Projektas

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

ŠEIMOS KORTELĖS

ĮSTATYMAS

 

2016 m.                      d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. Įstatymo paskirtis

1. Šis įstatymas nustato Šeimos kortelės paskirtį, jos išdavimo, keitimo ir galiojimo sąlygas, įstatymo įgyvendinimo dalyvius, valstybės ir savivaldybių institucijų kompetenciją ir jų finansavimą.

2. Šis įstatymas taikomas nuolatiniam Lietuvos Respublikos gyventojui, kuris  atitinka šio įstatymo 4 straipsnio 1 dalį.

 

2 straipsnis. Pagrindinės šio įstatymo sąvokos

1. Daugiavaikė šeima – sutuoktiniai, globėjai, šeimynos globėjai (dalyviai) arba vienas iš jų, kurie augina ar globoja 3 ir daugiau vaikų (įvaikių), taip pat susituokęs asmuo, su kuriuo teismo sprendimu dėl sutuoktinių gyvenimo skyrium yra likę gyventi jų 3 ir daugiau vaikų, arba vienas iš tėvų ir jų 3 ir daugiau vaikų iki 18 metų, įskaitant nedirbančius ir savarankiškos veiklos nevykdančius nesusituokusius ir savo vaikų (įvaikių) neauginančius pilnamečius vaikus (įvaikius) iki 24 metų, kurie mokosi bendrojo ugdymo mokyklose ir kitose formaliojo švietimo įstaigose pagal nuolatinės studijų formos programas (mokiniai ar studentai), taip pat bendrojo ugdymo mokyklas baigusius asmenis laikotarpiu nuo bendrojo ugdymo mokyklų baigimo dienos iki tų pačių metų rugsėjo 1 dienos, taip pat asmenis, teismo tvarka pripažintus šeimos nariais, arba asmenis, teismo pripažintus neveiksniais ir likusius gyventi su savo tėvais, jeigu jiems nustatyta globa.

 

2. Daugiavaikės šeimos nariai - sutuoktiniai, globėjai, šeimynos globėjai (dalyviai) ir vienas iš sutuoktinių, globėjų, šeimynos globėjų (dalyvių), kurie augina ar globoja 3 ir daugiau vaikų (įvaikių), ir jų nepilnamečiai vaikai (įvaikiai).

 

3. Šeimos kortelė – valstybės ar savivaldybės institucijos išduotas dokumentas, kuriame įrašyti duomenys apie asmenį.

 

4. Šeimos kortelės įgyvendinimo programa – Lietuvos Respublikos Vyriausybės rengiama ir tvirtinama tam tikro laikotarpio programa, skirta daugiavaikėms šeimoms, apimanti Lietuvos Respublikos ministerijų, socialinių, ekonominių ir regioninių partnerių, viešojo ir privataus sektorių  atstovų bendradarbiavimą  teikiant lengvatas ir  nuolaidas daugiavaikių šeimų nariams.

 

5. Šeimos kortelės turėtojas – asmuo, kuriam nustatyta teisė gauti ir išduota Šeimos kortelė.

 

3 straipsnis. Šeimos kortelės paskirtis

1. Šeimos kortelė nustato daugiavaikės šeimos nario teisę naudotis prekių, paslaugų ir kitų veiklos formų lengvatomis ir nuolaidomis, numatytomis šiame įstatyme ar kituose teisės aktuose.

2. Šeimos kortelės formą ir išdavimo tvarką nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras.

 

4 straipsnis. Teisė į Šeimos kortelę

1. Teisė į Šeimos kortelę turi daugiavaikės šeimos narys, kuris yra Lietuvos Respublikos pilietis ir jo gyvenamoji vieta yra deklaruota Lietuvos Respublikos teritorijoje.

2. Teisė į Šeimos kortelę turi daugiavaikės šeimos narys:

1) tėvas ar globėjas, šeimynos globėjas (dalyvis), vienas iš tėvų ar globėjų, kurie augina ir išlaiko bent 3 vaikus – neapibrėžtą laikotarpį;

2) kiekvienas vaikas, iki jam sukaks 18 metų. Jeigu bendrai gyvenančių asmenų vyresni kaip 18 metų vaikai ar buvę šeimoje globojami vaikai mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, pagal formaliojo profesinio mokymo programą pirmajai kvalifikacijai įgyti arba studijuoja aukštojoje mokykloje (įskaitant ir akademinių atostogų laikotarpį), bet ne ilgiau,  iki jiems sukaks 24 metai.

3) be amžiaus apribojimų - kai vaikui (vaikams) nustatyta vidutinio sunkumo arba sunki negalia.

3. Teisė į Šeimos kortelę nepriklauso vienam iš tėvų (tėvams), globėjui (globėjams) kuriems teismas pritaikė laikiną ar neterminuotą tėvų (tėvo ar motinos) valdžios ar globos apribojimą. Ši nuostata taikoma tik dėl tų vaikų ir tik tam iš tėvų, dėl kurio priimtas teismo sprendimas.

4. Teisės į Šeimos kortelę nepraranda vienas iš tėvų ar globėjų  net įvykus pokyčiams, turintiems esminės įtakos šiai teisei, atsižvelgiant į šio straipsnio 3 dalį.

5. Vienas iš tėvų, globėjų, kuriam pripažinta Šeimos kortelė, nepraranda teisės ją turėti net įvykus pokyčiams, turintiems įtakos šiai teisei, nebent vienas iš tėvų, globėjų mirė, prarado teisę į Šeimos kortelę arba santuoka su vienu iš tėvų, globėjų buvo panaikinta arba nutraukta skyrybomis.

6. Vaikas, kuriam pripažinta Šeimos kortelė, nepraranda teisės ją turėti atitinkamai per šio straipsnio 2 dalyje nustatytą laikotarpį, nors šią teisę prarado vienas iš tėvų, globėjų arba sumažėjo vaikų, sudariusių daugiavaikę šeimą.

7. Tuo atveju, kai vienam iš tėvų, globėjų turinčiam Šeimos kortelę, gimė vaikas arba jis tapo teisėtu globėju, tas vaikas įgyja teisę į Šeimos kortelę, nors šią teisę jau prarado kiti daugiavaikės šeimos vaikai.

8. Tuo atveju, kai pateikus prašymą gauti Šeimos kortelę, prieš jos išdavimą daugiavaikės šeimos narys nebetenkina reikalavimų turėti Šeimos kortelę, kiti daugiavaikės šeimos nariai teisės į Šeimos kortelę nepraranda.

9. Šeimos kortelė ar jos dublikatas neišduodami daugiavaikės šeimos nariui, kuris pateikęs prašymą gauti Šeimos kortelę ar išduoti jos dublikatą prieš jos išdavimą jau nebetenkina būtinų reikalavimų turėti Šeimos kortelę.

10. Tuo atveju kai sutampa teisė į Šeimos kortelę, daugiavaikės šeimos nariui pripažįstama viena Šeimos kortelė.

 

5 straipsnis. Šio įstatymo įgyvendinimas

1. Lietuvos Respublikos Vyriausybė parengia ir patvirtina Šeimos kortelės įgyvendinimo programą. Šioje programoje nustatomos atitinkamų ministerijų ar joms pavaldžių įstaigų teikiamos lengvatos Šeimos kortelių turėtojams ir privataus sektoriaus dalyvavimo šioje programoje gairės.

2. Socialinės apsaugos ir darbo ministras nustato:

1) Šeimos kortelės suteikimo, išdavimo ir keitimo tvarką;

2) Šeimos kortelės formą;

3) prašymo gauti Šeimos kortelę ar išduoti jos dublikatą formą;

4) daugiavaikės šeimos logotipą;

5) sutarčių su programoje dalyvaujančiais subjektais formą.

3. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija užtikrina:

1) Šeimos kortelių gamybą;

2) Šeimos kortelių personalizavimą;

3) ženklo „Čia aptarnaujamos Šeimos kortelėsˮ gamybą;

4) subjektų, dalyvaujančių Šeimos kortelės programoje, viešinimą;

5) institucijų informacinės ir konsultacinės sistemos, susijusios su šio įstatymo įgyvendinimu, sukūrimą ir priežiūrą.

3. Šeimos kortelės suteikimo, išdavimo ir keitimo tvarką įgyvendina savivaldybių tarybos ar jų įgaliotos institucijos.

4. Savivaldybių tarybos turi teisę sprendimais suteikti papildomų lengvatų daugiavaikių šeimų nariams galiojančių tos savivaldybės teritorijoje.

5. Šeimos kortelė išduodama nemokamai.

 

6 straipsnis. Šeimos kortelės programos finansavimas

1. Ministerijų, joms pavaldžių institucijų, savivaldybių išlaidos, susijusios su Šeimos kortelės programos įgyvendinimu, finansuojamos iš  valstybės biudžeto.

2. Savivaldybių teikiamų papildomų lengvatų daugiavaikėms šeimoms išlaidos nėra finansuojamos iš valstybės biudžeto.

3. Kitų subjektų, dalyvaujančių Šeimos kortelės programoje ir suteikusių lengvatas ir nuolaidas Šeimos kortelės turėtojams išlaidos nėra finansuojamos iš valstybės biudžeto.

 

7 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1.   Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį,  įsigalioja nuo 2017 m. sausio 1 d.

2.   Lietuvos Respublikos Vyriausybė, socialinės apsaugos ir darbo ministras iki 2016 m. gruodžio 31 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

Respublikos Prezidentas

 

Teikia

Rita Tamašunienė

Vanda Kravčionok

Michal Mackevič

Zbignev Jedinskij

Juzef Kvetkovskij

Leonard Talmont

Jaroslav Narkevič

Irina Rozova

Petras Gražulis

Kęstutis Daukšys

Rimantas Jonas Dagys