Projektas
LIETUVOS RESPUBLIKOS
SEIMO RINKIMŲ ĮSTATYMO Nr. I-2721 51, 25, 35, 58, 61, 78, 82 IR 95 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR PAPILDYMO BEI PAPILDYMO 591, 651 IR 781 STRAIPSNIAIS
ĮSTATYMAS
2020 m. d. Nr. XIII -
Vilnius
1 straipsnis. 51 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 51 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:
„1. Rinkėjas yra rinkimų teisę Seimo rinkimuose turintis asmuo. Prasidėjus Seimo rinkimų politinei kampanijai, t. y. nuo Seimo rinkimų datos paskelbimo iki šio įstatymo nustatyto rinkimų agitacijos kampanijos laikotarpio pabaigos, taip pat balsavimo iki rinkimų dienos balsavimo vokais ar internetu laikotarpiu ir rinkimų dieną draudžiama tiesiogiai ar netiesiogiai pirkti rinkėjų balsus, dovanomis ar kitokiu atlyginimu skatinti rinkėją dalyvauti arba nedalyvauti rinkimuose ir (arba) balsuoti už arba prieš vieną ar kitą asmenį, kurį numatoma kelti kandidatu, kandidatą arba kandidatų sąrašą, taip pat žadėti už balsavimą atsilyginti rinkėjams po rinkimų turint tikslą paveikti rinkėjų valią dėl konkrečių politinių partijų ar kandidatų arba asmenų, kuriuos numatoma kelti kandidatais, ir taip trukdyti piliečiams įgyvendinti rinkimų teisę.“
2 straipsnis. 25 straipsnio pakeitimas
Papildyti 25 straipsnį 6 ir 7 dalimis ir jas išdėstyti taip:
„6. Į Vyriausiosios rinkimų komisijos elektroninę balsadėžę priėmus rinkėjo balsavimo paketą prie rinkėjo pavardės elektroniniuose Lietuvos Respublikos, apygardos, apylinkių, diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų rinkėjų sąrašuose ne vėliau kaip per 2 valandas įrašoma informacija apie rinkėjo balsavimą internetu.
3 straipsnis. 35 straipsnio pakeitimas
Papildyti 35 straipsnį 3 dalimi ir ją išdėstyti taip:
„3. Rinkimų dieną ne vėliau kaip 2 valandos iki balsavimo pabaigos rinkėjas, kuris yra balsavęs internetu, gali balsuoti savo rinkimų apylinkėje, jeigu jo rinkimų apylinkė yra elektroninių ryšių priemonėmis prisijungusi prie elektroninio rinkėjų sąrašo arba kitoje rinkimų apylinkėje šiame straipsnyje 2 dalyje nustatyta tvarka.“
4 straipsnis. 58 straipsnio pakeitimas
5 straipsnis. Įstatymo papildymas 591 straipsniu
Papildyti įstatymą 591 straipsniu ir jį išdėstyti taip:
„591 straipsnis. Balsavimo internetu slaptumas ir pasirengimas balsavimui internetu
1. Niekam, įskaitant ir informacinės sistemos valdytoją ir tvarkytoją, neturi būti suteikta galimybė atskleisti, pakeisti, panaikinti rinkėjo paduoto balso turinio ar įdėti į elektroninę balsadėžę papildomų rinkėjo balsų. Duomenims šifruoti turi būti naudojami patikimi kriptografijos mokslo pripažįstami informacijos šifravimo būdai, atitinkantys informacinės sistemos valdytojo nustatytus reikalavimus. Balsuojant internetu, pats rinkėjas turi pasirūpinti slapto balsavimo sąlygomis.
2. Jeigu rinkėjas pageidauja, jis gali perbalsuoti, įskaitomas bus tik paskutinis Elektroninėje balsadėžėje gautas šio rinkėjo balsas. Rinkėjui turi būti sudaryta galimybė pasitikrinti, kad jo balsavimo metu sudarytas balsavimo paketas pateko į Vyriausiosios rinkimų komisijos Elektroninę balsadėžę ir joje saugomas be pasikeitimų.
3. Balsavimo internetu gautus duomenis kaupia, saugo ir apdoroja Vyriausiosios rinkimų komisijos valdomas informacinės sistemos posistemis – Elektroninė balsadėžė bei kiti šios Informacinės sistemos posistemiai.
4. Rinkėjas balsuodamas naudojasi Vyriausiosios rinkimų komisijos parengta programine įranga ir elektroniniu biuleteniu. Visi balsavimo, biuletenio šifravimo veiksmai privalo būti atliekami rinkėjo balsavimo įrenginyje. Internetu negali būti perduodama nešifruota informacija.
