Projektas 3
LIETUVOS RESPUBLIKOS
KILNOJAMŲJŲ KULTŪROS VERTYBIŲ APSAUGOS ĮSTATYMO NR. I-1179 2 IR 13 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO
ĮSTATYMAS
2014 m. d. Nr.
Vilnius
1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 2 straipsnio 12 dalį ir ją išdėstyti taip:
„12. Valstybinė kilnojamųjų kultūros vertybių apskaita – kilnojamojo daikto, turinčio kultūrinę vertę, įrašymas į Kultūros vertybių registrą, į muziejų, bibliotekų, kurių savininkė (dalininkė) yra valstybė ar savivaldybė ir kiti viešieji juridiniai asmenys (toliau – muziejai, bibliotekos), ir Nacionalinio dokumentų fondo apskaitos dokumentus, kultūros vertybių duomenų tvarkymas ir saugojimas.“.
2 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 13 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„13 straipsnis. Prekyba antikvariniais daiktais
1. Lietuvos Respublikos ar valstybės narės pilietis, kitas fizinis asmuo, kuris naudojasi Europos Sąjungos teisės aktuose jam suteiktomis judėjimo valstybėse narėse teisėmis, arba Lietuvos Respublikoje įsteigtas juridinis asmuo, valstybėje narėje įsteigtas juridinis asmuo ar kita organizacija, ar jų filialai ir (arba) kitose užsienio valstybėse įsteigtų juridinių asmenų ar kitų organizacijų filialai Lietuvos Respublikoje (toliau - ūkio subjektas) prekiauti antikvariniais daiktais, įrašytais į Kultūros vertybių registrą ar sukurtais (pagamintais) iki 1800 metų, gali gavę Kultūros paveldo departamento išduotą licenciją (toliau - licencija). Šie reikalavimai taikomi ir parduodant antikvarinius daiktus elektroninėmis priemonėmis. Licencijų išdavimo tvarką ir prekybos antikvariniais daiktais tvarką nustato Vyriausybė. Licencijuojamos veiklos sąlygų laikymosi priežiūrą atlieka, licencijas išduoda, apie galimą licencijos galiojimo sustabdymą ir panaikinimą įspėja, licencijos galiojimą sustabdo, licencijos galiojimo sustabdymą panaikina ir licencijos galiojimą panaikina Kultūros paveldo departamentas Vyriausybės nustatyta licencijų išdavimo tvarka. Pirkti, parduoti, mainyti, dovanoti, įkeisti, išnuomoti, suteikti panaudai archeologinius radinius ar kitaip perleisti nuosavybės arba valdymo teises į juos draudžiama, išskyrus archeologinius radinius, kurie teisėtai įgyti kitose valstybėse ir įvežti į Lietuvos Respubliką, taip pat archeologinius radinius, kurie perleidžiami nacionaliniam, respublikiniam ar savivaldybės muziejui, arba tarp šių muziejų yra perduodami ir priimami laikinam ar ilgam saugojimui, arba pagal šio įstatymo 12 straipsnio 4 dalies nuostatas išmokamas atlyginimas asmenims už atsitiktinai rastus archeologinius radinius, turinčius istorinę, kultūrinę ar archeologinę vertę, arba pagal Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo 18 straipsnio 5 dalį atlyginama už visuomenės poreikiams paimamus lobius, kuriuose yra archeologinių radinių. Įvežant į Lietuvos Respubliką kitose užsienio valstybėse teisėtai įgytus archeologinius radinius, būtina turėti ir iki išvežimo iš Lietuvos Respublikos saugoti jų įsigijimą patvirtinančius dokumentus, kuriuose būtų nurodytas įsigyto archeologinio radinio pavadinimas, individualūs jo požymiai, įsigijimo vieta, data.
2. Kultūros paveldo departamentas turi teisę 20 darbo dienų sustabdyti antikvarinio daikto pardavimą, jeigu pagal Kultūros paveldo departamento direktoriaus patvirtintas Ūkio subjektų veiklos planinių ir neplaninių patikrinimų taisykles (toliau - patikrinimų taisyklės) vykdant ūkio subjekto planinį arba neplaninį patikrinimą, kyla įtarimas, dėl jo įsigijimo teisėtumo arba svarbos Lietuvos kultūros paveldui. Antikvarinio daikto pardavimo sustabdymas įforminamas patikrinimų taisyklėse nustatyta tvarka surašant patikrinimo aktą. Jeigu per 20 darbo dienų Kilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo komisija nustato, kad antikvarinis daiktas atitinka Kultūros ministerijos patvirtintus siūlomų įrašyti į Kultūros vertybių registrą kilnojamųjų daiktų vertinimo kriterijus, jis savininko sutikimu gali būti valstybės išperkamas Vyriausybės nustatyta tvarka arba šio įstatymo nustatyta tvarka savininko sutikimu įrašomas į Kultūros vertybių registrą. Jeigu per antikvarinio daikto pardavimo sustabdymo terminą nustatoma, kad antikvarinis daiktas galėjo būti įgytas neteisėtai, Kultūros paveldo departamentas surinktą informaciją bei medžiagą įstatymų nustatyta tvarka perduoda teisėsaugos institucijoms.
3. Muziejams ir bibliotekoms, kurių savininkė (dalininkė) yra valstybė ar savivaldybė, ir valstybinės archyvų sistemos įstaigoms – valstybės archyvams – prekybos antikvariniais daiktais nustatyta tvarka suteikiama pirmumo teisė įsigyti į Kultūros vertybių registrą įrašytas kilnojamąsias kultūros vertybes iš asmenų, prekiaujančių antikvariniais daiktais.
4. Prekyba kilnojamosiomis kultūros vertybėmis ir antikvariniais daiktais gali būti vykdoma aukcionuose. Aukcionai vykdomi Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.
5. Licencija ūkio subjektui išduodama Vyriausybės nustatyta licencijų išdavimo tvarka per 3 darbo dienas nuo tinkamai įforminto prašymo išduoti licenciją Kultūros paveldo departamente gavimo dienos. Kultūros paveldo departamentas išduoda popierinę arba elektroninę licenciją. Jeigu į tinkamai įformintą prašymą dėl licencijos išdavimo neatsakoma per 3 darbo dienas nuo prašymo gavimo dienos Kultūros paveldo departamente, ir nepateikiamas rašytinis motyvuotas atsisakymas išduoti licenciją, laikoma, kad licencija yra išduota.
6. Pasikeitus licencijoje nurodytiems licencijos turėtojo duomenims, licencijos turėtojas privalo ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo duomenų pakeitimo pateikti Kultūros paveldo departamentui prašymą patikslinti licenciją.
7. Licenciją išduoti atsisakoma, jeigu:
1) ūkio subjektas prašyme dėl licencijos išdavimo pateikia ne visą Vyriausybės nustatytoje licencijų išdavimo tvarkoje nurodytą informaciją, pateikia neteisingus duomenis ar per 10 darbo dienų nuo pranešimo iš Kultūros paveldo departamento dėl trūkstamos informacijos pateikimo gavimo dienos nepateikia trūkstamos informacijos;
2) ūkio subjektui - juridiniam asmeniui - per praėjusių vienerių metų laikotarpį yra įsiteisėjęs apkaltinamasis teismo nuosprendis už nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą ekonomikai ir verslo tvarkai, o ūkio subjektui - fiziniam asmeniui - teistumas už baudžiamąją veiką ekonomikai ir verslo tvarkai nėra išnykęs ar panaikintas.
8. Ūkio subjektas, turintis licenciją, turi teisę verstis prekyba antikvariniais daiktais, įrašytais į Kultūros vertybių registrą ar sukurtais (pagamintais) iki 1800 m. Ūkio subjektas turi teisę reikalauti paaiškinimų licencijos galiojimo sustabdymo ar galiojimo panaikinimo atvejais, įstatymų nustatyta tvarka apskųsti teismui Kultūros paveldo departamento sprendimą neišduoti licencijos, sprendimus dėl licencijos galiojimo sustabdymo ar licencijos galiojimo panaikinimo.
9. Licencijos galiojimas sustabdomas iki 30 dienų, kai Kultūros paveldo departamentas nustato, kad:
1) licencijai gauti pateikti neteisingi duomenys. Licencijos galiojimas sustabdomas tuomet, kai ūkio subjektas, gavęs Kultūros paveldo departamento įspėjimą apie ketinamą taikyti poveikio priemonę - sustabdyti licencijos galiojimą, per 10 darbo dienų nuo Kultūros paveldo departamento įspėjimo gavimo dienos nepatikslina licencijai gauti pateiktų duomenų;
10. Pašalinus priežastis, dėl kurių licencijos galiojimas buvo sustabdytas, panaikinamas licencijos galiojimo sustabdymas.
11. Licencijos galiojimas panaikinamas, jeigu:
1) licencijos turėtojas pateikia Kultūros paveldo departamentui prašymą panaikinti licencijos galiojimą;
2) licencijos turėtojas, kurio licencijos galiojimas sustabdytas, per licencijos sustabdymo terminą nepatikslina licencijai gauti pateiktų duomenų;
4) licencijos turėtojui įsiteisėjo apkaltinamasis teismo nuosprendis už nusikaltimą ar baudžiamąjį nusižengimą ekonomikai ir verslo tvarkai;
5) licencijos turėtojas, kurio licencijos galiojimas sustabdytas, toliau vykdo licencijuojamą veiklą;
12. Panaikinus licencijos galiojimą šio straipsnio 11 dalies 4 punkto pagrindu, nauja licencija tam pačiam ūkio subjektui gali būti išduota ne anksčiau kaip po 1 metų nuo jos galiojimo panaikinimo dienos ir išnykus ar panaikinus teistumą. Panaikinus licencijos galiojimą šio straipsnio 11 dalies 5 punkto pagrindu, nauja licencija tam pačiam ūkio subjektui gali būti išduota ne anksčiau kaip po 1 metų nuo jos galiojimo panaikinimo dienos. Panaikinus licencijos galiojimą (tuo atveju, jeigu buvo išduota popierinė licencija), popierinis licencijos variantas privalo būti grąžinamas Kultūros paveldo departamentui.“.
3 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas.