ProjektasLIETUVOS RESPUBLIKOS

ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS SPECIALISTŲ ATSAKOMYBĖS APSAUGOS

DĖL COVID-19 (KORONAVIRUSO INFEKCIJOS)

LAIKINASIS ĮSTATYMAS

 

2021 m.                 Nr.

Vilnius

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

Šio įstatymo paskirtis – apsaugoti asmens sveikatos priežiūros specialistų (toliau – asmuo), dėl COVID-19 (koronaviruso infekcijos) teikiančių asmens sveikatos priežiūros paslaugas ekstremaliomis sąlygomis, interesus ir skatinti šių asmenų savanorystę valdant COVID-19 (koronaviruso infekcijos) pandemiją.

 

2 straipsnis. Atleidimo nuo atsakomybės sąlygos

1. Šio įstatymo 3 straipsnyje nustatytas atleidimas nuo atsakomybės taikomas asmenims, kai tenkinamos visos šios sąlygos:

1) asmuo teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas paskelbtos valstybės lygio ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje dėl COVID-19 (koronaviruso infekcijos) plitimo grėsmės metu;

2) asmuo teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas pagal Lietuvos Respublikos asmens sveikatos priežiūros įstatymo, Lietuvos Respublikos asmens sveikatos priežiūros praktikos įstatymo, Lietuvos Respublikos medicinos praktikos įstatymo, Lietuvos Respublikos slaugos praktikos ir akušerijos praktikos įstatymo, Lietuvos Respublikos odontologijos praktikos ir burnos priežiūros praktikos įstatymo nuostatas;

3) asmuo teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, turinčioje licenciją teikti atitinkamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas;

4) dėl asmens neatsargios veikos, teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas, atsirado šie padariniai: atimta žmogaus gyvybė, sunkiai sutrikdyta sveikata, nesunkiai sutrikdyta sveikata;

5) asmuo teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas ekstremaliomis sąlygomis, nurodytomis šio straipsnio 2 dalyje, ir tai turėjo tiesioginės įtakos šios dalies 4 punkte nurodytiems padariniams atsirasti.

2. Laikoma, kad asmuo, teikdamas su COVID-19 (koronaviruso infekcija) susijusias asmens sveikatos priežiūros paslaugas, veikė ekstremaliomis sąlygomis, jeigu Lietuvos Respublikos Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka tiesiogiai dalyvavo likviduojant ekstremaliąją situaciją ir šalinant jos padarinius ir jeigu yra bent viena iš šių aplinkybių:

1)  asmuo neturėjo galimybių teikti paslaugas su tinkamomis ar optimaliomis medicinos priemonėmis (prietaisais), vaistais ir kitomis paslaugoms teikti reikalingomis priemonėmis;

2)  asmens darbo krūvis (dėl neigiamo esamo medicinos personalo ir faktinio jo poreikio santykio) neatitiko teisės aktuose nustatytų minimaliųjų ir maksimaliųjų darbo ir poilsio laiko dydžių;

3) asmeniui teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas pasikeitė visos funkcijos ir (ar) darbo pobūdis ar dalis jų;

4)  asmuo dėl nuolat kintančios COVID-19 (koronaviruso infekcija) diagnostikos ir gydymo tvarkos pagal Lietuvos Respublikos, kitų valstybių duomenis apie diagnostikos metodus, skirtingų gydymo metodų efektyvumą ir gerąją patirtį neturėjo galimybės susipažinti (nebuvo supažindintas) su teisės aktų ir praktiniais pasikeitimais ir protingai veikė savo pasirengimo lygiu;

5) pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2020 m. kovo 14 d. nutarimo Nr. 207 „Dėl karantino Lietuvos Respublikos teritorijoje paskelbimo“ nuostatas asmens sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje asmuo teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas, buvo apribotas asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimas nustatytu laiku ir jų prieinamumas ir tai turėjo tiesioginės įtakos asmens teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų savalaikiškumui, prieinamumui ir (ar) kokybei.

3. Laikoma, kad asmuo, teikdamas su COVID-19 (koronaviruso infekcija) nesusijusias asmens sveikatos priežiūros paslaugas, veikė ekstremaliomis šio straipsnio 2 dalies 5 punkte nurodytomis sąlygomis.

 

3 straipsnis. Atleidimas nuo atsakomybės

1.  Asmuo, paskelbtos valstybės ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje metu teikęs asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir veikęs ekstremaliomis sąlygomis, nelaikomas padariusiu nusikalstamą veiką, numatytą Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 132 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse, 137 straipsnio 1, 2 ir 3 dalyse, 139 straipsnio 1 ir 2 dalyse, 229 straipsnyje dėl baudžiamąją atsakomybę šalinančių aplinkybių.

2.  Baudžiamąją atsakomybę šalinančios aplinkybės apima asmens veikimą ir neveikimą:

1) vykdant profesines pareigas, neviršijant įstatymų ar kitų teisės aktų nustatytų įgaliojimų;

2) būtinojo reikalingumo sąlygomis, neturint realių galimybių veikti ar peržengiant profesinio pasirengimo ribas;

3) veikiant pateisinama profesine rizika visuomenei naudingam tikslui.

3. Baudžiamąją atsakomybę šalinančios aplinkybės, asmeniui teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas paskelbtos valstybės ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje metu ir ekstremaliomis sąlygomis, preziumuojamos.

4. Baudžiamasis procesas pagal šio straipsnio 1 dalį negali būti pradedamas, o pradėtas turi būti nutrauktas vadovaujantis Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 3 straipsnio 1 dalies 7 punktu.

5. Asmens, paskelbtos valstybės ekstremaliosios situacijos ir (ar) karantino visoje Lietuvos Respublikos teritorijoje metu teikusio asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir veikusio ekstremaliomis sąlygomis, veika nelaikoma praktikos klaida ar šiurkščia (grubia) praktikos klaida ir tokiam asmeniui poveikio priemonės – licencijos sustabdymas ar panaikinimas, darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva – netaikomos.

 

4 straipsnis. Atleidimo nuo atsakomybės ribojimai

Asmeniui šio įstatymo 3 straipsnyje nurodytas atleidimas nuo atsakomybės netaikomas, jeigu nustatyta bent viena iš šių aplinkybių:

1) asmens veika pasireiškė tyčia;

2) asmuo veiką padarė apsvaigęs nuo alkoholio, narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.

 

5 straipsnis. Įstatymo galiojimas ir taikymas

1. Šis įstatymas galioja iki 2024 m. birželio 1 d.

2. Šio įstatymo 3 straipsnio 1–4 dalių nuostatos taikomos ir iki šio įstatymo įsigaliojimo.

3. Šio įstatymo 3 straipsnio 5 dalies nuostatos taikomos ir iki šio įstatymo įsigaliojimo pradėtoms, bet nebaigtoms administracinių ar profesinės veiklos pažeidimų tyrimo procedūroms.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

                                                                                                                                               

Teikia

Seimo narė                                                                   Jurgita Sejonienė