Projektas

Reg. Nr. XIIP- 2832 (2)

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

MOKSLO IR STUDIJŲ ĮSTATYMO NR. XI-242  67, 69, 70, 72 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO, 71 STRAIPSNIO PRIPAŽINIMO NETEKUSIU GALIOS IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 721 STRAIPSNIU

ĮSTATYMAS

 

 

 

2015 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 67 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 67 straipsnio 1 dalies 4 punktą ir jį išdėstyti taip:

4) pajamos, gautos kaip mokestis už studijas valstybės nefinansuojamose vietose apmokėti ar kaip studijų įmoka, studijoms iš dalies valstybės finansuojamose vietose apmokėti, taip pat pajamos iš ūkinės, mokslinės veiklos ir teikiamų paslaugų;“.

 

2 straipsnis. 69 straipsnio pakeitimas

1.   Pakeisti 69 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

 

1) studijų kainai, tenkinant valstybės nustatytą atitinkamų sričių (krypčių) specialistų poreikį, priimtų studentų valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti;“.

 

2.   Pripažinti netekusiu galios 69 straipsnio 1 dalies 2 punktą.

 

 

 

3.   Papildyti  69 straipsnio 1 dalį 21 punktu:

 

21) studijų kainos daliai iš dalies valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti;“.

 

3 straipsnis. 70 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 70 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

70 straipsnis. Studijų kainos valstybės finansuojamose ir iš dalies valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėjimas

1. Pirmenybė į valstybės finansuojamas ir iš dalies valstybės finansuojamas studijų vietas pagal pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas tenka stojantiesiems pagal jų gebėjimus, kurie nustatomi atsižvelgiant į brandos egzaminų, mokymosi, kitus rezultatus ir specialiuosius gebėjimus. Geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusiųjų eilė sudaroma Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyta tvarka, parengta įvertinus valstybinių aukštųjų mokyklų siūlymus. Ši tvarka paskelbiama ne vėliau kaip prieš 2 metus iki atitinkamų studijų metų pradžios.

2. Tenkinant valstybės nustatytą atitinkamų sričių (krypčių) specialistų poreikį, priimamų studentų valstybės finansuojamos ir iš dalies finansuojamos studijų vietos pagal pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas aukštosioms mokykloms tenka pagal geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusių stojančiųjų pasirinkimą tarp aukštųjų mokyklų, neviršijant valstybės finansavimo, nustatyto kiekvienai studijų sričiai. Finansavimo paskirstymą studijų sritims nustato Vyriausybė, atsižvelgdama į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius ir valstybės finansines galimybes.

21 Valstybės finansuojamų ir iš dalies valstybės finansuojamų studijų vietų skaičius pagal pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas nustatomas sutartyje su aukštąja mokykla, atsižvelgiant į valstybės finansines galimybes.

3. Preliminarų valstybės finansuojamų ir iš dalies valstybės finansuojamų pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų vietų, į kurias priimami studentai, skaičių kiekvienoje iš studijų sričių arba studijų krypčių grupių ne vėliau kaip iki kiekvienų metų vasario 16 dienos skelbia Švietimo ir mokslo ministerija.

4. Į valstybės finansuojamas ir iš dalies valstybės finansuojamas studijų vietas pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas gali pretenduoti tik asmenys, kurių mokymosi rezultatai yra ne žemesni negu Švietimo ir mokslo ministerijos nustatyti minimalūs rodikliai.

5. Galutinį valstybės finansuojamų ir iš dalies valstybės finansuojamų pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų vietų, į kurias priimami studentai, skaičių ir jų pasiskirstymą tarp aukštųjų mokyklų ir studijų sričių tvirtina Švietimo ir mokslo ministerija, kai yra žinomi stojimo į aukštąsias mokyklas rezultatai ir pasirašytos studijų sutartys.

6. Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintas nuolatinės formos studijų vietų, į kurias priimamų studentų studijos pagal šio straipsnio nuostatas visiškai arba iš dalies apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičius aukštojoje mokykloje išlieka per visą nustatytą studijų laikotarpį, o ištęstinės formos studijų vietų, į kurias priimamų studentų studijos apmokamos valstybės biudžeto lėšomis, skaičius aukštojoje mokykloje išlieka per laikotarpį, iki pusantro karto ilgesnį negu atitinkamoms nuolatinės formos studijoms nustatytas studijų laikotarpis, išskyrus šio straipsnio 8 dalyje numatytus atvejus. Tais atvejais, kai asmuo pašalinamas iš aukštosios mokyklos, praranda valstybės finansavimą arba nutraukia studijas ir kai valstybės finansuojama arba iš dalies valstybės finansuojama studijų vieta nėra užimama šio straipsnio 14 dalyje nustatyta tvarka, valstybės finansavimas studijų vietai išlieka aukštajai mokyklai iki biudžetinių metų pabaigos.

