LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS LIGOS IR MOTINYSTĖS SOCIALINIO DRAUDIMO ĮSTATYMO NR. IX-110 5, 22, 23 IR 24 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO

   ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2018-04-04 Nr. XIIIP-1878

Vilnius

 

Įvertinę įstatymo projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas:

1. Įstatymo projektu siūloma nustatyti, kad vaiko priežiūros išmoka būtų skiriama apdraustajam asmeniui vaiko priežiūros atostogų, suteiktų pagal Lietuvos Respublikos darbo kodekso 134 straipsnio 2 dalį, metu, jeigu įmotė (įtėvis) anksčiau negavo vaiko priežiūros išmokos tam pačiam vaikui prižiūrėti, t.y. vaiko priežiūros išmoką už 24 mėnesių vaiko priežiūros atostogas, neatsižvelgiant į vaiko amžių, mokėti iš Valstybinio socialinio draudimo fondo lėšų. Siūlomas reguliavimas svarstytinas dėl šių priežasčių.

Visų pirma pažymėtina, kad nustačius siūlomą teisinį reguliavimą būtų pažeistas dvigubo išmokų vengimo dėl to paties įvykio principas – įvaikinto vyresnio kaip 2 metų amžiaus vaiko (pavyzdžiui, vaiko, kuriam įvaikinimo metu buvo 12, 14 ar daugiau metų) iki jo įvaikinimo tėvai ar globėjai (rūpintojai) turėjo teisę į vaiko priežiūros išmoką ir apmokėjimą už ją.

Antra, pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo 2 straipsnį, motinystės socialinis draudimas kompensuoja dėl vaiko priežiūros prarastas pajamas, o siūlomas teisinis reguliavimas siejamas daugiau ne su vaiko priežiūra, o su vyresnių nei 2 metų amžiaus įvaikintų vaikų ir įtėvių šeimos poreikiais, sudėtingesne tokių vaikų adaptacija šeimoje, nei įvaikinus jaunesnio amžiaus vaikus, taip pat siekiant skatinti įvaikinti ir vyresnio amžiaus vaikus. Todėl svarstytina, ar tokios atostogos neturėtų būti apmokamos ne iš Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto, o iš valstybės biudžeto lėšų. Šiame kontekste atkreiptinas dėmesys į tai, kad pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymo 14 straipsnį, įvaikinus vaiką, jį auginančiam vienam iš vaiko įtėvių 24 mėnesius nuo teismo sprendimo įvaikinti įsiteisėjimo dienos (skubaus vykdymo atveju – nuo sprendimo vykdymo pradžios) skiriama 8 bazinių socialinių išmokų dydžio išmoka per mėnesį ir mokama ne ilgiau, iki vaikui sukaks 18 metų.

                     2. Įstatymo projekte siūlytina nustatyti taisykles dėl šio įstatymo nuostatų taikymo, nes neaišku, ar šios nuostatos būtų taikomos tik po šio įstatymo įsigaliojimo įvaikintų vaikų įtėviams, ar ir iki šio įstatymo įsigaliojimo įvaikintų vaikų įtėviams, jeigu nustatyti terminai, apibrėžiantys teisę į atostogas, nėra pasibaigę.

                     3. Atsižvelgiant į tai, kad įstatymo projekto įgyvendinimas padidintų Valstybinio socialinio draudimo fondo išlaidas ir deficitą, manytina, kad reikėtų gauti Vyriausybės, kaip Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto planuotojos, išvadą.

 

 

 

Departamento direktorius                                                                                         Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

J. Raškauskaitė, tel. (8 5) 239 6842, el. p. [email protected]

I. Šambaraitė, tel. (8 5) 239 6850, el. p. [email protected]