LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO 186 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

2023-02-08 Nr. XIVP-2411

Vilnius

 

Įvertinę projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas.

1.         Projekto 1 straipsniu keičiamo Baudžiamojo proceso kodekso (toliau – keičiamas įstatymas) 186 straipsnio 2 dalies nuostatos stokoja teisinio aiškumo, tai yra neaišku, kiek pertraukų gali būti skelbiama nepilnamečio liudytojo ar nukentėjusiojo apklausoje, atsižvelgiant į apklausoje dalyvaujančio psichologo rekomendaciją dėl nepilnamečio psichologinės ar emocinės būklės ir kaip tokių pertraukų skelbimas derėtų su šios dalies pirmuoju sakiniu, kuriame imperatyviai siūloma nustatyti, kad vaikas apklausiamas tik vieną kartą. Atkreiptinas dėmesys ir į tai, kad skirti pertrauką apklausoje gali būti būtina ne tik dėl nepilnamečio liudytojo ar nukentėjusiojo psichologinės ar emocinės būklės, bet ir dėl jo fizinės sveikatos, tačiau įstatymo projekte toks atvejis nėra numatytas. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostatos turėtų būti tobulinamos.

2.         Svarstytina, ar projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 186 straipsnio 2 dalyje nustatytas teisinis reguliavimas, kuriuo pakartotinė nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo apklausa gali būti atliekama tik dėl „paaiškėjusių naujų aplinkybių“ yra tikslingas. Atkreiptinas dėmesys, kad galimi atvejai, kai pradėjus apklausą jos tęsti nepavyktų dėl objektyvių aplinkybių – pavyzdžiui, nepilnamečiui liudytojui ar nukentėjusiajam nesutinkant ar nedrįstant nurodyti aplinkybių, sutrikus nepilnamečio liudytojo, nukentėjusiojo ar jų įstatyminių atstovų sveikatai ir panašiai. Kadangi minėtos aplinkybės negalėtų būti laikomos „naujai paaiškėjusiomis aplinkybėmis“, ikiteisminio tyrimo teisėjas neturėtų galimybės kartoti nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo apklausos ir tinkamai išnagrinėti visų su byla susijusių aplinkybių. Atsižvelgiant į išdėstytą, siūlytume tikslinti projekto nuostatas, įstatyme nenurodant konkretaus pakartotinės nepilnamečio liudytojo ar nepilnamečio nukentėjusiojo apklausos pagrindo, paliekant pakartotinės apklausos poreikio klausimo sprendimą ikiteisminio tyrimo teisėjo nuožiūrai.

3.         Projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 186 straipsnio 2 dalyje, be kita ko, siūloma nustatyti, kad ,,apklausoje gali būti skelbiama pertrauka šio straipsnio 4 dalyje numatytu atveju“. Pažymėtina, kad keičiamo įstatymo 186 straipsnio 4 dalyje nėra numatyta (projektu taip pat nesiūloma nustatyti) jokių atvejų, kada apklausoje gali būti skelbiama pertrauka. Atsižvelgiant į tai, projektas tobulintinas.

4.         Siekiant teisinio aiškumo, siūlytume projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 186 straipsnio 2 dalies paskutiniame sakinyje vietoj žodžio ,,Jie“ įrašyti žodžius ,,Nepilnametis liudytojas ir nepilnametis nukentėjusysis“, t. y. palikti šiuo metu galiojančią nuostatą.

5.         Projekto 2 straipsniu keičiamo įstatymo 186 straipsnio 4 dalyje siūloma nustatyti, kad apklausos metu padarytas garso ir vaizdo įrašas apklausoje nedalyvavusiems įtariamajam ir kitiems proceso dalyviams parodomas tuoj pat „paskelbus pertrauką apklausoje“. Atkreiptinas dėmesys, kad siūlomu teisiniu reguliavimu nepilnamečio liudytojo ar nukentėjusiojo apklausoje nedarant pertraukos, t. y. ją baigus, įtariamasis ir kiti proceso dalyviai neturėtų teisės susipažinti su apklausos garso ir vaizdo įrašu. Atsižvelgiant į tai, projekto nuostatos tikslintinos loginiu aspektu.

6.         Projektas taisytinas vadovaujantis Teisės aktų projektų rengimo rekomendacijomis, patvirtintomis teisingumo ministro 2013 m. gruodžio 23 d. įsakymu Nr. 1R-298 (2021 m. lapkričio 18 d. įsakymo Nr. 1R-388 redakcija).

6.1.    projekto straipsnių pavadinimuose turi būti nurodomas tik keičiamas straipsnis, o keičiamos straipsnio dalys neturi būti nurodomos;

6.2.    visi vieno straipsnio pakeitimai turi būti dėstomi viename straipsnyje, todėl projekto 1 ir 2 straipsnių nuostatos turi būti apjungtos į vieną straipsnį, susidedantį iš dviejų dalių.

 

Privatinės teisės skyriaus vyresnysis patarėjas,

laikinai atliekantis departamento direktoriaus funkcijas                                           Dainius Zebleckis

 

 

E. Drėgvaitė, tel. (85) 239 6891, el. p. [email protected]

M. Masteikienė, tel. (8 5) 239 6843, el. p. [email protected]

I. Šambaraitė, tel. (8 5) 239 6850, el. p. [email protected]