio laikotarpis, iš jo ne mažiau kaip 15 darbo dienų – viešai ekspozicijai;

3) vietovės lygmens teritorijų planavimo dokumentams ne trumpesnis kaip 10  darbo dienų laikotarpis, iš jo ne mažiau kaip 5 darbo dienos viešai ekspozicijai.

Trumpesnis susipažinimo laikotarpis taikant teritorijų planavimo dokumentų viešinimo procedūrų supaprastintą tvarką nustatomas Vyriausybės tvirtinamuose Visuomenės informavimo, konsultavimo ir dalyvavimo priimant sprendimus dėl teritorijų planavimo nuostatuose.“ 

2. Pakeisti 35 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Apie parengtą detalųjį planą planavimo organizatorius privalo registruotais laiškais pranešti žemės sklypų valdytojams ir naudotojams, kurių teisės naudotis žemės sklypais suvaržomos detaliojo plano sprendiniuose nustatomomis specialiosiomis žemės naudojimo sąlygomis.“

 

14 straipsnis. 37 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 37 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Pasiūlymai dėl teritorijų planavimo dokumentų planavimo organizatoriui teikiami raštu ar Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų rengimo ir teritorijų planavimo proceso valstybinės priežiūros informacinėje sistemoje per visą teritorijų planavimo dokumentų rengimo laikotarpį iki viešo svarstymo pabaigos, o viešo svarstymo metu pasiūlymai teikiami ir žodžiu.“

 

15 straipsnis. 39 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 39 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registro valdytojas – Aplinkos ministerija. Centrinis Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registro tvarkytojas – Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos. Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo dokumentų registro tvarkytojai – savivaldybių administracijos ir Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija prie Aplinkos ministerijos.“

 

16 straipsnis. 40 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 40 straipsnio 1 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) vadovauti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimui turi teisę asmuo, įgijęs aukštąjį universitetinį meno studijų srities architektūros krypties, o valstybės lygmens ir savivaldybės lygmens (išskyrus miestų savivaldybes) kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimui – ir socialinių mokslų srities visuomeninės geografijos krypties ir teritorijų planavimo krypties bei technologijos mokslų srities statybos inžinerijos krypties urbanistinės inžinerijos šakos ar lygiavertį aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir gavęs atestavimą atliekančios organizacijos kvalifikacijos atestatą (toliau – atestatas), suteikiantį teisę vadovauti kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimui pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir teritorijų planavimo lygmenis. Šiame punkte nurodytų asmenų atestavimą atlieka valstybės įmonė Statybos produkcijos sertifikavimo centras, išskyrus asmenų, įgijusių aukštąjį universitetinį meno studijų srities architektūros krypties išsilavinimą, kurių atestavimą atlieka Lietuvos Respublikos architektų rūmai (toliau – atestavimą atliekanti organizacija). Šis reikalavimas netaikomas Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiams ir Šveicarijos Konfederacijos piliečiams, kitiems fiziniams asmenis, kurie naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jiems suteiktomis judėjimo Europos ekonominės erdvės valstybėse ir Šveicarijos Konfederacijoje teisėmis, jeigu jie turi kitos valstybės narės kompetentingos institucijos išduotą atestatą arba kitą dokumentą, įrodantį, kad jie turi teisę vadovauti tokių dokumentų rengimui.“