7. Asmuo, kurio studijos visiškai arba iš dalies yra valstybės finansuojamos, Vyriausybės nustatyta tvarka turi teisę keisti studijų programą toje pačioje studijų srityje, neprarasdamas likusios valstybinio studijų finansavimo dalies, ne didesnės negu tos studijų programos norminė studijų kaina.

8. Valstybės finansuojamų antrosios pakopos, doktorantūros ir laipsnio nesuteikiančių studijų vietų, į kurias priimami studentai, skaičių pagal studijų ar mokslo sritis kiekvienais metais iki kovo 11 dienos nustato Vyriausybė, atsižvelgdama į valstybės ūkinės, socialinės ir kultūrinės plėtros poreikius ir valstybės finansines galimybes. Iš dalies valstybės finansuojamų studentų skaičius nustatomas sutartyje su aukštąja mokykla, atsižvelgiant į valstybės finansines galimybes. Universitetams antrosios pakopos ir laipsnio nesuteikiančias studijų vietas Švietimo ir mokslo ministerija paskirsto pagal studijų kryptis, atsižvelgdama į mokslo (meno) veiklos rezultatus ir (arba) stojančiųjų į pirmosios pakopos ir vientisųjų studijų programas pasirinkimą pagal studijų ar mokslo kryptį. Doktorantūros vietas mokslo ir studijų institucijoms Švietimo ir mokslo ministerija paskirsto pagal mokslo kryptis, atsižvelgdama į mokslo (meno) veiklos ir doktorantūros rezultatus.

9. Valstybė finansuoja studijuojančiųjų valstybės finansuojamose studijų vietose studijų kainą šio įstatymo 76 straipsnyje nustatyta tvarka. Asmenys, studijuojantys iš dalies valstybės finansuojamose studijų vietose moka vienodo dydžio metinę studijų įmoką, nepriklausomai nuo studijų kainos. Metinės studijų įmokos dydį, neviršijantį 20 bazinių socialinių išmokų, nustato Vyriausybė. Kitą studijų kainos dalį finansuoja valstybė.

10. Valstybės biudžeto lėšos studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose ir studijų kainos dalies finansavimui iš dalies valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti skiriamos Vyriausybės nustatyta tvarka.

11.  Vyriausybės nustatytais atvejais ir tvarka valstybės finansuojamose ir iš dalies valstybės finansuojamose studijų vietose studijavę asmenys, pašalinti iš aukštosios mokyklos arba nutraukę studijas, privalo į valstybės biudžetą grąžinti studijų kainai valstybės finansuojamose studijų vietose apmokėti skirtas lėšas arba jų dalį.

12. Užsienio šalių institucijose ar pagal tarptautinių organizacijų švietimo programas išsilavinimą įgijusių asmenų konkuravimo dėl priėmimo į valstybės finansuojamas studijų vietas tvarką nustato Švietimo ir mokslo ministerija.

13. Iš aukštosios mokyklos pašalinus valstybės finansuojamoje vietoje ar iš dalies valstybės finansuojamose studijų vietose studijavusį asmenį arba jam nutraukus studijas (išskyrus šio straipsnio 8 dalyje numatytus atvejus), į valstybės finansuojamą studijų vietą aukštosios mokyklos nustatyta tvarka gali būti perkeliamas toje pačioje studijų programoje, o jei tokio nėra - toje pačioje kryptyje ar srityje tame pačiame kurse valstybės iš dalies finansuojamoje studijų vietoje studijuojantis asmuo (išskyrus asmenis, nurodytus šio įstatymo 72 straipsnyje), o į pastarojo atsilaisvinusią iš dalies finansuojamą vietą gali būti perkeliamas valstybės nefinansuojamoje vietoje studijuojantis studentas.

 

4 straipsnis. 71 straipsnio pripažinimas netekusiu galios

Pripažinti netekusiu galios 71 straipsnį.

 

5 straipsnis. 72 straipsnio pakeitimas

 

1.   Pakeisti 72 straipsnio pavadinimą ir jį išdėstyti taip:

 

72 straipsnis. Atvejai, kai valstybės finansavimas studijoms neskiriamas“

 

2. Pakeisti 72 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

1. Teisės šio įstatymo 70 straipsnyje nustatyta tvarka į valstybės finansuojamą ar iš dalies valstybės finansuojamą studijų vietą neturi. Iš dalies finansuojamose vietose studijų kreditai laikomi įgyti :

 

1) asmenys, pakartotinai studijuojantys pagal tos pačios arba žemesnės pakopos studijų programą, jeigu daugiau kaip pusę tos studijų programos sumos buvo finansuojama valstybės biudžeto lėšomis, išskyrus Vyriausybės nustatytus atvejus;

 

2) asmenys, vienu metu studijuojantys pagal dvi ar daugiau tos pačios pakopos laipsnį suteikiančias studijų programas arba pagal laipsnio nesuteikiančias studijų programas, jeigu jų studijos pagal bent vieną iš šių studijų programų pilnai ar iš dalies finansuojamos valstybės biudžeto lėšomis (jie moka už antrąją ir kitas studijų programas);

 

3) užsieniečiai, išskyrus šio įstatymo 73 straipsnio 2 dalyje nurodytus asmenis, taip pat Europos Sąjungos valstybių narių ir kitų Europos ekonominės erdvės valstybių piliečius, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ar kiti teisės aktai nenustato kitaip;

 

4) kitais Vyriausybės nustatytais atvejais.“

 

 

 

6 straipsnis. Įstatymo papildymas 721 straipsniu

 

Papildyti Įstatymą 721 straipsniu:

 

721 straipsnis. Nemokamas aukštasis mokslas gerai besimokantiems studentams

 

1. Asmens studijų rezultatai aukštosiose mokyklose vertinami atitinkamoje skalėje, nustatančioje asmens įgytų žinių ir gebėjimų lygį:

 

1) puikiai (10)  – akademinio mokymosi laikotarpiu  asmuo pasiekė puikių rezultatų, įgijo puikių, išskirtinių žinių ir gebėjimų;

 

2) labai gerai (9) – akademinio mokymosi laikotarpiu  asmuo įgijo tvirtas, labai geras žinias ir gebėjimus;

 

3) gerai (8) – akademinio mokymosi laikotarpiu  asmuo įgijo geras žinias ir gebėjimus;

 

4) pakankamai gerai (7) – akademinio mokymosi laikotarpiu  asmuo įgijo geresnes nei vidutines žinias ir gebėjimus;

 

5) patenkinamai (6) – akademinio mokymosi laikotarpiu  asmuo įgijo vidutines žinias ir gebėjimus;

 

6) silpnai (5) – akademinio mokymosi laikotarpiu  asmens įgytos žinios ir gebėjimai tenkina tik minimalius reikalavimus;

 

7) nepatenkinamai (4, 3, 2, 1) – netenkinami minimalūs reikalavimai.

 

2. Asmuo, kurio pirmosios pakopos ar vientisosios studijos yra valstybės finansuojamos ar iš dalies valstybės finansuojamos, aukštosios mokyklos nustatyta tvarka po nustatyto studijų laikotarpio, ne ilgesnio negu studijų metai, po kurio atliekama reguliari pagrindinė žinių patikra, išlaiko finansavimą studijoms, jeigu atitinkamo laikotarpio jo studijų rezultatų vidurkis yra  pakankamai gero ar aukštesnio nei  pakankamai gero lygio. Valstybės finansavimo netekęs asmuo už studijas turi mokėti aukštosios mokyklos nustatytą studijų kainą, o jo valstybės finansuojamą ar iš dalies valstybės finansuojamą studijų vietą užima geriausiai toje pačioje studijų programoje, tame pačiame kurse ir pagal tokią pačia studijų formą valstybės nefinansuojamoje studijų vietoje besimokantis asmuo. Pirmiausia perkeliama į valstybės finansuojamą studijų vietą, jų nesant – į iš dalies valstybės finansuojamą studijų vietą.

 

3. Valstybės finansuojamose ar iš dalies valstybės finansuojamose studijų vietose studijuojantys asmenys išlaiko finansavimą studijoms, nepaisant per reguliarią pagrindinę žinių patikrą  nustatyto studijų rezultatų vidurkio, jeigu atitinkamos studijų programos ir studijų formos studijų kurse nėra valstybės nefinansuojamose vietose studijuojančių asmenų.“

 

7    straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1.   Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio  3 dalį, įsigalioja 2016 m. rugsėjo 1 d.

2.   Asmenims, priimtiems į aukštąsias mokyklas iki šio įstatymo įsigaliojimo, jų studijų laikotarpiui taikomos jų priėmimo metu galiojusios studijų, finansavimo, kreditavimo ir kitos sąlygos.

3.   LR Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki 2016 m. vasario 1 dienos parengia šiam įstatymui įgyvendinti reikalingus teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

Teikia                                                                                                         

Seimo nariai                                                                                               Irena Šiaulienė

 

Benediktas Juodka

 

Orinta Leiputė