PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS GYVŪNŲ GEROVĖS IR APSAUGOS

ĮSTATYMo NR. VIII-500 2, 4, 7 ir 10 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO Nr. XIIIP-5174(2)

 

2020-02-08

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

3

4

 

Argumentai: Pagal šiuo metu galiojantį teisinį reguliavimą nėra nustatyta, kas gali atlikti gyvūnų augintinių ženklinimą. Šiuo metu tai nustato poįstatyminiai teisės aktai, kurie dirbtinai riboja gyvūnų augintinių ženklinimo konkurenciją, šią veiklą prilyginant veterinarinei paslaugai ir suteikiant teisę ženklinti gyvūnus tik veterinarijos gydytojams. Dėl šios priežasties ženklinimo kainos yra didelės ir kartais siekia 30 eurų, nors ženklinimo mikroschemos savikaina yra apie 2-3 eurus. Šiuo pasiūlymu siekiama padaryti šią paslaugą labiau prieinamą. Taip pat atsižvelgiant į trumpą įstatymo įsigaliojimo terminą Lietuvoje nėra tiek veterinarijos gydytojų, kurie fiziškai sugebėtų suženklinti visus gyvūnus augintinius. Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvoje aktyviai dirba 779 privačių veterinarijos gydytojų, o gyvūnų augintinių Lietuvoje yra apie 1,3 mln. Turint omenyje, kad šiuo metu suženklinta apie 5 % visų gyvūnų, likę nesuženklinta yra apie 1,2 mln. Taigi vienam veterinarijos gydytojui reikėtų suženklinti apie 500 gyvūnų augintinių. Taigi kiekvienas veterinarijos gydytojas turėtų paženklinti po 6-7 gyvūnus augintinius per darbo dieną. Atsižvelgiant į tai, kad veterinarijos gydytojai sakė, kad ženklinimas su duomenų suvedimu užtrunka apie 1- 1,5 val. vien užsiimant šia veikla reikėtų dirbti viršvalandžius, tačiau veterinarijos gydytojai turi daug kitos svarbesnės veiklos – veterinarinės operacijos, ligų diagnostika ir pan. Todėl svarbu suteikti galimybę ženklinti gyvūnus augintinius platesniam specialistų ratui ir siekiant, kad mokymus atliktų kompetentingi specialistai, kurie ruošia veterinarijos gydytojus, siūlau, kad šiuos mokymus organizuotų Lietuvos sveikatos mokslų universitetas.

 

Pasiūlymas: papildyti įstatymo projekto Nr. XIIIP-5174(2) 3 straipsnį jį papildant 4 dalimi ją išdėstant taip:

 

„4. Papildyti 7 straipsnį 7 dalimi ir ją išdėstyti taip:

7. Gyvūnų augintinių ženklinimą atlieka veterinarijos gydytojai, veterinarijos felčeriai ir asmenys baigę gyvūnų augintinių ženklinimo mokymus  ir turintys tai patvirtinantį Lietuvos sveikatos mokslų universiteto išduotą kvalifikacijos pažymėjimą.“

2.

3

5

 

Argumentai: Pagal esamą teisinį reguliavimą neįmanoma užtikrinti tinkamos gyvūnų augintinių teisių apsaugos. Atsižvelgiant į didelį visuomenės pasipriešinimą dėl visuotinio gyvūnų augintinių ženklinimo kainos, tačiau esant būtinybei šią priemonę įvesti ir siekiant suteikti galimybę asmenims turintiems gyvūnus, tačiau neturintiems finansinių galimybių juos paženklinti. Siekiant, kad įstatymas veiktų tinkamai ir nepažeistų socialiai jautrių asmenų siūloma gyvūnus augintinius iš valstybės biudžeto lėšų

 

Pasiūlymas: papildyti įstatymo projekto Nr. XIIIP-5174(2) 3 straipsnį jį papildant 5 dalimi ją išdėstant taip::

 

„5. Papildyti 7 straipsnį 8 ir 9 dalimis ir jas išdėstyti taip:

8. Namų ūkiams, kuriuose yra bent vienas asmuo gaunantis 

paramą pagal Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymą, arba šalpos pensiją, arba

papildomą vaiko išmoką, arba pensijų priemoką pagal Šalpos pensijų įstatymą, arba asmuo, priklausantis kitai socialiai remtinų asmenų grupei, priklausančių kačių, šunų ir šeškų, kurie atvesti iki šio straipsnio įsigaliojimo dienos ir beglobių kačių, šunų ir šeškų ženklinimo kaštai kompensuojami iš valstybės biudžeto lėšų.

9. 8 punkte išvardintų namų ūkiams priklausančių kačių, šunų ir šeškų bei beglobių kačių, šunų ir šeškų ženklinimo kaštų kompensavimo tvarką ir 8 punkte įvardintas kitas socialiai remtinų asmenų grupes, gaunančias kompensacijas išimties tvarka, nustato Vyriausybė arba jos įgaliota institucija.“

 


 

 

Teikia

Seimo nariai                Kęstutis Mažeika