2. Pakeisti 40 straipsnio 2 dalies 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

2) vadovauti specialiojo teritorijų planavimo dokumento rengimui ( išskyrus atvejus, kai konkretaus specialiojo teritorijų planavimo dokumento rengimą reglamentuojančiose įstatymuose nustatyta kitaip) turi teisę asmuo, įgijęs aukštąjį (universitetinį ar koleginį) arba lygiavertį išsilavinimą, pagal Vyriausybės nustatytas studijų sritis ir kryptis atitinkantį specialiojo teritorijų planavimo dokumento rūšį, ir gavęs atestavimą atliekančios organizacijos atestatą, suteikiantį teisę vadovauti specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengimui pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir teritorijų planavimo lygmenis. Šiame punkte nurodytų asmenų atestavimą atlieka valstybės įmonė Statybos produkcijos sertifikavimo centras, išskyrus asmenų, įgijusių aukštąjį universitetinį meno studijų srities architektūros krypties išsilavinimą, kurių atestavimą atlieka Lietuvos Respublikos architektų rūmai. Šis reikalavimas netaikomas Europos ekonominės erdvės valstybių piliečiams ir Šveicarijos Konfederacijos piliečiams, kitiems fiziniams asmenis, kurie naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jiems suteiktomis judėjimo Europos ekonominės erdvės valstybėse ir Šveicarijos Konfederacijoje teisėmis, jeigu jie turi kitos valstybės narės kompetentingos institucijos išduotą atestatą arba kitą dokumentą, įrodantį, kad jie turi teisę vadovauti tokių dokumentų rengimui.“

3. Pakeisti 40 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Atestatų išdavimo, keitimo, galiojimo sustabdymo, sprendimų dėl galiojimo sustabdymo panaikinimo, atestatų galiojimo panaikinimo, atestatų dublikatų išdavimo, sprendimų dėl atestatų išdavimo ar neišdavimo, sprendimo dėl atestatų galiojimo sustabdymo ar galiojimo panaikinimo apskundimo tvarką nustato Aplinkos ministerija. Atestavimą atliekančios organizacijos, nurodytos šio straipsnio 1 dalies 2 punkte ir 2 dalies 2 punkte, atsako už atestavimo paslaugų teikimo teisėtumą. Atestavimo komisija sudaroma aplinkos ministro nustatyta tvarka. Atestatai išduodami ne vėliau kaip per du mėnesius nuo visų dokumentų atestatui gauti gavimo dienos.“

4. Pakeisti 40 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Atestatas pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir teritorijų planavimo lygmenis išduodamas neterminuotam laikui šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytiems asmenims, atitinkantiems šiuos kvalifikacinius reikalavimus:

1) asmenys, vadovaujantys kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengimui, privalo turėti šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytą išsilavinimą, ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį dalyvaujant atitinkamo lygmens kompleksinio teritorijų planavimo dokumentų rengime arba teritorijų planavimo vadovo patirtį rengiant žemesnio lygmens kompleksinio teritorijų planavimo dokumentus ir išlaikę teisinių žinių egzaminą pagal atestavimą atliekančios organizacijos patvirtintą programą;

2) asmenys, vadovaujantys specialiojo teritorijų planavimo dokumento rengimui, privalo turėti šio straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodytą išsilavinimą, ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį dalyvaujant atitinkamo lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentų rengime arba teritorijų planavimo vadovo patirtį rengiant žemesnio lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentus ir išlaikę teisinių žinių egzaminą pagal atestavimą atliekančios organizacijos patvirtintą programą.“

5. Pakeisti 40 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

5. Asmenys, gavę atestatus, kas 5 metai privalo tobulinti savo kvalifikaciją kvalifikacijos tobulinimo kursuose, išklausydami ne mažiau kaip 20 val. teritorijų planavimo dokumentų rengimo, teisinių ir profesinių žinių srities paskaitų pagal kvalifikacijos tobulinimo kursus rengiančių organizacijų patvirtintas mokymo programas, suderintas su atestavimą atliekančia organizacija. Kvalifikacijos tobulinimą patvirtinantys dokumentai pateikiami atestavimą atliekančiai organizacijai, šios organizacijos nustatyta tvarka. Išklausius kursus išduodama pažyma, patvirtinanti, kad kvalifikacijos tobulinimas pripažintas tinkamu. Jeigu atestavimą atliekanti organizacija, vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatymu nustato, kad atestato turėtojas nevykdė šio reikalavimo, atestato galiojimas gali būti sustabdomas iki 6 mėnesių terminui iki kol atestuotas asmuo pateikia atestavimą atliekančiai organizacijai kvalifikacijos tobulinimą patvirtinančius dokumentus šios organizacijos nustatyta tvarka.“

