Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
POLICIJOS ĮSTATYMO NR. VIII-2048 1, 2, 6, 7, 10, 16, 17, 18, 19, 27, 29, 30 STRAIPSNIŲ IR PRIEDO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 61 STRAIPSNIU
įstatymas
2023 m. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 1 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 1 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Šis įstatymas nustato policijos veiklos teisinius pagrindus ir principus, policijos uždavinius, funkcijas, organizacinę struktūrą, bendradarbiavimo su gyventojais, nevyriausybinėmis organizacijomis, savivaldybių ir kitomis Lietuvos Respublikos, Europos Sąjungos valstybių narių, kitų užsienio valstybių institucijomis, įstaigomis ar tarptautinėmis organizacijomis pagrindus, policijos pareigūnų įgaliojimus, teises, pareigas, atsakomybę ir prievartos panaudojimo teisėtumo sąlygas, Europos Sąjungos valstybių narių ir asocijuotų Šengeno valstybių teisėsaugos pareigūnų teises ir pareigas vykdant bendrąsias operacijas Lietuvos Respublikos teritorijoje, policijos finansavimo šaltinius ir formas.“
2 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas
1. Papildyti 2 straipsnį 141 dalimi:
„141. Valstybinės reikšmės objektas – nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbi įmonė, įrenginys ir (ar) turtas, taip pat Lietuvos Respublikos valstybės ar savivaldybės institucijos ar įstaigos pastatas, teritorija, infrastruktūra ar kitas objektas, kurių sunaikinimas, pažeidimas ar veiklos sutrikdymas sukeltų grėsmę Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesams.“
2. Pakeisti 2 straipsnio 15 dalį ir ją išdėstyti taip:
„15. Kitos šiame įstatyme vartojamos sąvokos suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Statute, Lietuvos Respublikos ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatyme, Lietuvos Respublikos ginkluotos gynybos ir pasipriešinimo agresijai įstatyme, Lietuvos Respublikos karo padėties įstatyme, Lietuvos Respublikos krizių valdymo ir civilinės saugos įstatyme, Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos įstatyme ir Lietuvos Respublikos sprogmenų apyvartos kontrolės įstatyme.“
3 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas
1. Pakeisti 6 straipsnio 1 dalies 13 punktą ir jį išdėstyti taip:
2. Pakeisti 6 straipsnio 1 dalies 19 punktą ir jį išdėstyti taip:
„19) vidaus reikalų ministro nustatyta tvarka atlieka sulaikytų, suimtų ir nuteistų asmenų konvojavimą, įskaitant konvojavimą iš laisvės atėmimo vietų įstaigos į teismus ir atgal į laisvės atėmimo vietų įstaigą, saugo juos per teismo posėdžius, taip pat konvojuoja jų ekstradicijos atvejais, juos deportuojant, perduodant Tarptautiniam baudžiamajam teismui, perduodant pagal Europos arešto orderį, taip pat nuteistuosius perduodant toliau atlikti bausmės;“.
3. Pakeisti 6 straipsnio 1 dalies 20 punktą ir jį išdėstyti taip:
4. Pakeisti 6 straipsnio 1 dalies 23 punktą ir jį išdėstyti taip:
5. Papildyti 6 straipsnio 1 dalį 24 punktu:
„24) padeda atkurti laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarką nuteistųjų ar suimtųjų riaušių, grupinio pasipriešinimo laisvės atėmimo vietų įstaigos administracijai ar neteisėtų grupinių veiksmų, pažeidžiančių laisvės atėmimo vietų įstaigos vidaus tvarką, įkaitų grobimo atvejais. Pareigūnų pasitelkimo tvarką ir konkrečias užduotis nustato vidaus reikalų ministras ir teisingumo ministras.“
4 straipsnis. Įstatymo papildymas 61 straipsniu
Papildyti Įstatymą 61 straipsniu:
„61 straipsnis. Lietuvos policijos viešojo saugumo tarnybos dalyvavimas ginant valstybę
1. Įvedus karo padėtį ar ginkluotos gynybos nuo agresijos (karo) metu, ginkluotosioms pajėgoms priskiriama Lietuvos policijos viešojo saugumo tarnyba, kurios dalyvavimą ginant valstybę reglamentuoja Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas ir kiti susiję ginkluotųjų pajėgų statusą reguliuojantys įstatymai.
2. Lietuvos policijos viešojo saugumo tarnyba pagal Lietuvos kariuomenės vado įsakymais nustatytus reikalavimus, jo nustatytais būdais ir priemonėmis rengiasi valstybės gynybai taikos metu, o įvedus karo padėtį ar ginkluotos gynybos nuo agresijos (karo) atveju – priklausydama ginkluotosioms pajėgoms gina valstybę.