5. Internetiniam balsavimui skirta programinė įranga turi būti parengta ir Vyriausiosios rinkimų komisijos pasirinktų auditorių audituota ne vėliau kaip likus 10 dienų iki balsavimo internetu pradžios. Kriptografiniai raktai, kurie bus naudojami internetiniam balsavimui sukuriami ne anksčiau kaip prieš 20 valandų iki balsavimo internetu pradžios.“
6 straipsnis. 61 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 61 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:
„8. Rinkimų stebėtojai turi teisę stebėti, kaip organizuojamas ir vyksta balsavimas iš rinkimų komisijos, kurioje stebi rinkimus, Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka gauti informaciją apie internetu balsavusius rinkėjus, dalyvauti rinkimų komisijai skaičiuojant balsus, įskaitant ir internetu balsavusių rinkėjų, ir pildant šiame įstatyme nustatytus dokumentus. Rinkimų stebėtojas, nustatęs, kad rinkimų komisijos nariai, rinkėjai ar kiti asmenys galbūt pažeidžia šį įstatymą, turi teisę kreiptis į atitinkamos rinkimų komisijos pirmininką, komisijos narius, kad šie pažeidimai būtų pašalinti.“
7 straipsnis. Įstatymo papildymas 651 straipsniu
Papildyti įstatymą 651 straipsniu ir jį išdėstyti taip:
„651 straipsnis. Rinkėjo asmens tapatybės nustatymas ir balsavimo tvarka balsuojant internetu
1. Balsuoti internetu galima nuo paskutinio antradienio iki rinkimų dienos 9 valandos iki paskutinio ketvirtadienio iki rinkimų dienos 22 valandos. Rinkėjas balsuoja Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto tinklapyje.
2. Rinkėjo asmens tapatybė nustatoma naudojantis Valstybės informacinių išteklių sąveikumo platforma funkcionuojančią pagal Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymą (XI-1807).
3. Į Lietuvos Respublikos diplomatinių atstovybių ir konsulinių įstaigų rinkėjų sąrašus įrašyti rinkėjai savo asmens tapatybę gali patvirtinti naudodami savo Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybės kortelės arba Lietuvos Respublikos piliečio paso duomenis. Duomenų sąrašą nustato Vyriausioji rinkimų komisija.
4. Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinėje rinkimų sistemoje pagal rinkėjo tapatybės duomenis nustatoma, į kurios rinkimų apygardos ir apylinkės rinkėjų sąrašą yra įrašytas rinkėjas, ir rinkėjui siunčiamas pranešimas, į kurios rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą jis yra įrašytas, informacija, ar rinkėjas yra anksčiau balsavęs internetu, ir prašymo patvirtinti, kad rinkėjas balsuos netrukdomas, ir pasižadėjimo laikytis slapto balsavimo sąlygų formos. Jeigu rinkėjas nėra įrašytas į jokios rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą, jis iki balsuojant internetu turi kreiptis į savo rinkimų apylinkę ar diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą dėl įrašymo į rinkėjų sąrašą.
5. Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinė sistema, jeigu rinkėjas praneša, kad gali balsuoti netrukdomas ir pasižada laikytis slapto balsavimo sąlygų, siunčia rinkėjui jo vienmandatės rinkimų apygardos ir daugiamandatės rinkimų apygardos elektroninius balsavimo biuletenius, balsavimo programinę įrangą ir paaiškinimus, kaip ja naudotis.
6. Visi balsavimo elektroniniame biuletenyje veiksmai vykdomi tik rinkėjo balsavimo įrenginyje, informacija apie rinkėjo atliktus veiksmus balsuojant elektroniniame biuletenyje rinkėjo balsavimo įrenginyje neturi būti išsaugoma ar perduodama į internetą. Elektroniniuose biuleteniuose rinkėjas pažymi vieną kandidatą ir vieną kandidatų sąrašą, už kuriuos jis balsuoja „Už“, taip pat rinkėjas gali suteikti pirmumo balsus ne daugiau kaip penkiems kandidatams iš balsuoto kandidatų sąrašo. Jeigu rinkėjas nepasirenka nė vieno kandidato ar kandidatų sąrašo, arba pirmumo balsus suteikia mažiau kaip penkiems kandidatams, balsavimo programinė įranga generuoja atitinkamą informacinį pranešimą rinkėjui. Rinkėjas gali patikslinti savo žymas elektroniniame biuletenyje arba patvirtinti, kad jo žymos elektroniniame biuletenyje atitinka jo valią.
7. Baigus pildyti elektroninį biuletenį, balsavimo programinė įranga parengia ir į Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos elektroninę balsadėžę nusiunčia elektroninio balsavimo paketą, kurį sudaro kriptografiškai apsaugoti rinkėjo užpildyti elektroniniai biuleteniai, kriptografiškai apsaugota informacija apie rinkėjo rinkimų apygardą, apylinkę arba diplomatinę atstovybę ar konsulinę įstaigą, į kurios rinkėjų sąrašą įrašytas rinkėjas, rinkėjo vardas, pavardė, balsavimo laikas, prisijungimo prie interneto informacija. Programinė įranga sukuria siunčiamo elektroninio balsavimo paketo elektroninę žymą, kurią sudaro ne mažiau kaip šešios lietuvių kalbos abėcėlės raidės be diakritinių ženklų. Balsavimo paketo elektroninė žyma į Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinę sistemą nėra siunčiama. Gavusi elektroninio balsavimo paketą Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos elektroninė balsadėžė nustato gauto paketo elektroninę žymą ir siunčią ją rinkėjui. Rinkėjas, kai jo balsavimo metu gauta žyma, sutampa su iš elektroninės balsadėžės atsiųsta žyma, tuo pačiu pasitikrina, kad balsavimo paketas sudarytas balsavimo metu pasiekė elektroninę balsadėžę ir yra tapatus rinkėjo balsavimo metu sukurtam paketui. Rinkėjas iki rinkimų dienos 12 valandos gali užklausti Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos ir gauti elektroninėje balsadėžėje esančio jo balsavimo paketo elektroninę žymą.
8. Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinės sistemos elektroninė balsadėžė pagal gautus elektroninio balsavimo paketus sudaro internetu balsavusių rinkėjų sąrašą, kuriame yra nurodytas rinkėjo vardas, pavardė, rinkimų apygarda, rinkimų apylinkė arba diplomatinė atstovybė ar konsulinė įstaiga, į kurios rinkėjų sąrašą įrašytas rinkėjas, balsavimo laikas, laikas, kada buvo gautas rinkėjo elektroninio balsavimo paketas, paketo elektroninė žyma nustatyta elektroninėje balsadėžėje, taip pat nurodoma, ar yra gauta šio rinkėjo daugiau elektroninio balsavimo paketų. Internetu balsavusių rinkėjų sąrašas Vyriausiosios rinkimų komisijos tvarka yra apjungiamas su elektroniniu Lietuvos Respublikos rinkėjų sąrašu. Duomenys apie rinkėjo balsavimą internetu turi būti prieinami Vyriausiosios rinkimų komisijos, rinkėjo apygardos ir apylinkių rinkimų komisijų nariams bei rinkėjui apie save. Visuomenei susipažinti Vyriausioji rinkimų komisija ne rečiau kaip kartą per dieną skelbia statistinius duomenis, kiek rinkėjų, kuriose rinkimų apygardose, apylinkėse balsavo internetu.
8 straipsnis. 78 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 78 straipsnio 1 dalies 3 punktą ir jį išdėstyti taip:
„3) iš išorinio voko išimamas informacinis rinkėjo lapelis, garsiai perskaitoma rinkėjo pavardė ir rinkėjo eilės numeris rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše, šie duomenys sutikrinami su apylinkės rinkėjų sąrašo duomenimis, o rinkimų apylinkėse, prisijungusiose prie elektroninio rinkėjų sąrašo, – ir su šio sąrašo duomenimis. Vidinis balsavimo vokas antspauduojamas rinkimų apylinkės antspaudu. Jeigu išoriniame balsavimo voke esančiame informaciniame rinkėjo lapelyje įrašytas asmuo, kurio nėra šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąraše, arba rinkėjų sąraše yra rinkėjo parašas, liudijantis, kad jis jau balsavo rinkimų apylinkėje, arba rinkėjų sąraše yra nurodyta, kad duotas sutikimas dėl šio asmens balsavimo kitoje rinkimų apylinkėje, arba rinkėjų sąraše yra nurodyta, kad rinkėjas balsavo internetu, arba yra gautas kitas to paties rinkėjo balsavimo vokas, arba išoriniame voke nėra informacinio rinkėjo lapelio ar jie yra keli, arba išoriniame voke yra įdėta daugiau kaip vienas vidinis balsavimo vokas, toks balsavimo vokas pripažįstamas netinkamu. Ant netinkamu pripažintame išoriniame balsavimo voke esančio vidinio voko (vokų) antspaudas nededamas, vidinis vokas perbraukiamas, ant jo užrašoma „Negalioja“ ir nurodoma, dėl ko vokas pripažintas netinkamu. Tokiame vidiniame voke esantis rinkimų biuletenis (biuleteniai) negalioja, vokas neatplėšiamas. Netinkamais pripažintų vokų turinys rinkimų apylinkės balsų skaičiavimo protokole neįskaičiuojamas, tačiau įrašomas šių vokų skaičius;“
9 straipsnis. Įstatymo papildymas 781 straipsniu
Papildyti įstatymą 781 straipsniu ir jį išdėstyti taip:
„781 straipsnis. Internetu balsavusių rinkėjų apskaita ir balsų skaičiavimas
1. Vyriausioji rinkimų komisija internetu balsavusių rinkėjų balsus pagal savo nustatytą tvarką skaičiuoja pasibaigus balsavimui visose rinkimų apylinkėse, konsulinėse įstaigose ir diplomatinėse atstovybėse.
2. Pagal Elektroninio rinkėjų sąrašo ir Elektroninės balsadėžės duomenis nustatomi tie rinkėjai, kurie balsavo internetu ir rinkimų apylinkėje, laive ar diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėje įstaigoje, ir jų Elektroninėje balsadėžėje esantys balsai neskaičiuojami. Rinkėjų, kurie balsavo internetu daugiau kaip vieną kartą, skaičiuojamas tik paskutinis į Elektroninę balsadėžę paduotas balsas.
3. Balsai skaičiuojami pagal vienmandačių rinkimų apygardų rinkėjų sąrašus. Jeigu Pasaulio lietuvių rinkimų apygarda nesudaroma, vienmandatės rinkimų apygardos, į kurios rinkėjų sąrašus įrašyti užsienyje balsuojantys rinkėjai, jų balsai skaičiuojami atskirai nuo šioje rinkimų apygardoje rinkimų apylinkėse įrašytų rinkėjų balsų, t. y. balsai skaičiuojami pagal atitinkamas grupes.
4. Iš Elektroninėje balsadėžėje esančių elektroninių balsavimo paketų išskiriami skaičiuojamų rinkėjų balsų elektroniniai biuleteniai pagal balsų skaičiavimo grupes (rinkimų apygardas ir įrašytų balsuoti užsienyje). Elektroninių biuletenių grupės perkeliamos į dešifravimo įrenginį. Į dešifravimo įrenginį perkeliami biuleteniai negali turėti identifikavimo su rinkėjų tapatybe ar jų elektroninio balsavimo paketais ryšį nustatančių elementų. Tik po to, kai biuletenių grupės perkeltos į dešifravimo įrenginį, iš saugyklos paimamas dešifravimo raktas ir pradedamas elektroninių biuletenių dešifravimas.
5. Dešifruoti elektroniniai biuleteniai iš dešifravimo įrenginio perkeliami į elektroninių biuletenių skaičiavimo įrenginį. Vyriausioji rinkimų komisija pasirūpina visos dešifravimo įrenginyje esančios informacijos sunaikinimu. Elektroninių biuletenių skaičiavimo įrenginyje esančių balsavimo biuletenių informacija yra vieša. Šiame įrenginyje pagal suskaičiuotų biuletenių grupes yra sukuriami balsų skaičiavimo protokolai. Protokolai paskelbiami Vyriausiosios rinkimų komisijos informacinėje sistemoje ir internetiniame tinklapyje.
10 straipsnis. 82 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 82 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:
„ 5. Apygardos rinkimų komisija balsus skaičiuoja taip: susumuoja apylinkių rinkimų komisijų pateiktus duomenis prie jų prideda balsavusių internetu rinkėjų, įrašytų į apygardos rinkėjų sąrašą, balsus ir tuos balsavimo vokais balsavusių rinkėjų balsus, kurie buvo suskaičiuoti apygardos rinkimų komisijoje.“
11 straipsnis. 95 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 95 straipsnio 5 dalį ir ją išdėstyti taip:
„5. Jeigu Konstitucinis Teismas priima išvadą, kad buvo šiurkščiai pažeistas Seimo rinkimų įstatymas ar suklastoti rinkimų dokumentai, įskaitant elektroninius internetinio balsavimo dokumentus, ir tai turėjo įtakos nustatant rinkimų esminius rezultatus, Lietuvos Respublikos Seimas gali priimti vieną iš šių nutarimų:
1) pripažinti rinkimus vienmandatėje ar daugiamandatėje rinkimų apygardoje negaliojančiais - kai pagal balsų skaičiavimo protokolus negalima nustatyti esminių rinkimų rezultatų;