Stenogramą galima rasti |
Seimo posėdžių stenogramų rinkinyje Nr. 13, 2023Seimo posėdžių stenogramų rinkinys Nr. 7, 2022 |
(Stenogramų leidiniai › 2020–2024 m. kadencija) |
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMAS
IV (PAVASARIO) SESIJOS
VAKARINIO posėdžio NR. 170
STENOGRAMA
2022 m. gegužės 17 d.
Pirmininkauja Lietuvos Respublikos Seimo
Pirmininko pavaduotojai
J. JARUTIS ir V. MITALAS
PIRMININKAS (V. MITALAS, LF*). Gerbiami kolegos, pradedame gegužės 17 dienos vakarinį Seimo posėdį. (Gongas) Kviečiu registruotis. Yra žmonių, kurie laukia registracijos kaip Kalėdų. Tas yra gerai.
14.00 val.
Vyriausybės pusvalandis
Lietuvos banko valdybos pirmininko Gedimino Šimkaus pranešimas apie Lietuvos ekonominę situaciją bei Lietuvos banko veiklą užtikrinant finansinį šalies stabilumą
Šia pakilia registracijos gaida mes pradedame vakarinį posėdį, kur yra darbotvarkės 2-1 klausimas, tai yra, taip sakoma, Vyriausybės pusvalandis. Jame dalyvauja ne tik Vyriausybės nariai, bet ir Seimui pavaldžių įstaigų vadovai. Šiuo atveju Lietuvos banko valdybos pirmininkas G. Šimkus pas mus svečiuose. Kviečiu gerbiamą valdybos pirmininką į tribūną. Jis turi tam tikrą prezentaciją apie ekonomikos ir finansų sektoriaus apžvalgą. Iš viso tam yra skirtas pusvalandis. Visa likusi dalis, kuri nebus pristatymo metu išnaudota, bus skirta jūsų klausimams. Prašom, gerbiamas pirmininke, galite kalbėti. Prašom.
G. ŠIMKUS. Laba diena, gerbiamas posėdžio pirmininke ir gerbiami Seimo nariai. Dėkoju už galimybę apžvelgti šalies ekonominę situaciją bei Lietuvos banko veiklą užtikrinant finansinį šalies stabilumą. Taupydamas jūsų laiką, aš koncentruosiuosi būtent į tuos aspektus, kurie, mūsų nuomone, aktualiausi būtent šiuo ekonominės raidos etapu.
Noriu pradėti nuo pinigų politikos. Nors neretai ši tema likdavo ekonominių diskusijų paraštėse, priemonės, kurias taikė euro sistema ir jos narys Lietuvos bankas, į ekonomiką įliejo milijardus, tiesiogiai prisidėjusius ir prie mūsų šalies ūkių gyvybingumo. O susidūrus su COVID-19 pandemijos pasekmėmis skatinimo poreikis buvo itin didelis ir taikytų priemonių mastas reikšmingai padidintas. Pernai ir šių metų pradžioje, nors ir mažesne grynųjų turto pirkimo apimtimi, šios programos buvo vykdytos ir toliau.
Klausimas yra, ką Europos Centrinio Banko pinigų politika reiškė praktiškai mums, Lietuvai? Pirmiausia tai žemas palūkanų normas ir pigesnį skolinimąsi. Būtent dėl pinigų politikos priemonių Lietuvos Respublikos Vyriausybė išleisdama obligacijas nuo 2020 metų kovo mėnesio sutaupė per 30 mln. eurų, o per visą obligacijų galiojimo laikotarpį ši suma turėtų viršyti 600 mln. eurų. Pigesniu skolinimusi netiesiogiai galėjo naudotis įmonės ir fiziniai asmenys. Mūsų vertinimu, teigiamas pinigų politikos poveikis bendrojo vidaus produkto augimui pernai siekė 0,5 procentinio punkto ir šiais metais poveikis bus panašaus lygio. Tai, kas pasakyta, apibendrintai pasakyčiau taip: Lietuvos bankas, taikydamas Europos Centrinio Banko pinigų politikos priemones, reikšmingai prisidėjo prie šalies finansų sistemos stabilumo užtikrinimo ir šalies ekonomikos atsigavimo po COVID-19 pandemijos.
Kitas natūralus klausimas: kokia toliau pinigų politika? Po COVID-19 pandemijos smūgio atsigavus euro zonos ekonomikai ir siekiant vidutiniu laikotarpiu infliaciją grąžinti link užsibrėžtų 2 % tikslo, vykdoma pinigų politikos normalizacija ir mažinama skatinimo apimtis, kad staigūs pokyčiai nepablogintų finansavimo sąlygų rinkose, kad nebūtų pertekliškai apribota visuminė paklausa. Pinigų politikos normalizacija yra įgyvendinama palaipsniui. Tai pasakytina tiek apie turto pirkimo programas, tiek ir apie palūkanų normų aplinkos keitimą. Žinome, kad Europos Centrinio Banko vykdoma turto pirkimo programa bus užbaigta trečiąjį ketvirtį, manau, ji turėtų būti užbaigta trečiojo ketvirčio pradžioje ir taip atvertas kelias pradėti kelti bazines palūkanų normas ir kopti iš neigiamų palūkanų normų teritorijos.
Apie ekonomiką. Keli ligšiolinės raidos faktai ir kelios ateities įžvalgos, bet prieš tai greitas žvilgsnis atgal. Vertinant Lietuvos ekonomiką iki Rusijos agresijos buvo akivaizdus, tolygus Lietuvos ekonomikos augimas. Sparčia plėtra pasižymėjo į eksportą orientuoti sektoriai, ir svarbi žinutė čia yra tai, kad augimas nebuvo nulemtas vieno ar kito pavienio ekonomikos sektoriaus, bet augimo tendencija buvo stebima įvairiose veiklose. Į vidaus paklausą orientuoti sektoriai taip pat laikėsi tvariai, nors veržliai neaugo, bet ir nekrito.
Kaip šias tendencijas paveiks Rusijos agresija Ukrainoje ir griežtinamos atsakomosios sankcijos? Tiesioginis poveikis yra neabejotinas, jis bus, tačiau neigiamą, tokią didelę įtaką švelnina dvi aplinkybės. Pirma, Lietuva, Lietuvos verslas išmoko pamokas, santykiai su Rusija ir Baltarusija yra reikšmingai pasikeitę ir gerokai mažiau intensyvūs negu prieš dešimtmetį, eksporto struktūroje Rusija ir Baltarusija neviršija kartu sudėjus 15 %. Čia noriu atkreipti jūsų dėmesį į antrą dalyką. Tuose 15 % dominuoja reeksportas. Jis sukuria santykinai mažiau pridėtinės vertės, taigi ir praradimai šioje srityje būtų gerokai labiau riboti. Be abejo, tai darys neigiamą įtaką transporto, logistikos paslaugų sektoriams, jeigu šie neras alternatyvos. Deja, bet dėl karo sumažėjo, tikiuosi, kad laikinai, tikiu, kad laikinai, eksporto apimtys į Ukrainą, tiesa, nebuvo didelės, bet šiame eksporte vyravo būtent lietuviškos kilmės prekės, tad neigiamas poveikis taip pat bus patirtas. Neišvengiamai mūsų šalies ekonomika patirs netiesioginį karo poveikį, pasireiškiantį skirtingais kanalais. Tai ir tvyrantis neapibrėžtumas, stabdantis investicijas, įtampa energijos ir žaliavų rinkose, sąlygojanti infliacijos paūmėjimą, importuojamų žaliavų trūkumas, sukeliantis sunkumų pramonei ir statybos pramonei, kitų Lietuvos eksporto partnerių ekonomikų lėtesnis augimas, be abejo, ribosiantis ir Lietuvos eksportuotojų augimą.
Kaip šių faktorių visuma galėtų paveikti ekonomiką prognozuojamu laikotarpiu? Pastarąjį kartą galimus ekonominės raidos scenarijus pristatėme kovą. Situacija nuo to laiko keitėsi taip sparčiai, kad dabar detaliai aptarti šiuos rodiklius nebūtų prasminga. Artimiausias prognozes pristatysime lygiai po mėnesio, bet šiandieną jau turime duomenų, deja, jau suteikiančių pagrindą teigti, kad kovą identifikuotos rizikos pasitvirtina, apie tai signalizuoja ir smukę pasitikėjimo rodikliai, pabrangusios žaliavos ir energijos ištekliai, auganti prekių ir paslaugų savikaina, geležinkelių, uostų, kitų įmonių patiriami sunkumai. Kitaip tariant, Lietuvos ekonomika vystosi mažiau palankiai, nei tikėtasi kovą, o BVP prognozės, deja, bus peržiūrimos žemyn, tai jau yra akivaizdu.
Kita vertus, bent kol kas šoko ar juolab didesnio šoko scenarijaus išvengėme. Matote, paveiksle tai pateikta. Mes simuliavome tam tikrus jautrumo testus: kas būtų, jeigu būtų prarasta du trečdaliai eksporto į Rusiją, Ukrainą ir Baltarusiją, kas būtų, jeigu būtų prarasta. Vis dėlto šie scenarijai taip pat nesipildo, tikėtina, kad augimas šiais metais bus, bet lėtesnis, augimas nekris iki nulio, mes augsime, bet lėčiau, negu manėme kovo mėnesį. Beje, vakar buvo atnaujintos ekonominės raidos prognozės Europos Komisijoje, jos buvo paskelbtos. Deja, ir ši institucija mūsų ekonomikai numato prastesnį scenarijų, šiais metais bus 1,7 % augimas.
Kitas pastarojo meto ekonomikos skaudulys, ir ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje valstybių, yra sparti infliacija, kertanti per gyventojų perkamąją galią. Suprantama, kad infliacijos prognozes taip pat gaubia neapibrėžtumas, netikrumas bei kompleksas veiksnių, galinčių tą infliaciją paveikti. Bet tai, kas aišku, infliaciniai procesai Lietuvoje ir pasaulyje yra nulemti pasiūlos pusės veiksnių. Praėjusiais metais infliacijos daigus skatino su atsigavimu po COVID-19 pandemijos susiję procesai – stipri paklausa ir paskui ją nespėjanti pasiūla, transporto, tiekimo trikdžiai ir panašiai, o pastaruoju metu itin ryškus geopolitikos vaidmuo. Visų pirma energijos išteklių kainos, pagrindinis infliaciją kurstantis veiksnys, šiemet didins elektros, gamtinių dujų, šilumos bei degalų kainas. Dėl karo prieš Ukrainą sankcijų, prekybos, tiekimo grandinių trikdžių, augant pasaulinėms maisto žaliavų, trąšų ir pašarų kainoms, maisto prekės šiais metais brangs taip pat sparčiau, negu manėme anksčiau. Tiekimo grandinių trikdžiai kartu su brangstančiomis žaliavomis didins pramonės prekių kainas, dėl itin spartaus besitęsiančio darbo užmokesčio augimo sparčiai didės paslaugų kainos Lietuvoje.
Apibendrinant, dėl geopolitinių veiksnių tikėtinas žaliavų ir maisto brangimas, tiekimo trikdžiai infliacijos prognozes koreguos aukštyn. Yra rizikos, kad infliaciją gali pakurstyti ir įsisukusi kainų, atlyginimų spiralė, jei tiksliau, atlyginimų augimas ne tik dėl darbuotojų trūkumo Lietuvoje arba tam tikrų kvalifikacijų darbuotojų trūkumo, bet ir dėl to, kad auga pačios kainos.
Aptariant metinės infliacijos kaitą, jinai turi tą kuprą. Manau, kad mes esame kažkur ties tos kupros viršumi ir antroje metų pusėje metinės infliacijos tempas turėtų leistis žemyn. Žemyn infliaciją paspausti galėtų dėl geopolitinės situacijos prastėjantys verslo ir gyventojų lūkesčiai, taip pat energijos kainų augimo slopinama kitų prekių ir paslaugų paklausa.
Gerbiami Seimo nariai, trumpai apie finansinio stabilumo situaciją. Čia galėčiau pasidžiaugti, kad, susidūrus su pandemija, o netrukus ir su Rusijos agresijos sukeltais neapibrėžtumais, mūsų finansų sistema pademonstravo gerą pasirengimą ir atsparumą šokams. Tai patvirtina visi pagrindiniai veiklos rodikliai. Pernai jau matėme akivaizdžiai išaugusį finansavimosi poreikį, kuris buvo anksčiau prislopęs, ypač iš verslo. Tuo pačiu metu matėme ir didesnį bankų norą skolinti bei, sustiprėjus konkurencijai, mažėjančias palūkanų normas. Aktyviau skolinta ir šių metų pradžioje, o paskolų įmonėms portfelis jau yra pasiekęs ikipandeminį lygį.
Mes, Lietuvos bankas, nuosekliai ir kryptingai siekiame skatinti alternatyvių finansavimosi šaltinių konkurenciją. Verslo akreditavimo segmente skolos vertybiniais popieriais finansuota suma ūgtelėjo trečdaliu, kredito unijų paskolomis – 50 %. Kone trigubai šoktelėjo ir verslo finansavimasis per sutelktinio finansavimo platformas. Manome, kad jau netolimoje ateityje, dėl teisinio reguliavimo pokyčių atsiveriant galimybėms konkuruoti Europos Sąjungos rinkoje, šis rinkos segmentas verslui suteiks dar daugiau finansavimosi galimybių.
Paskolų gyventojams segmente ypač sparčiai augo būsto paskolų portfelis. Vėliausiais duomenimis, jo metinis augimas buvo daugiau negu 12 % – iš esmės buvo sparčiausias nuo 2009 metų ir bene didžiausias euro zonoje, o tai verčia mus šią rinkos dalį, šią skolinimosi dalį stebėti itin akylai.
Atidžiau pažvelgęs į šalies būsto rinką išskirčiau kelis dalykus. Pirmas dalykas. Aktyvumo stabtelėjimas po Rusijos agresijos prieš Ukrainą, pasiūlos trikdžiai, kurie sustiprėjo vėlgi po Rusijos agresijos prieš Ukrainą, ir toliau tebesitęsiantis spartus kainų augimas. Metinis jų augimo tempas pasiekė beveik 20 % ir buvo didžiausias nuo 2008 metų. Kitaip tariant, mes matome, kad būsto kainos yra pervertintos. Mūsų skaičiavimu, jos yra pervertintos 9 %. Kainoms tolstant nuo ekonomiškai pagrįstų verčių didėja kainų korekcijos rizika, todėl šiemet pradėjome taikyti tikslines prevencines priemones, nutaikytas į antrą ir paskesnes būsto paskolas, kurios buvo ėmusios kelti susirūpinimą. Taip pat sustiprinome bankų kapitalo reikalavimus būtent būsto paskolų portfeliui. Įvertinome ir Rusijos agresijos Ukrainoje poveikį Lietuvos būsto rinkai. Nors pastebėjome tam tikrą rezervacijų pardavimo sumažėjimą pirminėje būsto rinkoje pirmais mėnesiais po agresijos, po invazijos pradžios, bet kol kas ta įtaka ribota, rezervacijų skaičius taip pat atsistatė ir labiausiai poveikis nekilnojamojo turto rinkoje yra juntamas pasiūlos pusėje. Karas kelia iššūkių statant tiek naujus būstus, tiek vystant statybos infrastruktūrinius projektus, sparčiai auga statybos medžiagų kainos, gali kilti tiekimo grandinių trikdžių, užsitęsę statybų terminai. Čia reikia ieškoti sprendimų.
Lietuvos bankas, įgyvendindamas jam suteiktą makroprudencinį mandatą ir užtikrindamas finansų sistemos stabilumą, jau taiko visą rinkinį kreditorių ir besiskolinančiųjų atsparumą saugančių priemonių. Įvairiais pjūviais esame apie tai daug kalbėję ir pristatę viešai. Dabar nesileisiu į detales, bet, žinoma, jeigu bus klausimų, aš mielai į juos atsakysiu.
Taigi šiandien vertindami šalies ekonomikos būklę drąsiai galime teigti, kad atremti iššūkius jai sėkmingai padėjo ir išbandymus atlaikęs finansų sektorius. Dabar trumpai apie jį. Visų pirma, apie didžiausią mūsų sektoriaus dalį – bankinę sistemą. Jei labai trumpai, vienu sakiniu apibūdinčiau taip – bankų sistema veikia užtikrintai ir patikimai, vystosi tvariai, kredituoja verslą ir gyventojus. O šį teiginį patvirtina tiek įmonių, fizinių asmenų augantis paskolų portfelis, tiek ir gerėjanti jo kokybė, taip pat labai geri atitikties priežiūriniams reikalavimams rodikliai.
Kitas svarbus dalykas. Dažnai galvojama, kad Lietuvoje veikia 2,5 banko, iš tikrųjų ne. Šiuo metu banko arba specializuoto banko licenciją turi 13 bankų ir dar 6 bankai veikia kaip užsienio bankų filialai. Noriu atkreipti jūsų dėmesį, kad čia kalbu ne apie popierines licencijas. Visi licenciją gavę bankai vykdo realią bankinę veiklą, išskyrus du, kurie ruošiasi šiai veiklai. Mūsų tikslas licencijavimo procese nėra statistika, turėti kuo daugiau licencijų bankams. Tikslas yra kokybė, reali bankinė veikla, pagrįsta realiais augimo planais ir paslaugomis, prieinamomis šalies gyventojams, šalies visuomenei, ir, žinoma, kelio užkardymas žaidėjams, kurie nepageidaujami rinkoje dėl nacionalinio saugumo interesų.
Mes pripažįstame, kad sektorius koncentruotas – keturi didžiausi bankai užima reikšmingą rinkos dalį, tačiau ledai pajudėjo. Per pastaruosius metus, keletą metų, naujokai po truputį didina savo rinkos dalį. Jiems įsitvirtinti reikės laiko, tačiau žvelgiant į tolesnę perspektyvą net ir nedideli žingsniai teisinga kryptimi artina link tikslo, tai yra didesnės konkurencijos bankų segmente ir finansų sektoriuje plačiąja prasme.
PIRMININKAS. Prašyčiau, pirmininke, jau judėti prie pristatymo pabaigos, jeigu galima.
G. ŠIMKUS. Gerai. Apie kredito unijų sektorių. Buvo atlikta reforma ir sektorius yra gerokai sustiprėjęs. Galiu pažymėti, kad yra ir tolimesnių pokyčių, ypač susijusių su kapitalo struktūros ir kapitalo prieinamumo stiprinimu, poreikis. Diskutuojame su sektoriumi ir neabejoju, kad ateityje turėsime ir teisėkūros siūlymų.
Norėčiau paliesti kapitalo rinką ir jos augimą. Tai dar vienas elementas, kuris itin svarbus siekiant didesnės konkurencijos ir geresnio ekonomikos finansavimo prieinamumo. Čia įžvelgiame didelį, deja, vis dar nepakankamai išnaudotą potencialą. Lietuvos bankas, konsultuodamasis su suinteresuotomis institucijomis ir įvertinęs rinkos poreikius, parengė kapitalo rinkos plėtros planą, kurį netrukus pradėsime įgyvendinti. Siūlysime kompleksinius sprendimus, kuriems įgyvendinti prireiks ir teisinio reguliavimo pakeitimo, mokestinės aplinkos tobulinimo, efektyvių veiksmų ir rezultatų finansinio raštingumo srityje. Be abejo, dirbsime su savo steikholderiais, tai yra Lietuvos bankas, rinka, Vyriausybės institucijos ir, be abejo, Seimas, kaip įstatymų leidėjas.
Praleidžiu poveikį finansų sistemai. Tiesioginis poveikis yra gana nedidelis, turbūt taip apibendrinsiu. Vertiname ir netiesioginį poveikį. Šalyje turime nemažai verslų, dažniausiai susijusių su gamyba ir transportu, kuriuos tebeveikia Rusijos agresijos Ukrainoje ekonominiai padariniai. Bet mūsų analizė rodo, kad paskolos tokioms, tai yra tiesiogiai veikiamoms, įmonėms sudaro trečdalį visų bankų portfelių. Jeigu šitų įmonių būklė finale vis dėlto suprastėtų, bankuose kredito rizika galėtų išaugti. Mes tą vertiname kaip tam tikrą rizikos veiksnį ir jį akylai stebime.
Ne mažiau svarbu: Rusijos agresijos kontekste dar labiau stiprėja kovos su pinigų plovimu ir teroristų finansavimu aspektas. Ėmėmės priemonių, kad užkirstume kelią su Rusija siejamoms bendrovėms ir asmenims naudotis Lietuvos finansų rinka. Bandymams apeiti sankcijas kompromisų čia tikrai nebus ir nedarysime. Tai raštu priminėme kiekvienam finansų rinkos dalyviui. Analizuojame ir vertiname, kaip finansų rinkos dalyviai įgyvendina sankcijas, koks yra šitos sistemos efektyvumas.