3. Įvedus karo padėtį ar ginkluotos gynybos nuo agresijos (karo) metu Lietuvos policijos viešojo saugumo tarnyba vykdo valstybės ginkluotos gynybos ir ginkluotųjų pajėgų mobilizacijos planuose numatytas užduotis, o ginkluotųjų pajėgų vado sprendimu, atsižvelgus į valstybės ginkluotos gynybos poreikius, toliau užtikrina Lietuvos policijos viešojo saugumo tarnybos nuostatuose nurodytų funkcijų tęstinumą. Lietuvos policijos viešojo saugumo tarnybos pareigūnai, įvedus karo padėtį ar ginkluotos gynybos nuo agresijos (karo) metu, laikomi ginkluotųjų pajėgų nariais.“
5 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 7 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Policija, nepažeisdama įstatymais ginamų asmens ir visuomenės interesų, apie savo veiklą informuoja valstybės ir savivaldybių institucijas, įstaigas ir visuomenę. Policijos generalinis komisaras vieną kartą per pusmetį pateikia visuomenei informaciją apie policijos veiklą Lietuvos policijos interneto svetainėje, o kai yra galimybių, – ir per kitas visuomenės informavimo priemones.“
6 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas
2. Pakeisti 10 straipsnio 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3) rekomenduoja policijos generaliniam komisarui pripažinti netekusiais galios policijos generalinio komisaro ar jam pavaldžių pareigūnų priimtus teisės aktus, kurie, vidaus reikalų ministro nuomone, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, įstatymams, Europos Sąjungos teisės aktams, Lietuvos Respublikos tarptautinėms sutartims, kitiems teisės aktams;“.
3. Pakeisti 10 straipsnio 4 punktą ir jį išdėstyti taip:
7 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 16 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„16 straipsnis. Policijos įstaigos ir jų vidaus struktūra
2. Policijos įstaigos struktūriniai padaliniai gali būti biuras, apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, dalinys, štabas, valdyba, policijos komisariatas, tarnyba, skyrius, centras, rinktinė, komanda, poskyris, kuopa, policijos nuovada, būrys, grupė.
4. Apskrities vyriausiasis policijos komisariatas yra Policijos departamento struktūrinis padalinys, įgyvendinantis policijos uždavinius policijos generalinio komisaro įsakymu nustatytoje teritorijoje. Apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą gali sudaryti valdybos, tarnybos, policijos komisariatai, skyriai, rinktinės, poskyriai, kuopos, policijos nuovados, būriai, grupės.
6. Štabas ir valdyba yra policijos įstaigos struktūriniai padaliniai, kuriuos sudaro ne mažiau kaip 2 tarnybos ar skyriai.
7. Policijos komisariatas yra apskrities vyriausiojo policijos komisariato struktūrinis padalinys. Policijos komisariatą gali sudaryti skyriai, poskyriai, policijos nuovados, būriai, grupės.
8. Tarnyba yra policijos įstaigos struktūrinis padalinys, kurį sudaro ne mažiau kaip 2 skyriai ar poskyriai.
9. Centras ir skyrius yra policijos įstaigos struktūriniai padaliniai, kuriuose yra ne mažiau kaip 5 pareigybės. Centras ir skyrius taip pat gali būti biuro, apskrities vyriausiojo policijos komisariato, dalinio, štabo, valdybos, policijos komisariato, tarnybos struktūrinės dalys, kurias sudaro ne mažiau kaip 4 pareigybės.
10. Rinktinė yra policijos įstaigos struktūrinis padalinys, kurį sudaro ne mažiau kaip 3 būriai, bet ne daugiau kaip 4 kuopos. Rinktinė taip pat gali būti biuro ar valdybos struktūrinė dalis.
11. Komanda ir poskyris yra policijos įstaigos struktūriniai padaliniai, kuriuos sudaro ne mažiau kaip 4 pareigybės. Komanda ir poskyris taip pat gali būti departamento, biuro, apskrities vyriausiojo policijos komisariato, dalinio, valdybos, policijos komisariato, tarnybos, skyriaus, rinktinės struktūrinės dalys.
12. Kuopa yra policijos įstaigos struktūrinis padalinys, kurį sudaro ne mažiau kaip 2 būriai. Kuopa taip pat gali būti biuro, dalinio, valdybos, tarnybos, centro, skyriaus, komandos ar rinktinės struktūrinė dalis.
13. Policijos nuovada yra apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato struktūrinis padalinys, kurį sudaro ne mažiau kaip 3 pareigybės. Policijos nuovada taip pat gali būti steigiama apskrities vyriausiojo policijos komisariato ar policijos komisariato struktūriniuose padaliniuose. Policijos nuovadoje gali būti steigiamos grupės.
