Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
PLANUOJAMOS ŪKINĖS VEIKLOS POVEIKIO APLINKAI VERTINIMO ĮSTATYMO NR. I-1495 2, 3, 8, 11 STRAIPSNIŲ IR ĮSTATYMO 1, 2 PRIEDų PAKEITIMO
ĮSTATYMAS
2024 m. lapkričio 11 d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 2 straipsnio 18 dalį ir ją išdėstyti taip:
„18. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos aplinkos apsaugos įstatyme, Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme, Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų įstatyme, Lietuvos Respublikos statybos įstatyme, Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatyme, Lietuvos Respublikos žemės gelmių įstatyme, Lietuvos Respublikos cheminių medžiagų ir cheminių mišinių įstatyme.“
2 straipsnis. 3 straipsnio pakeitimas
1. Papildyti 3 straipsnį 81 dalimi:
„81. Fizinis asmuo, juridinis asmuo ar jo padalinys (įskaitant užsienio valstybės juridinį asmenį ar kitą organizaciją, taip pat jų padalinį) (toliau – fizinis ar juridinis asmuo), vykdantis ūkinę veiklą, kuriai iki ūkinės veiklos vykdymo pradžios ir (ar) jos keitimo ir (ar) plėtimo šio įstatymo nustatyta tvarka nebuvo atlikta atranka dėl poveikio aplinkai vertinimo ir galioja bent viena iš Aplinkos apsaugos įstatymo 151 straipsnio 3 dalyje nurodytų sąlygų, privalo įvykdyti šio įstatymo 6 straipsnio 2 dalyje nustatytas funkcijas, privalomas atrankai dėl poveikio aplinkai vertinimo atlikti. Fizinis ar juridinis asmuo privalo šio įstatymo 7 straipsnyje nustatyta tvarka, atsižvelgdamas į šiame įstatyme nustatytus atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo atlikimo terminus, pradėti atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo procedūras ir užtikrinti, kad atranka dėl poveikio aplinkai vertinimo būtų atlikta Aplinkos apsaugos įstatymo 151 straipsnio 3 dalyje nurodytais terminais.“
2. Papildyti 3 straipsnį 82 dalimi:
„82. Fizinis ar juridinis asmuo, vykdantis ūkinę veiklą, kuriai iki ūkinės veiklos vykdymo pradžios ir (ar) jos keitimo ir (ar) plėtimo šio įstatymo nustatyta tvarka nebuvo atliktas poveikio aplinkai vertinimas ir galioja bent viena iš Aplinkos apsaugos įstatymo 151 straipsnio 4 dalyje nurodytų sąlygų, privalo įvykdyti šio įstatymo 6 straipsnio 2 dalyje nustatytas funkcijas, privalomas poveikio aplinkai vertinimui atlikti. Fizinis ar juridinis asmuo privalo šio įstatymo 8 arba 9 straipsnio nustatyta tvarka, atsižvelgdamas į šiame įstatyme nustatytus poveikio aplinkai vertinimo atlikimo terminus, pradėti poveikio aplinkai vertinimo procedūras ir užtikrinti, kad poveikio aplinkai vertinimas būtų atliktas Aplinkos apsaugos įstatymo 151 straipsnio 5 dalyje nurodytais terminais. Rengiant poveikio aplinkai vertinimo ataskaitą, papildomai aplinkos ministro nustatyta tvarka vertinamas dėl ūkinės veiklos vykdymo iki poveikio aplinkai vertinimo įvykęs aplinkos pokytis ir, jeigu reikia, nustatomos priemonės vykdant ūkinę veiklą padarytam reikšmingam neigiamam poveikiui aplinkai kompensuoti ir (ar) atkurti, kas pažeista.“
3 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 8 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalyje nurodytais atvejais planuojamos ūkinės veiklos organizatorius turi teisę nuspręsti rengti poveikio aplinkai vertinimo programą (toliau – programa) ar pranešimą apie poveikio aplinkai vertinimo pradžią. Programa privaloma, jeigu:
1) turi būti atliktas planuojamos ūkinės veiklos tarpvalstybinis poveikio aplinkai vertinimas šio įstatymo 10 straipsnio 3 dalyje nurodytais pagrindais ir programa privalo būti pateikta kitai valstybei vadovaujantis tarptautinėmis sutartimis, kurias Lietuvos Respublika ir kita valstybė yra sudariusios;
2) planuojama ūkinė veikla, pripažinta strateginiu projektu pagal 2024 m. balandžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) 2024/1252, kuriuo nustatoma saugaus ir tvaraus ypatingos svarbos žaliavų tiekimo užtikrinimo sistema ir kuriuo iš dalies keičiami reglamentai (ES) Nr. 168/2013, (ES) 2018/858, (ES) 2018/1724 ir (ES) 2019/1020.“
2. Pakeisti 8 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:
