Projektas

 

 

KAUNO RAJONO SAVIVALDYBĖS TARYBA

SPRENDIMAS

DĖL TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ ĮSIGIJIMO, NUOMOS IR NAUDOJIMO KAUNO RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO

 

2021 m. balandžio 29 d. Nr. TS-

Kaunas

 

 

Vadovaudamasi Lietuvos Respublikos vietos savivaldos įstatymo 16 straipsnio 2 dalies 26 punktu, 18 straipsnio 1 dalimi, Lietuvos Respublikos valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 8 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. lapkričio 17 d. nutarimo Nr. 1341 „Dėl tarnybinių lengvųjų automobilių biudžetinėse įstaigose“ 5.2 papunkčiu ir Pavyzdinėmis tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 543 „Dėl Pavyzdinių tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose taisyklių patvirtinimo“, Kauno rajono savivaldybės taryba  n u s p r e n d ž i a:

1. Patvirtinti tarnybinių lengvųjų automobilių įsigijimo, nuomos ir naudojimo Kauno rajono savivaldybės biudžetinėse įstaigose taisykles (pridedama).

2. Pripažinti netekusiu galios Kauno rajono savivaldybės tarybos 2009 m. balandžio 2 d. sprendimą Nr. TS-151 „Dėl Kauno rajono savivaldybės institucijų ir įstaigų, išlaikomų iš Savivaldybės biudžeto, tarnybinių automobilių naudojimo taisykles“ su visais pakeitimais ir papildymais.

3. Nustatyti, kad šis sprendimas įsigalioja 2021 m. gegužės 10 d.

 

 

Savivaldybės meras

 

 

 

 

 

 

 

Kristina Stankevičienė, tel. (8 37)  305 528

PATVIRTINTA

Kauno rajono savivaldybės tarybos

2021 m. balandžio 29 d. sprendimu Nr. TS-

 

 

 

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ ĮSIGIJIMO, NUOMOS IR NAUDOJIMO KAUNO RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE TAISYKLĖS

 

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

 

1.     Tarnybinių lengvųjų automobilių įsigijimo, nuomos ir naudojimo Kauno rajono savivaldybės biudžetinėse įstaigose taisyklės (toliau – Taisyklės) reglamentuoja Kauno rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų (toliau – įstaigos), tarnybinių automobilių įsigijimo, nuomos, naudojimo, saugojimo, priežiūros ir kompensacijų išmokėjimo už asmeninių automobilių naudojimą tarnybinėms reikmėms tvarką.

2.     Šiose taisyklėse vartojamos sąvokos:

2.1.    Tarnybinis lengvasis automobilis – įstaigai teisėtu pagrindu (nuosavybės teise, patikėjimo teise, nuomos ar nuomos pagal veiklos nuomos sutartį) priklausantis lengvasis automobilis, kurį įstaigos darbuotojas ar vadovas naudoja tarnybos reikmėms;

2.2.    Netarnybinis automobilis – įstaigos darbuotojo ar vadovo teisėtu pagrindu valdomas asmeninis automobilis, naudojamas tarnybos reikmėms, už kurio naudojimą mokama kompensacija degalų įsigijimo išlaidoms ir automobilio amortizacijai padengti;

2.3.    Transporto priemonių stebėjimo ir kontrolės sistema (toliau – Kontrolės sistema) – sistema, palydovinės globalinės padėties nustatymo įrangos (GPS) ir borto kompiuterio (CAN odometro) parodymais nustatanti transporto priemonės maršrutą, nuvažiuotus kilometrus, kelionės laiką, faktinį degalų sunaudojimą ir kitus parametrus.

2.4.    Atsakingi darbuotojai – įstaigos vadovo įsakymu paskirti darbuotojai, kurie atsako už tarnybinių automobilių skyrimą, automobilių techninę priežiūrą ir remonto organizavimą, automobilių laikymą ir saugojimą.

3.     Taisyklės privalomos Kauno rajono savivaldybės politikams, politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojams, biudžetinių įstaigų vadovams, seniūnams, valstybės tarnautojams, darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartį (toliau – darbuotojai).

4.     Tarnybinius lengvuosius automobilius bet kuriuo paros metu, taip pat poilsio ir švenčių dienomis gali naudoti darbuotojai tik tarnybos reikmėms.

5.     Visi Savivaldybės tarnybiniai lengvieji automobiliai ženklinami specialiu Kauno rajono ženklu (logotipu) ir užrašu KAUNO RAJONO SAVIVALDYBĖ ant tarnybinių automobilių priekinių šoninių durelių iš abiejų transporto priemonės pusių.

6.     Besinaudojantieji tarnybiniais lengvaisiais automobiliais turi būti susipažinę su šiomis Taisyklėmis pasirašytinai arba per Dokumentų valdymo sistemą (toliau – DVS).

 

II SKYRIUS

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMAS IR KONTROLĖ

 

7.     Tarnybiniais lengvaisiais automobiliais su vairuotoju tarnybos reikmėms gali naudotis kiekvienas įstaigos darbuotojas.

8.     Įstaigos darbuotojams, kurie turi teisę naudotis tarnybiniais lengvaisiais automobiliais be vairuotojo, automobiliai priskiriami įstaigos vadovo įsakymu. Įstaigų vadovams tarnybiniai lengvieji automobiliai priskiriami Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu.

9.     Tarnybiniais lengvaisiais automobiliais be vairuotojo gali naudotis darbuotojas, turintis tinkamos kategorijos galiojantį vairuotojo pažymėjimą, ne mažesnį kaip vienų metų vairavimo stažą. Darbuotojai, naudodamiesi tarnybiniais lengvaisiais automobiliais, privalo laikytis Lietuvos Respublikos įstatymų, Vyriausybės nutarimų, Kelių eismo taisyklių, kitų teisės aktų ir Taisyklių reikalavimų, prieš kelionę patikrinti, ar transporto priemonė techniškai tvarkinga.

10.   Tarnybiniams automobiliams, kuriuose nėra įrengta Kontrolės sistema, įstaigos vadovo įsakymu nustatoma rida (km) ir degalų sąnaudų normos (vasaros ir žiemos sezonams).

11.   Tarnybinių automobilių, kuriuose įrengta Kontrolės sistema, rida (km) nustatoma įstaigos vadovo įsakymu, o faktinė degalų sąnaudų norma skaičiuojama pagal šios Kontrolės sistemos parodymus.

12.   Darbuotojai, kuriems priskirtas tarnybinis automobilis, gali leisti juo naudotis ir kitiems darbuotojams, gavus įstaigos vadovo leidimą ir automobilio naudojimo faktą pasirašytinai užfiksavus kelionės lape, nurodant savo vardą, pavardę ir pareigas.

13.   Savivaldybės darbuotojai išvykimus registruoja Savivaldybės vidiniame portale esančiame elektroniniame Išvykimų žurnale, kuriame nurodo vardą, pavardę, datą, laiką, vietą, tikslą, padalinį ir automobilio valstybinį numerį.

14.   Darbuotojai, vykstantys į komandiruotę, turi informuoti atsakingą asmenį mažiausiai prieš parą ir pranešti išvykimo laiką bei kelionės maršrutą. Įstaigos vadovo įsakyme dėl darbuotojo komandiruotės būtina nurodyti automobilį, kuriuo bus vykstama.

15.   Darbuotojas, patekęs į eismo įvykį, privalo nedelsiant informuoti atsakingą darbuotoją, kuris apie įvykį praneša įstaigos vadovui, ir teisės aktų nustatytais atvejais ir tvarka užpildo Eismo įvykio deklaraciją. Teisės aktų nustatytais atvejais apie įvykį būtina pranešti policijai.

16.   Nustačius, kad tarnybiniam automobiliui, tretiesiems asmenims ar jų turtui žala padaryta dėl darbuotojo kaltės, darbuotojas žalą atlygina teisės aktų nustatyta tvarka.

17.   Įstaigos vadovo paskirti atsakingi darbuotojai nuolat kontroliuoja, kaip naudojami tarnybiniai lengvieji automobiliai (ar tvarkingi odometrai, ar degalų sunaudojimas atitinka nustatytas normas, o automobilių rida – nustatytą limitą, jei įrengta automobilio Kontrolės sistema, – kaip ji naudojama ir pan.), bei apie pažeidimus ar netinkamą įrangos veikimą nedelsiant praneša įstaigos vadovui.

 

III SKYRIUS

RIDOS IR DEGALŲ APSKAITA

 

18.   Automobilių ridos ir degalų sunaudojimo apskaita tvarkoma vadovaujantis įrašais kelionės lapuose, kitais degalų įsigijimą ir naudojimą tarnybos reikmėms patvirtinančiais dokumentais.

19.   Tarnybinių lengvųjų automobilių, kuriuose įdiegta Kontrolės sistema, kelionės lapai suformuojami Kontrolės sistemos pagalba. Už jų sugeneravimą atsakingas įstaigos vadovo paskirtas asmuo.

20.   Tarnybinių lengvųjų automobilių, kuriuose nėra įdiegtos Kontrolės sistemos, kelionės lapų formą tvirtina įstaigos vadovas. Už įrašus kelionės lapuose atsakingi darbuotojai, kuriems priskirti tarnybiniai lengvieji automobiliai. 

21.   Kelionės lapai, pasibaigus einamajam mėnesiui, per 10 darbo dienų pristatomi Buhalterinės apskaitos skyriui.

22.   Išlaidas, patirtas viršijus nustatytą leistiną didžiausią automobilio ridą, savo lėšomis apmoka limitą viršijęs įstaigos darbuotojas pagal patvirtintas degalų sunaudojimo normas ir vidutinę per mėnesį sunaudotų degalų kainą bei amortizacijos išlaidas – 0,18 Eur už kiekvieną viršytą kilometrą.

IV SKYRIUS

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ SAUGOJIMAS

 

22.   Tarnybiniai lengvieji automobiliai po darbo, poilsio, švenčių dienomis, darbuotojų atostogų, ligos ar komandiruočių laikotarpiu turi būti laikomi įstaigos vadovo įsakymu nustatytose saugiose nuolatinėse laikymo vietose (saugojimo teritorijoje, garaže ir pan.), jei yra tarnybinė būtinybė (ekstremaliosios situacijos likvidavimas, tarnybinė komandiruotė ar pan.) – saugiose laikinose laikymo vietose (saugomoje automobilių aikštelėje ar kitoje saugioje vietoje).

23.   Už tarnybinio lengvojo automobilio pristatymą į saugojimo vietą yra atsakingas jį vairuojantis darbuotojas.

24.   Tarnybinių lengvųjų automobilių saugojimą po darbo valandų, švenčių ir poilsio dienomis kontroliuoja atsakingi darbuotojai.

25.   Draudžiama tarnybiniame lengvajame automobilyje palikti transporto priemonės registracijos liudijimą ir kitus su automobilio naudojimu susijusius dokumentus. Paliekant tarnybinį lengvąjį automobilį, privaloma jį užrakinti ir įjungti apsaugos sistemą (jeigu ji įrengta).

26.   Informacija apie Savivaldybėje naudojamus tarnybinius automobilius skelbiama Savivaldybės interneto svetainėje teisės aktų nustatyta tvarka.

 

V SKYRIUS

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ DRAUDIMAS

 

27.   Tarnybiniai lengvieji automobiliai turi būti apdrausti transporto priemonių civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu ir transporto priemonių valdytojų savanoriškuoju draudimu (KASKO) teisės aktų nustatyta tvarka. Tarnybiniai lengvieji automobiliai, kurie senesni nei 10 metų ir rinkos vertė mažesnė kaip 2000 Eur, draudžiami tik transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju civiliniu draudimu.

28.   Tarnybinių lengvųjų automobilių draudimo įsigijimą organizuoja įstaigos vadovas.

29.   Darbuotojai, vairuojantys įstaigos tarnybinius lengvuosius automobilius, turi būti susipažinę su draudimo sąlygomis ir taisyklėmis.

30.   Netarnybiniai lengvieji automobiliai, kuriais darbuotojams leidžiama naudotis tarnybos reikmėms, turi būti apdrausti transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės privalomuoju draudimu teisės aktų nustatyta tvarka.

 

VI SKYRIUS

AUTOMOBILIŲ TECHNINĖ PRIEŽIŪRA IR REMONTAS

 

31.   Už tarnybinių lengvųjų automobilių techninės būklės kontrolę, privalomą techninę apžiūrą ir remontą atsakingas įstaigos vadovo paskirtas darbuotojas. Nuomojamų automobilių techninės priežiūros ir remonto organizavimo tvarka nustatoma automobilių nuomos sutartyse.

32.   Už tarnybinių lengvųjų automobilių kasdienę techninę priežiūrą, saugų eksploatavimą atsako įstaigos darbuotojai, kuriems priskirti tarnybiniai lengvieji automobiliai, arba juos vairuojantys darbuotojai.

33.   Tarnybinio lengvojo automobilio gedimai šalinami pagal automobilio techninio eksploatavimo taisykles. Darbuotojams, neturintiems reikiamo techninio pasirengimo, neleidžiama savarankiškai šalinti automobilio gedimų.

34.   Tarnybiniams lengviesiems automobiliams atliktos diagnostikos, techninės priežiūros ir remonto paslaugos, draudimo išlaidos ir kitos profilaktinės priemonės, kurių reikia transporto priemonei parengti techninei apžiūrai, laikomos transporto priemonių išlaikymo išlaidomis.

35.   Tarnybinių lengvųjų automobilių techninė priežiūra atliekama pagal gamintojo nurodytą periodiškumą.

36.   Tarnybiniai automobiliai, kurie pripažįstami nereikalingais arba netinkamais naudoti įstaigos reikmėms, nurašomi Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyta tvarka.

 

VII SKYRIUS

NETARNYBINIŲ AUTOMOBILIŲ NAUDOJIMAS TARNYBOS REIKMĖMS

 

37.   Jeigu darbuotojams reikalingas tarnybinis automobilis tarnybinėms funkcijoms vykdyti, tačiau nėra galimybių jo skirti, už asmeninio automobilio naudojimą gali būti mokama kompensacija padengti degalų ir automobilio amortizacijos išlaidas.

38.   Darbuotojas turi pateikti prašymą leisti naudoti netarnybinį automobilį tarnybos reikmėms ir kompensuoti degalų įsigijimo ir amortizacijos išlaidas (1 priedas).

39.   Leidimas darbuotojui naudoti netarnybinį automobilį tarnybos reikmėms įforminamas įstaigos vadovo įsakymu.

40.   Kompensacijos dydis nustatomas atsižvelgiant į patvirtintuose pareigybių aprašymuose nurodytas darbuotojų funkcijas, darbo pobūdį, tarnybinių maršrutų intensyvumą, atstumus tarp objektų ir kt.

41.   Skiriamos kompensacijos dydis negali viršyti Statistikos departamento paskutinį kartą paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio 0,3 darbo užmokesčio bruto dydžio. Kompensacija mokama iš įstaigai skirtų asignavimų neviršijant tarnybiniams automobiliams išlaikyti ar nuomoti nustatytų išlaidų.

42.   Tarnybos reikmėms naudojami tik techniškai tvarkingi, transporto priemonių ir civilinės atsakomybės draudimu apdrausti asmeniniai automobiliai.

43.   Darbuotojas, naudojantis asmeninį automobilį tarnybos reikmėms ir gaunantis kompensaciją, pasibaigus einamajam mėnesiui per 5 darbo dienas Buhalterinės apskaitos skyriui privalo pateikti užpildytą asmeninio automobilio naudojimo ataskaitą (2 priedas).

44.   Darbuotojas, gaunantis kompensaciją už netarnybinio automobilio naudojimą tarnybos reikmėms, negali naudotis tarnybiniu automobiliu, išskyrus tuos atvejus, kai vienas ar su kitais įstaigos darbuotojais vyksta į tarnybinę komandiruotę.

45.   Kompensacija neskiriama žalai, padarytai netarnybiniam automobiliui ar jį vairuojant – kitiems asmenims ar jų turtui, atlyginti.

 

 

VIII SKYRIUS

TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ ĮSIGIJIMAS IR NUOMA

 

46.   Biudžetinės įstaigos tarnybinius lengvuosius automobilius gali įsigyti, nuomotis arba nuomotis pagal veiklos nuomos sutartį vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymu ir kitų teisės aktų reikalavimais.

47.   Iš Savivaldybės biudžeto išlaikomos biudžetinės įstaigos ne brangesnius kaip 17 377 Eur (be pridėtinės vertės mokesčio) tarnybinius automobilius, turinčius ne daugiau kaip 5 sėdimas vietas, ir kitus tarnybinius automobilius, ne brangesnius kaip 26 065 Eur (be pridėtinės vertės mokesčio), gali įsigyti, nuomotis arba nuomotis pagal veiklos nuomos sutartį tik savininko teises ir pareigas įgyvendinančios institucijos leidžiamos, o brangesnius kaip 17 377 Eur (be pridėtinės vertės mokesčio) tarnybinius automobilius, turinčius ne daugiau kaip 5 sėdimas vietas, ir kitus tarnybinius automobilius, brangesnius kaip 26 065 Eur (be pridėtinės vertės mokesčio), – tik Savivaldybės tarybai leidus.

48.   Įstaigų išlaidos tarnybiniams automobiliams išlaikyti, nuomotis arba nuomotis pagal veiklos nuomos sutartį dydis gali sudaryti iki 0,78 procento savivaldybių biudžetų asignavimų darbo užmokesčiui.

49.   Automobilių nuomos sutartis pasirašo įstaigos vadovas arba jo įgaliotas asmuo. Automobilių nuomos sąlygos nustatomos nuomos sutartyse.

 

 

IX SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

 

50.   Atsakingi darbuotojai, vykdantys tarnybinių lengvųjų automobilių, kuriuose įrengta Kontrolės sistema, naudojimo stebėseną, turi būti susipažinę su asmens duomenų apsaugos reikalavimais.

51.   Duomenis apie nustatytus Taisyklių pažeidimus įstaigos atsakingas darbuotojas teikia įstaigos vadovui.

52.   Darbuotojai, pažeidę Taisyklių reikalavimus, atsako teisės aktų nustatyta tvarka.

53.   Taisyklės keičiamos ar pripažįstamos netekusiomis galios Savivaldybės tarybos sprendimu.

54.   Tai, kas nereglamentuota Taisyklėse, sprendžiama vadovaujantis Lietuvos Respublikos teisės aktais.

_______________________________________

 

 

 

 

 

 

KAUNO RAJONO SAVIVALDYBĖS ADMINISTRACIJOS

BENDRASIS SKYRIUS

 

SAVIVALDYBĖS TARYBOS SPRENDIMO „DĖL TARNYBINIŲ LENGVŲJŲ AUTOMOBILIŲ ĮSIGIJIMO, NUOMOS IR NAUDOJIMO KAUNO RAJONO SAVIVALDYBĖS BIUDŽETINĖSE ĮSTAIGOSE TAISYKLIŲ PATVIRTINIMO“

PROJEKTO AIŠKINAMASIS RAŠTAS

 

2021 m. balandžio 2 d.

Kaunas

 

1. Sprendimo projekto tikslai, uždaviniai.

Sprendimo projekto tikslas – patvirtinti Tarnybinių lengvųjų automobilių įsigijimo, nuomos ir naudojimo Kauno rajono savivaldybės biudžetinėse įstaigose taisykles.

2. Siūlomos teisinio reguliavimo nuostatos.

Pritarus sprendimo projektui bus nustatyta nauja Kauno rajono savivaldybės biudžetinių įstaigų tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo tarnybos reikmėms tvarka.

3. Laukiami rezultatai.

Neigiamų pasekmių nenumatyta.

4. Lėšų poreikis ir šaltiniai.

Sprendimui įgyvendinti papildomų Kauno rajono savivaldybės biudžeto lėšų nereikės.

5. Būtinumas skelbti sprendimą Teisės aktų registre. Viešinimas.

Skelbti Teisės aktų registre, viešinti Kauno rajono savivaldybės interneto svetainėje www.krs.lt.

6. Antikorupcinis vertinimas.

Antikorupcinis vertinimas atliktas, pažyma pridedama.

7. Kiti sprendimui priimti reikalingi pagrindimai, skaičiavimai ar paaiškinimai.

Sprendimo projektas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1998 m. lapkričio 17 d. nutarimo Nr. 1341 „Dėl tarnybinių lengvųjų automobilių biudžetinėse įstaigose“ 5.2 papunkčiu ir Pavyzdinėmis tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose taisyklėmis, patvirtintomis Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2009 m. gegužės 27 d. nutarimu Nr. 543 „Dėl Pavyzdinių tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo biudžetinėse įstaigose taisyklių patvirtinimo“.

Kauno rajono savivaldybės tarnybiniuose automobiliuose įdiegta Transporto priemonių stebėjimo ir kontrolės sistema, siekiant optimizuoti tarnybinių automobilių panaudojimą, didinti efektyvumą, mažinti lėšų tarnybiniams automobiliams eksploatuoti poreikį. Šią Kontrolės sistemą turi 61 automobilis.

 

 

8. Sprendimo projekto rengėjai. Asmuo, atsakingas už sprendimo įvykdymą.

Sprendimo projektą parengė Bendrojo skyriaus vyr. specialistė Kristina Stankevičienė, vykdanti Skyriaus vedėjo funkcijas. Už sprendimo vykdymą atsakingas Bendrasis skyrius.

 

 

Bendrojo skyriaus vyr. specialistė,

vykdanti Skyriaus vedėjo funkcijas                                                   Kristina Stankevičienė