Dar paskutinis dalykas, jeigu leisite, apie mokėjimo rinką. Daugiau nei 80 % prekybos ir maitinimo paslaugas teikiančių mažų ir vidutinių įmonių, taip pat ir regionuose, suteikia galimybę atsiskaityti mokėjimo kortelėmis. Keičiasi gyventojų mokėjimo įpročiai, elektroninėmis priemonėmis atsiskaitoma vis dažniau, tačiau Lietuvoje neblėsta ir simpatijos gryniesiems pinigams. Kad ir kokia būtų grynųjų paklausa, Lietuvos banko uždavinys yra aprūpinti gyventojus, verslą ir visą ekonomiką grynaisiais pinigais, užtikrinti jų prieinamumą. To siekdami, konstruktyviai bendradarbiaudami ir motyvuoti darbo su Biudžeto ir finansų komitetu, sutelkėme finansų rinkos dalyvius dialogui, kurio rezultatas – pasirašytas septynių finansų ir kredito įstaigų įsipareigojimas padvigubinti vietovių, tai yra būtent vietovių regionuose, miestų ir miestelių, kur galima išsigryninti pinigus, skaičių. Tiksliau, pastatyti šimte miestų ir miestelių bankomatus. Stebime šį procesą ir šiandien galime konstatuoti, kad projektas sėkmingai juda į priekį, dalis bankomatų jau įrengta. Iš bankų esame gavę patvirtinimą, kad visi suplanuoti bankomatai bus įrengti iki Žolinių.
PIRMININKAS. Gerbiamasis pirmininke, ačiū jums už pristatymą. Aš paprašysiu, kad arba per Biudžeto ir finansų komitetą, arba per Sekretoriatą jūsų medžiaga pasiektų Seimo narius, kad mes turėtume ją, jeigu galėtumėte pasidalinti. O dabar klausimai. Pirmasis pagal Vyriausybės pusvalandžio tvarką klausimą užduoda V. Ąžuolas. Ruošiasi A. Butkevičius. Prašom.
V. ĄŽUOLAS (LVŽSF). Gerbiamas pranešėjau, iš jūsų optimizmo tikrai neatimsi ir pranešimuose tai matyti. Bet aš norėčiau užduoti du klausimus.
Jūs kaip tik savo medžiagoje paminėjote, kad valdote 7 mlrd. valstybės turtą. Yra posakis: negalima kiaušinių laikyti vienoje pintinėje, dėl saugumo. Tai kiek procentų šio portfelio jūs laikote dolerinėje rinkoje, jeigu žinote tokių, galėtumėte atsakyti arba vėliau pateikti tą atsakymą.
Ir kita situacija. Kaip jūs vertinate Europos politiką: Centrinis Bankas privedė Europos ekonomiką prie šacho ir mato. Kodėl? Besaikis tuščių pinigų spausdinimas sukėlė didžiulę infliaciją, o dabar planuojamas palūkanų didinimas sugriauna kitą pusę. Tiems, kurie pasiskolino, teks labai brangiai už tai mokėti. Kaip manote, įvertinkite ne optimistine gaida, o realistine, kokios gali būti pasekmės ir kur mes su tuo nueisime. Kaip tą šachą ir matą išspręsti?
G. ŠIMKUS. Labai ačiū už klausimą. Aš tikslios statistikos, portfelio struktūros, dabar po ranka neturiu, bet taip, jūs esate teisus, dalis turto, valdomo Lietuvos banko, yra laikoma doleriais, denominuotais doleriais, bet ne tik doleriais, eurais ir kitomis valiutomis, tarp jų ir Japonijos jenomis. Tai daroma ne šiaip sau, nes tikslas yra ne investuoti, ne tik patirti iš vieno ar kito portfelio grąžą, bet užtikrinti šių finansinių investicijų saugumą, generuojant maksimalią grąžą. Todėl ir portfelis yra investuojamas į skirtingas valiutas, skirtingus instrumentus, siekiant riziką diversifikuoti.
Kitaip tariant, man būtų labai sunku pasakyti, ištraukti vieną ar kitą investiciją ir padaryti apibendrinimą, ji gera ar bloga, nesvarbu, yra viso portfelio grąža. Kaip mes vertiname pačią grąžą? Ji net ir esant tai žemų palūkanų aplinkai yra teigiama. Kaip žinoma, Lietuvos bankas į Lietuvos Respublikos biudžetą pervedė 20 mln. eurų. Tai yra didžiausia pervedama suma, rodos, nuo 2012 metų.
Jūs paminėjote, kad Europos Centrinis Bankas spausdina pinigus. Aš nevisiškai sutikčiau su tokiu vertinimu. Euro sistema iš tikrųjų superka antrinėje rinkoje skolos vertybinius popierius, ir tą ji daro ne šiaip sau, ne todėl, kad ji nori, bet todėl, kad euro zonos ekonomika susiduria su įvairiomis rizikomis: su nepakankama visumine paklausa, vienas dalykas, su fragmentacija, antras dalykas. Ir tai yra pinigų politikos priemonės, būtent yra, taip sakant, tikslingai nukreiptos spręsti šias problemas.
Kitaip tariant, visada yra gerai prieiti prie šio klausimo iš kitos pusės. O kas būtų, jeigu Europos Centrinis Bankas būtų išlikęs abejingas ir nebūtų ėmęsis skatinamųjų priemonių? Mes būtume matę ženklų euro zonos ekonomikos sulėtėjimą. Ar tai yra tas rezultatas, kurio mes norėtume? Priešingai. Mes norime, kad euro zonos ir Lietuvos, kaip euro zonos šalies, ekonomika augtų. Ir ką mes turėjome būtent kaip gerą pavyzdį COVID-19 pandemijos valdymo metu, skirtingai nuo didžiosios finansų krizės, kad fiskalinė ir monetarinė politika veikia tandemu.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausia A. Butkevičius. Ruošiasi J. Sabatauskas.
A. BUTKEVIČIUS (DFVL). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Gerbiamas pirmininke, mano klausimas būtų šiek tiek apie tokią ekonominę filosofiją. Jūs paminėjote, kad vakar Europos Komisija ekonomikos prognozę Lietuvai numatė iki plius 1,6. Reikia pripažinti, kad iš Europos Sąjungos šalių mes nuo galo tikriausiai būsime ketvirti. Žiūrėkime, pirmas ketvirtis, ekonomikos augimas buvo labai geras, bet jeigu panagrinėsime eksporto, importo struktūrą, matysime, kad pirmajame ketvirtyje daugiausia importavome tiek energetinių išteklių, tiek žaliavų iš kur? Pirma – Rusija, Ukraina ir Baltarusija. Vadinasi, pirkome pigiai ir parduodavome galutinius produktus į Vakarų šalis už kitą kainą.
Ar jūs manote, kad pasibaigus karui mes vėl grįšime prie energetinių išteklių žemų kainų ir žaliavų žemų kainų? Aš nelabai norėčiau tuo tikėti. Kokia jūsų nuomonė? Ačiū.
G. ŠIMKUS. Labai ačiū už klausimą. Aš manau, kai sakome – žemos arba didelės kainos, mes turime jas palyginti su kuriuo nors laikotarpiu, kad pateiktume tą įvertinimą. Šiuo metu „Brent“ naftos barelio kaina apie 105 dolerius. Tai yra didelė ar maža kaina? Istoriškai tokia kaina yra buvusi ir, rodos, 2013–2014 metais ji siekė net 150 dolerių. Kitaip tariant, mes nesame naftos kainos aukštumose.
Jeigu imame gamtinių dujų kainą, situacija yra visiškai kitokia. Mes matėme, kad ji svyravo ir atskirais etapais buvo kosmose, jeigu taip aš galėčiau pasakyti. Tai yra susiję su, sakykime tiesiai šviesiai, geopolitiniais veiksniais ir šitų kainų panaudojimu, vadinkime, kaip tam tikrų spaudimo priemonių. Ar yra fundamentalios priežastys, kodėl, pavyzdžiui, gamtinių dujų kainos turėtų būti tokios, kokios jos kad ir yra dabar? Aš manau, kad iš esmės (…) nepasikeitė ir šioje vietoje, mano galva, jos turėtų grįžti į tą, pavadinkime, prieškarinį lygį. Aišku, klausimas, duok Dieve, Ukraina laimėtų, bet reikia sulaukti to karo pabaigos, taip.
Kitas dalykas, ar naftos kainos grįš ten, kur buvo? Nežinau. Vėlgi mes turime ne tik karo veiksnį, bet ir turime kovą su klimato kaita, žaliąjį kursą, jis irgi yra atskira dedamoji, kuri ilgalaikėje perspektyvoje keis ir paklausą iškastinio kuro, tiek ir, neabejotinai, jo kainą.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausia J. Sabatauskas, bet jo salėje nematau. Tada žodis A. Gedvilui. Prašom.
A. GEDVILAS (DPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Trumpas pirmas klausimas. Kaip jūs pats vertinate bendradarbiavimą su Vyriausybe, nes Lietuvos banko išvadoje dėl Lietuvos Respublikos 2022 metų valdžios sektoriaus balanso rodiklio poveikio pasitikėjimui finansų sistemos stabilumu ir kainų stabilumu pateikėte nemažai kritikos.
Ir antras klausimas. Štai praėjo metai nuo mūsų pokalbio, tačiau situacija nesikeičia. Noriu dar kartą pasiteirauti dėl uždaromų sąskaitų bankuose arba apribojimo jomis naudotis. Gyvename sąlygomis, kai esame verčiami naudotis bankų paslaugomis, tai yra atlyginimas tik į kortelę, atsiskaitymai virš 3 tūkst. eurų tik banko pavedimu, o bankų darbuotojams tebėra palikta galimybė piktnaudžiauti padėtimi iki šiol ir tai yra visiška piliečių ekonominė diskriminacija. Ar pritartumėte pozicijai ir ar ruošiatės ką nors daryti, kad bankų sąskaitų uždarymas – tik įtarus pinigų plovimą…
PIRMININKAS. Laikas!
A. GEDVILAS (DPF). …turėtų būti su FNTT ar teismo išvada. Ačiū.
G. ŠIMKUS. Aš galbūt pradėsiu nuo antrojo klausimo. Jūsų įvardinta vadinamoji de-risking problema buvo, tikrai kalbėjome prieš metus, ir aš manau, kad pokytis yra tikrai įvykęs. Pirmas dalykas, kad tos problemos eskalavimas šiek tiek sumažėjo. Antras dalykas, kad mes padarėme namų darbus. Apklausta 20 rinkos dalyvių, 170 įmonių šios problemos realaus egzistavimo, konkrečių de-riskingo pavyzdžių mes neaptikome, bet parengta visuma priemonių ir jos buvo pateiktos viešai konsultacijai. Beje, Darbo partija irgi reagavo į šią konsultaciją, pateikė tikrai neblogą siūlymą, į jį atsižvelgsime. Artimiausiu metu priemonių planas bus svarstomas Lietuvos banko valdyboje ir pereis į įgyvendinimą.
Pirmas klausimas, atleiskite, primiršau, atsakydamas į antrą klausimą. Pirmas?
A. GEDVILAS (DPF). Dėl jūsų pozicijos dėl…
G. ŠIMKUS. Okey, prisiminiau.
A. GEDVILAS (DPF). …Lietuvos Respublikos 2022 metų valdžios sektoriaus balanso rodiklių poveikio…
PIRMININKAS. Suprato.
G. ŠIMKUS. Aš iš tikrųjų įvertinčiau, kad bendradarbiaujam. Bendradarbiavimas su Vyriausybe ir Vyriausybės institucijomis, ir Seimo komitetais iš tikrųjų yra konstruktyvus ir, kaip žadėjau, intensyvus. Tai vienas dalykas. Vertinant mūsų vaidmenį ir santykį, kurį jūs įvertinote, mes, kaip institucija, pateikėme savo matymą, savo nuomonę. Bet iš tikrųjų kiek politiškai į tą dalyką reikia atsižvelgti, priima sprendimą Vyriausybė ir finale – Seimas.
Taip, mes matėme, kad Lietuvos ekonomika šiais metais yra ties savo potencialu ir papildomas jos skatinimas veikia procikliškai. Labai svarbu tada matyti tą ilgesnį horizontą, kad jeigu dabar yra taikomos platesnės priemonės, kurios yra reikalingos išsaugant gyventojų perkamąją galią, kartu turi būti galvojama ir apie šių išlaidų finansavimą, nes viena iš Lietuvos struktūrinių problemų yra per mažas valstybės biudžetas. Ne išlaidas reikia mažinti mūsų šaliai, bet reikia didinti biudžeto pajamas. Ir dėl to mes esame taip pat pateikę nemažai priemonių, kaip to dalyko siekti.
PIRMININKAS. Ačiū gerbiamam pirmininkui. Mūsų laikas šiam klausimui baigėsi. Tikiuosi, kad jūs pasidalinsite skaidrėmis su Seimo nariais, kaip ir buvo kalbėta.
G. ŠIMKUS. Labai ačiū.
14.30 val.
Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo Nr. I-130 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-763(2) (svarstymas)
Dabar darbotvarkės 2-2 klausimas – Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo 5 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas Nr. XIVP-763(2). Svarstymo stadija. Pranešėjas – J. Sabatauskas. Kviečiu pristatyti Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadą, gerbiamas Juliau.
J. SABATAUSKAS (LSDPF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami kolegos, Teisės ir teisėtvarkos komitetas kaip pagrindinis svarstė Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo 5 straipsnio pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą. Atsižvelgęs į Teisės departamento pastabas, taip pat Vyriausybės nuomonę, Heraldikos komisijos nuomonę, komitetas priėmė sprendimą pritarti patobulintam Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo 5 straipsnio papildymo ir pakeitimo įstatymo projektui.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar svarstymas ir diskusija. Pirmasis kalba V. Ąžuolas, bet jo nematau. Antrasis kalba A. Kupčinskas. Kviečiu jį į tribūną pristatyti šį diskusinį klausimą. Prašom savo nuomonę.
A. KUPČINSKAS (TS-LKDF). Dar kartą laba diena, gerbiami kolegos. Na, iš tiesų sugrįžtame su šiuo klausimu ir pasiūlymu po metų pertraukos. Džiaugiuosi, kad buvo teigiama Vyriausybės išvada. Ir apskritai per tą laiką man pavyko suorganizuoti ir apklausą. Joje net 67 % piliečių pasisakė už šią iškeltą idėją. Ji nėra unikali, bent penkiose Europos Sąjungos valstybėse, Šveicarijoje taip pat naudojami valstybės tapatybės simboliai, simbolika automobilių numeriuose.
Aš manau, mes taip pat turėtume labiau kasdienybėje naudoti savo tapatybės simbolius, ne tik liepos 6 dieną, kai visi vieningai giedame „Tautišką giesmę“, tačiau, atrodo, kitomis metų dienomis pamirštame. Juo labiau kad tai, galima sakyti, yra nemokama valstybės reprezentacija, faktiškai nekainuojanti, kai piliečiai dažnai keliauja, atostogauja ir visoje Europoje reklamuoja savo šalį. Tikrai kviečiu palaikyti šį įstatymo projektą.
Per tą laiką man teko susitikti su valstybės įmone, kartu su J. Sabatausku mes susitikome su valstybės įmone „Regitra“, kuri užsako automobilių numerius, ir pasiekėme tam tikrą kompromisą, kad diplomatiniams numeriams, taip pat traktorių numeriams, tranzitiniams ir laikiniesiems, kurie išduodami kelioms dienoms, šis reikalavimas nebūtų taikomas, nes diplomatams, kurie reprezentuoja kitas valstybes, turbūt būtų irgi nekorektiška, kad ant jų automobilių numerių privalomai būtų įdiegiamas Vytis, tuo tarpu traktoriai irgi važinėja be Europos Sąjungos tapatybės simbolių, tik su numeriais, o tranzitiniai ir laikinieji taip pat yra laikini, todėl neprasminga ir tai sumažintų pačios įmonės išlaidas, galima sakyti, trečdaliu, nes tiek numerių išduodama.
Pati įmonė šiek tiek nuogąstauja dėl termino ir įgyvendinimo, bet aš manau, kad tikrai kiekviena įmonė yra pajėgi greičiau organizuoti tiek rinkos konsultacijas, tiek ir viešuosius pirkimus. Ir mano paties patirtis dirbant meru rodo, kad viešąsias konsultacijas tikrai įmanoma atlikti per keletą mėnesių, o patį viešąjį pirkimą su visais skundimais, konsultacijomis ir net apskundimais galima per 3–4 mėnesius. Tad kviečiu palaikyti įstatymo projektą. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Dabar dėl motyvų. Dar turėsime pasiūlymą. Tai tada apsispręsime balsuoti numatytu laiku ir toliau svarstysime šį klausimą.
14.34 val.
Civilinio kodekso 4.84 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-228(3) (svarstymas)
Darbotvarkės 2-3 klausimas – Civilinio kodekso 4.84 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto svarstymas. Kviečiu S. Šedbarą pristatyti Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadą.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, tai yra Seimo narės L. Girskienės pasiūlymas papildyti Civilinį kodeksą. Tai yra susiję su pirkimais, kuriuos vykdo gyvenamųjų namų administratoriai, kai nėra bendrijos. Komitetas tikrai labai ilgai svarstė šį projektą. Manau, kad jau daugiau kaip pusmetį, jeigu ne dar ilgiau. Turėjo du klausymus. Tikrai atidžiai įvertino visų suinteresuotų pusių pasiūlymus.
Štai yra teikiamas toks variantas, kokį jūs dabar matote. Komitetas galutinį variantą svarstė 2022 m. gegužės 4 d. ir visiems 6 dalyvavusiems balsavus už pritarė komiteto patobulintam Civilinio kodekso 4.84 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui ir komiteto išvadoms.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Diskusijoje nėra norinčių kalbėti. Yra du pasiūlymai dėl šio projekto. Pirmąjį teikė Vyriausybė, komitetas pritarė iš dalies Vyriausybės siūlymui. Nežinau, gal iš svarstymų komitete, gerbiamas pirmininke, galite pasakyti, ar čia jau rastas su Vyriausybe kompromisas, ar dar nebuvo?
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Aš manau, kad ir su Vyriausybe, ir su pačia autore buvo rastas kompromisas, ir rastas kompromisas buvo tam tikra prasme ir su kitais suinteresuotais subjektais, tai yra ir su administruojančiųjų asociacijomis. Iš dalies ir yra tokių kompromisų tiek su Vyriausybe, tiek su autore, tiek su kitais klausymuose dalyvavusiais asmenimis. Aš manau, kad turbūt nekils čia kokių nors klausimų, kad kažkam mes nepritarėme arba neįvertinome. Čia tokia komiteto pozicija. Tiesiog yra visiškai patobulintas įstatymo projektas ir autorė galutinį kartą mums svarstant visiškai su juo sutiko.
PIRMININKAS. Dėkoju. Gal tada fiksuojame, jeigu galime sutarti bendru sutarimu, kad Vyriausybės pasiūlymui, kuriam komitetas pritarė iš dalies, mes pritariame bendru sutarimu. Gerai? Ačiū. Taip pat dėl L. Girskienės? Ar jūs sutinkate, kad komitetas…
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Taip, sutinku.
PIRMININKAS. Tenkina redakcija irgi? Tada galime pritarti bendru sutarimu.
Dėl motyvų tada dėl šio klausimo yra norinčių kalbėti. Pirmasis ir vienintelis tokiu atveju kalba J. Razma.
J. RAZMA (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, manau, čia gali būti tas pavyzdys, kai valdantieji gali pritarti konstruktyviam opozicijos siūlymui, nes išties, aš manau, daugiabučių namų administravimo paslauga artima tokiai viešajai paslaugai, todėl čia gali būti numatyta, kad pirkimus administratoriai daugeliu atvejų vykdytų pagal viešųjų pirkimų reikalavimus per centrinę perkančią organizaciją. Paliekama išlyga dėl greitų poreikių, kai, tarkim, kokia avarinė situacija. Man atrodo, Teisės ir teisėtvarkos komitetas viską racionaliai tame projekte sutvarkė. O kad bus administratorių aimanų, kad čia jiems labai blogai, mes tai galime suprasti. Jau gavome atitinkamų Būsto rūmų raštų.
Žinoma, jeigu ir mūsų biudžetinių įstaigų būtų paklausta, ar jūs norėtumėte pirkti pagal Viešųjų pirkimų įstatymą, ar be jo, nežinau, ar atsirastų bent viena, kuri sakytų: mes privalomai norime pagal Viešųjų pirkimų įstatymą. Ir čia turbūt panašiai. Todėl aš kviečiu palaikyti, nes manau, kad gyventojams nėra taip paprasta kontroliuoti tuos visus administratorių pirkimus, ir gerai, kai jie yra nukreipiami į tam tikrą skaidrią sistemą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prieš nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime numatytu laiku.
14.39 val.
Civilinio kodekso 2.24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1145(2) (svarstymas)
Dabar darbotvarkės 2-4 klausimas – Civilinio kodekso 2.24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1145(2). Svarstymas. Prašom gerbiamą S. Šedbarą.
S. ŠEDBARAS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, čia yra pataisa, kuri gali būti daroma, gali būti nedaroma, bet čia, matyt, yra iš Peticijų komisijos. Kolega Edmundas teikia vieną žodelį išbraukti iš Civilinio kodekso, niekas tam neprieštaravo. Komitetas suderino su suinteresuotomis institucijomis ir Teisės departamentu ir 2022 m. gegužės 11 d. visiems 8 balsavus už buvo pritarta tokiam Civilinio kodekso pakeitimui ir komiteto išvadoms.
PIRMININKAS. Dėkoju. Diskusijoje nėra norinčių kalbėti. Dėl motyvų taip pat nėra norinčių kalbėti. Apsispręsime ir balsuosime kiek vėliau.
14.40 val.
Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo Nr. VIII-840 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1146 (svarstymas)
Darbotvarkės 2-5 klausimas – Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1146. Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto išvadą kviečiu pristatyti A. Strelčiūną. Prašom.
A. STRELČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiamas posėdžio pirmininke, gerbiami Seimo nariai, Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas svarstė ir priėmė sprendimą projektą Nr. XIVP-1146 atmesti, nes siūlomi reglamentuoti teisiniai santykiai jau yra sureglamentuoti įstatymo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose. Be to, siūlomam teisiniam reguliavimui įgyvendinti reikėtų papildomų 100 tūkst. eurų valstybės biudžeto lėšų. Jis apkrautų Lietuvos gyventojus papildoma administracine našta. Balsavimo rezultatai: už – 7, susilaikė 4.
PIRMININKAS. Dėkoju. Ačiū už pristatymą. Diskusijoje nėra norinčių kalbėti. Šį kartą E. Pupiniui teks nusivilti, kad iniciatyvą yra siūloma atmesti, bet jis nori kalbėti už tai. Prašom.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Nesinori kalbėti už tai, aišku. Bet čia buvo pasakyta ir tam tikra klaida, kad gyventojus apkrautų administracine našta. Kainuotų biudžetui šiek tiek, 100 tūkst., bet svarbu, kad Gyventojų registre būtų ir indeksas. Kol kas tai nesprendžiama tais 100 tūkst., yra siūloma spręsti kitais būdais, aišku, palauksime, pažiūrėsime. Šiuo metu, pavyzdžiui, valstybinės institucijos, siųsdamos savo korespondenciją, perka paslaugą iš kažko, moka pinigus tam, kad galėtų išsiųsti. Tos paslaugas siūlančios įmonės turi visą tą sistemą su visais adresais ir su indeksais ir taip už pinigus kai kurioms valstybinėms įmonėms siunčia. Manau, kad valstybė būtų pajėgi, čia gal ir paštas pasirūpins, kad vis dėlto Gyventojų registre kartu būtų nurodytas ne tik adresas, bet ir indeksas. Taip galima būtų pačioms įmonėms automatizuoti tam tikrus procesus ir ramiai sau siųsti laiškus be jokių tarpininkų. Manyčiau, kad tikrai čia gali padirbėti ir paštas, ir kiti, kad vis dėlto tame Gyventojų registre būtų patogiau naudoti pašto turimą sistemą, nes šiuo metu norint išsiųsti adresą reikia suvesti adresą ir atskirai ieškoti pašto sistemoje indekso. Tai nėra patogu. Manyčiau, vis dėlto be 100 tūkst. kaip nors sutvarkys, ta sistema gyvuos ir bus patogi.
PIRMININKAS. Ačiū. Apsispręsime balsuoti numatytu laiku.
14.43 val.
Seimo nutarimo „Dėl Agnestos Filatovės paskyrimo Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nare“ projektas Nr. XIVP-1673 ir Seimo nutarimo „Dėl Aurelijaus Zyko atleidimo iš Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nario pareigų“ projektas Nr. XIVP-1674 (pateikimas)
Dabar darbotvarkės 2-6 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Agnestos Filatovės paskyrimo Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nare“ projektas. Kviečiu pateikti Kultūros komiteto pirmininką V. Juozapaitį į tribūną. Prašom.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Aš galbūt prašysiu leisti pirma pristatyti kitą nutarimą, juo pirma turėtume atleisti komisijos narį, ir tuomet tą nutarimą, kuriuo turėtume priimti.
Lietuvos radijo ir televizijos komisijos narys A. Zykas Lietuvos Respublikos Prezidento yra paskirtas Lietuvos ambasadoriumi Japonijoje, todėl jis negali tęsti savo darbo komisijoje. Remdamasis Visuomenės informavimo įstatymo 47 straipsnio 5 dalimi jis atsistatydina. Seimas turėtų atleisti jį iš pareigų. Nutarimas turėtų įsigalioti gegužės 23 dieną. Į jo vietą, remiantis tuo pačiu straipsniu, turėtų būti paskirta A. Filatovė, Liberalų frakcijos deleguota kandidatė, ji pakeistų A. Zyką. Ji eitų pareigas iki 2025 m. kovo 21 d., tai yra ne visą kadenciją, nes A. Zykas jau kurį laiką buvo nariu. Nutarimas turėtų įsigalioti taip pat gegužės 23 dieną.
PIRMININKAS. Dėkoju. Dabar bandysime pažiūrėti, ar dėl kurio nors iš klausimų yra klausimų. Nėra klausimų dėl nė vieno iš klausimų. Dabar dėl motyvų. Nori kalbėti E. Gentvilas, bet jo nėra. A. Valinskas kalba už. Prašom.
A. VALINSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiami kolegos, vienas iš šių nutarimų, dėl A. Zyko, ženklino ne tiek pabaigą, kiek naują pradžią. Iš LRT komisijos išeinantis A. Zykas palieka ne tik šias pareigas, bet netrukus paliks ir Lietuvą. Mažiau nei po savaitės jis pakeis savo kadenciją Japonijoje baigiantį ambasadorių G. Varvuolį. Lietuvoje nėra Japoniją, jos kultūrą ir kalbą studijuojančių žmonių, kuriems A. Zyko pavardė būtų nežinoma ar būtų nežinoma jo meilė šiai šaliai ir jo ilgametės pastangos ja užkrėsti ir kitus. Neturiu nė menkiausios abejonės, kad A. Zykas bus puikus mūsų šalies ambasadorius, įkūnijantis ypatingą Lietuvos ir Japonijos ryšį. Naudodamasis šia proga noriu padėkoti A. Zykui už jo darbą LRT komisijoje, už jo ilgametes pastangas, puoselėjant japonų kultūrą Lietuvoje, ir palinkėti didžiausios sėkmės einant naujas pareigas. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Apsispręsime balsuodami kiek vėliau.
14.46 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2011 m. balandžio 14 d. nutarimo Nr. XI-1322 „Dėl Lietuvos muzikos ir teatro akademijos statuto patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1624 (pateikimas)
Dabar Seimo nutarimas dėl Lietuvos Respublikos Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos muzikos ir teatro akademijos statuto patvirtinimo“. Į tribūną kviečiu J. Šiugždinienę pristatyti projektą Nr. XIVP-1624, mūsų darbotvarkės 2-8 kausimą. Pateikimo stadija. Prašom.
J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Dėkui. Laba diena, mieli kolegos. Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, įgyvendindama Mokslo ir studijų įstatymo 35 straipsnio 4 dalį ir atsižvelgdama į Lietuvos Muzikos ir teatro akademijos tarybos ir senato sprendimus, parengė nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2011 m. balandžio 14 d. nutarimo Nr. XI-1322 „Dėl Lietuvos muzikos ir teatro akademijos statuto patvirtinimo“ pakeitimo“ projektą. Šiuo nutarimo projektu siekiama Lietuvos muzikos ir teatro akademijos statuto dermės su Mokslo ir studijų įstatymu ir jį įgyvendinančiais teisės aktais. Statutas dėstomas pagal naują redakciją. Pagrindiniai pakeitimai apima tokius esminius dalykus: mokslo ir studijų organizavimo pagrindines nuostatas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos valdymo nuostatas, studentų ir darbuotojų teises, pareigas ir atsakomybę, studentų priėmimo į visas pakopas tvarką, ginčų tarp studentų ir administracijos nagrinėjimo komisijos sudarymo tvarką, mokslo ir studijų kokybės užtikrinimo tvarką. Taip pat atsisakyta daugumos perteklinių Mokslo ir studijų įstatymą dubliuojančių nuostatų, patikslinti Lietuvos muzikos ir teatro akademijos tarybos sudarymas ir rinkimai, taip pat formaliojo ir neformaliojo švietimo bei savišvietos būdu įgytų kompetencijų vertinimo ir pripažinimo nuostatos. Taigi prašome Seimo svarstyti šį nutarimo projektą. Dėkui.
PIRMININKAS. Dėkoju. Jūsų nori paklausti R. Šarknickas, bet jo salėje nematau. V. Juozapaitis matomas salėje. Prašom.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiama ministre, ar jūs susipažinusi su šio statuto pakeitimais, ar galiu klausti detaliai?
J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Detaliai jums tikrai neatsakysiu, tai yra suderinta su Mokslo ir studijų įstatymu. Bet jeigu turite specialių klausimų, tai atsakysime raštu, jeigu labai konkretūs, detalūs.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Gerai, aš tada palinkėdamas sėkmės gal…
PIRMININKAS. Gerai. Ačiū už geranoriškumą. Dabar klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama ministre, jūs taip detaliai pristatėte, vadinkime, statuto pakeitimus, ministerija prie to dirbo, dabar Seimas svarstys. Man tiesiog kyla toks natūralus klausimas, o kur aukštųjų mokyklų ir universitetų savarankiškumas, kad jiems reikia viską nuleisti iš to mūsų biurokratinio, administracinio lygio? Ačiū.
J. ŠIUGŽDINIENĖ (TS-LKDF). Tikrai mes gerbiame mūsų mokslo ir studijų instituto autonomiją, todėl ne visi… Net ir šiandien norėtųsi, kad būtų daugiau statutų, suderintų su Mokslo ir studijų įstatymo nuostatomis, kurios reglamentuoja tik tam tikrus pagrindinius dalykus. Bet džiaugiamės, kad yra teikiamas šitas pakeitimas, suderinimas, tačiau ne visos aukštosios mokyklos tą pateikė. Tikrai mes gerbiame jų autonomiją ir apsisprendimą ir raginame teikti pakeitimus. Ačiū už klausimą.
PIRMININKAS. Labai ačiū. Daugiau klausimų nematau. Ačiū, gerbiama ministre. Matau, nori kalbėti už V. Juozapaitis. Jį atsakymai, matyt, įtikino. Prašom.
V. JUOZAPAITIS (TS-LKDF). Aš tik norėčiau patikslinti, kad Lietuvoje aukštasis mokslas arba universitetai turi autonomiją, bent tiek autonomijos, kiek tai siejasi su akademine veikla. O valstybės institucija arba valstybės finansuojamos institucijos turi turėti tam tikrą apibrėžtį tam tikrų taisyklių, kurios ir yra derinamos su įstatymu. Seime priimama todėl, kad Seimas yra šitų universitetinių mokyklų steigėjas. Tos mokyklos, kurios yra privačios, matyt, apsieina be Vyriausybės ir Seimo, bet visa kita vis dėlto yra mūsų reguliavimo sritis.
Linkiu neabejoti ir tikrai pritarti po pateikimo, o turinį išsiaiškinsime jau vėliau. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkoju. Apsispręsime balsuoti numatytu laiku. Dabar šiek tiek lenkiame darbotvarkę, todėl ministrės A. Bilotaitės ir kito ministro S. Gentvilo nematome.
14.51 val.
Žvalgybos įstatymo Nr. VIII-1861 2, 5, 9, 13, 15, 18, 26, 29, 30, 31, 32, 37, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 49, 50, 53, 54, 58, 59, 60, 62, 63, 64, 65, 68, 70 straipsnių, priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 2 priedu įstatymo projektas Nr. XIVP-1603, Kriminalinės žvalgybos įstatymo Nr. XI-2234 6 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1604, Administracinių nusižengimų kodekso 393, 5571 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1605, Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 2, 3 straipsnių ir priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1606 (pateikimas)
Galbūt L. Kasčiūnas ateitų mums į pagalbą ir galėtų pristatyti darbotvarkės 2-13.1 klausimą – Žvalgybos įstatymo kai kurių straipsnių, priedo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą Nr. XIVP-1603 su trimis lydimaisiais projektais. Prašom.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai ačiū, gerbiamas Vytautai. Labai ačiū jums, ačiū už galimybę pateikti. Šiek tiek konteksto.
Pirmiausia pradėkime nuo politinio ir geopolitinio konteksto. Nekartosiu apie dabartinę geopolitinę situaciją, bet faktas yra tai, kad, šalia konvencinių grėsmių, mes matome ir naujo pobūdžio grėsmių, tai yra grėsmių, kurias mes dažniausiai tradiciškai įvardijame kaip hibridines grėsmes, kai dingsta riba tarp karo ir taikos, kai grėsmės tampa vis labiau sofistikuotos, kai įtakos metodai tampa vis sudėtingesni.
Akivaizdu, kad mūsų tarnyboms ir visų Vakarų pasaulio valstybių tarnyboms reikia prisitaikyti, reikia stiprėti. Bet stiprėti reikia taip, kad, šalia to, turėtume ir stabdžių ir atsvarų sistemą. Jeigu tu stiprini žvalgybą, reikia turėti ir kontrolierių, kuris galėtų kontroliuoti, kaip tos, sakykime taip, įgytos tarnybų galios… yra laikomasi teisėtumo, demokratijos, žmogaus teisių reikalavimų.
Kai 2019 metais Prezidentas teikė labai panašų žvalgybos paketą, mes tada aiškiai pasakėme (mes tuo metu buvome opozicijoje), man atrodo, daug kas ir iš tuometinių valdančiųjų sutiko, kad stiprinsime tada, kai turėsime žvalgybos kontrolierių. Taigi žvalgybos kontrolieriaus institucija mūsų visų bendromis pastangomis, gal kai kas turėjo ir kitokią nuomonę, yra įkurta. Ji įkurta, kol kas žmonės dar nepaskirti, bet ji pradės veikti jau nuo liepos 1 dienos. Taigi mes turime tai, kas galėtų kontroliuoti mūsų tarnybas. Mes tada davėme žodį, kad, kai sukursime kontrolieriaus instituciją, galėsime pradėti kalbėti apie žvalgybos dantukų arba raumenų stiprinimą. Tai tą dabar ir darome.
Turbūt irgi labai svarbu priminti, kad 2019 metais, kai atėjo tas paketas, jame buvo daug įdomių pasiūlymų. Pavyzdžiui, buvo prevencinis pokalbis. Tada mes kėlėme klausimą, kaip tai dera su demokratinės valstybės principais ir taip toliau, ir panašiai. Tada ta kritika (iki šiol aš ją gerai…) buvo argumentuota, todėl šiame pakete prevencinio pokalbio nėra. Jeigu kalbėtume apie tuos dalykus, šiame etape ir pakete prevencinio pokalbio nėra.
Tai tiek apie kontekstą, kur mes buvome, kur mes esame ir kam viso to reikia.
Dabar kalbant apie tai, ką mes keičiame šiuo paketu, pirmiausia reikia kalbėti apie tam tikrą įgaliojimų stiprinimą, taip pat kai kuriuos Žvalgybos įstatymo pataisymus, kurie leistų efektyviau vykdyti pareigas Valstybės saugumo departamentui ir Antrajam kontržvalgybos departamentui, mūsų karinei žvalgybai, ir, aišku, pinigus, finansinius resursus. Iš tikrųjų akivaizdu, kad mūsų žvalgybos tarnybos daugeliu atvejų bandydamos pritraukti darbuotojų pralaimi tiek kitoms valstybės tarnybos struktūroms, tiek kitoms statutinėms institucijoms ir privačiam sektoriui.
Pavyzdys: mums reikia tikrai gerų IT specialistų, kurių vaidmuo ypač svarbus žvalgybos darbe. Juos pritraukti yra be galo sunku, žinome, kokie atlyginimai privačiame sektoriuje. Todėl mes ateiname su šiuo paketu ir su koeficientų didinimu. Su koeficientų didinimu ir su galimybėmis mokėti priemokas. Tai yra vadinamasis socialinis paketas. Tai yra įgaliojimų ramstis ir socialinis paketas.
Dabar apie tuos įgaliojimus kelis dalykus paminėsiu. Pirmas, turbūt labai visiems suprantamas, – įtvirtinti draudimą filmuoti ir fotografuoti žvalgybos institucijų valdomas teritorijas ir iš jų vykdyti bepiločių orlaivių skrydžius. Tai yra tikrai iššūkis, kurį reikia turėti galvoje.
Teisė gaminti, taip pat naudoti kriminalinės žvalgybos tikslais pagamintas tapatybes ar tarnybinės priklausomybės neatskleidžiančias priemones. Dabar tai įmanoma tik per kriminalinės žvalgybos institucijas. Natūralu, kad žvalgybos institucijos turi turėti savo suverenią teisę tai daryti.
Teisė naudoti žvalgybai skirtas lėšas pagal žvalgybos institucijų vadovų nustatytą tvarką. Tas irgi suteikia lankstumo įvairiose operacijose. Taip pat motyvuoto kreipimosi teisė iš bankų be teismo sankcijos gauti veiklai reikalingą informaciją apie finansines operacijas bei kitą banko paslaptį sudarančią informaciją. Čia skamba taip rimtai, bet iš tikrųjų jau daug institucijų turi tokią teisę. Kadangi mes kalbame apie iššūkius nacionaliniam saugumui, tai rimta tema, tą, mūsų požiūriu, galėtų turėti ir mūsų žvalgybos institucijos.
Teisė įdiegti susižinojimo turinio kontrolės priemones. Turinio kontrolė ir toliau būtų tik teismo sankcijos pagrindu, bet priemonės – elektroninės informacijos prieglobos paslaugas ir skaitmenines paslaugas teikiančių ūkio subjektų infrastruktūroje. Taip žmogiškai kalbant, jau dabar įdiegiama mobiliųjų operatorių infrastruktūroje, dabar būtų galima ir į duomenų centrus tą įdiegimą padaryti. Tiesiog technologinis sprendimas, bet galimybe naudotis ir komunikaciją stebėti vis tiek reikėtų teismo sprendimo. Tai čia toks pastebėjimas.
Na ir galų gale galbūt paskutiniai žodžiai apie tą socialinį paketą. Tai yra pareiginės algos koeficientai perkeliami į Žvalgybos įstatymą ir padidinami. Jau minėjau kodėl. Kad būtume konkurencingi. Papildomos priemokos numatomos kaip galimybė įstaigos vadovo sprendimu už įprastą darbo krūvį viršijančią veiklą. Antra, už darbą, kai raštu pavedama laikinai atlikti ir kito pareigūno funkcijas. Na ir įvedamas už ypatingos specifikos funkcijų vykdymą padidinimas. Čia vėlgi susiję su IT specialistais, jie sudarytų iš esmės kokius 5 % daugiausia visų institucijų darbuotojų, kad jie galėtų gauti kai kuriais atvejais 100 % priemoką vietoj 50 % , kad juos motyvuotų, išlaikytų, tai be galo svarbu.
Gal aš čia stabtelsiu, nes tikrai tų aspektų nemažai. Paketas rimtas ir aš tikrai traktuoju jį kaip paketą, kurį mes turėsime labai rimtai svarstymo metu… Paprašysime Vyriausybės išvados, po to, svarstymo metu, turėsime įvairius klausymus ir jau tada, kai rasime sprendimą, kiek tų dantukų kokių reikia, tiek ir suteiksime. O šiaip, be abejo, saugosime mūsų laisves ir teises. Ačiū.
PIRMININKAS. Labai dėkui. Jūsų frakcijos nariai turi daug klausimų. Pirmasis klausia M. Majauskas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). Dėkoju, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, aš suprantu poreikį žvalgybos institucijoms įstatyti aštrius dantis, kad jos galėtų atgrasyti, o retkarčiais ir įkąsti neklaužadoms, bet, kaip jau esame kalbėję, yra tam tikros erdvės, kur teisėsaugos institucijoms, įskaitant ir žvalgybos instituciją, reikia nešioti antsnukius. Viena iš tokių erdvių yra bankinė sistema.
Bankų įstatymas, skirtingai nei jūs sakote, nesudaro dabar galimybės žvalgybos institucijoms gauti banko paslaptį sudarančią informaciją be teismo sprendimo. Sudaro galimybę gauti žvalgybos institucijoms, bet yra reikalingas teismo sprendimas ir tą teismo sprendimą gali gauti gana nesudėtingai. Tai, kad dalis kitų teisėsaugos institucijų gali gauti informaciją, nesudaro pagrindo ir nėra argumentas automatiškai gauti dar vienai. Todėl mano prašymas ir klausimas jums: ar tai yra kertinė dalis įstatymo projekto, nes tai lemtų – palaikyti ar nepalaikyti šį įstatymo projektą…
PIRMININKAS. Laikas.
M. MAJAUSKAS (TS-LKDF). …ar čia yra vietos diskutuoti ir tartis su centriniu banku, kuris labai atsargiai ir kritiškai žiūri į šią nuostatą?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Gerbiamas Mykolai, tikrai galiu pasakyti, kad tai yra diskusinis objektas, tai yra svarbi nuostata, iš tikrųjų svarbus būtų pokalbis, bet mes tikrai kviesime banką, bankas turbūt galės pasakyti savo nuomonę ir formuluojant Vyriausybės išvadą. Biudžeto ir finansų komitetas, mačiau, yra įtrauktas kai kuriais atvejais kaip papildomas komitetas, turėsite, ką pasakyti. Jūs žinote, mes su jumis visą laiką pagarbiai – abu komitetai.
Priminsiu, gerbiami kolegos, kadaise istorijoje, kai buvo Ketverių metų seimas, buvo du komitetai parlamente: karo ir iždo. Bet čia nieko nereiškia, visus gerbiame, gerbiame ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą, ir Biudžeto ir finansų komitetą. Šiuo atveju mes tikrai dirbsime kartu. Tik aš noriu dar priminti, kad šiandien tokia galimybė gauti banko paslaptį sudarančią informaciją, na, yra suteikta gana plačiai institucijų grupei, tokioms kaip mokesčių administravimo, vartotojų ir finansų rinkos dalyvių ginčų nagrinėjimo ne teismo tvarka, pinigų plovimo, teroristų finansavimo prevencijos funkcijas vykdančioms institucijoms, taip pat notarams. Matote, aš sutinku, kad tai yra jautri sritis, bet lygiai taip pat toje srityje vykstantys procesai irgi ypač jautrūs nacionalinio saugumo požiūriu. Tai truputėlį galimybė būtų… Vėlgi turėkime galvoje, tai nėra prisijungimas prie srautų monitoringo. Čia ne apie tai kalbama. Čia kalbama, kad motyvuotu prašymu įstaigos vadovo, VSD arba AOTD, galėtų paprašyti tam tikros argumentuotos atvejo analizės banke, istorijos pavedimų ir panašiai, susijusių su terorizmu ir su kuo nors kitu. Kitaip tariant, tai yra be galo svarbu.
Be to, noriu pasakyti porą dalykų, kurie irgi yra tam tikri saugikliai. Pirmiausia, aišku, institucijų vidaus kontrolė. VSD turi savo procedūras ir nėra taip, kad galėtų kas nors imti rašyti kažką motyvuotai ar nemotyvuotai.
Antra. Žvalgybos kontrolierius, kuris atsiras ir kuris galės patikrinti, kaip išduodami tokie prašymai ir kaip yra formuluojami, kokiais motyvais, galės visą laiką patikrinti. Mes juk taip visą laiką ir formulavome žvalgybos kontrolieriaus naudą ir svarbą.
Galų gale teisminė kontrolė niekur nedingsta. Ta prasme, jeigu bankas atsisakys pateikti, tą jis gali padaryti, tada tarnybos vis tiek eis į teismą ir argumentuotai bandys aiškintis, ar tas atsisakymas buvo motyvuotas, ar ne. Teisminis kelias ir toliau lieka. Bet dar kartą sakau atvirai, nes čia labai svarbus dalykas, labai, taip, tai yra diskusinis objektas ir mes tikrai kalbėsime labai rimtai, be jokių abejonių.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia P. Saudargas. Prašau.
P. SAUDARGAS (TS-LKDF). Dėkui, gerbiamas posėdžio pirmininke. Gerbiamas kolega, ačiū už pristatymą. Iš tikrųjų Ukrainos karo kontekste mes matome, kokia svarbi yra žvalgybos rolė, ir ne tik tos pačios šalies, bet ir užsienio žvalgybų. Bet mes matome turbūt dvi paraleles, dvi medalio puses. Tai yra konvencinis karas, jis turbūt vyksta pagal Antrojo pasaulinio karo standartus, bent jau iš mūsų potencialaus agresoriaus pusės. Kita medalio pusė yra hibridinis karas. Vis tiktai Rusija naudoja moderniausias ir kibernetines atakas, ir ekonomines, ir energetines, ir diplomatinį spaudimą, įvairias atakas, o kai jau kariauja, tai vykdomas rimtas hibridinis karas.
Klausimas. Ar šios įstatymo pataisos Lietuvos žvalgybai suteiks tuos didesnius dantis, kaip jūs sakėte, hibridinio karo, įvairių grėsmių kontekste?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Būtent. Pavyzdžiui, suomiai. Ką padarė suomiai prieš porą metų? Jie suprato, kad reikia didinti žvalgybų tarnybų įgaliojimus, o tai nėra įprasta Vakaruose. Demokratiją reikia saugoti, reikia tarnybas kontroliuoti. Čia toks jautrus klausimas. Jie suteikė suvokdami hibridikos specifiką, kaip jūs gerai, puikiai pastebėjote, kad tos grėsmės tampa labiau sofistikuotos, kad metodai tampa nauji, pavyzdžiui, kriptovaliutos ir visa kita. Tai naujos erdvės, kur reikia naujų metodų. Čia atsiranda labai svarbūs įvairūs nauji svertai. Tradiciniai metodai nebūtinai veikia. Suomiai tai padarė – išplėtė įgaliojimus. Ir šalia, kad suprastume, kad yra labai… Demokratinėje visuomenėje reikia turėti tokį atsargumą dėl suteikimo tarnyboms didesnių įgaliojimų, jie irgi įsteigė žvalgybos ombudsmeną, jis galėjo nuolat (ir dabar puikiai dirba su tarnybomis) kontroliuoti jas. Duoda ataskaitas, ar nėra piktnaudžiavimų, ar nėra įstatymų pažeidimų, ir taip toliau. Aš noriu visą laiką tai pabrėžti, kad mes, tie, kurie praeitais metais kūrėme tą kontrolės mechanizmą ir šiandien jau padarę šitą sprendimą – sukūrę sistemą, mes atėjome čia nuoširdžiai pastiprinti tarnybas, nes mes žinome, kad dabar piktnaudžiavimui vietos nėra, nes mes turime aiškius saugiklius, kaip tai kontroliuoti.
Dėl jūsų pasakytos hibridikos tai visiškai pritariu. Taip, tai pastiprins mūsų tarnybos galimybes amortizuoti ar neutralizuoti tokias grėsmes ir riziką.
Ir linkiu jūsų balsui pasveikti.
PIRMININKAS. Dėkoju. Klausia J. Urbanavičius. Prašau.
J. URBANAVIČIUS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Iš tikrųjų, Laurynai, daug svarbių, reikšmingų darbų jūs darote ir tikrai palaikau ir šį projektą, bet kyla tokių klausimų žmonėms dėl kontrolės padidėjimo. Nors aš tikrai abejoju, bet gal jūs galėtumėte paneigti šį mitą?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai ačiū. Ačiū, Justinai. Iš tikrųjų bendrąja prasme kontrolės galimybės… Turbūt jūs klausiate, ar tas tarnybų raumenų užauginimas nepaveiks mūsų žmonių socialinių teisių. Atsakysiu labai paprastai, kad žvalgybos kontrolieriaus sistema yra sukurta. Tai labai geras amortizacinis mechanizmas. Čia yra viena. O antra, kiekvienu atveju mes vis tiek turime ir vidinius saugiklius tiek pačiose tarnybose, tiek ir daug kur dar liktų, vis tiek reikalinga tam tikra teismo sankcija ir panašiai.
Mes čia su gerbiamu Mykolu padiskutavome dėl galimybės suteikti priėjimą prie bankinės informacijos, bet net ir ten, jeigu mes net suteiktume tą dalyką be teismo sprendimo, vis tiek būtų dar teisminis kelias, yra tam tikri vidiniai saugikliai ir taip toliau, ir panašiai. O kai kuriais atvejais, žinokite, palyginus, ką turi kitos institucijos, galimybę prieiti, ir ką turi mūsų žvalgybos, matyt, na, keista, bet žvalgybos institucijos kartais turi mažiau, o neturėtų būti taip. Norint jų stiprių ir galinčių mums užtikrinti nacionalinį saugumą, jų raumenis reikėtų sustiprinti, bet šalia to jau sukūrus žvalgybos kontrolieriaus instituciją. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausia Ž. Pavilionis. Prašom.
Ž. PAVILIONIS (TS-LKDF). Labai ačiū. Aš tikrai labai teigiamai vertinu šį bandymą sustiprinti mūsų saugumo tarnybas, nes, pratęsiant Pauliaus mintį, jeigu pasaulis būtų klausęs žvalgybų, tai gal šitų dramatiškų vaizdų mes ir nematytume. Deja, politikai atsibunda per vėlai ir sureaguoja per vėlai. Kaip jūs manote, dabar, kai visi stebi tuos kinetinius susibūrimus, tuos tikruosius karus, ar mes nesame pernelyg atsipalaidavę, nes būtent per hibridinę veiklą paprastai žvalgybos parengia ir užsienio valstybės, taip sakant, pagrindą tolesniems įsikišimams. Latvijoje artėja rinkimai, daug čia tų nestabilumo židinių, Kaliningradas. Bet ar mes skiriame tinkamą, deramą dėmesį toms hibridinėms grėsmėms Lietuvoje, kai visi mato tik kinetinius susibūrimus?
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Labai geras klausimas. Atsakymas, aišku, reikalautų dar kokių papildomų 10 minučių. Aš įvardinsiu kelis dalykus, kurie, mano požiūriu, yra mūsų stiprybės. Mes visą laiką kalbame apie mūsų silpnybes, bet mūsų stiprybės.
Pavyzdys. Atsimenate, prieš kokius dešimt metų mūsų energetinė priklausomybė, visiška, totalinė, tai nebuvo tik priklausomybė nuo „Gazpromo“, tai buvo priklausomybė nuo jų tarpininkų, nuo visokių įtraukimo schemų ir politinio elito. Buvo netgi toks Rusijos svetimkūnis susikūręs čia, viduje, jisai veikė mūsų politinę sistemą. Dabar mes visiškai nepriklausomi dujų sektoriuje ir galime nusimesti visas tas interesų grupes, ne tik „Gazpromo“ kaip tokio, bet ir visas tas apaugusias grupes, kurios buvo būtent tos hibridikos tam tikras epicentras, poveikio kanalas.
Kitas dalykas. Mes turime tikrai gana stiprią kontržvalgybos sistemą. Tai, kad mes aptarinėjame, kad didžiausi triukšmadariai dabar yra marginalai, kurie važinėja po Baltarusiją ir ten kažkur laižo padus A. Lukašenkai, tai rodo, viena vertus, kad taip, su jais užsiimti irgi reikia, bet, kita vertus, jeigu tai yra A. Lukašenkos įtakos bazė Lietuvoje, čia yra jo bazė, tai čia yra juokinga. Vadinasi, visai neblogai atrodome, kad tik tiek gali, vadinasi, tik tiek jie gali. Tai nėra politinė jėga, kuri galėtų daryti poveikį politiniam procesui ir taip toliau.
Ką aš noriu pasakyti? Kad tai yra be galo svarbu, kad tai rodo tam tikrą atsparumą. Ir dar vienas labai svarbus dalykas, turime labai gerą (ir čia reikia atiduoti pagarbą ir praeitai Vyriausybei) investicijų patikros strateginiuose objektuose mechanizmą. Mes galime vertinti investicijas. Jis vienas stipriausių Europoje. Mes tokiu būdu esame išeliminavę ir Kinijos įtaką, ir Rusijos įtaką daugelyje mūsų strateginių objektų. Šiuo atveju atsakau, kad yra gerų ženklų, gerų sprendimų, juos reikia tęsti. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausti laikas baigėsi. Dėl motyvų už kalbės D. Gaižauskas. Jo nematau.
K. Masiulis nori kalbėti už. Prašom.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Gerbiami kolegos, žvalgybos institucijos iš tikrųjų dabar yra be galo svarbios. Mes matome, kai vyksta karas Ukrainoje, įvairiais būdais jos pajėgia užtikrinti informacijos apytaką, kuri labai svarbi ir politikams, ir kariuomenei. Lietuva irgi turi žvalgybines institucijas, kurios mums yra svarbios ir kurios turi informacijos, ir reikia jas sustiprinti. Aš turėjau klausimą, gaila, kad man nebuvo suteikta galimybė, kada pristatytojas filosofavo apie su klausimu nesusijusius dalykus. Bet paklausiu asmeniškai, nes čia, matau, ir kriminalinės žvalgybos dalykai yra užkabinami, ir man nesuprantama, kodėl ir kaip. Bet aš manau, kad paleiskime tą procesą, o vėliau išsiaiškinsime.
PIRMININKAS. Dėkui. Prieš kalbės P. Gražulis. Prašom.
P. GRAŽULIS (LRF). Taip, daugiau nei per 30 nepriklausomybės metų iš demokratinės valstybės virtome ne tik policine, žvalgybine, beveik kagėbistine. Žiūrėkite, kas atsitinka po 30 metų. Švenčiausioje vietoje, Katedros aikštėje, Šeimų dieną renkasi homoseksualai. Ten Vyriausybė sveikina, premjerė. Tradicinėms šeimoms, kurios gimdo vaikus, neleidžiama susirinkti net Vingio parke, iškeliama į miškus.
PIRMININKAS. Čia su Žvalgybos įstatymu nesusiję.
P. GRAŽULIS (LRF). Čia, matyt, žvalgyba dėjo visas pastangas, kad nebūtų leidžiama. Paskelbė teroristais ir putinistais visas šeimas. Štai kur dalykas yra. Ir pačios žvalgybos, aš manau, dalyvavo provokacijose, sukeliant riaušes prie Seimo rugpjūčio 20 dieną, konservatorių užsakymu. Ir štai kur mes einame. Tai ir vadinkime ne parlamentine, o kokia nors diktatūrine.
Teisingai, jau dabar paskelbsime V. Landsbergį valdovu, ir tada, klausykite, buvo laikinas vadovas, amžinas vadovas, bus valdovas. Ir, klausykite, dabar žvalgyboms atiduokime ir vadovaus. Kam tas Seimas reikalingas? Nereikalingas. E. Masiulis nekaltas, aplinka kalta, prokuroras kaltas ir „MG Baltic“ su liberalais nekalti.
PIRMININKAS. Ačiū už nuomonę.
15.11 val.
Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1648, Konsulinio mokesčio įstatymo Nr. I-509 3, 5 ir 6 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1649, Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymo Nr. I-2044 1 straipsnio ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1650, Rinkliavų įstatymo Nr. VIII-1725 6, 61, 7 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1651, Šalpos pensijų įstatymo Nr. I-675 1 straipsnio ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1652, Tikslinių kompensacijų įstatymo Nr. XII-2507 1 straipsnio ir priedo pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1653, Užimtumo įstatymo Nr. XII-2470 301, 561 ir 57 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1654, Valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 151 ir 36 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1655, Investicijų įstatymo Nr. VIII-1312 131 ir 155 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1656, Konsulinio statuto 23 straipsnio pakeitimo ir 26 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projektas Nr. XIVP-1657 (pateikimas)
Dabar į tribūną kviečiu A. Bilotaitę pristatyti paketą – įstatymą „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ ir lydimuosius. K. Masiulis, trumpa replika.
K. MASIULIS (TS-LKDF). Aš norėčiau trumpą repliką. Nuo kada Petras atstovauja tradicinei šeimai? Bent jau praktiškai? (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Ministre, prašom pristatyti.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiami kolegos… (Balsai salėje)
PIRMININKAS. Viskas, dabar jau ministrė pradėjo pristatymą.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Gerbiamas kolega, ar galima jau pateikti įstatymo projektą?
P. GRAŽULIS (LRF). Trumpai.
PIRMININKAS. Prašom, ministre, jūs dabar kalbate.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Labai ačiū. Gerbiami kolegos, teikiame Seimui svarstyti įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ pakeitimo projektą ir lydimuosius įstatymų projektus. Šių pataisų tikslas yra palengvinti užsieniečių atvykimo ir įdarbinimo tvarką, pritraukti į Lietuvą aukštos profesinės kvalifikacijos specialistų ir sukurti jiems patrauklią imigracijos sistemą.
Sprendimai yra parengti bendradarbiaujant su verslo asociacijomis, kurios jau seniai kalba apie darbuotojų trūkumą, ir kitomis suinteresuotomis institucijomis. Nors Vyriausybės programoje šios priemonės dėl aukštos kvalifikacijos darbuotojų įdarbinimo palengvinimo buvo numatytos įgyvendinti tik šių metų pabaigoje, gyvenimas diktuoja savo darbotvarkę: vis didėjantis darbuotojų trūkumas ir nuo karo į mūsų šalį bėgančių ukrainiečių srautas įpareigoja imtis greitų sprendimų.
Taigi ką mes siūlome ir kuo tai bus geriau? Pirma, įstatymo projektu norima palengvinti aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių įdarbinimo tvarką, trumpinti imigracijos procedūras ir plėsti jų prieinamumą.
Antra, prašymai išduoti leidimą laikinai gyventi bus nagrinėjami greičiau. Šiaip visi terminai trumpėja 1 mėnesiu. Projekte yra numatyta galimybė nuo 2023 m. sausio 1 d. visiems užsieniečiams dėl leidimo laikinai gyventi išdavimo kreiptis užsienyje per tarpininką. Nuo 2023 m. liepos 1 d. siūloma atsisakyti nacionalinių vizų darbo pagrindu, tai reiškia, kad užsieniečiai, dirbdami su leidimu laikinai gyventi, bus draudžiami privalomuoju sveikatos draudimu. Aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečiams nebereikės atlikti darbo rinkos testo, tai trumpins ir paprastins aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių įdarbinimo procedūras, taip pat sumažins darbdavio kaštus. Užsieniečiams bus suteikta teisė dirbti pagal laikinąją darbo sutartį, bet laikino įdarbinimo įmonės turės atitikti tam tikrus reikalavimus, taigi yra įrašyti saugikliai.
Siekiant didinti Lietuvos patrauklumą studentams, siūloma mažinti rinkliavą už leidimo gyventi išdavimą, taip pat užsienietis studentas galės dirbti be darbo laiko apribojimo.
Paskutinis svarbus akcentas: siekiant priimti nuo karo bėgančius ukrainiečius ir sudaryti jiems kuo palankesnes sąlygas, yra tikslinamos laikinosios apsaugos suteikimo nuostatos, numatomi palengvinti atvykimo, buvimo, įsidarbinimo reikalavimai, užtikrinamos kitos priėmimo sąlygos.
PIRMININKAS. Dėkoju, gerbiama ministre. Prieš pereinant prie klausimų, noriu trumpai pasitarti. Kadangi, be šio klausimo, dar liko du įstatymų projektų paketai ir pora rezervinių klausimų, ar galime balsavimo intervalą ne 15 val. 20 min., o, pavyzdžiui, 15 val. 40 min. pradėti? Tuomet dėl visko vienu mostu nubalsuotume. Matau, kad yra įvairiausių reakcijų.
Dabar tęsiame klausimus, tikiuosi, mintys susigulės, spręsime, ką daryti, kai baigsime šio klausimo svarstymą. Pirmasis klausia R. Žemaitaitis. Prašom.
R. ŽEMAITAITIS (LRF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Replika dėl jūsų. Negalite taip elgtis, nes nustatėte, kada bus balsavimas, plius kaip tik Statute… rytinėje darbotvarkėje jūs pasiūlėte net du balsavimus amžinai daryti ir įteisinti. Tai yra blogai.
Gerbiama ministre, norėjau vieną klausimą, bet išgirdau kitą šokiruojantį dalyką. Jūs prieš pat paskutinį sakinį pasakėte, kad priimti studentai galės čia dirbti be darbo laiko apribojimo. Jūs norite pasakyti, kad jie amžinai čia galės dirbti? Ar mes kažką?.. Patikslinkite savo paskutinį…
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Ne, tiesiog aš norėčiau, gerbiamas kolega, patikslinti. Anksčiau įsidarbinę užsienio studentai turėdavo tam tikrą valandų apribojimą, kiek valandų gali dirbti. Tiesiog nelieka to apribojimo kaip studentams, nes jie galės dirbti kaip normalūs darbuotojai. Jeigu turi darbą, jie gali dirbti, jeigu suderina savo studijas ir darbą, nebus ribojami įpareigojimo dirbti tam tikrą valandų skaičių.
PIRMININKAS. Klausia A. Nekrošius. Prašom.
A. NEKROŠIUS (LVŽSF). Dėkoju, posėdžio pirmininke. Aš taip pat norėjau dėl to paties paklausti – dėl darbo laiko neribojimo. Ar jie teoriškai galės dirbti ilgiau negu, tarkime, Lietuvos piliečiai, saugomi įstatymo? Jiems yra ribojamos savaitinės valandos.
Antra klausimo dalis. Ar šis įstatymas būtų taikomas ir pirmosios migracijos bangos, sukeltos tuometės Baltarusijos krizės, dalyviams? Ačiū.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Reikia pasakyti, kad tikrai nebus kokių nors išimčių. Galės kaip ir Lietuvos Respublikos piliečiai, tas valandų skaičius bus toks, tiesiog jis nebus ribojamas. Tai reiškia, kad jauni žmonės, studijuojantys Lietuvoje, galės ir studijuoti, ir dirbti, ir užsidirbti.
O jeigu kalbėtume apie pirmąją migracijos bangą, jūs tikriausiai kalbate apie neteisėtus migrantus, tai yra, man atrodo, visai kita situacija. Tai yra žmonės, kurie neteisėtu būdu pateko į Lietuvos Respubliką, jie kreipėsi dėl prieglobsčio prašytojo statuso. Kiek žinau, mano žiniomis, didžiajai daliai tas statusas nebuvo suteiktas. Kas dabar yra vykdoma? Tie žmonės yra išsiunčiami į savo gimtąsias vietas, į savo namus. Šiuo metu esame išsiuntę daugiau negu 1 tūkst. Neišsiųstus vis tiek bus bandoma išsiųsti, nes tiesiog tą numato Lietuvos Respublikos įstatymai. Šiuo metu kitos situacijos ir sprendimų aš nematau.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausia T. Tomilinas. Prašom.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiama ministre, kaip jūs žinote, Seimo nariai pastaruoju laiku lankosi migrantų stovyklose ir mato tikrai labai sunkią, labai baisią jų situaciją. Tikrai žmonės tiesiogine prasme eina iš proto tose uždarose stovyklose. Vaikai perkeltine prasme dūsta, nes nėra galimybės išeiti, daugeliui iš jų stovyklos yra visiškai uždaros.
