Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
EKONOMINIŲ IR KITŲ TARPTAUTINIŲ SANKCIJŲ ĮGYVENDINIMO ĮSTATYMO NR. IX-2160 PAKEITIMO
ĮSTATYMAS
2019 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo Nr. IX-2160 nauja redakcija
Pakeisti Lietuvos Respublikos ekonominių ir kitų tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymą Nr. IX-2160 ir jį išdėstyti taip:
„LIETUVOS RESPUBLIKOS
TARPTAUTINIŲ SANKCIJŲ ĮGYVENDINIMO
Į S T A T Y M A S
1 straipsnis. Įstatymo paskirtis
1. Šis Įstatymas skirtas užtikrinti Lietuvos Respublikos tarptautinių įsipareigojimų ir Europos Sąjungos bendrosios užsienio ir saugumo politikos vykdymą, sudaryti sąlygas Lietuvos Respublikai prisidėti prie taikos, stabilumo ir teisės viršenybės palaikymo pasaulyje, taip pat prie tarptautinės bendruomenės kovos su tarptautiniu terorizmu, žmogaus teisių pažeidimais, teritoriniais, etniniais ir religiniais konfliktais kitose valstybėse ir užtikrinti Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo ir užsienio politikos interesus.
2. Šis Įstatymas nustato tarptautinių sankcijų, nustatomų Jungtinių Tautų, Europos Sąjungos ir kitų tarptautinių organizacijų, kurių narė yra Lietuvos Respublika arba kuriose dalyvauja Lietuvos Respublika, įgyvendinimo bendrąsias sąlygas Lietuvos Respublikoje.
2 straipsnis. Pagrindinės Įstatymo sąvokos
1. Subjektas, kuriam taikomos tarptautinės sankcijos – valstybė ar jos dalis; teritorija (specialaus statuso zona); fizinis arba juridinis asmuo; bet kokia kita organizacija arba fizinių ar juridinių asmenų grupė.
2. Tarptautinės ekonominės sankcijos – Lietuvos Respublikos fizinių ir juridinių asmenų ekonominės veiklos valstybėje ar teritorijoje, kuriai taikomos tarptautinės sankcijos, apribojimai; subjektų, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos, ekonominės veiklos Lietuvos Respublikoje apribojimai; prekybos, įskaitant siuntimą, tiekimą, perdavimą ir tarpininkavimą, su subjektais, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos, apribojimai.
3. Tarptautinės finansinės sankcijos – subjektų, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos, teisių valdyti, naudoti ir disponuoti pinigais, vertybiniais popieriais, daiktais, kitu turtu ir turtinėmis teisėmis apribojimai; mokėjimų apribojimai; kiti finansinės veiklos apribojimai.
4. Tarptautinės politinės sankcijos – apribojimai atvykti į Lietuvos Respubliką ar keliauti per jos teritoriją tranzitu asmenims, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos; oficialių vizitų apribojimai; kelionių į valstybę ar teritoriją, kuriai taikomos tarptautinės sankcijos, ar per šią valstybę arba teritoriją apribojimai; diplomatinių santykių apribojimai; kitos politinio ir diplomatinio poveikio priemonės.
5. Tarptautinės sankcijos – Jungtinių Tautų, kitų tarptautinių organizacijų sprendimų ir Europos Sąjungos teisės aktų nustatytų apribojimų visuma. Tarptautinės sankcijos gali būti ekonominės, finansinės, politinės, socialinės ir susisiekimo.
6. Tarptautinės socialinės sankcijos – kultūrinių, mokslo, švietimo, sporto ir kitokių visuomeninių ryšių su subjektais, kuriems taikomos tarptautinės sankcijos, apribojimai.
3 straipsnis. Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo mastas
1. Tarptautines sankcijas, nustatytas Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijomis ir pagal jas įsteigtų sankcijų komitetų sprendimais, Lietuvos Respublika įgyvendina kartu su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis tiesiogiai taikomais Europos Sąjungos teisės aktais.
2. Tarptautinės sankcijos, nustatytos tiesiogiai taikomais Europos Sąjungos teisės aktais, įgyvendinamos visa apimtimi. Prireikus tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros institucijos, nurodytos šio Įstatymo 8 straipsnyje, inicijuoja tarptautinėms sankcijoms įgyvendinti reikalingų Lietuvos Respublikos teisės aktų priėmimą ar pakeitimą.
3. Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos, Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos, kitų tarptautinių organizacijų, kurių narė yra Lietuvos Respublika arba kuriose ji dalyvauja, rekomendacijas įgyvendinti tarptautines sankcijas, Lietuvos Respublika įgyvendina Lietuvos Respublikos teisės aktais, atsižvelgdama į tai, ar juos įgyvendinti yra būtina norint pasiekti šio Įstatymo 1 straipsnyje nustatytus tikslus.
4. Jei tarptautinių organizacijų nustatytų tarptautinių sankcijų įgyvendinimas, kuris yra privalomas pagal Lietuvos Respublikos tarptautinius įsipareigojimus, yra nesuderinamas su įsipareigojimais pagal Europos Sąjungos teisę, dėl šių sankcijų įgyvendinimo turi būti sprendžiama vadovaujantis Europos Sąjungos teise.
4 straipsnis. Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo išimtys
1. Jeigu tarptautines sankcijas nustačiusių tarptautinių organizacijų sprendimuose ir (arba) tiesiogiai taikomuose Europos Sąjungos teisės aktuose yra numatytos jų įgyvendinimo išimtys, sprendimus dėl šių išimčių taikymo Lietuvos Respublikoje priima Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija.
2. Subjektai, kuriems yra taikomos tarptautinės sankcijos, siekdami pasinaudoti išimtimis, kreipiasi su prašymu į tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros instituciją, nurodytą šio Įstatymo 8 straipsnyje, o ši institucija, pagrindusi išimties taikymo tikslingumą, perduoda šį prašymą Užsienio reikalų ministerijai.
5 straipsnis. Prievolių vykdymas nustačius tarptautinių sankcijų įgyvendinimą
1. Draudžiama vykdyti veiksmus, kurių vykdymas draudžiamas Lietuvos Respublikoje įgyvendinamomis tarptautinėmis sankcijomis. Sandoriai, kurie buvo sudaryti iki tarptautinių sankcijų įsigaliojimo Lietuvos Respublikoje, turi būti nedelsiant nutraukti vienašališkai ar šalių susitarimu arba jų vykdymas sustabdytas tarptautinių sankcijų įgyvendinimo laikotarpiui.
2. Draudžiama sudaryti sandorius, kurių vykdymas prieštarautų Lietuvos Respublikoje įgyvendinamoms tarptautinėms sankcijoms. Tokie sandoriai yra niekiniai ir negalioja.
3. Prievolių, atsiradusių iki tarptautinių sankcijų Lietuvos Respublikoje įsigaliojimo, vykdymas turi būti nedelsiant nutrauktas arba sustabdytas tarptautinių sankcijų įgyvendinimo laikotarpiui. Draudžiama prisiimti naujas prievoles, kurių vykdymas prieštarautų Lietuvos Respublikoje įgyvendinamoms tarptautinėms sankcijoms.
6 straipsnis. Prievolių nevykdymo dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo teisinės pasekmės
1. Lietuvos Respublikos fiziniams ir juridiniams asmenims už prievolių nevykdymą dėl tarptautinių sankcijų įgyvendinimo civilinė atsakomybė netaikoma arba jie atleidžiami nuo jos Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka.
7 straipsnis. Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo administravimas
1. Užsienio reikalų ministerija koordinuoja tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Lietuvos Respublikoje ir teikia informaciją fiziniams ir juridiniams asmenims tarptautinių sankcijų įgyvendinimo klausimais.
2. Užsienio reikalų ministerija savo iniciatyva ar tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros institucijų, nurodytų šio Įstatymo 8 straipsnyje, pagrįstu prašymu teikia pasiūlymus nustatyti ar atšaukti tarptautines sankcijas ir informaciją apie tarptautinių sankcijų įgyvendinimą Jungtinėms Tautoms, Europos Sąjungai ir kitoms tarptautinėms organizacijoms, kurių nustatytos tarptautinės sankcijos yra įgyvendinamos.
8 straipsnis. Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros institucijos
Už tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą yra atsakingos šios institucijos:
1) Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija, Muitinės departamentas prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos, Lietuvos bankas – už tarptautinių ekonominių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą.
2) Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos ir Lietuvos bankas – už tarptautinių finansinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą.
3) Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir ministerijos, Migracijos departamentas prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos – už tarptautinių politinių sankcijų įgyvendinimo priežiūrą.
4) Lietuvos Respublikos susisiekimo ministerija, Užsienio reikalų ministerija, Ryšių reguliavimo tarnyba, Lietuvos transporto saugos administracija – už tarptautinių susisiekimo sankcijų įgyvendinimo priežiūrą.
9 straipsnis. Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūra
1. Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros tvarką nustato Lietuvos Respublikos Vyriausybė. Fiziniai ir juridiniai asmenys privalo pateikti tarptautinių sankcijų priežiūrą vykdančioms institucijoms visus priežiūrai atlikti reikalingus duomenis.
2. Tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros institucijos, nurodytos šio Įstatymo 8 straipsnyje, teikia informaciją apie tarptautinių sankcijų įgyvendinimą, jų pažeidimus ir nagrinėjamas bylas Užsienio reikalų ministerijai.
3. Šiame Įstatyme nurodytos informacijos pateikimas šio straipsnio 1 ir 2 dalyse nurodytoms institucijoms nelaikomas tarnybinės, pramoninės, komercinės, banko paslapties ar konfidencialios informacijos atskleidimu. Duomenys, kurie sudaro valstybės ar tarnybos paslaptį, institucijoms teikiami, šiose institucijose kaupiami ir saugomi Lietuvos Respublikos valstybės ir tarnybos paslapčių įstatymo nustatyta tvarka.
10 straipsnis. Atsakomybė už Įstatymo pažeidimus
1. Už šio Įstatymo pažeidimus fiziniai ir juridiniai asmenys atsako Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka.
2. Jeigu įtariama, kad padarytas šio Įstatymo pažeidimas turi administracinio nusižengimo arba nusikalstamos veikos požymių, tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros institucijos, nurodytos šio Įstatymo 8 straipsnyje, kurių pareigūnams nėra suteikta teisė vykdyti administracinių nusižengimų teiseną arba pradėti ikiteisminį tyrimą, visą turimą informaciją, susijusią su galimai padarytu administraciniu nusižengimu ar nusikalstama veika, nedelsdamos perduoda institucijai, kurios pareigūnams yra suteikta teisė vykdyti administracinių nusižengimų teiseną arba pradėti ikiteisminį tyrimą, ir informuoja apie tai Užsienio reikalų ministeriją.“
2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas
2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir tarptautinių sankcijų įgyvendinimo priežiūros institucijos, nurodytos šio įstatymo 1 straipsnyje išdėstyto Lietuvos Respublikos tarptautinių sankcijų įgyvendinimo įstatymo 8 straipsnyje, iki 2019 m. gruodžio 31 d. priima šiam Įstatymui įgyvendinti būtinus teisės aktus.