Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
VARDŲ IR PAVARDŽIŲ RAŠYMO DOKUMENTUOSE
ĮSTATYMAS
2020 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. Įstatymo tikslas ir paskirtis
1. Šio įstatymo tikslas – užtikrinti vardo ir pavardės, kaip pagrindinių asmens tapatybės žymenų, teisinę apsaugą.
2. Šis įstatymas nustato asmens vardų ir pavardžių rašymo asmens tapatybę patvirtinančiuose dokumentuose ir civilinės būklės aktuose pagrindinius reikalavimus.
2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos
1. Užsienietis – asmuo, kuris nėra Lietuvos Respublikos pilietis, neatsižvelgiant į tai, ar jis turi kurios nors užsienio valstybės pilietybę, ar neturi jokios.
2. Lietuviška vardo ir pavardės forma (toliau – lietuviška forma) – vardas ir pavardė, parašyti lietuviškais rašmenimis ir turintys lietuvių kalbos vardų ir pavardžių gramatinius požymius.
3. Dokumento šaltinis – Lietuvos Respublikos ar užsienio valstybės institucijos sudarytas arba išduotas asmens dokumentas, pabėgėlio kelionės dokumentas arba civilinės būklės aktas, kuriuo remiantis šio įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka asmens vardas ir pavardė rašomi Lietuvos Respublikos išduodamuose asmens tapatybę patvirtinančiuose ir (ar) civilinės būklės aktuose.
3 straipsnis. Vardo ir pavardės rašymas
1. Asmens tapatybės patvirtinančiuose dokumentuose ir civilinės būklės aktuose asmens vardas ir pavardė rašomi lietuviškais rašmenimis, išskyrus šio įstatymo 4 straipsnyje nustatytus atvejus. Asmens vardai ir pavardės kituose dokumentuose rašomi pagal asmens tapatybę patvirtinančių dokumentų įrašus.
4 straipsnis. Vardo ir pavardės nurašymas ir perrašymas
1. Lietuvos Respublikos piliečio priklausiančio tautinei mažumai prašymu jo vardas ir pavardė rašomi lotyniško pagrindo rašmenimis ir pagal atitinkamos tautinės mažumos kalbos taisykles. Šioje dalyje nustatyta taisyklė atitinkamai taikytina ir tokio asmens sutuoktiniui ir (ar) vaikui.
2. Užsieniečio vardas ir pavardė rašomi laikantis šių reikalavimų:
1) vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti lotyniško pagrindo rašmenimis į asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus nurašomi paraidžiui;
2) vardas ir pavardė, dokumento šaltinyje įrašyti nelotyniško pagrindo rašmenimis, į asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus perrašomi (transliteruojami) lietuviškais rašmenimis pagal Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintas Vardų ir pavardžių rašymo taisykles;
3. Šio straipsnio 2 dalies 1 ir 3 punktuose nurodytais atvejais asmens vardas ir pavardė jo prašymu gali būti rašomi lietuviškais rašmenimis arba lietuviška forma.
4. Šio straipsnio 2 dalies 2 punkte nurodytu atveju asmens vardas ir pavardė jo prašymu gali būti rašomi lietuviška forma.
5. Užsieniečio sutuoktinio ir (ar) vaiko pavardė užrašomi mutatis mutandis taikant šio straipsnio 2 dalyje nustatytas taisykles, jeigu atitinkamai sutuoktiniui ir (ar) vaikui suteikiama užsieniečio pavardė, susitarimu.
5 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas
2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė 2021 m. liepos 1 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.
3. Asmens vardas ir pavardė, įrašyti iki šio įstatymo įsigaliojimo išduotuose Lietuvos Respublikos asmens tapatybę patvirtinančiuose ir kituose dokumentuose, šio asmens prašymu perrašomi šio įstatymo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų Vardų ir pavardžių rašymo taisyklių nustatyta tvarka.
6 straipsnis. Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos nutarimo pripažinimas netekusiu galios