PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

VAIKŲ IŠLAIKYMO IŠMOKŲ ĮSTATYMO NR. X-987 PAKEITIMO

ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIVP-209(2)

 

2022-05-30

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1.

7

1

2

Argumentai: Lietuvos Respublikos vaikų išlaikymo išmokų įstatymo Nr. X-987 pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-209(2) (toliau – Įstatymo projektas) 7 straipsnio 2 punkte siūloma nustatyti, kad viena iš būtinų sąlygų, kurią turi tenkinti vaikas siekiant gauti vaikų išlaikymo išmokas yra „antstoliui pradėjus vykdomąją bylą dėl vaiko išlaikymo priverstinio išieškojimo arba atsisakius ją pradėti, kai vaiko išlaikymo išieškojimas pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatas nėra vykdomas, nes skolininkas gyvena ne Lietuvos Respublikoje, vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna vaiko išlaikymo lėšų ar gauna tik jų dalį“.

Pažymėtina, kad siūlomu reguliavimu lieka neaišku, ar skiriant vaikų išlaikymo išmokas ir vertinant ar vaikas ilgiau nei mėnesį negavo vaiko išlaikymo lėšų ar gavo tik dalį jų, vertinama ir iš užsienio valstybių institucijų mokamos analogiškos išlaikymo išmokos vaikui. Šis aspektas tampa itin svarbus tais atvejais, kai pareiškėjai išvyksta gyventi į kitas užsienio valstybes, todėl atininkamai jose gali kreiptis dėl išlaikymo priteisimo ir toliau Lietuvoje gali gauti paskirtas vaikų išlaikymo išmokas. Siekiant užkirsti kelią galimiems piktnaudžiavimams, kai išlaikymo išmokos būtų mokamos ir Lietuvoje, ir užsienio valstybėse, siūloma nustatyti, kad vaiko išlaikymo išmokos būtų mokamos tik tuo atveju, jei vaikas negauna analogiškų išlaikymo išmokų iš kitų valstybių institucijų.

Toks pasiūlymas leistų sutaupyti valstybės biudžeto asignavimus, skirtus vaikų išlaikymui padengti, bei padėtų užkirsti kelią galimiems pareiškėjų piktnaudžiavimams, siekiant gauti išlaikymą iš Lietuvos ir iš kitos užsienio valstybės.

 

Pasiūlymas: Siūlome pakeisti Įstatymo projekto 7 straipsnio 2 punktą ir jį išdėstyti taip:

„2) antstoliui pradėjus vykdomąją bylą dėl vaiko išlaikymo priverstinio išieškojimo arba atsisakius ją pradėti, kai vaiko išlaikymo išieškojimas pagal Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatas nėra vykdomas, nes skolininkas gyvena ne Lietuvos Respublikoje, vaikas ilgiau kaip mėnesį negauna vaiko išlaikymo lėšų ar gauna tik jų dalį, ir (arba) vaikas negauna analogiškų išlaikymo išmokų iš kitų valstybių institucijų;“

 

 


 

 

Teikia

Seimo narys                                                                                        Mindaugas Lingė