6. Pakeisti 40 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

9. Jeigu pažeidimai, nurodyti šiame straipsnyje, nepadarė esminės žalos konkrečia teisine norma saugomam visuomenės (viešajam) interesui ar žmonių sveikatai, gyvybei ir kitiems konkrečia teisės norma saugomiems interesams arba tokia žala yra labai nežymi, asmuo nutraukia teisę pažeidžiančius veiksmus ir pašalina veiksmų padarinius, atlygina žalą, vadovaujantis teisingumo ir protingumo kriterijais, galima priimti sprendimą atestato galiojimo nestabdyti ir (ar) atestato galiojimo nenaikinti.“

7. Pakeisti 40 straipsnio 10 dalį ir ją išdėstyti taip:

10. Panaikinus atestato galiojimą, šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodyti asmenys dėl naujo atestato išdavimo gali kreiptis ne anksčiau kaip po 1 metų, išskyrus šio straipsnio 8 dalies 6 punkte nurodytą atvejį.“

8. Papildyti 40 straipsnį 11 dalimi:

11. Šio straipsnio 1 dalies 2 punkte ir 2 dalies 2 punkte nustatyto išsilavinimo reikalavimas netaikomas asmenims, turintiems teritorijų planavimo specialisto kvalifikaciją suteikiantį atestatą, įgytą iki 2014 m. sausio 1 d. Šiame atestate suteikta teritorijų specialisto kvalifikacija, įvertinus  asmens patirtį rengiant teritorijų planavimo dokumentus ir (ar) vadovaujant jų rengimui, prilyginama teritorijų planavimo vadovo pareigoms pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir teritorijų planavimo lygmenis.“

9. Papildyti 40 straipsnį 12 dalimi:

12. Atestatai, suteikiantys teritorijų planavimo (bendrojo, specialiojo ir (ar) detaliojo) specialisto kvalifikaciją, įgyti iki 2014 m. sausio 1 d., prilyginami teritorijų planavimo vadovo pareigoms ir turi tokią pačią teisinę galią, kaip šio įstatymo nustatyta tvarka išduoti atestatai, išskyrus šio straipsnio 11 dalyje nurodytą atvejį. Pasibaigus šioje dalyje nurodytų atestatų galiojimo laikui, atestatai keičiami, įvertinus asmens patirtį pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir teritorijų planavimo lygmenis bei suteikiamos teritorijų planavimo vadovo pareigos pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir lygmenis aplinkos ministro nustatyta tvarka.

10. Papildyti 40 straipsnį 13 dalimi:

13. Asmenų, turinčių atestatus, išduotus neterminuotam laikotarpiui, patirtis vertinama pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir teritorijų planavimo lygmenis ir suteikiamos teritorijų planavimo vadovo pareigos pagal teritorijų planavimo dokumentų rūšis ir lygmenis pagal nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojusius šio įstatymo reikalavimus. Asmenys, turintys šioje dalyje nurodytus atestatus iki 2019 m. sausio 1 d. privalo atitikti reikalavimus ir pateikti atestavimą atliekančiai organizacijai tai pagrindžiančius dokumentus, kuriuos įvertinusi atestavimą atliekanti organizacija išduoda jo kvalifikaciją atitinkantį atestatą.

11. Papildyti 40 straipsnį 14 dalimi:

14. Asmuo, pageidaujantis gauti arba pakeisti teritorijų planavimo vadovo atestatą, už šias paslaugas turi sumokėti atestavimą atliekančiai organizacijai Aplinkos ministerijos nustatytą įmoką.“

 

17 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2015 m. gegužės 1 d.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

Respublikos Prezidentas