Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VAIKŲ IŠLAIKYMO FONDO ĮSTATYMO NR. X-987 PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2016 m.                    d. Nr.
Vilnius

 

1 straipsnis. Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymo Nr. X-987 nauja redakcija

Pakeisti Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymą Nr. X-987 ir jį išdėstyti taip:

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VAIKŲ IŠLAIKYMO FONDO

ĮSTATYMAS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis ir taikymas

1. Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymo (toliau – šis įstatymas) paskirtis –garantuoti valstybės įsipareigojimą, esant šiame įstatyme nustatytoms sąlygoms, suteikti vaikui išlaikymą. Kartu valstybė įgyja teisę reikalauti, kad asmenys, privalantys išlaikyti vaiką, sugrąžintų valstybei jos išmokėtas vaiko išlaikymo lėšas.

2. Šiuo įstatymu yra nustatomi Vaikų išlaikymo fondo administravimo pagrindai, administravimo procese dalyvaujančių subjektų teisės ir pareigos.

3. Šis įstatymas taikomas asmenims iki 18 metų (toliau – vaikas) ir vienam iš tėvų, su kuriuo teismo sprendimu nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, arba globėjui (rūpintojui), kuris kreipiasi į Vaikų išlaikymo fondo administratorių dėl Vaikų išlaikymo fondo išmokų mokėjimo ir kurie atitinka šiame įstatyme nustatytas sąlygas, taip pat asmenims, kurie teismo sprendimu arba pagal teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį privalo mokėti vaiko išlaikymo lėšas, bet nevykdo teismo sprendimo arba nemoka visos teismo priteistos sumos.

 

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Pareiškėjas – vienas iš tėvų, su kuriuo teismo sprendimu nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, arba globėjas (rūpintojas), kuris kreipiasi į Vaikų išlaikymo fondo administratorių dėl Vaikų išlaikymo fondo išmokų mokėjimo.

2. Skolininkas – asmuo, kuris teismo sprendimu arba pagal teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį privalo mokėti vaiko išlaikymo lėšas, bet nevykdo teismo sprendimo arba nemoka visos teismo priteistos sumos.

3. Vaiko išlaikymo lėšos – lėšos vaikui išlaikyti, kurias privalo skirti asmuo pagal teismo sprendimą arba teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį ir kurios mokamos kiekvieną mėnesį.

4. Vaikų išlaikymo fondas (toliau – Fondas) – lėšos, iš kurių šiame įstatyme nustatytomis sąlygomis vaikui užtikrinamas išlaikymas.

5. Fondo išmokos – iš Fondo skiriama piniginė išmoka, šio įstatymo nustatytomis sąlygomis ir tvarka mokama kartą per mėnesį.

 

II SKYRIUS

FONDO IŠMOKOS, JŲ SKYRIMO IR MOKĖJIMO TVARKA

 

3 straipsnis. Fondo išmokų dydžiai

1.  Fondo administratorius išmoka Fondo išmokas, lygias teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatytam vaiko išlaikymo lėšų dydžiui, o kai vaikas gauna tik dalį nustatytų vaiko išlaikymo lėšų – teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatytos ir skolininko mokamos sumos skirtumą.

2.  Fondo išmokoms apskaičiuoti taikomas bazinės socialinės išmokos dydis.

3.  Fondo išmokos vienam vaikui per mėnesį negali būti didesnės negu 1,5 bazinės socialinės išmokos dydžio.

4Tuo atveju, kai pagal šį straipsnį apskaičiuotos Fondo išmokos vienam vaikui per mėnesį yra mažesnės kaip 2 eurai, Fondo išmokos neišmokamos.

 

4 straipsnis. Teisė į Fondo išmokas

Vaikas turi teisę į Fondo išmokas, jeigu kreipimosi ir sprendimo dėl Fondo išmokų skyrimo priėmimo metu, o paskyrus Fondo išmokas – šių išmokų mokėjimo metu yra tenkinamos visos šiame straipsnyje nurodytos sąlygos:

1) vaikas yra Lietuvos Respublikos pilietis, asmuo be pilietybės arba užsienietis, nuolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje, kurio duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčio gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje gyvena, yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą (toliau – Gyventojų registras);

2) vaikas ne trumpiau kaip mėnesį negauna vaiko išlaikymo lėšų ar gauna tik dalį vaiko išlaikymo lėšų.

 

5 straipsnis. Kreipimasis dėl Fondo išmokų

1. Pareiškėjas turi teisę kreiptis į Fondo administratorių dėl Fondo išmokų mokėjimo, jeigu kreipimosi metu jis yra Lietuvos Respublikos pilietis, asmuo be pilietybės arba užsienietis, nuolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje, kurio duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčio gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje gyvena, yra įrašyti į Gyventojų registrą.

2. Pareiškėjas Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) patvirtintuose Vaikų išlaikymo fondo išmokų skyrimo ir mokėjimo nuostatuose (toliau – Nuostatai) nustatyta tvarka turi pateikti užpildytą socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatytos formos prašymą (toliau – prašymas) ir kitus Nuostatuose nurodytus dokumentus.

 

6 straipsnis. Fondo išmokų skyrimas ir mokėjimas

1. Fondo išmokas skiria ir moka Fondo administratorius, vadovaudamasis šiuo įstatymu ir Nuostatais. Fondo išmokos skiriamos Fondo administratoriaus sprendimu nuo prašymo pateikimo dienos. Sprendimo formą tvirtina socialinės apsaugos ir darbo ministras.

2. Sprendimas dėl Fondo išmokų skyrimo arba neskyrimo priimamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo ir visų Nuostatuose nurodytų dokumentų gavimo dienos.

3. Jeigu Fondo išmokų mokėjimo laikotarpiu Fondo išmokų dydis pasikeitė, paskirtos Fondo išmokos perskaičiuojamos vadovaujantis Nuostatuose įtvirtintomis taisyklėmis.

4. Fondo išmokos neskiriamos, jeigu kreipiantis į Fondo administratorių dėl Fondo išmokų skyrimo vaikas neatitinka bent vienos šio įstatymo 4 straipsnyje įtvirtintos sąlygos ir (arba) pareiškėjas neatitinka šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje įtvirtintos sąlygos ir (arba) nepateikia Nuostatuose nurodytų dokumentų. Pareiškėjas apie sprendimą neskirti Fondo išmokų informuojamas per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

5. Pareiškėjas ir skolininkas apie priimtą sprendimą skirti Fondo išmokas informuojami per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

6. Jeigu skolininko gyvenamoji vieta yra nežinoma, informacija apie priimtą sprendimą ir jame nurodytas pasekmes paskelbiama Fondo administratoriaus interneto svetainėje.

 

7 straipsnis. Fondo išmokų mokėjimo nutraukimas

1. Fondo administratorius nutraukia Fondo išmokų mokėjimą, kai:

1) vaikas neatitinka šio įstatymo 4 straipsnio 1 punkte nurodytos sąlygos – Fondo išmokų mokėjimas nutraukiamas nuo faktinių aplinkybių atsiradimo dienos. Kai vaikas neatitinka šio įstatymo 4 straipsnio 2 punkte nurodytos sąlygos, Fondo išmokų mokėjimas nutraukiamas nuo faktinių aplinkybių atsiradimo mėnesio pirmos dienos;

2) atsiranda Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nustatyti priteistų vaiko išlaikymo lėšų išieškojimo nutraukimo pagrindai – nuo faktinių aplinkybių atsiradimo dienos;

3) pareiškėjas Fondo administratoriui raštu pateikia prašymą nutraukti Fondo išmokų mokėjimą – nuo pareiškėjo prašyme nurodytos datos, o jei data nenurodyta – nuo pareiškėjo prašymo gavimo dienos;

4) pareiškėjui apribota tėvų valdžia arba globėjas (rūpintojas) atleistas ar nušalintas nuo globėjo (rūpintojo) pareigų atlikimo arba vaikui nustatyta nuolatinė globa (rūpyba) – nuo teismo sprendimo, kuriuo apribota tėvų valdžia, arba teismo nutarties, kuria globėjas (rūpintojas) atleistas ar nušalintas nuo globėjo (rūpintojo) pareigų arba vaikui nustatyta nuolatinė globa (rūpyba), įsiteisėjimo dienos arba teismo sprendime ar teismo nutartyje nurodytos datos;

5) pareiškėjas mirė arba pripažintas mirusiu – nuo pareiškėjo mirties datos arba nuo teismo sprendime pripažinti pareiškėją mirusiu nurodytos datos;

6) vaikui nustatyta laikinoji globa (rūpyba) – nuo vaiko laikinosios globos (rūpybos) nustatymo dienos;

7) antstolis grąžino vykdomąjį dokumentą dėl periodinių išmokų vaikui išlaikyti išieškojimo iš skolininko pareiškėjui ar jį išdavusiai institucijai Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso (toliau – Civilinio proceso kodeksas) nustatyta tvarka – nuo antstolio patvarkyme nurodytos datos;

8) skolininkas mirė arba yra pripažintas mirusiu – nuo skolininko mirties datos arba nuo teismo sprendime pripažinti skolininką mirusiu nurodytos datos;

9) uždaryta pareiškėjo arba vaiko sąskaita kredito, mokėjimo ir (arba) elektroninių pinigų įstaigoje, į kurią pervedamos Fondo išmokos ir pareiškėjas per Nuostatuose nustatytą terminą nepateikė naujos sąskaitos numerio – nuo mėnesio, einančio po mėnesio, už kurį buvo išmokėtos Fondo išmokos, pirmos dienos, o jeigu Fondo išmokos nebuvo mokamos – nuo Fondo išmokų skyrimo dienos;

10) užsienio šalies kompetentinga institucija nutraukė išlaikymo išieškojimo procedūrą skolininko, gyvenančio užsienio valstybėje, atžvilgiu – nuo išlaikymo išieškojimo procedūros nutraukimo dienos.

2. Antstolis, nutraukęs ar užbaigęs vykdomąją bylą dėl išlaikymo, mokamo vaikui periodinėmis išmokomis, išieškojimo iš skolininko ir vykdomąjį dokumentą gražinęs pareiškėjui, ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo vykdomosios bylos nutraukimo ar užbaigimo išsiunčia patvarkymo kopiją Fondo administratoriui.

3. Sprendimas dėl Fondo išmokų mokėjimo nutraukimo priimamas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo dokumentų, patvirtinančių šiame straipsnyje nurodytas aplinkybes, gavimo dienos.

4. Pareiškėjas ir skolininkas apie priimtą sprendimą informuojami per 3 darbo dienas nuo sprendimo priėmimo dienos.

 

8 straipsnis. Pakartotinis kreipimasis dėl Fondo išmokų skyrimo ir mokėjimo

1. Pareiškėjas turi teisę pakartotinai kreiptis į Fondo administratorių dėl Fondo išmokų skyrimo.

2. Pakartotinai kreipiantis į Fondo administratorių dėl Fondo išmokų skyrimo vaikas turi atitikti šio įstatymo 4 straipsnyje įtvirtintas sąlygas ir pareiškėjas turi atitikti šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje įtvirtintas sąlygas bei pateikti prašymą ir kitus Nuostatuose nurodytus dokumentus.

3. Pakartotinai kreipiantis į Fondo administratorių dėl Fondo išmokų skyrimo, Fondo išmokos skiriamos ir mokamos už laikotarpį, kuris yra ne ankstesnis kaip vienas mėnuo iki pakartotinio kreipimosi mėnesio pirmos dienos, jei vaikas nurodytu laikotarpiu atitiko šio įstatymo 4 straipsnyje įtvirtintas sąlygas.

 

III SKYRIUS

PAREIŠKĖJO IR SKOLININKO PAREIGOS

 

9 straipsnis. Pareiškėjo pareigos

Pareiškėjas privalo:

1) prašyme Fondo administratoriui nurodyti išsamią ir teisingą informaciją, įrodančią vaiko teisę gauti Fondo išmokas, bei pateikti Fondo išmokoms gauti būtinus dokumentus;

2) pranešti Fondo administratoriui apie šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalies 1, 2, 4, 6, 8 ir 9 punktuose nurodytas aplinkybes ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo tos dienos, kurią sužinojo ar turėjo sužinoti apie šių aplinkybių atsiradimą;

3) pranešti Fondo administratoriui apie prašyme pateiktų duomenų pasikeitimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šių aplinkybių atsiradimo dienos;

4) grąžinti neteisėtai gautas Fondo išmokas.

 

10 straipsnis. Skolininko pareigos

Skolininkas privalo:

1) pateikti Fondo administratoriui informaciją, turinčią įtakos Fondo išmokų skyrimui ir mokėjimui;

2) grąžinti Fondo administratoriui išmokėtas Fondo išmokas ir 5 procentus metinių palūkanų, kurios skaičiuojamos nuo išmokėtų Fondo išmokų sumų nuo jų išmokėjimo šio įstatymo nustatyta tvarka iki jų visiško išieškojimo iš skolininko.

 

IV SKYRIUS

FONDO IŠMOKŲ IŠIEŠKOJIMAS

 

11 straipsnis. Išmokėtų Fondo išmokų išieškojimas ir Fondo administratoriaus atgręžtinio reikalavimo teisė

1. Fondo administratorius, šio įstatymo nustatyta tvarka mokantis Fondo išmokas, įgyja atgręžtinio reikalavimo teisę išieškoti vaikui išmokėtas Fondo išmokas iš skolininko ir reikalauti 5 procentų metinių palūkanų, skaičiuojant nuo išmokėtų Fondo išmokų sumų nuo jų išmokėjimo dienos šio įstatymo nustatyta tvarka iki jų visiško išieškojimo iš skolininko. Antstolis pagal vykdomąją bylą dėl išlaikymo, mokamo periodinėmis išmokomis vaikui išlaikyti, išieškojimo iš skolininko išieškomą vaiko išlaikymo lėšų skolą mažina Fondo išmokėtų išmokų dydžiu.

2. Šio įstatymo 6 straipsnio 1 dalyje nurodytas Fondo administratoriaus sprendimas kartu yra ir vykdomasis dokumentas, vykdomas Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka, kuris Nuostatuose nustatyta tvarka pateikiamas vykdyti antstoliui.

3. Tuo atveju, kai skolininkas miršta, šio straipsnio 1 dalyje nurodytos 5 procentų metinės palūkanos skaičiuojamos nuo išmokėtų Fondo išmokų sumų nuo jų išmokėjimo dienos iki skolininko mirties datos.

4. Šio straipsnio 1 dalyje nurodytas lėšas antstolis perveda Fondo administratoriui.

 

12 straipsnis. Dėl pareiškėjo kaltės neteisėtai gautų Fondo išmokų išieškojimas

1. Nustačius, kad Fondo išmokos buvo išmokėtos neteisėtai, nes kreipimosi dėl Fondo išmokų metu pareiškėjas pateikė neteisingus duomenis, reikalingus Fondo išmokoms skirti, arba Fondo išmokų mokėjimo laikotarpiu šiame įstatyme nustatytais terminais ir tvarka nepranešė apie atsiradusias aplinkybes, turinčias įtakos teisei į Fondo išmokas arba Fondo išmokų dydžiui, pareiškėjas privalo grąžinti visą neteisėtai gautą pinigų sumą iš karto arba dalimis.

2. Neteisėtai gautos pinigų sumos grąžinimo dalimis terminas negali būti ilgesnis kaip 12 mėnesių nuo Fondo administratoriaus raginimo grąžinti neteisėtai gautas pinigų sumas įteikimo pareiškėjui dienos.

3. Negrąžintos neteisėtai gautos Fondo išmokos yra išskaičiuojamos vadovaujantis Fondo administratoriaus priimtu sprendimu iš pareiškėjo prašymu paskirtų Fondo išmokų išskaičiuojant ne daugiau kaip po 20 procentų mokėtinos sumos per mėnesį, jeigu nėra pareiškėjo raštiško sutikimo išskaičiuoti didesnę mokėtinos sumos dalį per mėnesį ar visą mokėtiną sumą.

4. Jeigu neteisėtai gautos Fondo išmokos per nustatytą terminą negrąžintos arba neišskaičiuotos visa apimtimi, dėl likusios skolos išieškojimo kreipiamasi į teismą.

 

V SKYRIUS

FONDO ADMINISTRAVIMAS, FONDO LĖŠOS

IR INFORMACIJOS TEIKIMAS

 

13 straipsnis. Fondo administratorius

Fondo administratorius – Vyriausybės įgaliota valstybės institucija. Fondo administratoriaus veiklą reglamentuoja šis įstatymas ir socialinės apsaugos ir darbo ministro patvirtinti Fondo administratoriaus nuostatai.

 

14 straipsnis. Fondo administratoriaus teisės

Fondo administratorius turi teisę reikalauti iš juridinių ir fizinių asmenų, valstybės ir savivaldybių įmonių, institucijų, įstaigų, organizacijų pateikti duomenis ir informaciją, reikalingą Fondo administratoriaus funkcijoms atlikti.

 

15 straipsnis. Fondo administratoriaus pareigos

Fondo administratorius privalo:

1) užtikrinti šio įstatymo nustatytų Fondo išmokų skyrimą ir mokėjimą, taip pat garantuoti mokėtinų Fondo išmokų tęstinumą;

2) neskirti Fondo išmokų arba nutraukti Fondo išmokų mokėjimą, jeigu pareiškėjas ir (arba) vaikas neatitinka šiame įstatyme nustatytų sąlygų;

3) Nuostatų nustatyta tvarka ir terminais tikrinti duomenų apie pareiškėjus, vaikus ir skolininkus teisingumą.

 

16 straipsnis. Fondo lėšos

1. Fondo lėšas sudaro:

1) Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai skirti valstybės biudžeto asignavimai;

2) Fondo administratoriaus ir antstolio išieškotos ir į Fondą pervestos lėšos;

3) parama, dovanotos lėšos;

4) kitos teisėtai gautos lėšos.

2. Šio straipsnio 1 dalies 2 punkte nurodytos lėšos naudojamos tik Fondo išmokoms mokėti.

3. Per biudžetinius metus nepanaudotos Fondo lėšos, išskyrus nurodytas šio straipsnio 1 dalies 1 punkte, naudojamos šiame įstatyme nustatytiems tikslams įgyvendinti kitais metais.

17 straipsnis. Informacijos teikimas

Duomenis ir informaciją, reikalingus Fondo administratoriaus funkcijoms atlikti, juridiniai ir fiziniai asmenys, valstybės ir savivaldybių įmonės, institucijos, įstaigos, organizacijos privalo pateikti Fondo administratoriui nemokamai per 10 darbo dienų nuo prašymo gavimo dienos.“

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 3 dalį, įsigalioja 2017 m. sausio 1 d.

2. Vaikų išlaikymo fondo išmokų skyrimas įsigaliojus šio įstatymo nuostatoms:

1) jeigu sprendimas dėl Vaikų išlaikymo fondo išmokų (toliau – Fondo išmokos) mokėjimo priimtas iki šio įstatymo įsigaliojimo, Fondo išmokų dydis pagal šį įstatymą neperskaičiuojamas;

2) jeigu Fondo išmokų mokėjimo laikotarpiu Fondo išmokų, paskirtų iki šio įstatymo įsigaliojimo, dydis pasikeitė, paskirtos Fondo išmokos perskaičiuojamos pagal Vaikų išlaikymo fondo skyrimo ir mokėjimo nuostatus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės;

3) jeigu dėl Fondo išmokų mokėjimo buvo kreiptasi iki šio įstatymo įsigaliojimo, skiriant Fondo išmokas, taikomos iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusios Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymo nuostatos;

4) iki šio įstatymo įsigaliojimo susidariusiam įsiskolinimui Vaikų išlaikymo fondui išieškoti priverstine tvarka taikomos iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusio Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo fondo įstatymo 11 straipsnio nuostatos.

3. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir jos įgaliotos institucijos iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas