Projektas

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS

referendumo konstituciniO įstatymO  XIV-1163 20 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR PAPILDYMO NAUJU IV1 skyriumi  KONSTITUCINIS ĮSTATYMAS

 

2024 m.           d. Nr.

Vilnius

 

 

 

 

1 straipsnis. 20 straipsnio pakeitimas

Papildyti 20 straipsnį 2 dalimi ir visą straipsnį išdėstyti taip:

20 straipsnis. Pasirengimas referendumui, referendumo organizavimas ir vykdymas

1. Pasirengimas referendumui vyksta, referendumas organizuojamas ir vykdomas vadovaujantis Rinkimų kodekse nustatyta rinkimų organizavimo ir vykdymo tvarka tiek, kiek šiame įstatyme nenustatyta kitaip.

2. Asmenys turintis referendumo paskelbimo iniciatyvos teisė, gali nuspręsti ar išankstinis balsavimas (balsavimas iki rinkimų dienos) vyks Rinkimų kodekse nustatyta tvarka ar šiame įstatyme nustatyta internetinio balsavimo tvarka.

 

2 straipsnis. Įstatymo papildymas nauju IV1 skyriumi

Papildyti Įstatymą nauju IV1 skyriumi:

IV1 SKYRIUS BALSAVIMAS INTERNETINIU BŪDU IKI RINKIMŲ DIENOS

 

32 straipsnis. Balsavo internetiniu būdu principai

1. Balsavimo slaptumo – privalo būti užtikrinama, kad nei vienas asmuo, įskaitant ir internetinio balsavimo duomenų valdytoją ir tvarkytoją, negalėtų susipažinti su nenuasmenintu rinkėjo balsu.

2. Alternatyvaus balsavimo – balsavimas internetiniu būdu yra papildomas balsavimo būdas, kuriuo pasinaudojus rinkėjams neužkertama galimybė balsuoti rinkimų dieną ar išankstinio balsavimo metu kontroliuojamoje aplinkoje.

3. Paskutinio balso prioriteto – skaičiuojant balsus įskaitomas tik paskutinis rinkėjo paduotas balsas.

 

33 straipsnis. Rinkėjo tapatybės nustatymas

1. Rinkėjas turi būti atpažįstamas panaudojant asmens atpažinimo elektroninėje erdvėje priemones, kurių saugumo užtikrinimo lygis atitinka aukštą patikimumo lygį, užtikrinant aukštą elektroninės atpažinties schemos saugumo užtikrinimo lygį.

2. Atpažinus rinkėją elektroninėje erdvėje, visa informacija apsikeičiama naudojantis saugiu

duomenų apsikeitimo protokolu ir siekiant balsavimo slaptumo rinkimų dienos 20 val. rinkėjas ir jo elektroninis biuletenis yra automatiniu būdu atskiriami.

 

34 straipsnis. Balsavimo internetiniu būdu organizavimas

1. Balsuoti internetiniu būdu gali visi rinkimų teisę turintys Lietuvos Respublikos teritorijoje bei gyvenantys užsienyje rinkėjai rašyti į rinkėjų sąrašą, užsiregistravę internetiniam balsavimui Vyriausiosios rinkimų komisijos nustatyta tvarka, bei turintys reikalingas technines priemones savo asmens tapatybei įrodyti elektroninio ryšio priemonėmis.

2.  Rinkėjams, balsuojantiems internetiniu būdu sugeneruojami kodai, kurie yra pristatomi rinkėjo registracijos internetiniam balsavimui nurodytu būdu. 

3. Kiekvienam rinkėjui siunčiami du internetinio balsavimo kodai: vienas pirmajam

rinkimų turui, antrasis – antrajam rinkimų turui (jeigu vyks).

4. Balsuoti internetiniu būdu galima iš anksto paskutinį antradienį, trečiadienį ir ketvirtadienį iki rinkimų dienos nuo 7 iki 20 val.

5. Elektroninio rinkimų biuletenio turinys turi išlikti slaptas iki rinkimų dienos pabaigos. Niekam, įskaitant ir duomenų valdytoja bei duomenų tvarkytoją, neturi būti suteikta galimybė pakeisti rinkėjo paduoto balso turinio, įdėti papildomų rinkėjo balsų kitaip nei rinkėjui nubalsavus ar panaikinti rinkėjo pateikto elektroninio rinkimų biuletenio.

6. Internetiniu būdu balsavusių rinkėjų balsai priskiriami Vilniaus apygardai.

7. Internetiniu būdu balsavusiam rinkėjui rinkimų dieną atvykus balsuoti į rinkimų apylinkę, automatiniu būdu pažymima, kad rinkėjas atvyko balsuoti į rinkimų apylinkę, ir iš elektroninės balsadėžės pašalina rinkėjo internetiniu būdu paduotą elektroninį rinkimų biuletenį.

8. Užpildyti ir užšifruoti rinkimų biuleteniai turi būti laikomi ir saugomi saugioje elektroninėje balsadėžėje iki galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo. Elektroniniai rinkimų

biuleteniai sunaikinami ne vėliau kaip per 4 (keturis) mėnesius po rinkimų.

 

35 straipsnis. Internetinio balsavimo sistemos auditas

1. Internetinio balsavimo sistemos auditą atlieka Nacionalinio kibernetinio saugumo centro ir Asmens duomenų apsaugos inspekcijos parinkti tarptautinių organizacijų sertifikuoti internetinio balsavimo sistemų auditoriai. Atliekant auditą negali būti pažeistas balsavimo slaptumo principas

2. Internetinio balsavimo sistemos auditoriai taip pat atlieka balsavimo elektroniniu būdu eigos ir internetinio balsavimo veikimo rinkimų metu auditą ir Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikia išvadą ne vėliau kaip iki paskutinio penktadienio iki rinkimų dienos 22 valandos.

3. Balsavimas internetiniu būdu gali būti pripažintas negaliojančiu, jeigu nustatoma, kad internetinio balsavimo sistema nebuvo techniškai paruošta saugiai balsuoti internetiniu būdu, taip pat jeigu buvo pažeistas internetinio balsavimo sistemos saugumas ir (ar) elektroninės balsadėžės duomenų vientisumas. Sprendimą dėl balsavimo internetiniu būdu pripažinimo negaliojančiu priima Vyriausioji rinkimų komisija, atsižvelgdama į internetinio balsavimo sistemos auditorių išvadas.“

 

3 straipsnis. Buvusiu 32-38 straipsnių pernumeravimas.

Buvusius 32-38 straipsnius laikyti 36-42 straipsniu.

 

2 straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas

Šis įstatymas įsigalioja 2026 m. sausio 1 d.

 

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

Respublikos Prezidentas

 

 

Teikia

Seimo narys                                                                                                    Andrius Bagdonas