14. Būrys yra policijos įstaigos struktūrinis padalinys, kurį sudaro ne mažiau kaip 6 pareigybės. Būrys taip pat gali būti biuro, dalinio, apskrities vyriausiojo policijos komisariato, valdybos, policijos komisariato, tarnybos, centro, skyriaus, rinktinės, komandos, poskyrio, kuopos struktūrinė dalis.
8 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 16 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„16 straipsnis. Policijos įstaigos ir jų vidaus struktūra
2. Policijos įstaigos struktūriniai padaliniai gali būti departamentas, biuras, vyriausiasis policijos komisariatas, dalinys, štabas, valdyba, policijos komisariatas, tarnyba, skyrius, centras, rinktinė, komanda, poskyris, kuopa, būrys.
4. Vyriausiasis policijos komisariatas yra struktūrinis padalinys, veikiantis policijos generalinio komisaro įsakymu nustatytoje teritorijoje. Vyriausiąjį policijos komisariatą gali sudaryti valdybos, tarnybos, policijos komisariatai, skyriai, rinktinės, poskyriai, kuopos, būriai.
6. Štabas ir valdyba yra struktūriniai padaliniai, kuriuos sudaro ne mažiau kaip 2 tarnybos ar skyriai.
7. Policijos komisariatas yra vyriausiojo policijos komisariato, departamento ar biuro struktūrinis padalinys.
9. Centras ir skyrius yra struktūriniai padaliniai, kuriuose yra ne mažiau kaip 5 pareigybės. Centras ir skyrius taip pat gali būti departamento, biuro, vyriausiojo policijos komisariato, dalinio, štabo, valdybos, policijos komisariato, tarnybos struktūrinės dalys, kurias sudaro ne mažiau kaip 4 pareigybės.
10. Rinktinė yra struktūrinis padalinys, kurį sudaro ne mažiau kaip 3 būriai, bet ne daugiau kaip 4 kuopos. Rinktinė taip pat gali būti biuro ar valdybos struktūrinė dalis.
11. Komanda ir poskyris yra struktūriniai padaliniai, kuriuos sudaro ne mažiau kaip 4 pareigybės. Komanda ir poskyris taip pat gali būti departamento, biuro, vyriausiojo policijos komisariato, dalinio, valdybos, policijos komisariato, tarnybos, skyriaus, rinktinės struktūrinės dalys.
12. Kuopa yra struktūrinis padalinys, kurį sudaro ne mažiau kaip 2 būriai. Kuopa taip pat gali būti departamento, biuro, dalinio, valdybos, tarnybos, centro, skyriaus, komandos ar rinktinės struktūrinė dalis.
9 straipsnis. 17 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 17 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„17 straipsnis. Lietuvos policija
1. Lietuvos policija yra vidaus reikalų centrinė įstaiga, atliekanti šiame įstatyme ir kituose teisės aktuose nustatytas funkcijas, reikalingas policijos uždaviniams įgyvendinti.
2. Lietuvos policijos, kaip viešojo juridinio asmens, teises ir pareigas įgyvendina ir jam vadovauja policijos generalinis komisaras.
10 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas
11 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 19 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„19 straipsnis. Policijos generalinis komisaras ir policijos generalinio komisaro pavaduotojai
1. Policijos generalinis komisaras:
1) tvirtina Lietuvos policijai pavaldžių policijos įstaigų vidaus struktūrą ir policijos įstaigų pareigybių sąrašus;
6) gavęs vidaus reikalų ministro leidimą, kreipiasi į Europos Sąjungos valstybes nares ir (ar) asocijuotas Šengeno valstybes su prašymu paskirti jų teisėsaugos pareigūnus dalyvauti bendrosiose antiteroristinėse operacijose Lietuvos Respublikos teritorijoje, siunčia į tarnybines komandiruotes Lietuvos Respublikos pareigūnus dalyvauti bendrosiose antiteroristinėse operacijose Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) asocijuotų Šengeno valstybių teritorijose;
7) nustato Europos Sąjungos valstybių narių ir (ar) asocijuotų Šengeno valstybių teisėsaugos pareigūnų dalyvavimo bendrosiose operacijose Lietuvos Respublikos teritorijoje tvarką;
2. Policijos generalinio komisaro įsakymai ir nurodymai privalomi pareigūnams. Policijos generalinis komisaras turi teisę atšaukti pavaldžių pareigūnų priimtus neteisėtus sprendimus, išskyrus sprendimus, priimtus nagrinėjant administracinius teisės pažeidimus (nusižengimus) ir atliekant ikiteisminį tyrimą.
3. Policijos generalinis komisaras skiriamas į pareigas ir iš jų atleidžiamas Statuto nustatyta tvarka. Policijos generalinis komisaras yra tiesiogiai pavaldus ir atskaitingas vidaus reikalų ministrui.
4. Policijos generaliniu komisaru gali būti asmuo, įgijęs ne žemesnį negu aukštąjį universitetinį išsilavinimą – teisės bakalauro ir socialinių mokslų srities magistro kvalifikacinį laipsnį arba vienpakopį aukštąjį teisinį išsilavinimą ir turintis ne mažesnę kaip 3 metų darbo patirtį einant vadovo pareigas vidaus tarnybos sistemoje.
5. Laikinai, kol nėra policijos generalinio komisaro, jo funkcijas vidaus reikalų ministro pavedimu atlieka vienas iš policijos generalinio komisaro pavaduotojų.
12 straipsnis. 27 straipsnio pakeitimas
13 straipsnis. 29 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 29 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„29 straipsnis. Pareigūnų rotacija
Policijos įstaigų vadovai ir vadovų pavaduotojai, jeigu šiame įstatyme nenustatyta kitaip, taip pat departamentų, biurų, vyriausiųjų policijos komisariatų, policijos komisariatų vadovai ir jų pavaduotojai į pareigas skiriami 5 metų laikotarpiui. Šiems pareigūnams Statute nustatyta tvarka taikoma rotacija.“
14 straipsnis. 30 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 30 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„30 straipsnis. Policijos finansavimas
2. Policijos įstaigų ir savivaldybių institucijų susitarimu kuriamos ir įgyvendinamos bendros nusikalstamumo prevencijai, gyventojų gyvybės, sveikatos ir turto, taip pat viešosios tvarkos apsaugai skirtos programos, finansuojamos iš savivaldybių biudžetų. Savivaldybių institucijos iš savo biudžeto gali finansuoti ir kitas policijos įstaigų įgyvendinamas programas, susijusias su vietos gyventojų saugumo užtikrinimu.
15 straipsnis. Įstatymo priedo pakeitimas
Pakeisti Įstatymo priedą ir jį išdėstyti taip:
„Lietuvos Respublikos policijos įstatymo
priedas
ĮGYVENDINAMI EUROPOS SĄJUNGOS TEISĖS AKTAI
1. 2008 m. birželio 23 d. Tarybos sprendimas 2008/615/TVR dėl tarpvalstybinio bendradarbiavimo gerinimo, visų pirma kovos su terorizmu ir tarpvalstybiniu nusikalstamumu srityje.
2. 2008 m. birželio 23 d. Tarybos sprendimas 2008/616/TVR dėl Sprendimo 2008/615/TVR dėl tarpvalstybinio bendradarbiavimo gerinimo, visų pirma kovos su terorizmu ir tarpvalstybiniu nusikalstamumu srityje, įgyvendinimo.
16 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas
1. Šis įstatymas, išskyrus 2 straipsnį, 3 straipsnio 1–5 dalis, 4, 7, 12, 14 ir 15 straipsnį ir šio straipsnio 3 dalį, įsigalioja 2024 m. liepos 1 d.
2. Šio įstatymo 2 straipsnis, 3 straipsnio 1–5 dalys, 4, 7, 12, 14 ir 15 straipsniai įsigalioja 2024 m. kovo 1 d.
3. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras, Lietuvos policijos generalinis komisaras ir Lietuvos kariuomenės vadas iki 2024 m. vasario 29 d., taip pat Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministras, Lietuvos policijos generalinis komisaras iki 2024 m. birželio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.
4. Buvęs policijos generalinis komisaras, iki 2024 m. birželio 30 d. atleistas iš šių pareigų jo paties prašymu, kai pereina į renkamas pareigas arba pareigas, į kurias skiriama konkurso būdu, arba kai yra paskirtas į valstybės tarnautojo pareigas politinio (asmeninio) pasitikėjimo pagrindu, pasibaigus kadencijai, jeigu nepaskiriamas kitai kadencijai, 5 metus nuo atleidimo dienos be atrankos gali būti paskirtas į bet kurias laisvas policijos pareigūno pareigas.
5. Kituose teisės aktuose vartojamą institucijos pavadinimą „Policijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos“, „Policijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos“, „Policijos departamentas“ atitinka institucijos pavadinimas „Lietuvos policija“, „apskrities vyriausiasis policijos komisariatas“ – „vyriausiasis policijos komisariatas“, „teritorinė policijos įstaiga“ – „policijos įstaiga“.