PASIŪLYMAS

DĖL ŠVIETIMO ĮSTATYMO NR. I-1489 23 ir 49 STRaIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMo projekto Nr. XIVP-226(3)

 

2021-11-23

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

23

6

 

Argumentai:

Teikiamame Švietimo įstatymo projekte numatoma nustatyti, kad pedagogų kvalifikacijos tobulinimo programas prioritetinėse kvalifikacijos tobulinimo srityse, kurias trejų metų laikotarpiui tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras, įgyvendina švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka patvirtinti pedagogų rengimo centrai kartu su kitomis aukštosiomis mokyklomis. Taip iš įgyvendinančiųjų įstaigų sąrašo yra pašalinamos dabar kvalifikacijos tobulinimo programas įgyvendinančios akredituotos kvalifikacijos tobulinimo įstaigos.

Dabartinė Lietuvoje veikianti kvalifikacijos tobulinimo sistema yra decentralizuota. Jos kokybės užtikrinimui veikia kvalifikacijos tobulinimo institucijų akreditacija. Regioninės akredituotos institucijos yra pavaldžios savivaldybėms, kurios užtikrina finansavimą ir sprendžia dėl tokių įstaigų steigimo.

Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje yra dideli regioniniai skirtumai, akredituotos regioninės kvalifikacijos tobulinimo institucijos, analizuodamos savo duomenis, atliepia vietos poreikius derindamos juos su nacionaliniais kvalifikacijos tobulinimo prioritetais. Taip pat akredituotos regioninės kvalifikacijos tobulinimo institucijos leidžia mokytojams kvalifikaciją tobulinti arčiau jų darbo vietos.

Šiuo metu mokytojų kvalifikacijos tobulinime dalyvauja tiek Mokytojų rengimo centrai, tiek kitos aukštosios mokyklos, tiek akredituotos savivaldybių, nevyriausybinių bei verslo kvalifikacijos tobulinimo institucijos. Sutelkiant kvalifikacijos tobulinimą tik aukštojo mokslo institucijose yra apribojama sąžiningos konkurencijos laisvė Lietuvos Respublikoje, sumažinamos nevyriausybinio sektoriaus dalyvavimo galimybės švietimo sistemoje, demonstruojamas nepasitikėjimas savivalda.

Tad, siekiant atliepti akredituotų kvalifikacijos tobulinimo įstaigų poreikio patenkinimą regionuose ir norint užtikrinti tolimesnį decentralizuotos sistemos veikimą bei  sąžiningą konkurencijos laisvę, siūloma pakeisti 23 straipsnio 6 dalį ir ją papildyti nuostata, kad pedagogų kvalifikacijos tobulinimo programas prioritetinėse kvalifikacijos tobulinimo srityse, kurias trejų metų laikotarpiui tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras, įgyvendina švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta ir akredituotos kvalifikacijos tobulinimo įstaigos.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti 23 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

„Pedagogų kvalifikacijos tobulinimo programas prioritetinėse kvalifikacijos tobulinimo srityse, kurias trejų metų laikotarpiui tvirtina švietimo, mokslo ir sporto ministras, įgyvendina švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka patvirtinti pedagogų rengimo centrai, kartu su akredituotos kvalifikacijos tobulinimo įstaigos ir kitos aukštosios mokyklos kitomis aukštosiomis mokyklomis. Prioritetines kvalifikacijos tobulinimo sritis atitinkančios programos vertinamos, akredituojamos ir registruojamos Neformaliojo švietimo programų registre švietimo, mokslo ir sporto ministro nustatyta tvarka.

 

 

Teikia

Seimo nariai                                                                                               Silva Lengvinienė

                                                                                                           

  Orinta Leiputė

 

Vilija Targamadzė

 

Eugenijus Sabutis

 

Beata Petkevič

 

Česlav Olševski

 

Vidmantas Kanopa

 

Domas Griškevičius

 

Algirdas Butkevičius

 

Tomas Bičiūnas

 

Liudas Jonaitis

 

Andrius Mazuronis

 

Audrius Petrošius

 

Laima Nagienė

 

Edita Rudelienė