Projektas Nr.

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

VAIKŲ IŠLAIKYMO IŠMOKŲ ĮSTATYMO NR. X-987 2, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 15, 16 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO ĮSTATYMAS

 

2021 m.            d. Nr.

Vilnius

 

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 2 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Pareiškėjas – vienas iš tėvų, su kuriuo teismo sprendimu arba tėvų susitarimu nustatyta vaiko gyvenamoji vieta, arba vyresnis negu 18 metų nedarbingas asmuo, kuriam iki sukankant 18 metų buvo nustatytas neįgalumas, arba globėjas (rūpintojas), kuris kreipiasi į išmokų administratorių dėl išmokų mokėjimo.

 

 

 

2 straipsnis. 7 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

7 straipsnis. Teisė į išmokas

 

Vaikas turi teisę į išmokas, jeigu kreipiantis ir priimant sprendimą dėl išmokų skyrimo, o paskyrus išmokas – mokant išmokas yra tenkinamos visos šios sąlygos:

 

1) vaikas yra Lietuvos Respublikos pilietis, kurio duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčio gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje jis gyvena, yra įrašyti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą (toliau – Gyventojų registras);

 

2) vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna vaiko išlaikymo lėšų ar gauna tik dalį vaiko išlaikymo lėšų;

 

3) pareiškėjas yra Lietuvos Respublikos pilietis, asmuo be pilietybės arba užsienietis, kurio duomenys apie gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje, o neturinčio gyvenamosios vietos – apie savivaldybę, kurios teritorijoje jis gyvena, yra įrašyti į Gyventojų registrą.“

 

 

 

3 straipsnis. 8 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 8 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

 

8 straipsnis. Kreipimasis dėl išmokų

 

Pareiškėjas, kreipdamasis į išmokų administratorių, Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintuose Vaikų išlaikymo išmokų nuostatuose (toliau – Nuostatai) nustatyta tvarka turi pateikti prašymą skirti išmoką (toliau – prašymas), teismo sprendimą arba teismo patvirtintą vaiko išlaikymo sutartį ar jų patvirtintas kopijas, antstolio,  vykdančio teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatyto išlaikymo išieškojimą pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatas, išduotą nustatytos formos pažymą, patvirtinančią, kad vaikas negauna viso arba dalies teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatyto išlaikymo, nuorašus ar išrašus, kuriuose nustatytas vaiko išlaikymo lėšų dydis, taip pat šio įstatymo 7 straipsnyje nurodytas sąlygas patvirtinančius dokumentus, jeigu atitinkamų duomenų ar dokumentų išmokų administratorius negali gauti iš valstybės ar žinybinių registrų, valstybės informacinių sistemų.“

 

 

 

4 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

 

Panaikinti 9 straipsnio 7 dalį.

 

 

 

5 straipsnis. 10 straipsnio pakeitimas

 

Papildyti  10 straipsnio 1 dalies 1 ir 3 punktus, papildyti 10 straipsnio 1 dalį 11 punktu ir juos išdėstyti taip:

 

1) vaikas, kuris yra asmuo be pilietybės aba užsienietis, nuolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje, neatitinka šio įstatymo 7 straipsnio 1 punkte nurodytos sąlygos – nuo faktinių aplinkybių atsiradimo dienos;

 

3) pareiškėjas, kuris yra asmuo be pilietybės arba užsienietis, muolat gyvenantis Lietuvos Respublikoje, neatitinka šio įstatymo 7 straipsnio 3 punkte nurodytos sąlygos – nuo faktinių aplinkybių atsiradimo dienos; 

 

11) įsiteisėjusiu teismo sprendimu nuginčyta tėvystė (motinystė) nuo teismo sprendime nurodytos datos arba nuo teismo sprendimo įsiteisėjimo datos.“

 

 

 

6   straipsnis. 11 straipsnio pakeitimas

Pakeisti ir papildyti  11 straipsnio 4 dalį ir ją išdėstyti taip:

4. Jeigu išmokų mokėjimas buvo nutrauktas esant šio įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 6-8 punktuose nurodytoms sąlygoms ir dėl išmokos skyrimo tam pačiam vaikui kreipiasi kitas pareiškėjas, pateikdamas visus šio įstatymo 8 straipsnyje nurodytus dokumentus, šios išmokos skiriamos ir mokamos Nuostatuose nustatyta tvarka už praėjusį laikotarpį, už kurį šios išmokos nebuvo išmokėtos ankstesniam pareiškėjui, bet ne daugiau kaip už 6 mėnesius.

 

 

 

7 straipsnis. 12 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 12 straipsnį papildant 1 ir 2 punktus ir juos išdėstant taip:

 

12 straipsnis. Pareiškėjo pareigos

 

„Pareiškėjas privalo:

 

1) prašyme išmokų administratoriui nurodyti išsamią ir teisingą informaciją, įrodančią vaiko teisę gauti išmokas, sąskaitą į kurią turi būti pervedamos teismo sprendimu arba teismo patvirtinta vaiko išlaikymo sutartimi nustatytos vaiko išlaikymo lėšos bei pateikti išmokoms gauti būtinus dokumentus;

 

2) pranešti išmokų administratoriui apie šio įstatymo 10 straipsnio 1 dalies 1, 2, 3, 4, 6, 8, 9, 10 ir 11 punktuose nurodytas sąlygas ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo tos dienos, kurią sužinojo ar turėjo sužinoti apie šių sąlygų atsiradimą;

 

3) pranešti išmokų administratoriui apie prašyme pateiktų duomenų pasikeitimą ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo šių duomenų pasikeitimo dienos;

 

4) grąžinti neteisėtai gautas išmokas.“

 

 

 

8 straipsnis. 14 straipsnio pakeitimas

Pakeisti ir papildyti 14 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

14 straipsnis. Išmokėtų išmokų išieškojimas iš skolininko ir išmokų administratoriaus atgręžtinio reikalavimo teisė

 

1. Išmokų administratorius, šio įstatymo nustatyta tvarka mokantis išmokas, nuo išmokos išmokėjimo momento įgyja teisę išieškoti iš skolininko išmokėtas išmokas. Antstolis pagal vykdomąjį dokumentą iš skolininko išieškomą vaiko išlaikymo lėšų skolą mažina išmokų administratoriaus išmokėtų išmokų dydžiu.

 

2. Išmokėtos išmokos iš skolininko išieškomos Valstybinio socialinio draudimo įstatyme nustatytais valstybinio socialinio draudimo įmokų priverstinio išieškojimo būdais ir terminais. Išmokų administratoriaus sprendimas iš skolininko išieškoti išmokėtas išmokas kartu yra vykdomasis dokumentas, vykdomas taip pat,  kaip išieškant išlaikymą periodinėmis išmokomis Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

 

3. Išmokėtų išmokų įsiskolinimą valstybės biudžetui galima grąžinti dalimis pagal išmokų administratoriaus nustatytą tvarką. Skolos grąžinimo dalimis terminas negali būti ilgesnis kaip 60 mėnesių.

 

4. Jeigu mirusio skolininko turtą paveldi skolininko vaikai, kuriems ir buvo mokamos vaikų išlaikymo išmokos, likęs skolininko įsiskolinimas jo mirties dienai nėra išieškomas, o įsiskolinimas nurašomas išmokų administratoriaus nustatyta tvarka.“

 

 

9 straipsnis. 15 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 15 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

2. Neteisėtai gautų išmokų grąžinimo dalimis terminas negali būti ilgesnis kaip 60  mėnesių  nuo išmokų administratoriaus raginimo grąžinti neteisėtai gautas pinigų sumas įteikimo pareiškėjui dienos.“

 

10 straipsnis. 16 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 16 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

16 straipsnis. Išieškotų išmokėtų išmokų panaudojimas

 

Iš skolininko išieškotos ar jo grąžintos išmokėtos išmokos, taip pat iš pareiškėjo išieškotos ar jo grąžintos neteisėtai gautos išmokos pervedamos į valstybės biudžetą Vyriausybės nustatyta tvarka.

 

 

11  straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas, įgyvendinimas ir taikymas

1.   Šis įstatymas, išskyrus šio  straipsnio 2, 3 ir 4 dalis, įsigalioja 2021 m. liepos 1 d.

2.   Iki 2017 m. gruodžio 31 d. priskaičiuotų palūkanų  bei   priskaičiuotų delspinigių išieškojimas nutraukiamas nuo šio Įstatymo priėmimo dienos.

3.   Iki šio Įstatymo priėmimo  dienos sumokėtos ir išieškotos palūkanos bei delspinigiai  negrąžinami.

4.   Lietuvos Respublikos Vyriausybė, Lietuvos Respublikos teisingumo ministras ir išmokų administratorius iki 2021 m. birželio 30 d. priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Lietuvos Respublikos Prezidentas