Projektas  TP-3

2022-01-27

 

 

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

 

SPRENDIMAS

DĖL PRITARIMO PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS JAUNIMO REIKALŲ TARYBOS 2021 METŲ VEIKLOS ATASKAITAI

 

2022 m. sausio    d. Nr. T-

Pakruojis

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnio 22 punktu, 16 straipsnio 4 dalimi, Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2019 m. gegužės 30 d. sprendimu Nr. T-145 „Dėl Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos nuostatų patvirtinimo“ patvirtintų Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos nuostatų 7.11 papunkčiu, Pakruojo rajono savivaldybės taryba n u s p r e n d ž i a:

Pritarti Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos 2021 metų veiklos ataskaitai (pridedama).

Šis sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.

 

 

Savivaldybės meras                                                    

 

 

 

Įtraukti į darbotvarkę

Pakruojo r.

savivaldybės meras

 

Saulius Margis

2022-01-

 

 

 

Pakruojo r.

savivaldybės

administracijos direktorė

 

Ilona Gelažnikienė

2022-01-

 

 

Pakruojo r.

savivaldybės

administracijos

Teisės ir civilinės

metrikacijos

sk. vedėja

 

Jovita Kirdeikienė

2022-01-

 

 

Pakruojo r. savivaldybės

administracijos Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių sk. vyr. kalbos tvarkytoja

 

Rita Nikalajevienė

2022-01-

Neatliktinas

antikorupcinis

vertinimas

 

Jovita Kirdeikienė

2022-01-

 

 

 

 

Parengė

Pakruojo r. savivaldybės administracijos

jaunimo reikalų koordinatorė (vyr. specialistė)

 

Dijana Samuitytė

2022-01-

 

 

PRITARTA                                                                                                                                                                           Pakruojo rajono savivaldybės tarybos

2022 m. sausio    d. sprendimu Nr. T-

 

 

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS JAUNIMO REIKALŲ TARYBOS

2021 METŲ VEIKLOS ATASKAITA

 

Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų taryba (toliau – JRT) sudaroma Pakruojo rajono savivaldybės (toliau – Savivaldybė) tarybos kadencijai. 2019 m. birželio mėnesį veiklą pradėjo lygybės principu sudaryta JRT iš 8 Savivaldybės administracijos, Savivaldybės tarybos ir Savivaldybės teritorijoje veikiančios Savivaldybės jaunimo organizacijų tarybos (Pakruojo rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“) deleguotų atstovų (2019 m. gegužės 30 d. Pakruojo rajono savivaldybės tarybos sprendimas Nr. T-146 „Dėl Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos sudarymo“, https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/b98aa260839f11e98a8298567570d639?positionInSearchResults=0&searchModelUUID=bf336e1a-2205-4731-b348-55928203db65). 2020 m. rugsėjo 30 d. Pakruojo rajono savivaldybės tarybos sprendimu Nr. T-238 pakeista JRT sudėtis (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/eac264c1048211ebbedbd456d2fb030d?positionInSearchResults=7&searchModelUUID=1fe260f8-7ae4-4aab-b1ad-2f02aba7898d). JRT tikslai: nagrinėti su jaunimo politika savivaldybėje susijusius klausimus; teikti Savivaldybės institucijoms ir įstaigoms pasiūlymus dėl jaunimo politikos, jos įgyvendinimo ir su tuo susijusių teisės aktų projektų; stiprinti Savivaldybės institucijų, įstaigų ir jaunimo bei su jaunimu dirbančių organizacijų bendradarbiavimą.

2021 m. JRT svarbiems ir aktualiems klausimams spręsti organizavo 5 posėdžius ir bendradarbiavo organizuojant rajono jaunimo renginius.

2021 m. teikti pasiūlymai Savivaldybės administracijos direktoriui dėl 2021 m. jaunimo organizacijų projektų finansavimo konkurso nuostatų: patvirtintos konkurso būdu finansuotinos veiklos; patvirtinti Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo organizacijų finansavimo 2021 metais konkurso prioritetai, už kuriuos vertinant projektus buvo skiriami papildomi balai; nustatyti reikalavimai pareiškėjams; patvirtinti finansavimą gavusiems pareiškėjams privalomi pasiekti rodikliai ir nustatyta didžiausia vienam projektui galima skirti lėšų suma vieniems metams.

JRT susipažino su 2021 m. Savivaldybei rekomenduojamomis įgyvendinti jaunimo politikos sritimis, užduotimis ir rezultatų vertinimo kriterijais. Svarstė jaunimui aktualių priemonių įtraukimą į Pakruojo rajono savivaldybės 2021-2030 m. strateginį plėtros planą. Teikti siūlymai Savivaldybės administracijos direktoriui, Savivaldybės merui dėl jaunimui aktualių priemonių įtraukimo į Pakruojo rajono savivaldybės 2021-2030 m. strateginį plėtros planą. Siūlyta gerinti ir plėsti jaunimo informavimo ir konsultavimo paslaugas, skatinti aplinkosauginį ir ekologinį sąmoningumą, užtikrinti rajono ugdymo įstaigų pritaikymą neįgaliesiems, pritraukti investicijas ir skatinti investuotojus bei kurti naujas darbo vietas (strategijos kūrimas ir įgyvendinimas), skatinti ir remti bendruomeniškumo iniciatyvas, plėsti jaunimo savanorišką veiklą, gerinti ir plėsti psichologinės ir pedagoginės pagalbos teikimą Pakruojo rajono ugdymo įstaigose bei skatinti socialinę atskirtį patiriančių, mažiau galimybių turinčių, sunkaus elgesio jaunų žmonių socialinę įtrauktį ir įgalinimą. Siūlyta puoselėti Pakruojo krašto kultūrą, tradicijas ir istoriją, tobulinti rajono gyventojų skaitmeninius gebėjimus, sukurti patrauklų ir informatyvų rajono laikraštį bei laikraščio internetinę svetainę ir aktyviau bendradarbiauti su studentais žurnalistais rengiant straipsnius, orientuotus į jaunimą bei jiems aktualias temas.

2021 m. JRT teikė siūlymus Savivaldybės administracijos direktoriui dėl rengiamų teisės aktų projektų, susijusių su jaunimo politikos klausimais. Siūlyta paremti studentus ir kvalifikuotus specialistus, siekiant pritraukti grįžti dirbti į Pakruojo rajoną (studijų rėmimo fondo plėtra, paramos kvalifikuotiems specialistams programų rengimas ir įgyvendinimas), siūlyta didesnį dėmesį skirti kvalifikuotų psichologų pritraukimui į rajoną bei emocinės ir psichologinės pagalbos linijų kūrimui rajone (savižudybių, patyčių, smurto šeimoje prevencija, skubi psichologinė pagalba jaunimui ir suaugusiems, savanorių pritraukimas).    

2021 m. JRT vykdė 3 apklausas dėl mobiliojo darbo su jaunimu seniūnijose, bibliotekose, kultūros centruose ir kaimo bendruomenėse. Apklausose sudalyvavo 109 jaunuoliai, 8 Pakruojo rajono savivaldybės administracijos seniūnijos ir 14 įstaigų ir organizacijų. Parengta apklausų analizė ir rekomendacijos dėl mobiliojo darbo su jaunimu.

JRT susipažino su Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos rezoliucija dėl jaunimo įgalinimo dalyvauti Savivaldybės politiniame, pilietiniame ir visuomeniniame gyvenime. Nutarta siekti, kad kuo daugiau jaunų žmonių (jaunimo organizacijų ir neformalių jaunimo grupių atstovų) būtų įtraukti į sprendimų priėmimą – užtikrintas jų dalyvavimas (narystės pagrindu) Savivaldybės komisijose, įvairiose darbo, veiklos grupėse, siekti didesnio finansavimo jaunimo organizacijų ir neformalių jaunimo grupių veikloms. Siekti užtikrinti efektyvesnį jaunimo informavimą mokyklose, atvirame jaunimo centre ir atvirose jaunimo erdvėse ir skatinti Pakruojo suaugusiųjų ir jaunimo švietimo centrą organizuoti jaunimui projektų rengimo mokymus.

2021 m. JRT teikė siūlymus Savivaldybės administracijos direktoriui dėl jaunimo verslumo skatinimo ir smulkiojo ir vidutinio verslo rėmimo. Siūlyta tikslinti Pakruojo rajono savivaldybės pažangaus verslo ir žemės ūkio kūrimo, švarios ir saugios aplinkos išsaugojimo programos lėšų skyrimo smulkiajam ir vidutiniam verslui remti tvarkos aprašą — vertinant paraiškas daugiau balų skirti įmonei, kuri sukuria naujas darbo vietas jauniems žmonėms, neturintiems patirties; skirti didesnę paramą jauniems žmonėms, kurie niekada anksčiau nėra steigę savo įmonės (pirmą verslą); jauniems žmonėms mokymų ir konsultacijų, kvalifikacijos kėlimo ar perkvalifikavimo, tiesiogiai susijusio su profesine veikla, išlaidas kompensuoti 100 proc. Įgyvendinant jaunimo verslumo formavimo programą, Pakruojo verslo informacijos centrui siūlyta organizuoti jaunimui įvairių mokymų, diskusijų ar konsultacijų, kaip atpažinti bendruomenės poreikius, kaip pradėti kurti verslą, kaip įsigyti reikalingų priemonių, ir kaip plėtoti verslą. Būtina skatinti jaunų žmonių idėjas bei motyvuoti juos aktyviau veikti, daugiau viešinti apie verslo galimybes jaunimui (užimtumo tarnybos programos, verslo pradžios parama, konsultacijos, verslo pasiūlymai ir kt.), organizuoti daugiau įvairių jaunimo verslumą skatinančių priemonių: konsultacijas (verslo pradžia, verslo plėtra, mokesčiai, rinkodara, verslo planai, verslo finansavimas ir pan.), simuliacinius žaidimus, konkursus, verslumo stovyklas. Siūlyta skatinti mokyklas aktyviau steigti mokinių mokomąsias bendroves (Lietuvos Junior Achievement programa) ir pedagogus kelti kvalifikaciją. Kurti patyrusių rajono verslininkų – mentorių tinklą, kurie padėtų jaunimui kurti verslus ir juos konsultuotų nuo verslo pradžios iki plėtros bei organizuoti jaunimo verslo idėjos konkursus, finansuoti įdomias jaunimo verslo idėjas bei skatinti jaunimą bendradarbiauti su verslininkais.

2021 m. JRT organizavo tarpžinybinį posėdį (dalyvavo atviro jaunimo centro atstovai, savanoriškos veiklos mentorius, bendruomenės pareigūnai) ir svarstė jaunimui aktualius klausimus — jaunimo savanoriškos tarnybos programos, mokinių savivaldų aktyvinimo galimybes, darbo su jaunimu formų įvairovę bei psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos galimybes seniūnijose ir bendruomenėse bei jaunimo psichinės ir emocinės būklės gerinimą. Siūlyta skatinti ugdymo įstaigų, policijos komisariato, atviro jaunimo centro, atvirų jaunimo erdvių ir vaiko dienos centrų tarpžinybinį bendradarbiavimą įgyvendinant psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevenciją, organizuoti paskaitas jaunimui su kompetentingais srities specialistais, diskusijas, interaktyvius pristatymus, kurti prevencinius filmukus bei naudoti įdomesnes darbo su jaunimu formas. Siūlyta skatinti Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą aktyviau teikti informaciją bei metodinę pagalbą psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos tema specialistams, dirbantiems su jaunimu, bendradarbiauti su rajono savanoriškos veiklos mentore viešinant Jaunimo savanoriškos tarnybos programos galimybes. Siekiant aktyvinti mokinių savivaldų veiklą, siūlyta ugdymo įstaigoms suteikti galimybę mokinių savivaldų atstovams patiems išsirinkti bei susitarti dėl mokinių savivaldą kuruojančio asmens paskyrimo bei siūlyti ugdymo įstaigoms organizuoti dalyvaujamojo biudžeto konkursus — dalį biudžeto lėšų skirti moksleivių idėjoms įgyvendinti.

JRT generavo idėjas 2022 metams – Lietuvos jaunimo metams, susipažinta su Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos planuojamais skelbti finansavimo konkursais, su Savivaldybės Šeimos stiprinimo programos priemonėmis, su rengiamo Socialinių paslaugų plano aktualijomis. Vykdyta 2021 m. jaunimo apdovanojimų nominantų atranka ir patvirtintas jaunimo apdovanojimų „Jaunosios žvaigždutės 2021“ nominantų sąrašas. Nutarta įsteigti 18 nominacijų ir apdovanoti 18 jaunų žmonių ir kolektyvų. Susipažinta su Jaunimo apklausos forma dėl sveikatos paslaugų prieinamumo ir kokybės Pakruojo rajone, pritarta apklausos vykdymui. JRT kaip ir kasmet teikė rekomendacinius siūlymus įstaigoms ir organizacijoms dėl efektyvesnės jaunimo politikos įgyvendinimo. JRT patvirtino 2021 m. veiklos ataskaitą, įsivertino 2021 m. veiklą pagal Jaunimo reikalų departamento prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintas savivaldybių jaunimo reikalų tarybų veiklos organizavimo ir vertinimo rekomendacijas. Patvirtino JRT 2022 m. veiklos planą.

2021 m. JRT bendradarbiavo įgyvendinant jaunimo politiką ir delegavo atstovus į Jaunimo organizacijų projektų vertinimo ir atrankos komisiją ir į Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo politikos kokybės vertinimo grupę. Dalis JRT narių dalyvavo strateginio plėtros plano rengimo darbo grupėse (Visuomenės ugdymo: mokslo, kultūros ir sporto strategijos rengimo darbo grupėje dalyvavo 2 atstovai ir Visuomenės poreikius atitinkančio ir pažangaus viešojo valdymo plėtros strategijos rengimo darbo grupėje dalyvavo 1 atstovas).

JRT nariai 2021 m. kėlė kvalifikaciją - 2021-09-28,29 JRT atstovė dalyvavo mokymuose „Komunikacija krizinės situacijos metu. Komunikacija socialiniuose tinkluose“ (Druskininkai) ir 2021-11-15 JRT 4 atstovai dalyvavo individualioje konsultacijoje su išorine regioninės jaunimo politikos eksperte. Konsultacijos metu buvo aptarti JRT tikslai, funkcijos ir veikla. Diskutuota apie jaunimo situaciją, jų poreikius, užimtumo galimybes, teikiamas paslaugas jauniems žmonėms. Su eksperte JRT nariai pasidalino ir įžvalgomis apie jaunimo poreikius, užimtumo galimybes, pasvarstė apie tobulintinas sritis bei aptarė kitus svarbius klausimus. Ekspertė teikė rekomendacijas siekiant efektyvesnės JRT veiklos.

2021 m. JRT bendradarbiavo su Savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatoriumi, Pakruojo rajono jaunimo organizacijų sąjunga „Apskritasis stalas“, Pakruojo rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuru, Pakruojo rajono sporto centru, Pakruojo atviru jaunimo centru ir prisidėjo organizuojant šiuos rajono jaunimo renginius: diskusiją su mokinių savivaldų atstovais (2021-10-11), naktinį krepšinį 3x3 (2021-08-27) ir jaunimo apdovanojimus „Jaunosios žvaigždutės 2021“ (2021-12-17).

Posėdžiuose, susitikimuose ir renginiuose dalyvavo ne tik JRT nariai, bet ir Pakruojo atviro jaunimo centro, Pakruojo rajono jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“, policijos komisariato atstovai bei savanoriškos veiklos mentorius. JRT nuolat stebėjo ir analizavo jaunimo situaciją rajone, pagal poreikį svarstė jaunimui aktualius klausimus. Teikė pasiūlymus Savivaldybės merui, administracijos direktoriui dėl rengiamų teisės aktų projektų, susijusių su jaunimo politikos klausimais, dėl jaunimo politikos įgyvendinimo priemonių įtraukimo į Savivaldybės ilgalaikius (arba vidutinės trukmės) strateginio planavimo dokumentus. Pateikti pasiūlymai / rekomendacijos įstaigoms ir organizacijoms dėl efektyvesnės jaunimo politikos įgyvendinimo.

JRT viešino įvairią informaciją apie jaunimo renginius, organizuojamus konkursus bei mokymus Savivaldybės interneto svetainėje www.pakruojis.lt, elektroniniu paštu, socialiniuose tinkluose ir vietinėje spaudoje. JRT savo veiklą derino su Savivaldybės administracijos padaliniais, Savivaldybės teritorijoje veikiančiomis įstaigomis, organizacijomis ir pavieniais asmenimis. JRT savo veiklą planuoja vadovaudamasi Pakruojo rajono jaunimo reikalų tarybos nuostatais ir JRT metiniu veiklos planu. 

Informacija apie JRT veiklą viešinama Savivaldybės interneto svetainėje www.pakruojis.lt (Jaunimas / Tarybos, komisijos ir grupės / Jaunimo reikalų taryba) ir JRT feisbuko paskyroje https://www.facebook.com/PakruojorajonosavivaldybesJRT/.

___________________________________

 

 

 

 

PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBOS SPRENDIMO PROJEKTO „DĖL PRITARIMO PAKRUOJO RAJONO SAVIVALDYBĖS JAUNIMO REIKALŲ TARYBOS 2021 METŲ VEIKLOS ATASKAITAIAIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

2022-01-11

Pakruojis

 

1.  Projekto rengimą paskatinusios priežastys, parengto projekto tikslai ir uždaviniai.

Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų taryba ne rečiau kaip kartą per metus teikia savo veiklos ataskaitą Pakruojo rajono savivaldybės tarybai. Tikslas — supažindinti Savivaldybės tarybą su Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos 2021 m. veikla.

2.  Projekto iniciatoriai (institucija, asmenys ar piliečių atstovai) ir rengėjai.

Sprendimo projekto iniciatorius — Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų taryba. Sprendimo projektą perengė Pakruojo rajono savivaldybės administracijos jaunimo reikalų koordinatorė (vyriausioji specialistė) Dijana Samuitytė tel. (8 421) 61 701.

3.  Kaip šiuo metu yra reguliuojami projekte aptarti teisiniai santykiai.

Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 7 straipsnio 22 dalyje nustatyta, kad viena iš  valstybinių (valstybės perduotų savivaldybėms) funkcijų — jaunimo politikos įgyvendinimas.

Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 4 dalyje nustatyta, kad „Jeigu teisės aktuose yra nustatyta papildomų įgaliojimų savivaldybei, sprendimų dėl tokių įgaliojimų vykdymo priėmimo iniciatyva, neperžengiant nustatytų įgaliojimų, priklauso savivaldybės tarybai“.

Pakruojo rajono savivaldybės tarybos 2019 m. gegužės 30 d. sprendimu Nr. T -145 „Dėl Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos nuostatų patvirtinimo“ patvirtintų Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos nuostatų 7.11 papunktyje nustatyta, kad „Jaunimo reikalų taryba numatytų tikslų siekia, įgyvendindama šią funkciją: ne rečiau, kaip kartą per metus teikia savo veiklos ataskaitą savivaldybės tarybai“.

4.  Kokios siūlomos naujos teisinio reguliavimo nuostatos, kokių teigiamų rezultatų laukiama.

Priėmus šį sprendimą, bus pritarta Pakruojo rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos 2021 m. veiklos ataskaitai, tai didins Jaunimo reikalų tarybos veiklos žinomumą.

5.  Galimos neigiamos priimto sprendimo projekto pasekmės ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad tokių pasekmių būtų išvengta.        

Galimų neigiamų pasekmių nenumatoma.

6.  Kokius teisės aktus būtina priimti, kokius galiojančius teisės aktus būtina pakeisti ar pripažinti netekusiais galios priėmus sprendimo projektą.

Nėra.

7.  Sprendimo projektui įgyvendinti reikalingos lėšos, finansavimo šaltiniai.

Sprendimo projektas nepareikalaus jokių lėšų.

8.  Sprendimo projekto rengimo metu gauti specialistų vertinimai ir išvados.    

Sprendimo projekto rengimo metu specialistų vertinimų ir išvadų negauta.

9.  Numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo rezultatai.

Nėra

10. Sprendimo projekto antikorupcinis vertinimas.           

Sprendimo projektui atlikti antikorupcinio vertinimo nereikia.

11. Kiti, iniciatoriaus nuomone, reikalingi pagrindimai ir paaiškinimai.

Nėra

12. Pridedami dokumentai.

Nėra.

 

Pakruojo rajono savivaldybės administracijos                                                            Dijana Samuitytė

jaunimo reikalų koordinatorė (vyriausioji specialistė)