„6. Jeigu iki programos patvirtinimo, tačiau ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo programos gavimo savivaldybės administracijoje dienos savivaldybės, kurios teritorijoje planuojama ūkinė veikla, taryba, veikdama pagal Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymą ir kitus įstatymus, kuriuose nustatoma savivaldybių institucijų kompetencija, neviršydama nustatytos kompetencijos, priima neigiamą motyvuotą sprendimą dėl planuojamos ūkinės veiklos galimybių, poveikio aplinkai vertinimo procedūros negali būti tęsiamos tol, kol galioja savivaldybės tarybos priimtas neigiamas motyvuotas sprendimas, išskyrus atvejus, kai planuojama ūkinė veikla yra pripažinta valstybei svarbiu projektu ar yra regioninės svarbos projektas arba planuojama ūkinė veikla reikalinga valstybei svarbiam ar regioninės svarbos projektui įgyvendinti, arba nacionaliniam saugumui užtikrinti strateginę ar svarbią reikšmę turinčiai infrastruktūrai, nurodytai Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatymo 4 priede, įrengti. Apie savivaldybės tarybos priimtą neigiamą motyvuotą sprendimą savivaldybės administracija nedelsdama, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šioje dalyje nurodyto sprendimo priėmimo dienos, informuoja atsakingąją instituciją ir planuojamos ūkinės veiklos organizatorių ir kartu pateikia neigiamą motyvuotą savivaldybės tarybos sprendimą. Atsakingoji institucija, gavusi šį savivaldybės tarybos sprendimą, apie tai informuoja visuomenę aplinkos ministro nustatyta tvarka.“
4 straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 11 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:
5 straipsnis. Įstatymo 1 priedo pakeitimas
1. Papildyti Įstatymo 1 priedą 1.5 papunkčiu:
„1.5. akvakultūros ekologinės gamybos veikla (akvakultūra suprantama taip, kaip apibrėžta 2013 m. gruodžio 11 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 1380/2013 dėl bendros žuvininkystės politikos, kuriuo iš dalies keičiami Tarybos reglamentai (EB) Nr. 1954/2003 ir (EB) Nr. 1224/2009 bei panaikinami Tarybos reglamentai (EB) Nr. 2371/2002 ir (EB) Nr. 639/2004 bei Tarybos sprendimas 2004/585/EB, o ekologinė gamyba suprantama taip, kaip apibrėžta 2018 m. gegužės 30 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamente (ES) Nr. 2018/848 dėl ekologinės gamybos ir ekologiškų produktų ženklinimo, kuriuo panaikinamas Tarybos reglamentas (EB) Nr. 834/2007), kai per metus pagaminama daugiau kaip 20 tonų akvakultūros produktų;“.
2. Pakeisti Įstatymo 1 priedo 6.5 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„6.5. pagrindinių vaistų pramonės gaminių gamyba (suprantama taip, kaip nustatyta Statistiniame Europos Bendrijos ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriuje NACE 2 red., nustatytame 2006 m. gruodžio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentu (EB) Nr. 1893/2006, nustatančiu statistinį ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių NACE 2 red. ir iš dalies keičiančiu Tarybos reglamentą (EEB) Nr. 3037/90 bei tam tikrus EB reglamentus dėl konkrečių statistikos sričių) pramoniniu mastu taikant cheminius ar biologinius procesus;“.
3. Pakeisti Įstatymo 1 priedo 6.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„6.6. naftos, naftos chemijos produktų, cheminių medžiagų ir (ar) cheminių mišinių, išskyrus gamtoje randamas chemines medžiagas ir (ar) cheminius mišinius, kurie chemiškai nemodifikuoti ir neklasifikuojami kaip pavojingi, saugojimas sandėliavimo paskirties pastatuose ir (ar) aikštelėse (kai vienu metu saugoma 200 000 ir daugiau tonų);“.
6 straipsnis. Įstatymo 2 priedo pakeitimas
1. Pakeisti Įstatymo 2 priedo 1.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
2. Pakeisti Įstatymo 2 priedo 1.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
3.Pakeisti Įstatymo 2 priedo 1.6.2 papunktį ir jį išdėstyti taip:
4. Pakeisti Įstatymo 2 priedo 6.6 papunktį ir jį išdėstyti taip:
„6.6. naftos, naftos chemijos produktų, cheminių medžiagų ir (ar) cheminių mišinių, išskyrus gamtoje randamas chemines medžiagas ir (ar) cheminius mišinius, kurie chemiškai nemodifikuoti ir neklasifikuojami kaip pavojingi, saugojimas sandėliavimo paskirties pastatuose ir (ar) aikštelėse (kai vienu metu saugoma mažiau kaip 200 000 tonų, bet daugiau kaip 2 500 tonų);“.
5. Pakeisti Įstatymo 2 priedo 10.3 papunktį ir jį išdėstyti taip:
7 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas
1. Šis įstatymas, išskyrus šio įstatymo 3 straipsnio 1 dalį, 5 ir 6 straipsnius ir šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2025 m. gegužės 1 d.
3. Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo ir planuojamos ūkinės veiklos atrankos dėl poveikio aplinkai vertinimo procedūros, pradėtos iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, baigiamos pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos galiojusias Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo nuostatas.