Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

DIPLOMATINĖS TARNYBOS ĮSTATYMO NR. VIII-1012 6, 49, 50 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO 481, 482 STRAIPSNIAIS

ĮSTATYMAS

 

2024 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 6 straipsnio pakeitimas

Papildyti 6 straipsnio 2 dalį 8 punktu:

8) užsienio reikalų ministro nustatyta tvarka pripažintas pažeidusiu diplomatų veiklos ir tarnybinės etikos principus, nustatytus šio įstatymo 5 straipsnio 1 dalyje.

 

2 straipsnis. Įstatymo papildymas 481 straipsniu

Papildyti Įstatymo VII skyrių 481 straipsniu:

481 straipsnis. Kandidato į diplomatinio atstovo pareigas atranka Užsienio reikalų ministerijoje

1. Užsienio reikalų ministerijoje ne vėliau kaip iki einamųjų metų rugsėjo 15 dienos skelbiama diplomatų atranka į kitais metais atsilaisvinančią diplomatinio atstovo pareigybę. Užsienio reikalų ministras atrenka kandidatą į konkrečią diplomatinio atstovo pareigybę. Kandidatų į diplomatinius atstovus atranka organizuojama ir vykdoma užsienio reikalų ministro nustatyta tvarka.

2. Pretenduoti į atsilaisvinančias diplomatinių atstovų pareigybes gali:

1) diplomatai, turintys ne žemesnį kaip ministro patarėjo diplomatinį rangą, ne mažesnę kaip 15 metų darbo diplomatinėje tarnyboje patirtį, iš jų ne trumpiau kaip 6 metus dirbę diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje ar specialiojoje misijoje, ne mažesnę̨ kaip 4 metų vadovavimo diplomatinei atstovybei, konsulinei įstaigai, specialiajai misijai arba Užsienio reikalų ministerijos  struktūriniam padaliniui patirtį ir ne mažiau kaip 2 kartus buvę̨ paskirti dirbti į diplomatinę atstovybę, konsulinę įstaigą ar specialiąją misiją;

2) buvę diplomatai, atitinkantys šio įstatymo 23 straipsnio 2 ir 3 dalyse nurodytus reikalavimus, paskutinę savo darbo pagal diplomato tarnybos sutartį dieną turėję ne žemesnį kaip ministro patarėjo diplomatinį rangą, ne mažesnę kaip 15 metų darbo diplomatinėje tarnyboje patirtį, iš jų ne trumpiau kaip 6 metus dirbę diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje ar specialiojoje misijoje, ne mažesnę kaip 4 metų vadovavimo diplomatinei atstovybei, konsulinei įstaigai, specialiajai misijai arba Užsienio reikalų ministerijos struktūriniam padaliniui patirtį ir ne mažiau kaip 2 kartus buvę paskirti dirbti į diplomatinę atstovybę, konsulinę įstaigą ar specialiąją misiją.“

 

3 straipsnis. Įstatymo papildymas 482 straipsniu

Papildyti Įstatymo VII skyrių 482 straipsniu:

482 straipsnis. Diplomatinio atstovo kandidatūros svarstymas

1. Užsienio reikalų ministras, teikdamas diplomatinio atstovo kandidatūrą apsvarstyti Seimo Užsienio reikalų komitetui, kandidatūrą prieš tai suderina su Ministru Pirmininku ir apie teikiamą kandidatūrą informuoja Respublikos Prezidentą.

2. Seimo Užsienio reikalų komitete apsvarstomas užsienio reikalų ministro teikiamo kandidato tinkamumas eiti diplomatinio atstovo pareigas konkrečioje atstovybėje, pristatoma informacija apie kandidato asmenines ir dalykines savybes, kandidato motyvacija, darbo tikslai ir būsimų darbų planas, įvertinama kandidato atitiktis šio įstatymo 481 straipsnio 2 dalyje nustatytiems diplomatinio atstovo kandidatūrai keliamiems reikalavimams ir kitos galinčios turėti reikšmės aplinkybės dėl kandidato tinkamumo arba netinkamumo eiti pareigas. Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje, svarstant pateiktą kandidatūrą, kviečiami dalyvauti institucijų, kurios pagal šio įstatymo 49 straipsnio 1 ir 2 dalis dalyvauja diplomatinio atstovo skyrimo procedūroje, atstovai. Posėdžio dalyviai pateikia motyvus ir argumentus dėl kandidato tinkamumo eiti diplomatinio atstovo pareigas, išdėsto kitas svarbias aplinkybes dėl kandidato skyrimo diplomatiniu atstovu.

