PASIŪLYMAS

LIETUVOS RESPUBLIKOS

NEVYRIAUSYBINIŲ ORGANIZACIJŲ PLĖTROS

ĮSTATYMo NR. XII-717 7, 8 IR 9 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIVP-1249

2022-01-06

Vilnius

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

7

2

 

1

 Nevyriausybinės organizacijos yra susikūrusios tam, kad telktų gyventojus bendrai veiklai, teiktų naudą viešiems visuomenės interesams arba jiems atstovautų. Tačiau įstatymo projektu yra siūloma susiaurinti

viešosios naudos ir advokacijos organizacijų veiklos galimybes bei sritis. Tai sumažintų visuomenės galimybes aktyviau įsitraukti į jai svarbias pilietines veiklas ir susiaurintų viešosios naudos nevyriausybinių organizacijų plėtros bei veiklos galimybes, turėtų neigiamą įtaką pilietinei visuomenei ir demokratijai.

Todėl siūlau 7 straipsnio 2 dalies 1 punktą išdėstyti taip:

vykdo veiklas, kurių didesnė dalis teikia naudą visuomenei ar jos daliai ir kurios nukreiptos į vaiko gerovės didinimą, neįgaliųjų apsaugą, moterų ir vyrų lygių galimybių užtikrinimą, žmogaus teisių apsaugą, šeimų stiprinimą, socialinės atskirties ir skurdo mažinimą, švietimo ir mokslo skatinimą, humanitarinės pagalbos teikimą, sveikatos apsaugą ir aplinkos apsaugą bei pilietinių teisių atstovavimą (advokaciją).

 

7

2

5

Projekte siūloma įtvirtinti reikalavimą, jog viešosios naudos nevyriausybinės organizacijos statusas būtų susietas su veiklos rezultatu ir veiklos efektyvumo rodikliais. Toks reikalavimas gali būti keliamas projektinei veiklai, kuriai prašoma finansavimo, bet ne pačiai nevyriausybinei organizacijai. Demokratinėje pilietinėje visuomenėje viešosios naudos nevyriausybinės organizacijos turi turėti laisvę pasirinkti joms patogius veikimo būdus, metodus ir rezultatyvumo kriterijus bei nebūti dėl to diskriminuojamomis. Toks reikalavimas yra nepagrįstas, perteklinis ir, dažnu atveju, neįmanomas įgyvendinti.

Todėl siūlau 7 straipsnio 2 dalies 5 punktą išdėstyti taip:

siekia išmatuojamo teigiamo socialinio poveikio visuomenei ar jos daliai, steigimo dokumente arba steigėjų patvirtintame dokumente yra nurodžiusi siekiamo socialinio poveikio tikslą (sprendžiama socialinė problema),. išmatuojamo socialinio poveikio rodiklius, šių rodiklių vertinimo metodiką ir vieną kartą per kalendorinius metus vertina praėjusių kalendorinių metų veiklos socialinį poveikį, socialinio poveikio siekimo procesus organizuoja konsultuodamasi (suteikdama galimybę teikti nuomonę ir pasiūlymus) su asmenimis, kuriems daromas socialinis poveikis organizacijos vykdoma veikla, ir su visuomene. Socialinio poveikio rezultatai turi būti patvirtinti nevyriausybinės organizacijos steigėjų ir skelbiami viešai.


 

Teikia

Seimo narė                                                                                          Guoda Burokienė