Mano klausimas. Ar šiame įstatyme yra kaip nors sprendžiama šių žmonių problematika? Tarp jų mes sutikome mokytojų, architektų, žurnalistų, menininkų, inžinierių, fotografų, dokumentinių filmų kūrėjų, medikų, agronomų, net yra vienas profesionalus Kamerūno futbolo žaidėjas. Ar įstatymas tų žmonių visai nepalies?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Aš suprantu, kad klausimai yra keliami, suprantu, kad yra susirūpinta, lankomasi apgyvendinimo vietose. Bet noriu dar kartą pabrėžti, šie asmenys į Lietuvą atvyko neteisėtu būdu. Šis įstatymas numato, kaip tai padaryti teisėtu būdu. Yra palengvinamos procedūros, paprastinamos procedūros žmonėms iš trečiųjų šalių atvykti dirbti į Lietuvą. Šie žmonės pasirinko visiškai kitą kelią. Mūsų įstatymai sako, kad, jeigu žmonės atvyksta neteisėtu būdu, jie pažeidžia Respublikos įstatymus. Dar žinant, kad tai buvo susiję su Baltarusijos režimo veiksmais konkrečiai organizuojant tą procesą, organizuojant vizų išdavimą, organizuojant skrydžius ir vėliau su pareigūnų pagalba tuos žmones stumiant į Lietuvos Respubliką. Aš manau, jeigu yra noras atvykti į Lietuvą, yra visi būdai ir galimybės padaryti tai legaliu būdu.
Kalbant apie stovyklavietes ir apgyvendinimo vietas, jūs tikriausiai puikiai suprantate, kad Lietuvai teko nemažas iššūkis. Mes neturėjome apgyvendinimo vietų tokiam skaičiui žmonių ir teko viską kurti iš naujo. Taip pat informuoju, kad kitą savaitę ateisime į Vyriausybę su nauju sprendimu, tai yra apgyvendinimo agentūros steigimo idėja. Tos agentūros tikslas būtent ir bus rūpintis apgyvendinimu, socialiniais dalykais, aprūpinimu, integracijos dalykais, teisine pagalba. Manau, kad didelė dalis problemų turėtų ženkliai išsispręsti, nes bus atskira institucija, kuri tikrai kompetentingai, atsakingai galės vien tik šituo klausimu rūpintis. Manau, kad tokios situacijos kaip, pavyzdžiui, Ukrainos pabėgėliai ar kitos situacijos ateityje leis mums tiesiog žymiai geriau valdyti procesą ir būti pasiruošusiems.
PIRMININKAS. Dėkui. Klausia A. Lydeka. Prašom.
A. LYDEKA (LSF). Labai ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama ministre, dėkoju už pristatymą šio naujo įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ projekto, tačiau norėčiau, kad patikslintumėte dėl nelegalių migrantų, tai yra nelegaliai į Lietuvą patekusių užsieniečių. Kaip žinome, dar kelis tūkstančius mes tokių turime, jiems nėra suteiktas pabėgėlio statusas ir jiems iki šiol yra suvaržyta laisvė laisvai judėti, o tai yra ir moterys, ir vaikai, ir taip toliau. Kiek supratau iš jūsų pristatymo, šis įstatymas nekeičia jų teisinio statuso, o tai reiškia, kad jie ir toliau liks situacijoje, kad negalės laisvai judėti. Vis dėlto tą problemą reikia spręsti, nes yra nesutinkančių grįžti į savo valstybę. Matyt, amžinai (pavartosiu tą žodį) įkalinti jie negali būti.
PIRMININKAS. Laikas, kolega.
A. LYDEKA (LSF). Ar tai reiškia, kad greitai vėl koreguosite ir ateisite su pasiūlymu vėl iš naujo keisti šį įstatymą?
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas kolega. Dabartinis įstatymas „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ leidžia ekstremalios situacijos metu, nepaprastosios padėties metu, jeigu asmenys patenka neteisėtai į Lietuvą, apriboti tų neteisėtai į Lietuvą patekusių asmenų judėjimą iki 18 mėnesių maksimum. Artimiausiu metu sukaks apie 12 mėnesių, kai šie žmonės yra apgyvendinti būtent tose vietose ir yra priimtas sprendimas jiems neleisti judėti iš apgyvendinimo vietos. Dėl tolesnės perspektyvos. Manau, kad sukakus šiam terminui, matyt, sprendimo pratęsti ir riboti toliau tų žmonių judėjimą, išėjimą iš teritorijos nebus. Bet kokiu atveju mes toliau labai aktyviai dirbsime, kad išsiųstume tuos žmones, grąžintume į kilmės šalis.
Dar kartą noriu pažymėti, kad Lietuva pirmauja, yra sėkmingiausiai savanorišku pagrindu grąžinanti asmenis į jų kilmės šalis – čia mūsų pareigūnų dėka ir Vidaus reikalų ministerijos dėka. Bet, žinoma, problemų ir iššūkių yra dėl priverstinio grąžinimo, nes nėra pasirašytos sutartys su šalimis ir tas procesas tiesiog nevyksta.
Noriu pažymėti, kad šiame įstatymo projekte mes kalbame apie teisėtą imigraciją į Lietuvą, kalbame apie supaprastintas, palengvintas procedūras ir kalbame apie aukštos kvalifikacijos žmonių pritraukimą į Lietuvą.
Žinoma, klausimai dėl neteisėtos migracijos yra sprendžiami. Kaip ir minėjau, agentūros klausimas turėtų išspręsti daug problemų, yra priimti sprendimai dėl mūsų neįleidimo arba nukreipimo į pasienio kontrolės punktus. Manau, šitie dalykai veikia ir situacija šiuo metu kontroliuojama ir valdoma.
PIRMININKAS. Dar K. Vilkauskas turi klausimą. Prašau.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama ministre, dabar šiame projekte nurodyta, kad užsienietis, esantis ne Lietuvos Respublikoje, prašymą išduoti nacionalinę vizą pateikia per Migracijos departamento pasirinktą išorės paslaugų teikėją. Gal galėtumėte patikslinti, kas tas išorės paslaugų teikėjas? Ar galėtų dalyvauti privatūs asmenys, ar valstybės įsteigtos kokios nors įmonės ir kaip čia atsirinktų Migracijos tarnyba? Ačiū.
A. BILOTAITĖ (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas kolega, už klausimą. Matyt, mes visi puikiai suprantame, kad ne visose šalyse mes turime konsulatus. Galvodami, kaip galima supaprastinti visą šitą procesą, pateikėme tokį siūlymą, kad Migracijos departamentas sudarys sutartis su tam tikrais subjektais užsienyje, kurie bus atsakingi už asmenų identifikavimą, prašymų perdavimą Migracijos departamentui ir sprendimo suorganizavimą vietoje, kad asmeniui iš trečiosios šalies nereikėtų atvykti į Lietuvą, tada laukti tų sprendimų, nes tai labai labai užsitęsia.
Esame apskaičiavę, kad jeigu, tarkim, mes bandytume tą patį procesą užtikrinti per konsulatus, tai kainuotų penkis kartus brangiau. Noriu pažymėti, kad šis sprendimas leis mums sutaupyti lėšų ir kartu padaryti mūsų imigracijos procesą gerokai lankstesnį, greitesnį ir paprastesnį. Planuojama apie 36 tokius subjektus turėti 36 valstybėse.
PIRMININKAS. Dėkoju. Šiek tiek ir taip daugiau laiko skyrėme klausimams. Ačiū, gerbiama ministre. Dabar dėl motyvų už kalbės T. Tomilinas. Prašau. Prašau, Tomai. Po to jums, Artūrai, duosime.
T. TOMILINAS (DFVL). Gerbiami kolegos, iš principo neprieštarauju šio įstatymo projekto svarstymui, tačiau norėčiau pratęsti polemiką su ministre. Tikrai mūsų situacija pasienyje stabilizuota, sprendimai yra padaryti, didelės problemos nėra. Jau nuo praeitų metų neteisėtai į Lietuvą atvykusių migrantų skaičius ne didėja, o tik mažėja, kaip jūs teisingai pasakėte.
Šis įstatymas yra apie aukštos kvalifikacijos žmonių integraciją į mūsų darbo rinką. Kaip minėjau, mūsų stovyklose, ten, kur žmonės yra įkalinti, kaip teisingai gerbiamas A. Lydeka pasakė, yra tikrai aukštos kvalifikacijos įvairiausių profesijų – nuo mokytojų iki medikų, žurnalistų ir futbolo žaidėjų – žmonių. Mes privalome, šalia visų pažadų, steigti naujas institucijas, kurios rūpintųsi jų laisvalaikiu.
Dar pasakysiu labai svarbų dalyką: mes turime juos kuo greičiau išlaisvinti, o ne laukti 18 mėnesių. Pagal dabartines projekto nuostatas mes teoriškai turime teisę juos laikyti penkerius metus tose stovyklose. Perskaitykime, ką patys priėmėme. O turime tai padaryti greičiau nei per 18 mėnesių ir ministrės žodžiuose turi atsirasti svarbus terminas – „darbas“, nes jeigu mes neleisime jiems dirbti, o tik užsiimsime užklasine veikla, tai nebus nei tvaru, nei ekonomiškai prasminga.
PIRMININKAS. Dėkui. Replikuos A. Skardžius, supratau.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, pirmininke. Jūs ne taip supratote – aš dėl vedimo tvarkos. Norėjau jūsų paklausti. Yra devyni lydimieji teisės aktai, o jūs skyrėte labai nedaug laiko šio ypač svarbaus įstatymo nagrinėjimui. Jis užima daugiau negu pusę popietinės darbotvarkės. Todėl norėčiau, kad jūs aiškiai paaiškintumėte, kodėl jūs nesuteikėte teisės paklausti dėl visų teisės aktų, visus teisės aktus pranešėjai pristatyti čia, Seime? Kokiu jūs savo, sakykime, išgalvotu Statutu vadovaujatės? Aš norėčiau išgirsti paaiškinimą ir kad suteiktumėte teisę Seimo nariams paklausti gerbiamos pranešėjos ministrės dėl lydimųjų teisės aktų. Ačiū.
PIRMININKAS. Dėkui, gerbiamas kolega. Aš manau, kad iš tikrųjų bus galimybė, nes tie klausimai bent keliuose komitetuose bus svarstomi po pateikimo. O savo veikloje vadovaujuosi Statutu. Dabar prieš kalbės A. Sysas.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Nebalsuosiu prieš, bet aš pirmiausia norėčiau repliką.
Paprasčiausiai jūs esate Seimo Pirmininko pavaduotojas. Kai planuojama tokia darbotvarkė, kai yra 10, 20, 40 lydimųjų, tikrai ne 10 minučių reikia skirti. Juo labiau kad tuo pat metu svarstome, kaip čia apsaugoti nuo visokių šnipų, žvalgybai suteikiame daugiau teisių, sekame savo piliečius ir dabar atvešime daug daug užsieniečių. Kažkaip nedera.
Į ką aš noriu atkreipti dėmesį šiame įstatyme. Ministrė kalba apie aukštos kvalifikacijos darbuotojus, jų norime atsivežti. Deja, šiame įstatyme yra laikinos įdarbinimo įstaigos, jos tikrai neįdarbina aukštos kvalifikacijos darbuotojų, tai yra įdarbina žemos kvalifikacijos darbuotojus, ir mes suteikiame teises priimti tuos užsieniečius. Tai yra išnaudojimo tam tikra spraga.
Tikrai noriu atkreipti dėmesį, jeigu mes tikrai kalbame apie užsieniečius, kurie tikrai padėtų, užpildytų tas nišas, ko trūksta Lietuvoje, tai ir kvieskime aukštos kvalifikacijos, o ne per laikino įdarbinimo kontoras bandykime atsivežti bet ką. Tada turėsime daug daugiau problemų. Todėl susilaikysiu balsuodamas už šį įstatymą.
PIRMININKAS. Dėkoju. Kadangi jau yra balsavimo intervalas, aš siūlysiu pradėti balsavimą. Iš pradžių apsispręsime dėl šio ką tik vidaus reikalų ministrės A. Bilotaitės pristatyto paketo pateikimo Seime.
Kas pritariate 2-9.1 klausimui – įstatymui „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ ir lydimiesiems po pateikimo, balsuojate už, kas turite kitą nuomonę, balsuojate prieš arba susilaikote.
Balsavo 108: už – 86, prieš – 1, susilaikė 21. Po pateikimo pritarta. Pagrindiniu komitetu dėl visų siūlomas Užsienio reikalų komitetas. Taip pat yra papildomi dėl atitinkamų projektų darbotvarkėje parašyti: NSGK, SRDK. Siūloma svarstyti birželio 14 dieną. Ar galime tam pritarti? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Dabar balsuosime dėl rytinės darbotvarkės klausimų, dėl kurių dar nesame apsisprendę.
15.33 val.
Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 26, 40, 44, 93, 141, 151, 153 ir 156 straipsnių pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1449(2) (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 1-8 klausimas – Seimo statuto kai kurių straipsnių pakeitimo projektas. Dėl jo, kaip suprantu, nėra jau jokių siūlymų. Balsuojame dėl pritarimo po svarstymo. Projektas Nr. XIVP-1449(2). Seimo statuto pakeitimai.
Balsavo 115: už – 77, prieš – 11, susilaikė 27. Po svarstymo pritarta.
15.34 val.
Baudžiamojo kodekso 91, 118 ir 119 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1220(2)ES, Baudžiamojo proceso kodekso 711, 73, 77, 771, 212, 254, 303 ir 327 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1221(2)ES (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 1-9.1 klausimas, tai yra Baudžiamojo kodekso ir Baudžiamojo proceso kodekso kai kurių straipsnių pateikimas, atsiprašau, pakeitimas. Balsuojame dėl pritarimo po svarstymo. Darbotvarkės 1-9.1 ir 1-9.2 klausimai.
Balsavo 119: už – 109, prieš – 1, susilaikė 9. Pritarta po svarstymo.
15.34 val.
Seimo nutarimo „Dėl tiesioginio valdymo Kalvarijos savivaldybės teritorijoje įvedimo“ projektas Nr. XIVP-1661 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 1-10 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl tiesioginio valdymo Kalvarijos savivaldybės teritorijoje įvedimo“ projektas. Balsuojame dėl pritarimo pateikti šį nutarimo projektą.
Balsavo 122 Seimo nariai: už – 88, prieš – 10, susilaikė 24. Pritarta po pateikimo. Pagrindiniu komitetu siūlomas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Siūloma svarstyti gegužės 19 dieną. Ar galime tam pritarti bendru sutarimu? (Balsai salėje) Supratau. Kadangi iš praeitos savaitės, reikia šiek tiek pavėlinti svarstymo datą, tai dar kitą savaitę. Gal galime fiksuoti gegužės 24 dieną? Gerai? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. E. Gentvilas. Prašom.
E. GENTVILAS (LSF). Noriu pasakyti repliką po balsavimo. Praėjusią savaitę opozicija paprašė atidėti šitą klausimą į šią savaitę, turėdama vilties, kad Kalvarijos politikai galbūt susitars ir išspręs tą situaciją. Aš noriu pasakyti sąžiningai, tikrai nėra jauku ir malonu įvesti tiesioginį valdymą. Bet apeliuoju į Kalvarijos politikus, liko dar savaitė su viršum laiko patiems priimti sprendimus, susitarti vietoje ir Seimas tada stabdytų šitą procedūrą. Bet aš nežinau, ar yra pajėgų, politinių sugebėjimų Kalvarijoje susitarti.
15.36 val.
Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo Nr. I-130 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-763(2) (svarstymo tęsinys)
PIRMININKAS. Dėkui. Dabar vakarinės darbotvarkės 2-2 klausimas – Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas, keliantis daug diskusijų. Vyriausybė dėl jo turėjo pasiūlymą pavėlinti įsigaliojimo datą. Jam komitetas nepritarė. Įsigaliojimo data dėl… leisti užkabinti herbą ant motorinių transporto priemonių ženklų ir kitų dalykų. Dabar ar Vyriausybė sutinka su komiteto nuomone nepritarti ir numatyti, kad įsigalioja šiek tiek anksčiau, 6 mėnesiais, tai yra 2023 m. liepos 1 d.
I. ŠIMONYTĖ (TS-LKDF). Aš prašyčiau balsuoti, nes, matyt, Vyriausybė jau įvertino įsigaliojimo terminą. Turint minty, kad tai yra ir biudžetinis dalykas, gal jau vis dėlto tada pabalsuokime.
PIRMININKAS. Gerai. Dabar balsuosime. Yra Vyriausybės siūlymas. Vyriausybės siūlymas šiek tiek pavėlinti įsigaliojimą. Dabar dėl šio siūlymo motyvai. A. Vinkus kalba už. Ar teisingai suprantame? Ne tuo ar tuo?
A. VINKUS (LVŽSF). Idėja dėl automobilių…
PIRMININKAS. Ar jūs dėl viso įstatymo projekto, gerbiamas kolega?
A. VINKUS (LVŽSF). Dėl viso.
PIRMININKAS. Dabar apsispręsime dėl šio siūlymo. Iš pradžių apsispręskime dėl siūlymo. P. Gražulis kalba prieš siūlymą. Ar irgi dėl viso? (Balsai salėje) Tai dėl siūlymo niekas nenori kalbėti, yra Vyriausybės siūlymas. Kas pritaria Vyriausybės siūlymui, balsuoja už, kas turi kitą nuomonę, balsuoja prieš arba susilaiko. Už – balsuojame už siūlymą, tai šiuo atveju už Vyriausybės siūlymą.
Balsavo 120 Seimo narių: už – 77, prieš – 6, susilaikė 37. Vyriausybės siūlymui yra pritarta. Taigi mes dabar pagaliau išsakysime motyvus, jau su šiuo siūlymu, dėl šio projekto. Ir už kalbės A. Vinkus. Prašom.
A. VINKUS (LVŽSF). Idėja įdomi automobilių valstybinius numerius panaudoti Lietuvos valstybės reprezentavimui ir šalies simbolikos puoselėjimui. Aiškinamajame rašte primenama, kad pagal Lietuvos Respublikos valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymu nustatytą jų panaudojimo reglamentavimą Lietuvos valstybės herbas be pamatinio naudojimo gali būti naudojamas ir tam tikrose kitose vietose. Kadangi automobilių numeriai ten nenumatyti, autoriai siūlo koreguoti įstatymą. Kaip pradžioje minėjo pranešėjas kolega J. Sabatauskas, Lietuvos automobilių valstybinių numerių ženklinimo sistema turi mažiau ženklų negu didelių Europos Sąjungos valstybių, kurios, matyt, dėl didelio automobilių skaičiaus valstybėje priverstos naudoti skaitlingesnę šių numerių ženklinimo sistemą.
Taigi valstybės herbo panaudojimas ant automobilio valstybinio numerio nebūtų koks nors valstybinio numerio apsunkinimas ar per didelis apkrovimas. Idėja gera, ją palaikau. Turime visomis formomis garsinti savo valstybę.
PIRMININKAS. Dėkoju. Prieš kalbės P. Gražulis.
P. GRAŽULIS (LRF). Man truputėlį keistas pats mechanizmas. Jau numerių yra prigaminta ir faktiškai, kad nebūtų nuostolio valstybei arba gaminusiai institucijai, privalomai priimame įstatymą, kad būtų galima tokius numerius naudoti. Tik man neaišku, ar čia prievarta, ar čia galės rinktis. Europos Sąjungoje, kiek turiu informacijos, tik dviejose šalyse naudojamas herbas. Žmonės ant savo automobilio dažnai užsiklijuoja herbus, ir tikrai labai plačiai paplitę. Ar reikia būtinai ant numerio? Jeigu aš esu patriotas, aš kaip ir galiu uždėti herbą ant savo automobilio – ar ant stiklo, ar ant kapoto. Būtinai turi būti ant numerio! Man tai truputėlį keista. Pirma reikia priimti įstatymą, o tik paskui gaminti numerius.
PIRMININKAS. Dėkoju. Yra išsakyti motyvai. Kviečiu apsispręsti balsuojant, kas pritaria po svarstymo Valstybės herbo, kitų herbų ir herbinių ženklų įstatymo projektui.
Balsavo 119: už – 113, prieš nebuvo, susilaikė 6. Po svarstymo pritarta.
15.42 val.
Civilinio kodekso 4.84 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-228(3) (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 2-3 klausimas – Civilinio kodekso 4.84 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-228(3). Kviečiu apsispręsti po svarstymo.
Balsavo 118: už – 110, prieš nebuvo, susilaikė 8. Pritarta.
15.42 val.
Civilinio kodekso 2.24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1145(2) (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 2-4 klausimas – Civilinio kodekso 2.24 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1145(2). Nedidelis pakeitimas. Kas pritaria po svarstymo?
Balsavo 116: už – 106, prieš – 1, susilaikė 9. Pritarta.
15.43 val.
Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo Nr. VIII-840 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1146 (svarstymo tęsinys)
Darbotvarkės 2-5 klausimas – Gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymas, kurį pagrindinis komitetas siūlo atmesti. Gal galime bendru sutarimu pritarti VVSK siūlymui? Galime. Ačiū. Pritarta bendru sutarimu.
15.43 val.
Seimo nutarimo „Dėl Agnestos Filatovės paskyrimo Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nare“ projektas Nr. XIVP-1673 ir Seimo nutarimo „Dėl Aurelijaus Zyko atleidimo iš Lietuvos radijo ir televizijos komisijos nario pareigų“ projektas Nr. XIVP-1674 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-6 ir 2-7 klausimai – tai yra LRTK nario atleidimas ir paskyrimas. Ar galime bendru sutarimu? V. Juozapaitis viską sėkmingai pristatė.
Galime bendru sutarimu pritarti darbotvarkės 2-6 klausimui – projektui Nr. XIVP-1673? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Ir galime galbūt projektui Nr. XIVP-1674 pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu. Dėl abiejų šių klausimų pagrindinis komitetas – Kultūros komitetas. Ir siūloma svarstyti gegužės 19 dieną. Ar galime tam pritarti bendru sutarimu? Ačiū. Pritarta bendru sutarimu.
15.44 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2011 m. balandžio 14 d. nutarimo Nr. XI-1322 „Dėl Lietuvos muzikos ir teatro akademijos statuto patvirtinimo“ pakeitimo“ projektas Nr. XIVP-1624 (pateikimo tęsinys)
Darbotvarkės 2-8 klausimas – projektas Nr. XIVP-1624, tai yra dėl Muzikos ir teatro akademijos statuto patvirtinimo. Kviečiu apsispręsti. Gal galime bendru sutarimu po pateikimo pritarti? Galime. Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Siūlomi komitetai. Kaip pagrindinis – Švietimo ir mokslo komitetas. Siūloma svarstyti birželio 7 dieną. Galime tam pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
15.45 val.
Žvalgybos įstatymo Nr. VIII-1861 2, 5, 9, 13, 15, 18, 26, 29, 30, 31, 32, 37, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 49, 50, 53, 54, 58, 59, 60, 62, 63, 64, 65, 68, 70 straipsnių, priedo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 2 priedu įstatymo projektas Nr. XIVP-1603, Kriminalinės žvalgybos įstatymo Nr. XI-2234 6 ir 7 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1604, Administracinių nusižengimų kodekso 393, 5571 ir 589 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1605, Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymo Nr. VIII-1904 2, 3 straipsnių ir priedėlio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1606 (pateikimo tęsinys)
Kaip jau minėjome, didelį paketą dėl migracijos pristatėme ir dar buvo pristatytas L. Kasčiūno Žvalgybos įstatymo kai kurių straipsnių ir trijų lydimųjų – Kriminalinės žvalgybos, Administracinių nusižengimų kodekso ir Valstybės politikų ir valstybės pareigūnų darbo apmokėjimo įstatymų pakeitimai. Čia buvo skirtingų nuomonių. Kviečiu apsispręsti balsuojant. Tai yra Žvalgybos įstatymo (2-13.1, 2-13.2, 2-13.3 ir 2-13.4 klausimų) ir lydimųjų įstatymų paketas.
Balsavo 118: už – 89, prieš – 4, susilaikė 25. Po pateikimo pritarta.
L. Kasčiūnas prašys išvados tikriausiai.
L. KASČIŪNAS (TS-LKDF). Ačiū, kad pritarėte po pateikimo. Frakcijos vardu norėtume paprašyti Vyriausybės išvados.
PIRMININKAS. Gerai. Ar galime pritarti dėl Vyriausybės išvados? Galime, pritarta.
Siūlomi komitetai, skirtingi komitetai, kaip parašyta darbotvarkėje. Dėl pirmojo ir paskutinio šio paketo klausimo pagrindinis Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, dėl kitų – Teisės ir teisėtvarkos komitetas, papildomi taip pat Biudžeto ir finansų komitetas ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas ten, kur nėra pagrindiniai. Siūloma svarstyti rudens sesijoje. Ar galime tam pritarti bendru sutarimu? Ačiū, pritarta bendru sutarimu.
Taigi, gerbiamieji kolegos, mes turime dar du didesnius klausimus ir du rezervinius klausimus.
15.47 val.
Žemės įstatymo Nr. I-446 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1625, Žemės reformos įstatymo Nr. I-1607 9, 10, 15, 16, 17, 18, 19 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1626, Žemės paėmimo visuomenės poreikiams įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus įstatymo Nr. XI-1307 2, 5, 7, 12 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1627, Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo Nr. IX-1314 3, 4 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1628, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo Nr. XII-459 2, 3 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1629, Teritorijų planavimo įstatymo Nr. I-1120 45 ir 47 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1630, Saugomų teritorijų įstatymo Nr. I-301 30 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1631, Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo Nr. VIII-359 4 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1632, Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1633, Miškų įstatymo Nr. I-671 4, 41, 5, 13 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1634, Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo Nr. VIII-1764 1 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1635, Geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 2, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21, 24, 27 ir 31 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1636, Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo Nr. XIII-2895 4, 6, 10 ir 16 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1637, Pajūrio juostos įstatymo Nr. IX-1016 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1638, Geležinkelių transporto kodekso 9 ir 231 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1639, Kompensacijų už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą dydžio, šaltinių, mokėjimo terminų bei tvarkos, taip pat garantijų ir lengvatų, numatytų Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatyme, įstatymo Nr. VIII-792 8 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1640, Vandens įstatymo Nr. VIII-474 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1641, Želdynų įstatymo Nr. X-1241 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1642, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1643, Kelių įstatymo Nr. I-891 4, 5, 7, 9, 10, 13, 18 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-661 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1644 (pateikimas)
Kviesiu J. Jarutį mane pavaduoti ir S. Gentvilą pristatyti Žemės įstatymo pakeitimo įstatymo projektą ir susijusius. Manyčiau, kad reikėtų balsuoti vos ne beveik iš karto, nes tikrai ilgai netruksime su dar keliais įstatymų projektais, bet čia jau kaip pirmininkas pasakys.
S. GENTVILAS (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamieji Seimo nariai, Vyriausybės vardu teikiame projektą, iš esmės Žemės įstatymo naują redakciją, plius dar 19 lydimųjų teisės aktų. Trumpai apie juos ir tikslus.
Šią nuotrauką turbūt prisimenate, ji buvo fotografuota maždaug prieš pusantrų metų, mėnuo prieš rinkimus. Tuo metu gal dalis jūsų atpažįstate save nuotraukoje, bet ir neparlamentinės partijos pasirašė memorandumą dėl savivaldybių galių stiprinimo. Jau 2 straipsniu iš esmės numatyta sustiprinti savivaldybių valdomas funkcijas ir perduoti dalį centrinės valdžios funkcijų savivaldai, taip pat ir žemėtvarką. Mes esame įpareigoti šito susitarimo ir šiuo paketu yra teikiamas kompleksinis pakeitimas, kurio tikslai yra gana platūs.
Pirmiausia racionaliau naudoti valstybinę žemę, dėl jos yra atlikta daugybė Valstybės kontrolės auditų, daugybė kitokių auditų ir įvardinta, kad žymiai racionaliau gali būti naudojamas valstybinis turtas, tai yra valstybinė žemė.
Kartu mes turime sustiprinti savivaldą, tai yra įrašyta ne tik memorandume, bet ir Vyriausybės programoje, konkrečiai paminint perdavimą keleto funkcijų, kurias aš išplėsiu prezentacijoje. Kadangi klausimai susiję su žemės planavimu, statybų veikla, teritorijų planavimu, dažnai atsiremiama į patį paskutinį, tai yra sklypų lygmenį, sklypų planavimo lygmenį, ir čia administracinė našta norint suplanuoti paprastą parkavimo aikštelę arba gauti teisę arčiau kaimyno tvoros statyti savo pastatą būna reikšminga. Todėl šiuo paketu norėtume sumažinti reikšmingai ir administracinę naštą nuo gyventojo iki tarpvalstybinių institucijų lygmens.
Pertvarka planuojama dviem etapais. Šiame etape liečiamas pirmasis etapas. Yra daug lūkesčių, kad problemos būtų sprendžiamos nuo servitutų numatymo kitiems sklypams. Bet apimtis yra gana plati, todėl iš esmės įsipareigojame kitus tikslus, turinio dalykus apimti kitame įstatymų pakete, jį atnešime per dvi kitas Seimo sesijas. Pirmuoju etapu sprendžiami instituciniai klausimai. Visų pirma sukuriamas didelis patikėtinis, tai yra savivaldybių administracijoms perduodama miestų administracinėse ribose esanti valstybinė žemė, ir suformuoti sklypai, ir nesuformuoti sklypai, kurie nėra perduoti kitiems patikėtiniams.
Taip pat visa suformuota valstybinė žemės ūkio paskirties žemė perduodama Žemės ūkio ministerijos patikėtiniui, tai yra naujai įstaigai – žemės informacijos centrui. Ji bus įsteigta sausio 2 dieną, Seimui priėmus įstatymą ir konsolidavus tris institucijas. Institucinė reforma irgi vyksta perduodant politikos formavimą iš Žemės ūkio ministerijos Aplinkos ministerijai.
Taip pat dėl papildomų patikėtinių stiprinama kontrolė, nes vienas iš esminių klausimų – kaip mes sukontroliuosime valstybinės žemės patikėjimą, nes atsiranda du patikėtiniai, kurie galės perduoti žemę tretiesiems asmenims. Tai bus savivaldybių administracijos ir žemės informacijos centras. Tam reikia sustiprinti kontrolę. Šios prielaidos irgi formuojamos šiame pakete.
Visų pirma apie savivaldos apimtį. Lietuvoje yra priskaičiuojami 103 miestai, virš 3 tūkst. gyvenviečių. Savivaldybių administracijoms, tiek miestų, tiek rajonų, bus perduodami in corpore administracinėse ribose esantys sklypai, tie, kurie nėra išdalinti kitiems patikėtiniams arba nėra numatyti valstybinės svarbos projektams ir žemė nėra rezervuota tokiems projektams įgyvendinti. Ilgai diskutuota dėl šios nuostatos su Savivaldybių asociacija, ūkininkų, žemės ūkio bendruomene ir apsistota prie miestų, nes ten yra aiškiausias plėtros interesas, savivaldybėms ten yra aktualiausia. Tuo tarpu žemės ūkis mato norą ir turi viziją turėti atskirą patikėtinį.
Taip pat kaimai ir kaimiškosios vietovės šiame paveikslėlyje yra… net ir pažiūrėjus į kaimiškąsias vietoves, tarp 500 ir 3 tūkst. gyvenviečių, iš esmės ten dominuoja žemės ūkio paskirties žemė – 85 % kaimų, miestelių, gyvenviečių yra žemės ūkio paskirties žemės sklypai. Todėl iš esmės ten vis tiek dominuoja žemės ūkio interesas. Todėl apsistota savivaldoms perduoti žemę miestų administracinėse ribose.
Tikrai buvo diskusijų, ar žemę turėtume perduoti įstatymu, nuosavybės teise, bet, viena vertus, mus tai padaryti riboja Konstitucinis Teismas. Žemė yra išskirtinė valstybės nuosavybė, todėl ji negali būti nuosavybės forma atiduota savivaldai.
Antras dalykas. Valstybė, vykdydama valstybinės svarbos projektus, turi turėti spartų mechanizmą, kaip susigrąžinti žemę iš kitų patikėtinių. Todėl Vyriausybės nutarimais žemė bus perduodama savivaldai. Nors ir norėjome, turėjome gerų intencijų, bet čia savivaldai negalėjome pažadėti daugiau.
Plati diskusija vyko ir dėl žemės ūkio interesų apgynimo ir įtvirtinimo įstatyme. Žemės ūkiui yra sukuriamas atskiras Žemės ūkio ministerijos patikėtinis, tai yra valstybinė įmonė žemės informacijos centras. Jai bus perduoti visi suformuoti valstybiniai žemės ūkio paskirties sklypai. Tai įvyktų kitų metų gegužės 1 dieną. Sklypai būtų perduodami įstatymu, ne Vyriausybės nutarimais. Tai yra vienintelis žemės patikėtinis, kuris gaus savo sklypus įstatymu, nes kiti, ar urėdija, ar Kelių direkcija, ar kariuomenė, sklypus gauna Vyriausybės nutarimais. Šiuo atveju tai bus atiduodama, iš karto įrašyta įstatyme.
Taip pat numatomi saugikliai, kad žemės ūkio paskirties žemės konversija vyktų ne perdėm intensyviai, ūkininkai nebūtų įstumti į konkurenciją su kitomis žemės paskirtimis. Todėl ribojama žemės ūkio paskirties konversija apie 1 % per metus į kitas paskirtis. Jeigu tai yra viršijama, mokama 100 % kompensacija nuo vertės į valstybės ir savivaldybių biudžetus.
Valstybei irgi itin svarbu turėti instrumentų vystyti energetinius, kelių, susisiekimo, geležinkelių projektus, kariuomenės projektus. Todėl valstybė pasilieka sau visus instrumentus greitai, per 10 dienų, grąžinti žemę iš savivaldybių. Savivaldybės gali planuoti savo veiklas, bet valstybė tikrai pasilieka sau operatyvius instrumentus ir valstybinis interesas bus apgintas. Tai tikrai buvo viena iš kertinių diskusijų keliaujant projektams per įstatymus…
Antras dalykas, kad labai stipriai sugriežtinama patikėtinių kontrolė. Svarbu, kad valstybinė žemė nebūtų, liaudiškai, išparceliuota, išnuomota ne už rinkos kainą. Svarbu, kad žemė būtų naudojama pagal tiesioginę paskirtį, todėl stiprinama žemės naudojimo kontrolė ir perspektyvoje galbūt būtų panaikintas dubliavimasis jungiant kai kurias institucijas su Statybų inspekcija ir panašias funkcijas vykdančiomis institucijomis.
Pirmuoju etapu taip pat perduodamas politikos formavimas. Kodėl? Aplinkos ministerija yra atsakinga už erdvinį planavimą, mes esame atsakingi už Lietuvos bendrojo plano, vietos, miestų, specialiuosius teritorijų planavimo dokumentus, atsakingi už statybų reguliavimą, už statybų ir teritorijų planavimo priežiūrą per Statybų inspekciją, bet paskutinis etapas – sklypo lygmuo yra kitoje ministerijoje. Dažnai miestų vyriausiuosius architektus, bendruomenes, susiplanavusias viziją, kaip tame mieste gyvens, ištinka realybė, kad sklypai suformuoti visiškai kitaip. Vilnius yra to pavyzdys, kai tiek Vakarinis aplinkkelis, tiek miesto parkai yra suplanuoti sklypais, kur jų iš tikrųjų neturėjo atsidurti – tiek valstybinės reikšmės projektuose, tiek rekreacinėse erdvėse, todėl vertikalė turėtų išlikti. Interesai yra išskaidomi, taigi nebus per daug viename krepšelyje tų funkcijų, tikrai savikontrolė ir kontrolė bus.
Į antrąjį etapą mes nukeliame visus turinio klausimus. Per frakcijas vaikštant ir supažindinant su projektu tikrai iškilo daug pagrįstų klausimų. Pabandėme įvardinti skaidrėse, kokie klausimai turėtų būti išspręsti per artimiausią rudens ir kito pavasario sesiją. Tikrai yra kur pagerinti valstybinės žemės naudojimą, priežiūrą, servitutų numatymą, valstybei svarbių projektų sutrumpinimą. Daug pastabų gavome iš kitų ministerijų, bet tai nukeliama į antrą etapą.
Ir paskutinioji skaidrė. Esame įpareigoti Vyriausybės programos, tarppartinio susitarimo dėl savivaldos galių stiprinimo, sprendžiame savivaldos plėtros problemas nuo aiškaus, nuoseklaus erdvinio planavimo iki sklypo lygmens, kartu padedame ir gyventojams su procedūromis – nuo daugiabučių namų parkavimo aikštelių suplanavimo iki kaimyninio sklypo ribų nustatymo. Kai kurios procedūros sutrumpės ne mėnesiais, bet 3 mėnesiais. Tikrai sutaupysime administracinės naštos, vadinasi, ir valstybinių pinigų, nes naikinsime kai kurias besidubliuojančias funkcijas. Ačiū už galimybę pristatyti. Mielai atsakyčiau į klausimus.
PIRMININKAS (J. JARUTIS, LVŽSF). Ačiū, gerbiamas ministre. Jūsų nori paklausti visa grupė kolegų iš įvairių frakcijų. Pirmas klausia A. Palionis. Prašom. Andriaus nematau. Tada E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiamas ministre, jau 2008 metais teko balsuoti dėl žemių perdavimo savivaldai, savivaldybių dispozicijai, bet tada, na, klausimas sustojo. Bandyta buvo perduoti visą žemę, ne tik miestų, bet taip įvyko, kaip įvyko. Šiuo metu perduodame tam tikrą dalį miestų ir miestelių žemės, tiksliau, miestų, ir klausimai turbūt tie patys. Tada buvo pagrindinis dalykas nuosavybės atstatymas, jis, deja, taip ir pakabintas, kaip ir dabar.
Bet dar viena dalis buvo, kad problemų bus dėl bazių perdavimo, žodžiu, paklys dokumentai, kažkur yra baigti, nebaigti, neliks atsakingų už tuos visus procesus, kurie buvo netvarkingai padaryti. Kaip šiuo metu bus su tomis bazėmis, kurioje vietoje bus visa dokumentacija? Nes prisimenu, aišku, dabar miestų daugiau žemės, bet prisimenu, visokių istorijų buvo dėl nuosavybės atkūrimo ir panašiai. Iš tikrųjų kaip bus su ta informacine visa sistema ir su tomis visomis bazėmis? Ar jos vienoje vietoje bus, ar tie procesai nebus problemiški vien todėl, kad jie keliose vietose bus, nes savivaldybė, kiek žinau, turbūt neturės tų sistemų?
S. GENTVILAS (LSF). Šmaikštus atsakymas turėtų būti – tikrai ne spintose, o internete, prie interneto prieiga gali būti lengvai pakeista tarp institucijų, ar tai būtų savivaldai, ar vienai arba kitai ministerijos įgyvendinančiai institucijai.
Bet, man atrodo, pagrindinis iššūkis šiandien yra tas, kad, lyginant su 2008 metais, kai buvo naikinamos apskričių administracijos, tuomet pagrindinis iššūkis buvo žemės grąžinimas. Šiandien žemė yra grąžinta, iš esmės tik dviejose savivaldybėse: Vilniaus miesto ir Trakų, yra reikšmingas negrąžintų nuosavybės teisių mastas. Mes galime laisviau disponuoti valstybine žeme. Tai yra esminis skirtumas, nes kodėl buvo kurta NŽT, kokia jos istorija.
Dabar antras didysis yra ne informacinių bazių iššūkis, bet sklandus funkcijų perdavimas savivaldybėms, sklandi jų kontrolė ir bendra tvarka, kad kiekvienoje savivaldybėje nebūtų skirtinga tvarka. Tai čia tas sinchronizavimas turbūt bus didysis iššūkis 2023 metais, kai reforma bus pradėta įgyvendinti. Aš nemanau, kad informacinės bazės yra didysis iššūkis.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia E. Rudelienė. Ruošiasi L. Savickas.
E. RUDELIENĖ (LSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Gerbiamas ministre, tikrai ilgai lauktas įstatymo projektas, nes savivaldybėse žemės panaudos klausimų derinimas su NŽT kartais užtrukdavo ir pusę metų, ir metus. Suprantu, kad šitas procesas bus paspartintas, kai savivaldybė valdys žemes. Tiesiog klausčiau, ar nemanote, kad reikėtų įtraukti ir miestelius į šį procesą, nes ten irgi yra urbanizuotos teritorijos? Taip suteiktume dar daugiau galimybių savivaldybėms, padėtume joms efektyviau tvarkytis.
Antra klausimo dalis – finansai. Funkcijos bus perduotos. Ar jau yra apskaičiuota, kiek (savivaldybei atiteks išlaikymas) funkcijų vykdymui ir ar paskui funkcijas keliaus ir finansavimas? Ačiū.
S. GENTVILAS (LSF). Dėkoju už klausimą. Visų pirma, funkcijos, kurios būtų perduotos savivaldai, tai būtų valstybės deleguotos funkcijos, vadinasi, jos būtų padengtos ir finansais, ir etatais, dalis valstybės tarnautojų pereitų į savivaldybių administracijas kaip darbuotojai.
Dabar dėl palengvinimų. Jie bus reikšmingi. Dabar sunkiai apskaičiuojama, bet iš tikrųjų laikas yra brangiausias. Vienas iš pavyzdžių galėtų būti. Jeigu jūs norite susitarti su kaimynu ir statyti savo pastatą ne 3 metrai, tai yra standartas, bet metras iki tvoros, tai jums reikia kreiptis į savivaldybę, savivaldybė per 20 dienų kreipiasi į Nacionalinę žemės tarnybą, tada Nacionalinė žemės tarnyba vėl kreipiasi į savivaldybę. Šis pingpongas formaliai dabar gali tęstis iki 60 dienų. Statybos leidimą išduoda savivaldybės administracija. Taigi 60 dienų tokiame elementariame procese būtų sutaupyta.
Reikėtų eiti per kitus, tada jau dviračių takų tiesimo klausimus, kitus valstybinėje žemėje vykstančius procesus, kuriuos iš esmės planuoja pati savivalda, bet ji negali apeliuoti į valstybinę žemę. Kur žemė nėra rezervuota valstybiniams projektams, ten laiko, tai yra pagrindinis resursas, būtų sutaupyta. Tai būtų turbūt pagrindinis atsakymas. Tai aktualiausia pasienio savivaldybėms, kurortinėms savivaldybėms, kuriose yra daug valstybinės žemės.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas ministre, šiandien ryte iš tikrųjų į kai kuriuos klausimus atsakėte, bet dar tiesiog pažiūrėjau – pirmas ir antras etapai. Tai dabar, jeigu neturi funkcijų, kurias vykdys, nėra aprašyta ir bus tik antrame etape, ar nebuvo tikslinga galbūt ir pirmą etapą nukelti lygiai taip pat nuo gegužės 1 dienos? Kaip aš matau, čia tik pavaldumas eis ir savivaldai atiteks funkcijos. Finansavimas, kaip jūs ir sakėte, bus numatytas. Tai ar nemanote, kad gal geriau 5 mėnesiais reikėtų pavėlinti, nes tada viskas būtų tvarkingai aprašyta, visi procesai ir, svarbiausia, funkcijos, nes mes pradėsime dirbti… Aš dabar pažiūrėjau jūsų aiškinamąjį raštą – lyg ir viskas pasverta vienodai. Tiesiog pažiūrėjau ir į jūsų aprašą.
S. GENTVILAS (LSF). Gal norėtųsi, kad iš tribūnos drąsiau skambėtų, bet nesinorėjo suklysti.
Gerbiama Laima, tai yra tikrai plataus masto pertvarka ir didelis valstybinis turtas, norėjosi pirmame etape… Buvo klausimas kolegės Editos, kodėl neperdavėme kaimų ir kaimelių, aš pamiršau atsakyti, bet iš esmės čia galėtų būti sudėtingumo iliustracija. Kaimų, kaimelių teritorijos nėra… jeigu administracinės ribos kur nors nubrėžtos, bet, pavyzdžiui, Druskininkų savivaldybėje nėra nubrėžtos, tai mes nežinome, kur jos yra. Tiesiog yra pavadinimai. Kai kur nesuformuoti sklypai. Tai pusė sklypo, pusė žemės ar koordinatės eina… Nelabai aišku, ką perduoti.
Miestų administracinės zonos yra aiškios, kaimo teritorijų, kaimiškų gyvenviečių nėra aiškios. Todėl pirminis variantas buvo iš esmės Nacionalinę žemės tarnybą skaidyti į šešias skirtingas institucijas iš karto. Bet dėl apimties, dėl žemės ūkio interesų sustiprinimo ir apgynimo mes sustojome prie dabartinės stadijos. Laikui bėgant bus suformuotas patikėtinis žemės ūkio paskirties žemei. Savivalda perims tą didesnį mastą sklypų. Matysime pirmuosius iššūkius, tada, natūralu, spręsime dėl antrojo. Nesinorėjo daryti tos didžiosios reformos, nes apimtis tikrai būtų nepavežama.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia L. Girskienė.
L. GIRSKIENĖ (LVŽSF). Noriu ministro paklausti, ar yra atlikta įmonių, tai yra Žemės ūkio ir kaimo verslo centro, GIS centro, Valstybės žemės fondo, reorganizacijos kaštų ir sąnaudų analizė ir kiek valstybės biudžeto lėšų tai kainuos – išeitinėms ir kitiems dalykams, nes vis dėlto ši planuojama reorganizacija palies daugiau negu 500 darbuotojų. Ar yra kokie nors skaičiavimai atlikti?
S. GENTVILAS (LSF). Nesu kvalifikuotas atsakyti į šį klausimą. Ketvirtadienį šio projekto svarstymo stadija Seime. Kaimo reikalų komitetas, rodos, pagrindinis. Neturiu kvalifikacijos atsakyti.
PIRMININKAS. Klausia A. Skardžius.
A. SKARDŽIUS (DPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiamas ministre, išties perduodamas didelis valstybės turtas iš vienų rankų į kitas. Ar pakaks saugiklių, kad tas turtas nebūtų prarastas arba, sakykime, pusvelčiui nenukeliautų kur nors į privačias rankas? Ačiū.
S. GENTVILAS (LSF). Teisingas klausimas. Man atrodo, jį labai reikia komitetuose užduoti. Tikrai reikia būti garantuotiems, kad to nebus padaryta. Žemės pardavimas bus paliktas centrinėms valdžios institucijoms. Šiuo atveju – Nacionalinei žemės tarnybai. O žemės nuomą ir žemės panaudos galimybes tretiesiems asmenims bus galima vykdyti savivaldybių administracijoms ir Žemės ūkio informacijos centrui. Tai yra vieninteliai du patikėtiniai, kurie ne savo reikmėms, bet tretiesiems asmenims galės perduoti.
Tą patikėtinių kontrolę vėlgi atliks išorinė institucija, tai yra Nacionalinė žemės tarnyba. Bus keturių akių principas, nes šiuo metu Nacionalinė žemės tarnyba ir įgyvendina, ir kontroliuoja, ir savo klaidas skundžia prokuratūrai dėl viešojo intereso gynimo. Jeigu jūs klausiate, kur yra didesnis pavojus, tai pavojus yra didesnis šiandien.
Štai vienas iš audito įrodymų yra, kad šiuo metu įstatymu neapibrėžto laikino naudojimo sutartimis yra perduota 30 tūkst. hektarų valstybinės žemės. Tai nėra nei nuoma, nei panauda, nei patikėjimas. 30 tūkst. hektarų žemės. Ir šiandien jūs šį klausimą galėtumėte užduoti ne man, bet Nacionalinei žemės tarnybai: o kas naudoja šiandien 30 tūkst. hektarų Lietuvos žemės, ar už ją moka ir kokiomis sąlygomis? Tai atliko ne savivalda. Tai atliko centrinės valdžios institucija.
Mano nuomone, kai išskaidai įgyvendinimą, kontrolę į dvi skirtingas institucijas, skirtingo pavaldumo institucijas, atsiranda kur kas daugiau objektyvumo. Ne institucijos kuria korupciją, asmenys kuria korupciją, bet asmenys gali su korupcinėmis prielaidomis susidurti tada, kai nėra išorinio kontrolės mechanizmo. Šiuo atveju yra išskaidoma ir tikrai bus objektyviau. Mes matome, kad Nacionalinė žemės tarnyba nesugebėjo savo pačios sprendimų priimti dėl 30 tūkst. hektarų. O 30 tūkst. hektarų yra tolygu Vilniaus miesto administraciniam plotui, tai 300 kv. kilometrų. Neaišku – kur, kam, kas naudoja šiandien tą žemės plotą.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas ministre. Nors laikas ir baigėsi klausti ir atsakyti, manau, kad pratęsiu bent 5 minutes, nes klausimas kompleksinis, jį sudaro net 20 poįstatyminių teisės aktų. Klausia G. Kindurys. Ruošiasi R. Tamašunienė.
G. KINDURYS (LVŽSF). Ačiū, posėdžio pirmininke. Na, mano klausimas gal panašus į prieš tai užduotus. Ministre, ar prognozuojate, koks kiekis etatų nebus perkeltas į tą naują informacinį centrą ar savivaldybes? Kokia yra jūsų vizija, ar tai turėtų būti perkėlimo būdu, ar savivaldos skelbs konkursus, ar tai daugiau bus valstybės tarnyba, ar dirbantys pagal darbo sutartį? Kodėl klausiu? Per daugybę metų iš gaunamų žmonių skundų dėl NŽT veiklos susiformavo tokia nuomonė, kad ne sistema kalta, bet yra žmonių piktnaudžiavimo.
Antras klausimas. Ar nebijote, kad pakeitus darbuotojų pavaldumą nebus kažkas labai gero, ar tai nebus trukdis?
S. GENTVILAS (LSF). Aš manau, kad Nacionalinėje žemės tarnyboje tikrai dirba daug profesionalų, deja, dėl žemiausių atlyginimų lygio ministerijai pavaldžiose institucijose, na, per daug talentų pabėgo. Galbūt ir iš ministerijos kuruojamos politikos srities žinomi talentai pabėgo į Registrų centrą, tai tikrai kompetentingi žmonės, jų nevalia prarasti. Ir šiaip valstybės tarnyboje nevalia prarasti, per pertvarkas išsibėgioja talentingiausi. Gal žinutė, kurią viešai norėtųsi paskleisti, kad etatai nebus naikinami. Mažiausiai atsakymų mes turime dėl darbo sutartininkų, nes tarnybinio kaitumo būdu Valstybės tarnybos įstatymu nėra galimybės garantuoti darbo vietos be konkurso tiems, kurie dirba šiandien darbo sutarčių pagrindu. Visiems kitiems bus pasiūlyta vieta. Šiandien buvo susitikta su profesinėmis sąjungomis ir tai buvo ne pirmas susitikimas.
PIRMININKAS. Ačiū. Klausia R. Tamašunienė. Ruošiasi K. Vilkauskas.
R. TAMAŠUNIENĖ (LRF). Ačiū. Mano pirmas klausimas. Vis dėlto kodėl buvo pasirinkta atiduoti disponuoti miestui žemę? Jis iki šiol turėjo daugiau galimybių ir teisių, o kaimiškoms savivaldybėms paliktas toks pat statusas, koks yra dabar.
Antra klausimo dalis. Aš labai pritariu jūsų argumentuotai kritikai NŽT ir matau Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo pakeitimus. Tuose įstatymo pakeitimuose jūs išbraukėte, kad žemė grąžinama natūra, išbraukiamas žodis „nedelsiant“, nors tas nedelsiant vyksta 30 metų, tai tas žodis išbraukiamas ir, aišku, pakeičiamas pavaldumas – NŽT iš ŽŪM pereina į Aplinkos ministeriją. Vis dėlto norėtųsi, kad dėl žemės savininkų lūkesčių, kurie jau tęsiasi 30 metų, atsirastų sprendimų greitis ir galų gale būtų pabaigta ta reforma. Kokių Aplinkos ministerija, kaip koordinuojanti institucija, imsis veiksmų ir užtikrins, kad šito įstatymo nuostatos būtų įgyvendintos kuo greičiau?
S. GENTVILAS (LSF). Na, instrumentai tie patys. Arba savivaldybės, arba Nacionalinė žemės tarnyba formuoja sklypus ir siūlo eilėje esančius. Aš tik prielaidas girdžiu, kad kartais kai kuriuose didmiesčiuose yra tokių prielaidų, kad dirbtinai sudaromos kliūtys grąžinti sklypus, aš neturiu įrodymų. Bet vėlgi čia padės tik sinergija tarp savivaldybės ir Nacionalinės žemės tarnybos. Matome sėkmingus pavyzdžius. Deja, kai žemė tapo kilnojama, tai Trakai ir Vilnius tapo patraukliausi regionai. To „nedelsiant“ nepriimkite, kad nedelsiant nėra įpareigojantis, jis yra tik politinę motyvaciją nurodantis, tai gal dėl to išbrauktas, bet iš esmės Nacionalinė žemės tarnyba palieka sau funkciją dėl žemės grąžinimo, o savivaldybės dėl sklypų formavimo.
PIRMININKAS. Klausia K. Vilkauskas. Ruošiasi I. Kačinskaitė-Urbonienė.
K. VILKAUSKAS (LSDPF). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas ministre, vienas klausimas. Ar turėtų būti pabaigtos procedūros NŽT, kuri pradėjo dėl sklypų formavimo, kol bus įgyvendinta šita reforma pagal terminą?
Ir antras klausimas. Kaip dėl ežerų apsauginių zonų, ar šitas įstatymas išspręs? Ačiū.
S. GENTVILAS (LSF). Nacionalinė žemės tarnyba palieka sau beveik visas funkcijas, išskyrus, kad tą konkrečių žemės sklypų patikėjimą perduoda arba savivaldybėms, arba žemės informacijos centrui. Iš esmės gerbiama Laima teisingai įžvelgė, kad tai nėra funkcinė reforma, savivaldybės nėra įgalinamos daug didesnėmis funkcijomis pirmame etape, nes tai yra daugiau žemės apimties perdavimo klausimas.
Dabar dėl ežerų. Kitaip tariant, Nacionalinė žemės tarnyba tęstų pradėtas procedūras. Dėl ežerų apsauginių zonų. Aplinkos apsaugos agentūra šiuo atveju ministerijoje dabar nustato tokį algoritmą dėl standartinių 5 metrų ar didesnių apsauginių zonų, jeigu apie tai kalbame. Jeigu norima pasitikslinti, tai yra nustatoma atskira procedūra, kaip tai daryti, bet žemėlapis su vandens telkinių apsauginėmis zonomis arba jau paskelbtas, arba išsiųstas derinti. Tai daro Aplinkos apsaugos agentūra.
PIRMININKAS. Klausia I. Kačinskaitė-Urbonienė. Prašau, kolege.
I. KAČINSKAITĖ-URBONIENĖ (DPF). Labai ačiū. Ministre, turiu du klausimus. Vienas klausimas yra toks paprastesnis. Ar neįmanoma, esant dabartiniam Žemės ūkio ministerijos pavaldumui, efektyvinti žemės tvarkymo politikos, nes man atrodo, kad šitoks pakeitimas gana daug kainuos valstybei? Gal galite pasakyti, kiek tai kainuos? Tai vienas klausimas.
Kitas klausimas. Kadangi planuojama atiduoti savivaldybėms labai labai daug funkcijų ir tvarkyti žemės reikalus, kaip jūs įsivaizduojate, kaip bus užtikrinama kontrolė, kad visos savivaldybės vienodai ir atsakingai tvarkytų žemės reikalus ir nebūtų tuo piktnaudžiaujama?
S. GENTVILAS (LSF). Dėkui. Geri klausimai. 2017 metais Danijoje dešinieji laimėjo daugumą ir atėjo į Kopenhagą, kuri yra per didelė pačiai Danijai. Dešinieji pažadėjo 10 % šalies valstybės tarnautojų iškraustyti iš Kopenhagos į regionus, paskelbė konkursą. 37 savivaldybės Danijoje dalyvavo konkurse ir 10 % valstybės tarnautojų iškraustyti į regionus. Ir Finansų ministerija, ir kitos Danijos ministerijos pripažįsta, kad tai nėra atsiperkantis projektas, bet iš esmės tai yra protų perkraustymas į regionus, galimybių, kvalifikuotų darbo vietų suteikimas.
Jeigu žiūrėtume į 2008 metus, mes pasirinkome naikindami apskritis iš esmės perimti daugiau atsakomybių centrinei valdžiai, o Lietuvoje savivalda yra be galo silpna. Taigi bet koks savivaldos stiprinimo veiksmas (mes gana maža valstybė), man atrodo, iš esmės turėtų būti skatinamas. Kaštų ir naudos analizė turbūt irgi rodytų, kad savivaldos yra neatsiperkantis demokratinis projektas. Viską gal gali geriau Seimas nuspręsti, bet čia yra labiau vertybinis apsisprendimas, kaštų ir naudos analizė gal ir neparodytų. Sakau, procedūrų laikas sutrumpinamas.
Dabar dėl Žemės ūkio ministerijos tai nėra kažkas išskirtinio. Sakau, mes bendraujame su miestų vyriausiaisiais architektais, urbanistais, statybininkais, konstruktoriais, atestuojame visus – tai formuoja Aplinkos ministerija, bet paskutinis lygmuo, tai yra žemės sklypo lygmeniu – kadastras, geodezininkai, matininkai, – jau Žemės ūkio ministerija. Man atrodo, tai yra iš inercijos, kad mes buvome agrarinis kraštas, bet dabar 97 % ekonomikos yra sukuriama naudojant statinius, infrastruktūrą ant žemės. Didieji teisminiai konfliktai, bylos yra dėl to, kas pastatyta ant žemės. Todėl iš esmės mes jų išvengtume, jeigu politiką formuotume nuosekliai, ir nebūtų tų ginčų. Aš manau, kad čia gal ir yra atsakymas, kad tai būtų pridėtinė vertė, o kad visa kompetencija ir įtaka nebūtų Aplinkos ministerijoje, tai žemės disponavimo patikėtinio teises atiduodame kitoms institucijoms.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas ministre. Jūs atsakėte į visus klausimus. Leisiu sau replikuoti, kad pasakymas, kad savivalda yra be galo silpna, turbūt per stiprus, nes visos problemos, su kuriomis nesusitvarkydavo valstybė, perdavus savivaldybėms išnykdavo.
Už nori pasisakyti E. Rudelienė.
E. RUDELIENĖ (LSF). Pradėsiu nuo replikos. Matyt, ministras kalbėdamas, kad savivalda silpna, neturėjo minty, kad pati savivalda silpna, bet kad per mažai funkcijų yra deleguota savivaldai spręsti savarankiškai. Apie galimybę pačioms savivaldybėms tvarkyti valstybinę žemę, valdyti valstybinę žemę kalbama, man atrodo, jau gana seniai, ko gero, virš dešimt metų, jeigu ne daugiau. Niekada nepavyko priimti to sprendimo, labai tikiuosi, kad šį kartą Seimas turės pakankamai valios. Turime tokį punktą, kaip ministras rodė skaidrėse ir susitarime, dėl savivaldos stiprinimo, jį pasirašė visos politinės partijos.
Savivaldybėms suteikus galimybę valdyti valstybinę žemę miestuose, na, pirmiausia bus sumažinta biurokratija, trumpės laikas, kurį žmonės, valstybinės institucijos užtrunka formuodamos sklypus, laukdamos sprendimų, kol bus perduota žemė valdyti savivaldybėms, pavyzdžiui, gali būti, kad savivaldybė nori statyti mokyklą ar darželį ar įrengti papildomą poilsio zoną, ir pati esu susidūrusi su situacija, kai procesas užtrunka beveik iki metų, kol institucijos susirašinėja ir niekaip negali išspręsti gyventojams reikalingos problemos.
Taigi kviečiu balsuoti už šį įstatymo projektą, pritarti jam, nes šiuo įstatymu savivaldybės galės sparčiau įgyvendinti statybos procesus, pritraukti daugiau investicijų, savarankiškai ir efektyviau planuoti teritorijas. Tai palengvins demokratinę naštą tiek gyventojams, tiek verslui, tiek investuotojams.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama kolege. Ir prieš kalba… A. Palionio nematau. A. Širinskienė. Prašom.
A. ŠIRINSKIENĖ (LRF). Ministrui mes ir frakcijoje sakėme, kad išties reforma yra galbūt turinti gerų elementų, bet labai įdomiai išpildoma, kada vienas paketas reforminių įstatymų atnešamas dabar ir pasakoma, kad štai Žemės ūkio ministerija kažkada (neapibrėžtu laiku) pateiks antrąjį paketą. Ir toks susidaro įspūdis, kad matydami dalį reformos išties balsuojame už kitą dalį, kuri yra katinas maiše, o paskui Seimas gali būti iš esmės šantažuojamas sakant, kad jūs pritarėte 1 daliai, kaip dabar nepritarsite ir 2-ajai. Iš tikrųjų norėtųsi matyti visą reformą, abiejų ministerijų indėlį – tiek Aplinkos, tiek Žemės ūkio, labai aiškų funkcijų pasidalinimą ir paskui priimti sprendimus, o ne priimti sprendimus avansu, tikintis, kad kas nors po kurio laiko atneš dar vieną paketą. Tikrai susilaikysiu.
PIRMININKAS. Ačiū, kolege. Nuomonės išsakytos. Balsuosime netrukus.
16.23 val.
Valstybei ir savivaldybėms priklausančių akcijų privatizavimo įstatymo Nr. VIII-480 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 19, 20 ir 21 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1666 (pateikimas)
Ir noriu pakviesti į tribūną gerbiamą ekonomikos ir inovacijų ministrę A. Armonaitę, kad pristatytų klausimą – Valstybei ir savivaldybėms priklausančių akcijų privatizavimo įstatymo Nr. VIII-480 daugelio straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIVP-1666. Prašom.
A. ARMONAITĖ (LF). Dėkoju. Gerbiamieji Seimo nariai, Vyriausybė teikia Lietuvos Respublikos valstybei ir savivaldybėms priklausančių akcijų privatizavimo įstatymo (numerį perskaitė posėdžio pirmininkas) kai kurių straipsnių pakeitimo įstatymo projektą. Įstatymo projekto tikslas – paprastinti mažos vertės akcijų paketų privatizavimo procedūras, taip pat spręsti įstatymo praktinio taikymo problemas.
Mažos vertės akcijų paketų paprastinto reguliavimo poreikis atsirado daugėjant atvejų, kai valstybei perduodami privatiems asmenims priklausę akcijų paketai. Juos sudaro akcijos, kurios pripažintos bešeimininkėmis, konfiskuotos, valstybės paveldėtos ar kitais teisės aktų nustatytais atvejais perduotos valstybei. Įstatymo projekte tokios akcijos apibrėžiamos kaip valstybei perduotos akcijos. Tokių akcijų paketo administravimo ir privatizavimo išlaidos dažniausiai viršija jų vertę. Privatizavimo institucija valstybinė įmonė Turto bankas administruoja apie 80 tokių akcijų paketų. Jų privatizavimo išlaidų didžioji dalis yra susijusi su akcijų paketų vertinimu, kurį atlieka nepriklausomi turto vertintojai, jo kaina siekia iki 10 tūkst. eurų. Tai yra Turto banko duomenys.
Atsižvelgiant į tai atitinkamai siūloma supaprastintą reguliavimą taikyti tais atvejais, kai visų valstybės ar savivaldybės valdomų privatizuojamų bendrovės akcijų nominaliųjų verčių suma yra mažesnė negu 10 tūkst. eurų. Paprastesnis reguliavimas apimtų tris tokias grupes. Pirma. Galimybę neįtraukti valstybei perduotų akcijų į Vyriausybės tvirtinamą Privatizavimo objektų sąrašą, tačiau įrašyti į Turto banko tvirtinamą valstybei perduotų akcijų privatizavimo sąrašą.
Antra. Pradinės privatizavimo objekto kainos apskaičiavimą Vyriausybės nustatyta tvarka netaikant reikalavimo dėl privatizavimo objekto vertinimo su sąlyga, jei tam pritartų atitinkama privatizavimo komisija ar savivaldybės privatizavimo komisija.
Trečia. Valstybei perduotų akcijų privatizavimą parduodant jas kitiems akcininkams akcijų pardavimo uždarosios akcinės bendrovės akcininkams būdu, sutrumpinus tokio privatizavimo procedūras.
Taip pat noriu pasakyti, jog gavome kai kurias STT rekomendacijas, į jas atsižvelgėme. Taip pat padidinome šio reguliavimo skaidrumą, todėl leiskite dar truputį daugiau apie tai pasakyti. Siūloma nustatyti privatizavimo komisijos ir savivaldybių privatizavimo komisijų kadenciją, tai būtų ketveri metai, čia atsižvelgiame į STT rekomendaciją. Tas pats asmuo komisijos nariu galėtų būti skiriamas ne daugiau kaip dviem kadencijoms iš eilės.
Siekiant akcijų paketų įtraukimo į Privatizavimo objektų sąrašą ir išbraukimo iš jo atvejų suderinamumo ir užbaigtumo, siūlomi tam tikri pakeitimai ir papildymai. Jie, be kita ko, sudarys įstatyminį pagrindą neįtraukti ar išbraukti iš Privatizavimo objektų sąrašo akcijas tų bendrovių, kurios pertvarkomos, reorganizuojamos ar likviduojamos. Privatizavimo proceso skaidrumui užtikrinti siūloma nustatyti, kad visi privatizavimo komisijų sprendimai būtų skelbiami tik Teisės aktų registre. Dabar savivaldybių privatizavimo komisijų sprendimų skelbimas nereguliuojamas.
Taip pat sureguliuoti valstybės įmonės Turto banko išlaidų kompensavimą ir atlygį, kai jis pagal sutartį privatizuoja kitiems asmenims, įskaitant savivaldybes, nuosavybės teise priklausančias akcijas. Be to, numatoma, kad Turto banko interneto svetainėje būtų viešai skelbiamos metinės valstybei nuosavybės teise priklausančių akcijų privatizavimo apžvalgos, o savivaldybių administracijų interneto svetainėse – metinės tam tikrai savivaldybei nuosavybės teise priklausančių akcijų privatizavimo apžvalgos. Iš esmės gana techninis projektas. Kviečiu palaikyti.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiama ministre. Jūsų nori paklausti keletas kolegų. Klausia E. Pupinis. Prašom.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiama ministre, jeigu iš tiesų yra kokių nors akcijų galų Turto banko balanse ir jis nieko neveikia, tai gal ir taip. Bet vis dėlto norėčiau paklausti, kas ateityje spręs apie tokių akcijų patekimą į Turto banką? Ar nebus kokių nors interesų vis dėlto pasinaudoti šiuo mechanizmu ir galbūt perimti kokius nors kontrolinius akcijų paketus? Čia iš tikrųjų sunku įsivaizduoti, kokių įmonių akcijos čia yra. Aiškinamajame rašte faktiškai nieko nėra apie tai paaiškinta, sunku prognozuoti, kas iš to išeis.
Dar vienas dalykas. Kodėl tas įstatymas tik dabar priimamas? Akcijos, ko gero, seniai buvo. Ar yra koks nors interesas? Kodėl tas klausimas kilo? Ačiū.
A. ARMONAITĖ (LF). Tai yra higieninis, iš gyvenimo atėjęs, mūsų atnešamas reguliavimas. Taip, galbūt galėjome jį atnešti anksčiau, bet, kaip žinote, turėjome daugybę kitų procesų. Galbūt ankstesnės valdžios irgi galėjo tai padaryti, bet irgi, matyt, buvo tie dalykai.
Aš noriu pasakyti, kad mes kalbame apie gana techninį pakeitimą. Mes nekalbame apie jokius kontrolinius akcijų paketus, mes kalbame faktiškai apie bešeimininkes akcijas, kaip ir yra parašyta dokumentuose, arba apie ypač mažos vertės akcijas. Aš tikiuosi, kad galbūt mes galėsime jus kaip nors nuraminti svarstymo Seime metu, bet iš esmės kviečiu į tai žiūrėti kaip į pagalbą Turto bankui geriau administruoti šitą dalyką.
PIRMININKAS. Ir jūsų klausia L. Nagienė.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiama ministre, pratęsdama gerbiamo kolegos Edmundo klausimą aš galiu pasakyti, čia labiau kalbama apie savivaldybių įmonių akcijas. Mes žinome, tikrai dalis jų yra dingę, nėra, išvažiavę, jų net negalime surasti, jeigu norime išpirkti šitas akcijas.
Bet mano klausimas toks. Dabar, sakykim, pripažinti bešeimininkėmis akcijomis nėra taip paprasta, reikės kreiptis į teismą. Savivaldybė viską atliks, o faktiškai jos tikslas yra galbūt vėl padidinti susigrąžinus, kad paketas būtų savivaldybės. Bet turėsime perduoti, kaip aš supratau, valstybei. Taip yra pagal jūsų projektą. Ačiū.
A. ARMONAITĖ (LF). Žiūrėkite, mes kalbame apie mažos vertės akcijų paketų reguliavimo supaprastinimą, taip? Mes nekalbame (dar kartą) apie kontrolinius paketus. Aš suprantu, jums atrodo, čia atėjo ministrė, gal kažkas slepiasi už šito įstatymo pakeitimo. Mes tiesiog norime palengvinti gyvenimą administruodami. Dar vienas labai svarbus dalykas, kas irgi buvo praleista, – įvesti daugiau skaidrumo, kad privatizavimo komisija turėtų ribotą kadencijos laikotarpį – ketverius metus, kad skelbtume interneto svetainėje apžvalgas, kas iki šiol nebuvo daroma, kad savivaldybės (valstybė jau maždaug susitvarkiusi) skelbtų savo svetainėse turimą informaciją. Tai irgi yra įtvirtinama. Aš tiesiog sakau, kad Turto bankas šiuo metu administruoja apie 80 tokių akcijų paketų. Yra ribotas skaičius. Tik apie tai kalbame.
PIRMININKAS. Ačiū. Jūs atsakėte į visus klausimus. Yra nuomonių už – J. Razma, bet salėje nematau. Kadangi jau yra atėjęs balsavimo laikas, gal galiu pasiūlyti pritarti šitam klausimui bendru sutarimu? Ačiū, pritarta. Tada teikiu balsuoti… Atsiprašau, taip. Pritarta. Komitetai: Ekonomikos komitetas, kaip papildomas – Biudžeto ir finansų komitetas. Siūloma svarstyti birželio 14 dieną. Galime pritarti? Ačiū, pritarta.
16.31 val.
Žemės įstatymo Nr. I-446 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1625, Žemės reformos įstatymo Nr. I-1607 9, 10, 15, 16, 17, 18, 19 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1626, Žemės paėmimo visuomenės poreikiams įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus įstatymo Nr. XI-1307 2, 5, 7, 12 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1627, Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo Nr. IX-1314 3, 4 ir 5 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1628, Teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros įstatymo Nr. XII-459 2, 3 ir 28 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1629, Teritorijų planavimo įstatymo Nr. I-1120 45 ir 47 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1630, Saugomų teritorijų įstatymo Nr. I-301 30 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1631, Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo Nr. VIII-359 4 ir 17 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1632, Administracinių nusižengimų kodekso 589 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1633, Miškų įstatymo Nr. I-671 4, 41, 5, 13 ir 15 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1634, Nekilnojamojo turto kadastro įstatymo Nr. VIII-1764 1 ir 4 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1635, Geodezijos ir kartografijos įstatymo Nr. IX-415 2, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21, 24, 27 ir 31 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1636, Savivaldybių infrastruktūros plėtros įstatymo Nr. XIII-2895 4, 6, 10 ir 16 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1637, Pajūrio juostos įstatymo Nr. IX-1016 6 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1638, Geležinkelių transporto kodekso 9 ir 231 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1639, Kompensacijų už valstybės išperkamą nekilnojamąjį turtą dydžio, šaltinių, mokėjimo terminų bei tvarkos, taip pat garantijų ir lengvatų, numatytų Piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatyme, įstatymo Nr. VIII-792 8 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1640, Vandens įstatymo Nr. VIII-474 15 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1641, Želdynų įstatymo Nr. X-1241 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1642, Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo Nr. XIII-2166 9 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1643, Kelių įstatymo Nr. I-891 4, 5, 7, 9, 10, 13, 18 ir 20 straipsnių pakeitimo įstatymo Nr. XIV-661 5 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIVP-1644 (pateikimo tęsinys)
Balsuojame dėl 2-11.1 klausimo – Žemės įstatymo Nr. I-446 pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIVP-1625 ir daug kitų projektų. Kas palaikote, prašom balsuoti.
Balsavo 88: už – 75, prieš nėra, susilaikė 13. Po pateikimo pritarta. Komitetai. Jeigu jūs leisite, nevardinsiu visų komitetų – begalė. Jeigu turite prieštaravimų dėl kurio nors komiteto, išreikškite. Taip, kaip tekste, galime pritarti paskirtiems komitetams? Siūloma svarstyti birželio 23 dieną. Ačiū. Pritarta.
Kviečiu į tribūną E. Pupinį, pora rezervinių klausimų. Paskutiniai šios dienos darbotvarkės klausimai.
16.32 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos išvados dėl Ramūno Urbono peticijos“ projektas Nr. XIVP-1675 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Rezervinis 1 klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos išvados dėl Ramūno Urbono peticijos“ projektas Nr. XIVP-1675. Priėmimas. Prašom.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū. Gerbiami kolegos, Peticijų komisija svarstė gerbiamo R. Urbono peticiją. Peticijų komisija R. Urbono peticiją iš esmės išnagrinėjo gegužės 11 dienos posėdyje ir priėmė sprendimą atmesti šioje peticijoje pateiktus pasiūlymus pakeisti įstatymų bazę ir nustatyti, kad būtų leista formuoti žemės sklypus prie apleistų pastatų ir juos išnuomoti ar parduoti tų pastatų savininkams rinkos kaina, nepriklausomai nuo pastatų būklės. Peticijų komisija šį sprendimą priėmė atsižvelgusi į Aplinkos ministerijos ir Žemės ūkio ministerijos nuomones ir manydama, kad žemės ūkio sklypo pardavimui ar nuomai be aukciono būtina sąlyga yra ta, kad žemės sklypas turi būti reikalingas jame esančio statinio ar įrengimo eksploatacijai. Tam, kad atsirastų reali galimybė tokią žemę įsigyti ir išnuomoti be aukciono, turėtų būti nustatoma, ar žemės sklypas, kurį siekiama įsigyti ar nuomoti, yra naudojamas ir ar toks žemės sklypas yra reikalingas jame esantiems statiniams eksploatuoti pagal jų tiesioginę paskirtį. Pagal galiojančius teisės aktus žemės sklypo pardavimas ar nuoma be aukciono siejama su konkrečios paskirties statinio naudojimu vykdant tam tikrą veiklą ir eksploatuojant jį pagal esamą tiesioginę paskirtį, todėl svarbus yra ne tik statinio buvimo faktas žemės sklype, bet ir jo naudojimas konkrečiai veiklai, tai yra ar žemės sklype yra vykdoma veikla, susijusi su esančio statinio naudojimu. Prašome atsižvelgti ir pritarti komisijos išvadai atmesti gerbiamo R. Urbono peticiją.
PIRMININKAS. Ačiū, gerbiamas kolega. Jūsų paklausti niekas nenori.
Svarstymas. Diskusijoje dalyvaujančių taip pat nėra.
Priėmimas. Nuomonės už, prieš. Yra vienas straipsnis: „Pritarti Seimo Peticijų komisijos išvadai atmesti Ramūno Urbono peticijoje pateiktus pasiūlymus pakeisti įstatymų bazę ir nustatyti, kad būtų leista formuoti žemės sklypus prie apleistų pastatų ir juos išnuomoti ar parduoti tų pastatų savininkams rinkos kaina, nepriklausomai nuo pastatų būklės.“ Kas už tai, prašom balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 96: už – 95, susilaikė 1. Pritarta. (Gongas)
16.36 val.
Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos išvados dėl Audriaus Narvydo peticijos“ projektas Nr. XIVP-1676 (pateikimas, svarstymas ir priėmimas)
Darbotvarkės 2 rezervinis klausimas – Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos išvados dėl Audriaus Narvydo peticijos“ projektas Nr. XIVP-1676. Pateikimas. Pranešėjas – E. Pupinis.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Ačiū, gerbiamas posėdžio pirmininke. Peticijų komisija A. Narvydo peticiją iš esmės išnagrinėjo šių metų gegužės 11 dieną ir priėmė sprendimą atmesti peticijoje pateiktus pasiūlymus pakeisti Valstybinių pensijų įstatymo 2 straipsnį ir nustatyti, kad valstybinių pensijų bazės dydis negali būti mažesnis negu 116 eurų, taip pat priimti naują Valstybinių socialinio draudimo našlių ir našlaičių, maitintojo netekimo, ištarnauto laiko, valstybinių pensijų, kompensacijų už ypatingas darbo sąlygas, rentų, kompensacinių išmokų, šalpos, slaugos ir priežiūros (pagalbos) išlaidų tikslinių kompensacijų dalinio kompensavimo įstatymą ir 2022 metais papildomai kompensuoti bent 10 % per krizę sumažintų valstybinių ir kitų pensijų, kompensacijų ir rentų.
Peticijų komisija šį sprendimą priėmė atsižvelgdama į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir Finansų ministerijos nuomones. Pažymėtina, kad nors valstybinių pensijų bazė nuo 2008 iki 2021 metų nebuvo didinama, tačiau nukentėjusių asmenų pensijos 2018 metais augo 7 %, nes buvo padidinti šių pensijų apskaičiavimo koeficientai. Nuo 2021 metų Valstybinių pensijų įstatyme nustačius valstybinių pensijų indeksavimo mechanizmą valstybinės pensijos pradėtos indeksuoti ir bus indeksuojamos kasmet.
XVIII Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo plane numatyta sistemiškai peržiūrėti teisės aktus, reglamentuojančius valstybinių pensijų, rentų, kompensacijų, išmokų skyrimą ir mokėjimą. Kartu bus vertinami ir valstybinių pensijų dydžiai ir dėl galimų pokyčių pateikti sisteminiai siūlymai. Seimui iki 2023 metų antrojo ketvirčio turi būti pateikti sisteminiai pasiūlymai dėl valstybinių pensijų ir kitų valstybės biudžeto mokamų pensinio pobūdžio išmokų sistemos tobulinimo.
Taip pat pažymėtina, kad visų valstybinių pensijų, perskaičiuotų pagal Socialinių išmokų perskaičiavimo ir mokėjimo laikinojo įstatymo nuostatas, kurios buvo pripažintos prieštaraujančiomis Konstitucijai, kompensavimas baigtas vykdyti 2017 metais, socialinių išmokų kompensavimas baigtas vykdyti 2020 metais.
Šiuo metu vienas iš pagrindinių valstybės prioritetų yra visų šalies gyventojų skurdo mažinimas. Esant valstybės finansinėms galimybėms, labai svarbu siekti sparčiau didinti visas socialinio draudimo pensijas, šalpos išmokas, kurios dažnai yra vienintelės šių asmenų gaunamos pajamos, taip pat skirti papildomą finansinę paramą labiausiai skurstantiems vienišiems pensininkams ir neįgaliesiems.
Prašom į tai atsižvelgti ir pritarti komisijos išvadai. Kaip ir minėjau, valstybinės pensijos bus peržiūrėtos iki 2023 metų antrojo ketvirčio.
PIRMININKAS. Jūsų nori paklausti L. Nagienė. Prašau.
L. NAGIENĖ (DFVL). Ačiū, gerbiamas pirmininke. Gerbiamas kolega, jūs pasisakydamas sakėte, kad baigtas grąžinimas sumažintų pensijų, aš kalbėsiu, už ypatingas darbo sąlygas. Ar tikrai sugrąžinta tai, kas buvo sumažinta, dėl ko peticijos teikėjas ir prašė, kad bent 10 % būtų grąžinta? Jūs sakote, kad viskas užbaigta.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Iš tikrųjų tai, ką Konstitucinis Teismas nustatė, viskas buvo grąžinta. Savaime suprantama, dar daug negrąžinta, taip ir yra, bet tai yra anos Vyriausybės problema, kad iš tikrųjų dar ne viskas grąžinta. Bet kas buvo teismų nuspręsta, tas yra grąžinta.
PIRMININKAS. Klausia A. Dumbrava. Prašau, Algimantai.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Aš noriu pasakyti, kad už ypatingas darbo sąlygas tie žmonės, kurie prieš kelerius metus, ar 2012 metais, kreipėsi po laikinojo įstatymo, atgavo teismuose tas kompensacijas. Aš manau, kad tie žmonės, kurie dabar kreipiasi, tiesiog laikinajame įstatyme buvo pažymėti kaip ir senatvės pensininkai, tokia pat jų kategorija buvo. Aš manau, kad teisingai šie žmonės reikalauja. Aš, pavyzdžiui, to atmetimo tikrai nepalaikysiu, nes mums reikia spręsti tuos klausimus. Valstybė yra įsiskolinusi žmonėms ir mums reikia spręsti. Kada tas eiliškumas ateis, aš tikrai nežinau, nes ten didžiulės sumos. Už ypatingas darbo sąlygas nėra dideli pinigai – apie 7 mln. ar kiek eurų. Aš manau, kad juos tikrai būtų galima pamažu pamažu išmokėti žmonėms. Ačiū.
E. PUPINIS (TS-LKDF). Kaip ir minėjau, iš tikrųjų, kas buvo teismų nuspręsta, tas yra atkurta, bet dalis neatkurta, nes valstybės galimybės galbūt neleido. Iš tikrųjų tai buvo nagrinėjama ir pateikus kai kuriuos teisės aktus. Buvo tokių siūlymų, bet, deja, Seimas nepritarė. Peticijų komisija taip pat negali nuspręsti už Seimą, jeigu Seimas nepritaria, pritarti tokiai peticijai.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega. Jūs atsakėte į visus klausimus.
Svarstymas. Bendroji diskusija. Niekas nenori kalbėti.
Priėmimas. Nuomonės už, prieš. A. Sysas kalba už.
A. SYSAS (LSDPF). Ačiū, pirmininke. Gerbiami kolegos, aš suprantu, kad daug kas nutiko Lietuvoje ir tų skriaudų, ir neatitikimų, ir dar ko nors labai daug, bet aš labai norėčiau kviesti žiūrėti į priekį. Dėl įvairių kompensacijų mūsų pensijos šiandien yra gerokai mažesnės. Jeigu mes nebūtume jų kompensavę, o būtume didinę, tai šiandien pensija turbūt jau būtų ne 400, o būtų 550.
Dabar mes vėl dairomės, kas buvo prieš 12 metų. Tai didinkime tas išmokas šiandien, o ne kalbėkime vis apie tai, kad kažkas kažką atėmė. Konstitucinis Teismas aiškiai pasakė: tai yra valstybės galimybė duoti arba neduoti. Suprantu populistinius dalykus prieš rinkimus grąžinti 10 %. Jeigu valdžia turėjo, tai reikėjo grąžinti 100 %. Būtumėte padarę, taip sakant, gerą darbą. Dabar 100 % negrąžiname, grąžiname 10 % ir išdėliojame, ir kiekvieną kartą klausiame to paties: kada dar 10 % atiduosime? Didinkime dabartines išmokas, didinkime dabartines pensijas, didinkime dabartinį atlyginimą. Tai žmonės dabar pajus ir nereikės dar dešimt metų klausinėti, kiek kam kažkada kažkas nedavė arba paprasčiausiai nebuvo pinigų ir neskyrė.
PIRMININKAS. Ir prieš kalba A. Dumbrava.
A. DUMBRAVA (LVŽSF). Taigi aš norėčiau pasakyti: tai didinkime, o kas mums neleidžia didinti, bet grąžinkime tai, kas priklausė žmonėms: už ypatingas darbo sąlygas, už priežiūrą, už slaugą. Prašau, ugniagesiams gelbėtojams, visa kita, bet mes lyg didiname, o ten – pamirškime. Taip sakant, skola ne rona, neužgyja. Visuomet žmonės tai prisimena. Ateina pas vienmandatininkus, aš neabejoju, kad ateina ir klausia: kada kompensuosite? Tai nereikėjo žadėti. Nereikėjo žadėti A. Kubiliaus Vyriausybei, kad pagerės ekonominė situacija ir mes viską grąžinsime. Aš atsimenu, buvo taip žadama. Aš buvau toje kadencijoje, dirbau Seime, buvo taip sakoma. Ačiū.
PIRMININKAS. Ačiū, kolega.
Teikiu balsuoti nutarimą „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Peticijų komisijos išvados dėl Audriaus Narvydo peticijos“. Vienas straipsnis. Pritarti Seimo Peticijų komisijos išvadai atmesti A. Narvydo peticijoje pateiktus pasiūlymus. Prašau balsuoti.
Šio nutarimo priėmimas
Balsavo 101: už – 67, prieš – 21, susilaikė 13. Peticijų komisijos nutarimui pritarta. (Gongas)
Šios dienos popietinės darbotvarkės visi klausimai apsvarstyti, todėl skelbiu 2022 m. gegužės 17 dienos popietinį posėdį baigtą. (Gongas) Ačiū. Gero vakaro visiems.
* Santrumpų reikšmės: DPF – Darbo partijos frakcija; DFVL – Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“; LF – Laisvės frakcija; LRF – Lietuvos regionų frakcija; LSDPF – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija; LSF – Liberalų sąjūdžio frakcija; LVŽSF – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcija; MSNG – Mišri Seimo narių grupė; TS-LKDF – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija.