Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

NEĮGALIŲJŲ SOCIALINĖS INTEGRACIJOS ĮSTATYMO NR. I-2044

16, 18, 21, 22, 23 IR 32 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMAS

 

2015 m. d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 16 straipsnio 2 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) Lietuvos Respublikos Vyriausybė arba jos įgaliota institucija. Ji koordinuoja ir įgyvendina neįgaliųjų socialinės integracijos sistemą;“.

 

2    straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

1.   Pakeisti 18 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Neįgalumo lygį ir darbingumo lygį nustato Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Tarnyba) teritoriniai skyriai. Tarnyba nagrinėja asmenų, pensiją ar išmoką mokančių institucijų skundus dėl Tarnybos teritorinių skyrių veiksmų ir jų priimtų sprendimų teisėtumo.“

2.   Pakeisti 18 straipsnio 3 dalies pirmąją pastraipą ir ją išdėstyti taip:

„3. Tarnybos teritoriniai skyriai priima sprendimus dėl:“.

 

3 straipsnis. 21 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 21 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Profesinės reabilitacijos paslaugų poreikį nustato Tarnybos teritoriniai skyriai.“

 

4   straipsnis. 22 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 22 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Teisę gauti profesinės reabilitacijos pašalpą turi asmenys, kuriems Tarnybos teritoriniai skyriai nustatė profesinės reabilitacijos paslaugų poreikį ir kurie dalyvauja profesinės reabilitacijos programoje.“

2.   Pakeisti 22 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Sprendimą dėl profesinės reabilitacijos pašalpos mokėjimo priima šią pašalpą skirianti ir mokanti institucija, vadovaudamasi Tarnybos teritorinio skyriaus sprendimu dėl profesinės reabilitacijos paslaugų poreikio.“

3.  Pakeisti 22 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Pasibaigus profesinės reabilitacijos programai Tarnybos teritoriniai skyriai priima sprendimą dėl asmens darbingumo lygio.“

 

5 straipsnis. 23 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 23 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

23 straipsnis. Tarnybos teritorinių skyrių sprendimų ir veiksmų apskundimas

1. Asmuo, pensiją ar išmoką mokanti institucija turi teisę apskųsti šio Įstatymo 18 straipsnio 3 dalyje nurodytus Tarnybos teritorinių skyrių sprendimus Tarnybai, kuri yra privaloma išankstinio ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka institucija.

2. Skundai dėl Tarnybos teritorinių skyrių priimtų sprendimų nagrinėjami Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka, jeigu jie pateikti ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo Tarnybos teritorinio skyriaus priimto sprendimo gavimo dienos, o skundai dėl nepriimtų sprendimų – per 30 kalendorinių dienų nuo tos dienos, kurią baigėsi sprendimui priimti nustatytas terminas, ir atitinka Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatyme įtvirtintus skundo formai bei turiniui keliamus reikalavimus. Skundui paduoti nustatytas terminas, praleistas dėl svarbių priežasčių, kurias asmuo, pensiją ar išmoką mokanti institucija pagrindžia atitinkamais dokumentais, Tarnybos direktoriaus sprendimu gali būti atnaujinamas.

3. Nustačiusi, kad skundas neatitinka šio straipsnio 2 dalyje įtvirtintų reikalavimų, Tarnyba nustato skundą padavusiam asmeniui, pensiją ar išmoką mokančiai institucijai 15 kalendorinių dienų nuo pranešimo gavimo dienos terminą trūkumams pašalinti.

4. Jeigu asmuo, pensiją ar išmoką mokanti institucija per nustatytą 15 kalendorinių dienų terminą įvykdo nurodytus reikalavimus, skundo nagrinėjimo terminai pradedami skaičiuoti nuo reikalavimų įvykdymo dienos. Nurodytų reikalavimų neįvykdžius laiku, skundas grąžinamas jį pateikusiam asmeniui, pensiją ar išmoką mokančiai institucijai.

5. Šio straipsnio 2 dalyje įtvirtintus reikalavimus atitinkantis skundas turi būti išnagrinėtas ir sprendimas dėl jo priimtas ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų nuo skundo gavimo dienos. Sprendimas turi būti pagrįstas išnagrinėtais dokumentais, jei priimant sprendimą buvo pasitelkti šio straipsnio 8 dalies 2 punkte nurodyti ekspertai ir specialistai, minėtų ekspertų ir specialistų išvadomis ir įstatymų bei kitų teisės aktų normomis. Nagrinėjant skundą, turi būti vadovaujamasi pagarbos žmogaus teisėms, teisingumo, sąžiningumo ir protingumo principais.

6. Tarnyba, išnagrinėjusi skundą, priima vieną iš šių sprendimų:

1) Tarnybos teritorinio skyriaus sprendimą palikti nepakeistą, o skundą atmesti;

2) Tarnybos teritorinio skyriaus sprendimą pakeisti;

3) Tarnybos teritorinio skyriaus sprendimą panaikinti ir priimti naują sprendimą;

4) įpareigoti Tarnybos teritorinį skyrių per Tarnybos nustatytą laiką priimti sprendimą.

7. Tarnybos sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka. Tais atvejais, kai per šiame Įstatyme nustatytą terminą sprendimas nepriimamas, Tarnybos teritorinio skyriaus priimtas sprendimas įstatymų nustatyta tvarka gali būti skundžiamas teismui.

8. Tarnyba, nagrinėdama skundą, turi teisę:

1) neatlygintinai gauti informaciją, susijusią su nagrinėjamu skundu, ir papildomus dokumentus iš Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, įstaigų, teikiančių profesinės reabilitacijos paslaugas, Lietuvos darbo biržos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos;

2) pasitelkti nepriklausomus ekspertus ir kitus specialistus, turinčius atitinkamą kvalifikaciją ir galinčius pateikti išvadas ginčijamu klausimu.

9. Tarnybos reikalaujama šio straipsnio 8 dalies 1 punkte nurodyta informacija ir papildomi dokumentai turi būti pateikti ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo reikalavimo gavimo dienos, jeigu pati Tarnyba nenustato kito termino. Prireikus Tarnyba terminą gali pratęsti.“

 

6 straipsnis. 32 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 32 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:

„5. Nesukakusiems senatvės pensijos amžiaus asmenims, kuriems iki šio Įstatymo įsigaliojimo neterminuotai buvo nustatytas invalidumas, darbingumo lygis nustatomas remiantis iki šio Įstatymo įsigaliojimo buvusia tvarka išduotais invalidumo pažymėjimais bei šio straipsnio 3 dalies nuostatomis, išskyrus atvejus, kai neįgalusis pats savo noru kreipiasi į Tarnybos teritorinį skyrių dėl darbingumo lygio nustatymo.“

 

7 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2016 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas