Projektas

 

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTRAS

 

ĮSAKYMAS

DĖL VAISTŲ POLITIKOS GAIRIŲ ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ PLANO PATVIRTINIMO

 

2018 m.                                 d. Nr. V-

Vilnius

 

Siekdamas įgyvendinti Vaistų politikos gaires, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2017 m. rugpjūčio 28 d. įsakymu Nr. V-1008 „Dėl vaistų politikos gairių patvirtinimo“:

1.   T v i r t i n u Vaistų politikos gairių įgyvendinimo priemonių planą (pridedama).

2.   P a v e d u įsakymo vykdymą kontroliuoti viceministrui pagal veiklos sritį.

 

 

 

 

Sveikatos apsaugos ministras                                                                                                                  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projektas

 

 

VAISTŲ POLITIKOS GAIRIŲ ĮGYVENDINIMO PRIEMONIŲ PLANAS

 

 

Nr.

Vaistų politikos plėtros kryptys

Terminas

Atsakingas

Plano priemonė

1.

Gerinti pridėtinę terapinę naudą turinčių vaistų prieinamumą mažas pajamas gaunantiems asmenims.

2018 m.

IV ketv.

SAM SED

SAM FD

Parengti Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo projektą.

2.

Peržiūrėti vaistų kompensavimo lygmenų nustatymo kriterijus.

2019 m.

IV ketv.

SAM FD

VLK

Parengti Sveikatos draudimo įstatymo pakeitimo projektą.

3.

Siekiant užtikrinti valstybės lėšų, numatytų vaistams kompensuoti, didėjimą, įteisinti nuostatą, kad augant PSDF biudžetui, išlaidų vaistams dalis didėtų ne mažesniu procentu nei didėja bendras PSDF biudžetas.

 

2018 m.

II ketv.

VLK

 

Pakeisti PSDF biudžeto lėšų poreikio nustatymo metodiką, patvirtintą VLK direktoriaus 2014 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. 1K-152, ir nustatyti, kad, rengiant ateinančių laikotarpių PSDF biudžeto prognozių projektus, lėšų vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms augimas būtų proporcingas šio biudžeto išlaidų augimui.

4.

Prognozuojant PSDF biudžetą trumpuoju laikotarpiu, įvertinti ne tik vienų metų, einančių iki atitinkamų metų PSDF biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo įsigaliojimo, PSDF išlaidas kompensuojamiesiems vaistams, bet ir išlaidų poreikį Rezerviniame sąraše esantiems vaistams kompensuoti, įtraukiant šių išlaidų sumą į 3 metų, einančių po atitinkamų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo įsigaliojimo, PSDF biudžeto planą; nustatyti, kad taikant vaistų kompensavimo modelius visos sutaupytos lėšos būtų skiriamos pridėtinę terapinę naudą turinčių kompensuojamųjų vaistų prieinamumui gerinti.

2018 m.

II ketv.

VLK

 

Pakeisti PSDF biudžeto lėšų poreikio nustatymo metodiką, patvirtintą VLK direktoriaus 2014 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. 1K-152, ir nustatyti, kad, rengiant ateinančių laikotarpių PSDF biudžeto projektus ir nustatant ateinančių bei tolesnių 2 metų lėšų poreikį kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, turi būti įvertinamas ir lėšų poreikis Rezerviniame vaistų sąraše esantiems kompensuojamiesiems vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms.

5.

Vykdyti PSDF biudžeto išlaidų stebėseną pagal sveikatos apsaugos ministro nustatytus kriterijus.

2018 m.

III ketv.

VLK

 

Parengti PSDF biudžeto išlaidų, skirtų vaistams kompensuoti, stebėsenos kriterijų sąrašo projektą ir teikti jį tvirtinti sveikatos apsaugos ministrui.

6.

Patvirtinti naujų kompensuotinų vaistų bei jiems reikalingų lėšų ankstyvo prognozavimo bei prioritetų (angl. horizonscanning) aprašą.

2020 m.

IV ketv.

SAM FD

VLK

VVKT

 

Patvirtinti naujų kompensuotinų vaistų bei jiems reikalingų lėšų ankstyvo prognozavimo bei prioritetų aprašo projektą.

7.

Tobulinti sutarčių su vaistų gamintojais sudarymo modelius, sudarant daugiau gydymo rezultatais pagrįstų sutarčių.

 

 

 

7.1

 

2018 m.

IV ketv.

 

 

 

 

SAM

VLK

 

 

 

 

 

 

Parengti Gydymo prieinamumo gerinimo ir rizikos pasidalijimo sutarčių tarp Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir vaistinių preparatų gamintojų sudarymo ir vykdymo tvarkos aprašo, patvirtinto Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2014 m. birželio 23 d. įsakymu Nr. V-726, pakeitimo projektą, reglamentuojantį naujus PSDF biudžeto išlaidų valdymo būdus.

7.2

 

Kasmet

2018 – 2020 m.

VLK

Dėl PSDF biudžeto lėšomis kompensuojamų vaistų išlaidų valdymo per metus sudaryti ne mažiau kaip 2 gydymo rezultatais pagrįstas sutartis.

8.

Sudaryti palankias sąlygas potencialiai aukštos terapinės naudos klinikiniams vaistų tyrimams vykdyti.

2018 m. IV ketv.

LBEK

VVKT

 

Įgyvendinant Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 536/2014 2014 m. balandžio 16 d. dėl žmonėms skirtų vaistų klinikinių tyrimų, kuriuo panaikinama Direktyva 2001/20/EB (toliau – Reglamentas), patvirtinti Nacionalinio kontaktinio centro funkcijų, nurodytų Reglamento 83 straipsnyje, vykdymo tvarkos aprašą ir Geros klinikinės praktikos mokymų organizavimo ir jų programų rengimo reikalavimų tvarkos aprašą.

9.

Keisti sveikatos apsaugos ministro nustatytus terapinės vertės nustatymo ir įrašymo į kompensavimo sąrašus eiliškumo kriterijus, nustatant, kad pirmenybė teikiama aukštą terapinę naudą turintiems vaistams, kurie ilgina išgyvenamumą, mažina sergamumą ir (ar) ligotumą; panašaus poveikio, pridėtinės terapinės naudos neturinčius vaistus į kompensavimo sąrašus įtraukti tik tuo atveju, jei tai duoda ekonominę naudą: taupo ir gyventojų, ir valstybės lėšas; siekti, kad nustatant naujų vaistų naudą būtų pritaikoma užsienio šalių geroji praktika (pvz., pasinaudojant EUnetHTA keičiamasi vertinimo metodologijomis ir vertinimo rezultatais).

 

 

 

9.1.

 

 

2018 m.

IV ketv.

 

 

 

 

SAM FD

 

 

 

Parengti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro2002 m. balandžio 5 d. įsakymo Nr. 159 „Dėl Ligų, vaistinių preparatų, medicinos pagalbos priemonių įrašymo į kompensavimo sąrašus ir jų keitimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo projektą, kuriame būtų nustatyti vaistų perkėlimo iš Rezervinio vaistų sąrašo į  kompensavimo sąrašus eiliškumo kriterijai.

9.2

 

2019 m.

II ketv.

VVKT

 

2019 m. kovo mėn. baigus VVKT vykdomą projektą – „Sveikatos technologijų, susijusių su vaistais, vertinimo sistemos sukūrimas ir įdiegimas“ ir gavus ES šalių (bei EUnetHTA) sveikatos technologijų vertinimo sistemų gerosios praktikos analizes bei adaptavimo prie Lietuvoje egzistuojančios sistemos argumentuotas rekomendacijas, parengti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. balandžio 5 d. įsakymo Nr. 159 „Dėl Ligų, vaistinių preparatų, medicinos pagalbos priemonių įrašymo į kompensavimo sąrašus ir jų keitimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo projektą, kuriuo būtų patvirtinti nauji terapinės vertės kriterijai.

10.

Ne rečiau kaip kartą per 3 metus peržiūrėti kompensavimo sąrašus ir išbraukti iš jų sveikatos apsaugos ministro nustatytų kriterijų neatitinkančius, pridėtinės terapinės naudos neturinčius vaistus.

2018 m.

IV ketv.

SAM FD

VLK

Parengti Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos įsakymo projektą, nustatantį veiksmų planą pagal kurį būtų peržiūrimos kompensuojamųjų vaistų grupės pagal terapines sritis ir nustatyti vykdymo terminai.

11.

Nustatyti tos pačios terapinės vertės vaistams vienodą kompensuojamąją kainą, grupuojant juos kartu ir nustatant kompensuojamąją kainą pagal pigiausio vaisto grupėje kainą.

2018 m.

IV ketv.

SAM FD

VLK

Parengti veiksmų planą nustatant vaistų grupes pagal terapines sritis ir terminus, iki kada tos grupės vaistai turi būti įvertinami dėl grupavimo kartu.

12.

Skatinti vaistų skyrimo ir gydymo metodikų rengimą

 

 

 

12.1

 

2019 m.

IV ketv.

SAM

Pirminio lygio koordinavimo skyrius,

Antrinio ir tretinio lygio koordinavimo skyrius

LSMU

VU

 

Parengti diagnostikos ir gydymo metodinių dokumentų rengimo, taikymo ir atnaujinimo standartą.

12.2

 

2018 m.

III ketv.

 

SAM

SIPIVD

 

Parengti Sveikatos priežiūros specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo ir jo finansavimo tvarkos, patvirtintos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. 132 „Dėl Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo ir jo finansavimo tvarkos“, pakeitimo projektą, numatant profesinės kvalifikacijos tobulinimo pripažinimo ir vertinimo tvarką, kai sveikatos priežiūros specialistas dalyvauja rengiant diagnostikos ir gydymo tvarkos metodikas ir aprašus.

13.

Plėtoti vaistų skyrimo kokybės stebėseną, bei vertinti, ar vaistai skiriami  pagal parengtas gydymo metodikas.

 

 

 

13.1

 

2018–2020 m.

VLK

VLK direktoriaus įsakymu kasmet patvirtinti ne mažiau kaip po vieną naują kompensuojamųjų vaistų skyrimo ir gydymo rezultatų kokybės stebėsenos rodiklį, kurio stebėseną TLK atliktų ne trumpiau kaip 3 metus

13.2

 

2018–2020 m.

VVKT

VVKT viršininko įsakymu kasmet patvirtinti ne mažiau kaip po vieną naują vaistų rinkos stebėsenos rodiklį, kurio stebėseną VVKT atliktų ne trumpiau kaip 3 metus

 

14.

Kurti gydymo rezultatų stebėsenos sistemas.

2020 m.

IV ketv.

VVKT

VLK

 

Įgyvendinus VVKT vykdomo projekto „Sveikatos technologijų, susijusių su vaistais, vertinimo sistemos sukūrimas ir įdiegimas“ numatytą veiklą –  inovatyvių vaistų, įtrauktų į kompensuojamųjų vaistų sąrašą, efektyvumo stebėjimo sistemos sukūrimas, sukurti efektyvumo stebėjimo sistemą, kuri vertintų tik sudarytų sutarčių su VLK ir gamintoju duomenis, kuriose stebimasis parametras (-ai) yra klinikinės vertinamosios baigtys t. y. klinikiniai pacientų duomenys.

15.

Kurti ir tobulinti duomenų apie kompensuojamųjų vaistų vartojimo veiksmingumą kaupimo ir apdorojimo bei gydymo rezultatų stebėsenos sistemas.

 

 

 

15.1

 

2019 m.

II ketv.

VLK

LSMU

VU

Atlikti ES šalių patirties analizę apie vaistų vartojimo veiksmingumo kaupimo ir apdorojimo bei gydymo rezultatų stebėsenos sistemas.

 

15.2

 

2019 m.

IV ketv.

 

VLK

 

Atlikti analizę ir teikti siūlymus Sveikatos apsaugos ministerijai apie kompensuojamųjų vaistų vartojimo veiksmingumo rodiklius, kurie būtų kaupiami ESPBI IS gydytojui pildant elektroninius medicinos dokumentus, bei dėl jų apdorojimo ir gydymo rezultatų stebėsenos sistemos sukūrimo.

 

15.3

 

2020 m.

IV ketv.

SAM SIPIVD

ESPBI IS tvarkytojas

VLK

 

ESPBI IS ir Sveidra IS plėtros metu įdiegti sveikatos apsaugos ministro patvirtintame kompensuojamųjų vaistų vartojimo veiksmingumo stebėsenos rodiklių sąraše nurodytų rodiklių kaupimo, apdorojimo ir analitikos instrumentus pagal analizės etape suformuotus poreikius.

 

16.

Vykdyti vaistų vartojimo stebėseną, tobulinant ESPBI IS duomenų, susijusių su vaistų paskyrimu, išdavimu (pardavimu) ir vartojimu, analizės ir ataskaitų priemones, paciento informavimo (pvz., apie e. recepto galiojimo termino pradžią / pabaigą ir kt.) priemones, sukuriant metodinės pagalbos (sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams) priemones ir klasifikatorius, reikalingus  naudojantis ESPBI IS ir jos posistemėmis.

2019 m.

IV ketv.

 

 

SAM FD

VLK

VVKT

HI

LSMU

VU

Parengti standartizuotų ataskaitų dėl vaistų (pvz., pagal ATC grupes, NPKID ir pan.) skyrimo ir suvartojimo formas (duomenų rinkinius), kurios turėtų būti realizuotos atlikus ESPBI IS posistemės e. recepto plėtrą.

17.

Skatinti klinikinių farmakologų rengimą ir jų teikiamas paslaugas.

2018 m.

IV ketv.

SAM Pirminio lygio koordinavimo skyrius,

Antrinio ir tretinio lygio koordinavimo skyrius

VASPVT

LSMU

VU

Atlikti analizę ir identifikuoti asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimus ir (ar) diagnostikos ir gydymo tvarkos aprašus, kuriuos tikslinga papildyti, įtraukiant gydytojus klinikinius farmakologus, nustatyti atitinkamų teisės aktų pakeitimų įgyvendinimo planą ir terminus.

 

18.

Rengti klinikinius vaistininkus ir skatinti jų teikiamas paslaugas.

 

 

 

18.1

 

2019 m.

IV ketv.

SAM FD

LSMU

VU

Parengti klinikinių vaistininkų veiklos ir integracijos į sveikatos sistemą koncepciją.

18.2

 

2021 m.

IV ketv.

LSMU

VU

Parengti klinikinių vaistininkų  rengimo programą ir jų kompetencijų aprašus.

19.

Plėtoti farmacinės rūpybos paslaugas, užtikrinant farmacijos ir sveikatos priežiūros specialistų glaudų bendradarbiavimą.

2019 m. IV ketv.

SAM FD

Pirminio lygio koordinavimo skyrius

Sukurti farmacinės rūpybos, kaip sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerinimo priemonės, gydytojo ir vaistininko bendradarbiavimo modelį.

20.

Skleisti informaciją gyventojams apie racionalų vaistų skyrimą ir vartojimą, Švedijos racionalaus vaistų vartojimo praktikos pavyzdžiu sudarant „Išmintingą vaistų sąrašą“ (angl. „Wiselist“).

 

 

 

20.1

 

2019 m. III ketv.

 

VVKT

SAM FD

 

Parengti du leidinius „Išmintingas vaistų sąrašas“ Švedijos racionalaus vaistų vartojimo praktikos pavyzdžiu.

 

20.2

 

2019 m. IV ketv.

 

VVKT

SAM

 

Leidinių pristatymai sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistams bei gyventojams.

21.

Gilinti sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų racionalaus vaistų skyrimo ir vartojimo žinias ir formuoti nuostatą, kad vaistai turi būti tinkamai skiriami ne tik medicinos, bet ir ekonominiu požiūriu, siekiant kuo didesnės terapinės naudos bei mažesnių kaštų ir valstybei, ir gyventojams.

 

 

 

 

21.1

 

2018 – 2019 m.

 

 

VLK

 

Remiantis Šiaulių vaistų komiteto parengtais pranešimais apie racionalų vaistų skyrimą ir vartojimą suorganizuoti (ne mažiau kaip vieną 2018 m. ir ne mažiau kaip du 2019 m.) profesinės kvalifikacijos tobulinimo įvykius ne mažiau kaip 50-čiai sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų.

21.2

 

2019 m.

II ketv.

SAM FD

 

Parengti teisės akto, įteisinantį vaistų komitetų veiklą, projektą.

 

21.3

 

2019 m.

III ketv.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM FD

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Parengti Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo ir jo finansavimo tvarkos, patvirtintos sveikatos apsaugos ministro 2002 m. kovo 18 d. įsakymu Nr. 132 „Dėl Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo ir jo finansavimo tvarkos“, pakeitimo projektą, kuriame numatyti sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų, dalyvaujančių vaistų komitetų rengiamose konferencijose, profesinės kvalifikacijos tobulinimo pripažinimo tvarką.

22.

Keisti sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų profesinės kvalifikacijos tobulinimo programas, nustatant reikalavimus, kad neformaliojo švietimo renginiuose būtų teikiama objektyvi informacija apie vaistus ir ribojama vaistų reklama.

 

 

 

22.1

 

2018 m.

II ketv.

SAM SIPIVD

LSMU

VU

 

 

Parengti SAM 2011 m. birželio 28 d. įsakymo Nr. V-645 „Dėl Sveikatos specialistų tobulinimo programų derinimo taisyklių ir Tobulinimo programų vertinimo komisijos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo projektą, nustatantį reikalavimą, kad  profesinės kvalifikacijos  tobulinimo programose  numatytuose pranešimuose nebūtų vaistinių preparatų reklamos.

22.2

 

2019 m.

IV ketv.

Vaistininkus vienijančios asociacijos

LSMU

VU

Parengti vaistininkų etikos kodeksą, siekiant stiprinti vaistininko profesijos reputaciją ir visuomenės pasitikėjimą ja, užtikrinti objektyvios ir nešališkos informacijos apie vaistus teikimą.

 

 

_________________________