Projektas

 

 

 

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS 

VISUOMENĖS INFORMAVIMO ĮSTATYMO NR. I-1418 19, 31, 341, 48 STRAIPSNIŲ IR PRIEDO PAKEITIMO

ĮSTATYMO NR. XIIIP-3118

 

2019-01-03

 

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

Str.

Str. d.

P.

1

1

 

 

Argumentai:

1. Draudimas skelbti informaciją, kuria skatinamas nepasitikėjimas valstybės institucijomis, gali tapti pretekstu ir instrumentu užgniaužti teisėtą valstybės institucijų kritiką. Pvz., teiginys, kad ministerijoje X vyksta korumpuoti viešieji pirkimai arba kad rinkimus prižiūrinčios institucijos Y vadovas yra galimai politiškai angažuotas, skatina nepasitikėjimą šiomis valstybės institucijomis, nors tai tėra šalutinė teisėtos kritikos pasekmė. Todėl šis apribojimas išbrauktinas, kaip galimai ribojantis teisėtą žiniasklaidos veiklą ir konstitucinę žodžio laisvės vertybę.

2. Tokios įstatyme siūlomos kategorijos ir sąvokos, kaip „tautinės ir kultūrinės takoskyros“, „tautinė tapatybė“ neturi aiškiai apibrėžto ir visuotinai priimto teisinio turinio, dėl jų turinio ir apimties visuomenėje vyksta diskusijos. Todėl jų kaip kriterijų taikymas ribojant žiniasklaidos skelbiamą informaciją atveria plačias galimybes voliuntaristinei interpretacijai ir, ipso facto, cenzūrai. Taigi siūlytina šias nuostatas išbraukti.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 1 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

1 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas

1.   Pakeisti 19 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Visuomenės informavimo priemonėse draudžiama skelbti informaciją, kurioje:

1) raginama prievarta pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą – pakeisti jos konstitucinę santvarką, kėsintis į jos nepriklausomybę arba pažeisti teritorijos vientisumą, skleidžiama dezinformacija, karo propaganda, kurstomas karas, bandoma iškraipyti Lietuvos Respublikos istorinę atmintį, skatinamas nepasitikėjimas ir nepasitenkinimas Lietuvos valstybe ir jos institucijomis, demokratine santvarka, krašto gynyba, siekiama stiprinti tautines ir kultūrines takoskyras, silpninti tautinę tapatybę ir pilietiškumą ir, silpninti piliečių ryžtą ginti savo valstybę, ar kitaip siekiama daryti prieš Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo interesus nukreiptą įtaką šalies demokratijos, rinkimų procesams, partinei sistemai;““

 

 

 

1

2

 

 

Argumentai:

Straipsnio 2 dalies draudimas skelbti žmogų „įžeidžiančią“ informaciją yra pernelyg neapibrėžtas, subjektyvus ir atviras interpretacijoms, todėl gali būti politikų naudojamas kaip instrumentas nepalankiai informacijai uždrausti ir pašalinti iš viešosios erdvės. Siūlytina šią nuostatą išbraukti.

 

Pasiūlymas:

Pakeisti projekto 1 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

 

„2. Pakeisti 19 straipsnio 2 dalį ir ją išdėstyti taip:

„2. Draudžiama platinti informaciją, šmeižiančią, įžeidžiančią žmogų, žeminančią jo garbę ir orumą.“ 

 

 

 

Teikia

Seimo narys

 

Mantas Adomėnas