4. Seimo Užsienio reikalų komitetui apsvarsčius kandidatūrą ir priėmus sprendimą, laikoma, kad svarstymo procedūra dėl pateikto kandidato atitikties eiti diplomatinio atstovo pareigas konkrečioje atstovybėje Seimo Užsienio reikalų komitete yra baigta.

5. Užsienio reikalų ministerija per 10 darbo dienų nuo šio straipsnio 4 dalyje nurodyto Seimo Užsienio reikalų komiteto sprendimo priėmimo, o jeigu skiriamas diplomatinis atstovas užsienio valstybėje – ir sutikimo priimti (agremano) diplomatinį atstovą užsienio valstybėje gavimo, pateikia Vyriausybei teisės aktų projektus dėl diplomatinio atstovo skyrimo.“

 

4 straipsnis. 49 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 49 straipsnį nauja 3 dalimi:

3. Kai diplomatinio atstovo funkcijos baigiasi šio įstatymo 53 straipsnio 1 dalies 1 punkte nustatytu pagrindu – atšaukus diplomatinį atstovą iš pareigų šio įstatymo 54 straipsnio 1 dalyje nustatyta tvarka, naujas diplomatinis atstovas skiriamas likus ne mažiau kaip 6 mėnesiams iki pareigas einančio diplomatinio atstovo funkcijų vykdymo pabaigos. Kai diplomatinio atstovo funkcijos baigiasi  šio įstatymo 53 straipsnio 1 dalies 2–5 punktuose nustatytais pagrindais, naujas diplomatinis atstovas skiriamas ne vėliau kaip per 6 mėnesius nuo buvusio diplomatinio atstovo funkcijų vykdymo pabaigos.

2. Papildyti 49 straipsnį nauja 4 dalimi:

4. Respublikos Prezidento sprendimas neskirti Vyriausybės pateikto kandidato diplomatiniu atstovu turi būti motyvuotas ir pateiktas Vyriausybei ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo sprendimo priėmimo.

3. Buvusias 49 straipsnio 3 ir 4 dalis laikyti atitinkamai 5 ir 6 dalimis.

 

5 straipsnis. 50 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 50 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

1. Diplomatiniai atstovai dirbti į diplomatinę atstovybę paprastai skiriami 4 metų, bet ne ilgesniam kaip 5 metų laikotarpiui. Šio įstatymo 54 straipsnyje nustatyta tvarka atšauktas iš pareigų diplomatinis atstovas gali būti grąžintas dirbti į Užsienio reikalų ministeriją arba paskirtas į kitą diplomatinę atstovybę. Jeigu, pasibaigus diplomatinio atstovo paskyrimo terminui vienoje užsienio valstybėje arba atšaukus jį iš pareigų prieš terminą iš vienos užsienio valstybės, diplomatinis atstovas iš karto yra skiriamas į kitą diplomatinę atstovybę, bendras nuoseklaus paskyrimo terminas negali būti ilgesnis negu 8 metai dviejose diplomatinėse atstovybėse. Jeigu pagal šio įstatymo 45 straipsnio nuostatas su skiriamu diplomatiniu atstovu sudaroma terminuota diplomato tarnybos sutartis, ji pasibaigia nuo diplomatinio atstovo atšaukimo iš pareigų dienos, nurodytos Respublikos Prezidento dekrete dėl diplomatinio atstovo atšaukimo. Jeigu diplomatiniu atstovu skiriamas asmuo, su kuriuo yra sudaryta diplomato tarnybos sutartis, nauja sutartis nesudaroma.“

 

6 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas

1. Šis įstatymas įsigalioja 2024 m. liepos 1 d.

2. Šiuo įstatymu nustatytos diplomatinio atstovo skyrimo procedūros, pradėtos iki šio įstatymo įsigaliojimo dienos, baigiamos pagal iki šio įstatymo įsigaliojimo galiojusius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

 

 

Teikia

Seimo narys                                                                             Žygimantas Pavilionis

 

Emanuelis Zingeris

 

Andrius Vyšniauskas

 

Rūta Miliūtė

 

Raimundas Lopata

 

Tomas Vytautas Raskevičius

 

Vytautas Mitalas

 

Valentinas Bukauskas

 

Valdemaras Valkiūnas

 

Morgana Danielė

 

Ieva Pakarklytė

 

Matas Maldeikis

 

Laurynas Kasčiūnas

 

Agnė Bilotaitė

 

Antanas Čepononis

 

Jurgita Sejonienė

 

Jurgita Šiugždinienė

 

Radvilė Morkūnaitė-Mikulėniėnė

 

Virgilijus Alekna

 

Eugenijus Gentvilas

 

Vilija Targamadzė

 

Zenonas Streikus

 

Silva Lengvinienė

 

Vytautas Bakas

 

Marius Matijošaitis