PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

2023 METŲ VALSTYBĖS BIUDŽETO IR SAVIVALDYBIŲ BIUDŽETŲ FINANSINIŲ RODIKLIŲ PATVIRTINIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-2146

 

 

2022-10-25

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.        

 

 

 

Argumentai:

Lietuvoje egzistuoja grupė asmenų su negalia, kuri yra išskirtinai diskriminuojama ir gauna ypatingai mažas šalpos neįgalumo pensijas, lygias tik 1 šalpos pensijos bazės dydžiui, t.y. 173 Eur. 

Šis dydis yra vienodas tiek sunkios, tiek vidutinės negalios atveju. O lengvą negalią turintys negauna nieko. Be to, ši grupė asmenų su negalia yra vienintelė, kuri netenka šalpos neįgalumo pensijos tuo atveju, jei įsidarbina. Tai asmenys, kurie negalią įgijo būdami vyresni nei 24 metai ir neturėdami minimalaus darbo stažo.

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija atlieka Minimalių pajamų studiją, po kurios, remdamasi mokslininkų rekomendacijomis dėl minimaliųjų pajamų sistemos pertvarkos, imsis rengti atitinkamus teisės aktų pakeitimus. Tačiau tai įvyks geriausiu atveju kitais metais. Tuo tarpu žmonėms gyventi reikia čia ir dabar.

 

Pasiūlymas:

Įvertinus faktą, kad Lietuvoje yra dviženklė metinė infliacija, o elektros ir dujų kainos siekia neregėtas aukštumas, buvo parengtos Šalpos pensijų įstatymo pataisos, kuriomis siūloma sunkią negalią turintiems žmonėms, kurie negalią įgijo po to, kai jiems sukako 24 metai ir neturėjo minimaliojo darbo stažo, šalpos neįgalumo pensiją padvigubinti, t.y. skirti 2 šalpos pensijų bazės dydžio, jau nuo 2023 m. sausio mėn. Projektui prašoma skubos.  

Sodros duomenimis, įstatymo projektas turės įtakos 403 asmenims, o tai iš valstybės biudžeto pareikalaus papildomų 836628 Eur, jei šalpos pensijų bazės dydis išliks 173 Eur arba 894660 Eur, jei šalpos pensijų bazės dydis padidės iki 185 Eur.

 

Lėšų šaltinis:

Valstybės biudžeto įplaukos.

 

 


 

 

Teikia

Seimo narės Monika Ošmianskienė ir Morgana Danielė