2019-07-10
Atsiėmė 2019-07-16
PASIŪLYMAS
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS Teismų įstatymo Nr. I-480 7, 36, 39, 45, 48, 53(1), 53(2), 54, 55(1), 57, 61, 63, 69(1), 76, 78, 84, 85, 88, (,) 91(3), 91(4), 91(5), 93, 94, 98, 101, 102, 106, 119, 121, 122, 124, 128, 130 straipsnių pakeitimo, Įstatymo papildymo 44(1) straipsniu ir nauja VII dalimi ir 95 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektO nR. xIIIP-1950 (2)
Siūloma keisti |
Pasiūlymo turinys |
||
str. |
str. d. |
p. |
|
36 straipsnis |
Argumentai: Teisėjų tarybos 2019 m. gegužės 31 d. nutarimu Nr. 13P-89-(7.1.2) buvo patvirtintas Saugumo teismuose politikos aprašas (toliau – Aprašas). Nustatyta, kad tvarką, rimtį teismuose ir jų fizinę apsaugą padeda užtikrinti ne vien policija, bet ir Viešojo saugumo tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos. Aprašo 34 p. ir 35 p. numato:
„34. Tvarką ir rimtį teismuose, fizinę teismų apsaugą padeda užtikrinti Lietuvos policija (toliau – Policija) ir (ar) Viešojo saugumo tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Viešojo saugumo tarnyba). Iškilus kritinėms situacijoms ar dėl netinkamo asmenų elgesio teismo patalpose ir (ar) jo prieigose teisme dirbančių asmenų ir (ar) teismo lankytojų atžvilgiu, taip pat dėl neteisėto teisme dirbančių asmenų persekiojimo ar kitų neteisėtų veiksmų, pažeidžiančių tvarką ir rimtį teismuose, teismas (teismo pirmininkas, teisėjai, teismo atstovai) privalo nedelsiant kreiptis į Policiją ir (ar) imtis kitų neatidėliotinų priemonių tam, kad užkirstų kelią daromiems (gresiantiems) teisės pažeidimams. 35. Teismų pirmininkai ir (ar) teisėjai, įvertinę poreikį, iš anksto turi pranešti Policijai ir (ar) Viešojo saugumo tarnybai apie nagrinėjamas rezonansines ir (arba) didesnės apimties, visuomenės susidomėjimą keliančias ar kitas bylas, kurių nagrinėjimo metu gali kilti grėsmė saugumui teisme, siekiant užtikrinti būtiną fizinę teismų apsaugą tokių bylų nagrinėjimo metu. Siekiant tinkamai užtikrinti teismo, jame esančių žmonių saugumą ir viešąją tvarką, apsaugos priemonės fiziniam saugumui teismuose užtikrinti turėtų būti taikomos bendradarbiaujant teismo administracijai ir Policijos atstovams ir (ar) Viešojo saugumo tarnybos. Fizinės teismo apsaugos ir viešojo saugumo užtikrinimo tvarką kiekvienas teismas suderina su atitinkamo teismo veiklos teritorijoje veikiančia ar kita Policijos įstaiga (-omis) ir (ar) Viešojo saugumo tarnyba.“
Atkreiptinas dėmesys, kad Viešojo saugumo tarnyba vykdo konvojuojamųjų pristatymą į teismo posėdžius bei pagal kompetenciją atlieka kitas funkcijas, susijusias visuomenės saugumo stiprinimu, viešosios tvarkos užtikrinimu ir valstybės objektų apsauga. Teismų ir Viešojo saugumo tarnybos aktyvesnis bendradarbiavimas bei šios tarnybos pagalba teismams, užtikrinant jų fizinį saugumą, atitiktų tiek teismų poreikius, tiek Tarnybos veiklos tikslus, būtų veiksminga ir racionali. Pažymėtina, kad Viešojo saugumo tarnybos įstatymo 6 straipsnio 6 punktas reglamentuoja, jos vienas Tarnybos uždavinių yra „sustiprinti Lietuvos policijos <...> pajėgas ir padėti <...> įgyvendinant pavestas funkcijas. Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, keistinas Teismų įstatymo 130 str., papildant jį nuostatomis, kad tvarką ir rimtį teismuose padeda užtikrinti policija ir Viešojo saugumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos.
Pasiūlymas: Pakeisti Projekto 36 str. ir jį išdėstyti taip:
„36 straipsnis. 130 straipsnio pakeitimas
Pakeisti 130 straipsnį ir jį išdėstyti taip:
„130 straipsnis. Rimties ir tvarkos teismuose palaikymas, teismų apsauga 1. Tvarką ir rimtį teismuose padeda užtikrinti policija ir Viešojo saugumo tarnyba prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau - Tarnyba). 2. Teismų apsaugai užtikrinti skiriamų 3. Teismų apsaugą užtikrinanti policija ir Tarnyba 4. Teismų apsaugą užtikrinančių 5. Į teismo patalpas draudžiama įnešti ginklą, šaudmenis, sprogstamąsias, nuodingąsias ar kitas akivaizdų pavojų žmogaus gyvybei ar sveikatai keliančias medžiagas ir daiktus. 6. Šio straipsnio 5 dalies nuostatos netaikomos asmenims, kuriems turėti ginklą ar kitus pavojingus daiktus ar medžiagas reikalingas atliekant tarnybines funkcijas, taip pat kai tokios medžiagos ar daiktai yra teisme nagrinėjamos bylos sudedamoji dalis. Teismo pirmininko leidimu ginklą savigynai į teismą gali įsinešti to teismo teisėjai, teismo valstybės tarnautojai ir darbuotojai, dirbantys pagal darbo sutartis. 7. Siekiant užtikrinti teismo saugumą, teismo patalpose esantys ar norintys į jas patekti asmenys ir jiems priklausantys daiktai gali būti tikrinami. 8. Teismo pirmininkas gali nustatyti asmenų elgesio teisme (ne proceso metu) tvarką.“ |
||
Teikia:
Seimo narys Arvydas Anušauskas