2017-02-10

 

PASIŪLYMAS

LIETUVOS RESPUBLIKOS

DĖL SOCIALINIŲ PASLAUGŲ ĮSTATYMO NR. X-493 2, 9, 13, 18, 19, 34 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 191 STRAIPSNIU

ĮSTATYMO

PROJEKTO Nr. XIIiP-293

 

Siūloma keisti

 

Pasiūlymo turinys

 

 

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1

 

 

Argumentai: Teisės ir teisėtvarkos komitetas 2017 m. vasario 8 d. posėdyje svarstydamas Lietuvos Respublikos socialinių paslaugų įstatymo Nr.X-493 2, 9, 13, 18, 19, 34 straipsnių pakeitimo ir įstatymo papildymo 19-1 straipsniu įstatymo projektą XIIP-293, pagrindiniam komitetui pasiūlė keisti „budinčio globėjo“ sąvoką, jos nesiejant su „globėjo“ terminu  pagal Civilinio kodekso sampratą.

Iš tiesų, šio Projekto 1 straipsnio 2 dalyje nurodyta, kad Globėjų centras, o ne budintis globėjas įgyvendins vaiko grobėjo (rūpintojo) teises. Todėl, siekiant išvengti budinčio globėjo sąvokos suponuojamos atitikties globėjui Civilinio kodekso prasme, teikiu pasiūlymą „globėjų centro“ sąvoką keisti į „globos centro“ sąvoką, o „budinčio globėjo“ į „budinčio globotojo“.

 

Pasiūlymas:

 

1 straipsnis. 2 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 2 straipsnį 2 nauja dalimi:

„2. Globėjų Globos centras – socialinių paslaugų įstaiga, kuri, įgyvendindama vaiko globėjo (rūpintojo) teises ir pareigas, pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį perduoda likusį be tėvų globos vaiką, socialinės rizikos vaiką prižiūrėti budintiems globėjams globotojams, teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budintiems globėjams globotojams, taip pat šios įstaigos ir savivaldybės sudarytoje socialinių paslaugų teikimo sutartyje nustatytais atvejais ir tvarka teikia socialines paslaugas ir organizuoja kitokią pagalbą biologiniams vaiko tėvams, siekiant vaiką grąžinti į šeimą. Minėta savivaldybės ir globėjų globos centro socialinių paslaugų teikimo sutartis gali būti nesudaroma, jeigu globėjų globos centro steigėjas yra savivaldybė.“

2. Papildyti 2 straipsnį nauja 3 dalimi:

„3. Budintis globėjas globotojas – fizinis asmuo, atitinkantis Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse globėjui (rūpintojui) keliamus reikalavimus, išklausęs globėjų ir įtėvių mokymus ir konsultavimo kursus, skirtus budinčiam globėjui globotojui, įstatymų ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka pagal su globėjų globos centru sudarytą tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį prižiūrintis likusius be tėvų globos vaikus, socialinės rizikos vaikus, su kuriais nėra susietas giminystės ryšiais, arba šioje sutartyje nustatytais atvejais teikiantis kitokią pagalbą biologiniams vaiko tėvams, siekiant vaiką grąžinti į šeimą.“

3. Buvusias 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ir 13 dalis laikyti atitinkamai 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ir 15 dalimis.

4. Pakeisti 2 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

9. Socialinės rizikos šeima – šeima, kurioje auga vaikų iki 18 metų ir kurioje bent vienas iš tėvų piktnaudžiauja alkoholiu, narkotinėmis, psichotropinėmis ar toksinėmis medžiagomis, yra priklausomas nuo azartinių lošimų, dėl socialinių įgūdžių stokos nemoka ar negali tinkamai prižiūrėti vaikų, naudoja prieš juos psichologinę, fizinę ar seksualinę prievartą, gaunamą valstybės paramą panaudoja ne šeimos interesams ir todėl iškyla pavojus vaikų fiziniam, protiniam, dvasiniam, doroviniam vystymuisi bei saugumui. Socialinės rizikos šeimai priskiriama ir šeima, kurios vaikui įstatymų nustatyta tvarka yra nustatyta laikinoji globa (rūpyba) arba (ir) laikinai apribota tėvų (tėvo ar motinos) valdžia.“

2

 

 

Pasiūlymas:

 

2 straipsnis. 9 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 9 straipsnio 1 dalį ir ją išdėstyti taip:

„1. Savivaldybės institucijos nustatytais atvejais, kai vaikus prižiūri ar juos globoja (jais rūpinasi) vaikus globojančios šeimos budintys globėjai globotojai, bendradarbiaudami su globėjų globos centru, arba kai bendrąsias socialines paslaugas ir socialinę priežiūrą asmeniui (šeimai) yra veiksmingiau organizuoti pinigais, vaikus globojančiai šeimai, budintiems globėjams globotojams per globėjų globos centrą, arba asmeniui (šeimai) gali būti mokama piniginė išmoka – pagalbos pinigai.“

 

3

 

 

Pasiūlymas:

 

3 straipsnis. 13 straipsnio pakeitimas

1. Papildyti 13 straipsnio 2 dalį 4 punktu:

„4) vertina ir nustato budinčių globėjų globotojų poreikį ir sudaro atlygintinas sutartis su globėjų globos centru dėl socialinių ir kitokių paslaugų teikimo.“

2. Pakeisti 13 straipsnio 4 dalies 7 punktą ir jį išdėstyti taip:

„7) parenka vaikus galinčias globoti šeimas, budinčius globėjus globotojus ir prižiūri jų veiklą;“.

 

4

 

 

Pasiūlymas:

 

4 straipsnis. 18 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 18 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip:

„8. Socialinės paslaugos socialinės rizikos šeimai teikiamos padedant ugdyti suaugusių šeimos narių, įskaitant tuos šeimos narius, kuriems laikinai apribota tėvų valdžia, socialinius įgūdžius ir motyvaciją kurti saugią, sveiką ir darnią aplinką savo namuose, šeimoje, palaikyti socialinius ryšius su visuomene ir užtikrinti šioje šeimoje augančių vaikų visapusį vystymąsi ir ugdymą, o jei tėvų valdžia apribota – sudaryti sąlygas tėvų (tėvo ar motinos) elgesio pokyčiams, kurie leistų grąžinti vaiką į šeimą. Teikiant socialines paslaugas socialinės rizikos šeimai, turi būti užtikrinamas socialinių paslaugų teikimas ir vaikams.“

2. Pakeisti 18 straipsnio 9 dalį ir ją išdėstyti taip:

„9. Vaikus globojančiai šeimai, globėjams (rūpintojams), budintiems globėjams globotojams, įtėviams ir šeimynų dalyviams ar besirengiantiems jais tapti asmenims kiekvienoje savivaldybėje nuolat teikiama atestuotų socialinių darbuotojų ir kitų specialistų pagalba, užtikrinanti jų prižiūrimų, globojamų (rūpinamų) ar įvaikintų vaikų visapusį vystymąsi ir ugdymą.“

5

 

 

Pasiūlymas: 5 straipsnis. 19 straipsnio pakeitimas

 

Pakeisti 19 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

„3. Vaikus globojanti šeima, budintis globėjas globotojas turi atitikti teisės aktų nustatytus reikalavimus ir turėti savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus išvadą apie vaikus globojančios šeimos, budinčio globėjo globotojo tinkamumą globoti (rūpintis) vaikus (vaikais).“

6

 

 

Pasiūlymas:

 

6 straipsnis. Įstatymo papildymas 191 straipsniu

Papildyti Įstatymą 191 straipsniu:

„191 straipsnis. Be tėvų globos likusių vaikų globa (rūpyba) budinčių globėjų globotojų šeimoje

1. Budintis globėjas globotojas prižiūri likusį be tėvų globos vaiką pagal tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį, kurioje turi būti sulygta bent dėl šių sąlygų: sutarties šalys; sutarties objektas ir tikslas; vaiko priežiūros vieta (kuri negali sutapti su globėjų globos centro registruotos buveinės ar socialinės globos įstaigos licencijoje nurodyta vieta); globojamų vaikų skaičius; lėšų, skirtų prižiūrimo vaiko išlaikymui ir priežiūrai, budinčio globėjo globotojo atlygis ir kitų piniginių lėšų dydis ir mokėjimų tvarka; trumpalaikės socialinės globos vaikui (laikino atokvėpio) budinčiam globėjui globotojui suteikimo tvarka; kitos budinčio globėjo globotojo ir globėjų globos centro teisės ir tarpusavio įsipareigojimai; pagalbos teikimo budinčiam globėjui globotojui ir vaikui tvarka; sutarties nutraukimo sąlygos ir tvarka.

3. Budinčių globėjų globotojų ir globos centrų apskaitą organizuoja Vyriausybės įgaliota institucija Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka.

4. Budinčio globėjo globotojo pareigos:

1)   priimti vaiką nuosavybės teise priklausančiame būste ar kitame globėjų globos centro nurodytame būste ir užtikrinti emocinį bei fizinį vaiko saugumą, visavertį vaiko poreikius atitinkantį ugdymą, auklėjimą ir kasdieninę priežiūrą;

2)   bendradarbiauti su globėjų globos centru ir jo paskirtais darbuotojais ar specialistais (socialiniais darbuotojais, psichologais ir kt.), užtikrinti galimybę vaikui bendrauti su savo biologiniais giminaičiais pagal numatytą ir su globėjų globos centru suderintą tvarką;

3)   dalyvauti rengiant individualų vaiko vystymosi planą ir užtikrinti jo įgyvendinimą;

4)   nedelsiant informuoti globėjų globos centro paskirtus darbuotojus apie vaikui kylančius emocinius ir fiziologinius sunkumus, siekiant užtikrinti vaikui reikiamų specialistų pagalbą;

5)   atsakingai ir pagal paskirtį naudoti globėjų globos centro vaikui išlaikyti skiriamas pinigines lėšas;

6)   nedelsiant informuoti globėjų globos centrą apie atvejus, kuomet jis negali laikinai dėl objektyvių priežasčių vykdyti šiame įstatyme ir sutartyje numatytų įsipareigojimų;

7)        įgyvendinti kitas teisės aktuose ir sutartyse nustatytas pareigas.

5. Budinčio globėjo globotojo teisės:

1) gauti globėjų globos centro kas mėnesį mokamą atlygį (pagalbos pinigus ar kt.) už teikiamas paslaugas šio įstatymo ir sutarties nustatyta tvarka prižiūrint vaiką (vaikus). Šis atlygis yra mokamas sutarties galiojimo metu net ir tais atvejais, kai globėjų globos centras neperkelia vaikų į budinčio globėjo globotojo šeimą. Tais atvejais, kai sutartį sudaro sutuoktiniai, atlygis mokamas tik vienam iš jų;

2) gauti iš globėjų globos centro kas mėnesį mokamą vaikui išlaikyti skirtą vaiko globos (rūpybos) išmoką pagal Išmokų vaikams įstatymą. Ši išmoka vaikui išlaikyti yra mokama tik tą laikotarpį, kol vaikas gyvena pas budintį globėją globotoją;

3) gauti papildomų lėšų, jeigu tai numatyta sutartyje;

4) ne rečiau nei kartą per kalendorinius metus naudotis 28 kalendorinių dienų vaiko trumpalaike socialine globa (laikino atokvėpio paslauga);

5) įgyvendinti kitas teisės aktuose ir sutartyse nustatytas teises.

6. Globėjų Globos centras veikia šio įstatymo ir Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka ir turi šias pareigas:

1) budinčio globėjo globotojo priežiūrai siųsti vaikus, kuriems jie gali užtikrinti emocinį ir fizinį saugumą bei visavertį poreikius atitinkantį ugdymą ir priežiūrą, teikti ar organizuoti tęstinę pagalbą budinčiam globėjui ir jo prižiūrimiems vaikams;

2) skirti atsakingą darbuotoją (ar darbuotojus), kuris teiks reikiamą pagalbą budinčiam globėjui globotojui, ir užtikrinti, kad pagalba būtų teikiama laiku ir kokybiškai; tarpininkauti budintiems globėjams dėl švietimo pagalbos, sveikatos priežiūros ar kitų paslaugų jų prižiūrimiems vaikams;

3) paslaugos teikimo metu periodiškai (paprastai ne rečiau nei vieną kartą per šešis mėnesius) atlikti budinčio globėjo vykdomos vaiko priežiūros kokybės vertinimą;

4) kiekvieną mėnesį skirti vaiko išlaikymui ir priežiūrai reikalingas pinigines lėšas ir užtikrinti, kad budintis globėjas globotojas laiku sutartyje nustatytais terminais gautų šiame straipsnyje ir sutartyje numatytą atlygį;

5) vykdyti budinčio globėjo globotojo finansinių lėšų panaudojimo kontrolę ir teikti pagalbą vedant apskaitą;

6) užtikrinti, kad budintis globėjas globotojas nuolat tobulintų savo kompetenciją;

7) vykdyti socialinių globėjų globotojų paiešką, atranką ir parengimą;

8) dirbti su biologiniais tėvais, siekiant vaiką grąžinti į šeimą;

9) įgyvendinti kitas teisės aktuose ir sutartyse nustatytas pareigas.

7. Globėjų Globos centras turi šias teises:

1) sudaryti tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį su budinčiu globėju globotoju ar ją nutraukti;

2) sudaryti socialinių paslaugų teikimo ir finansavimo sutartį su savivaldybe ar ją nutraukti;

3) įgyvendinti kitas teisės aktuose ir sutartyse nustatytas teises.

8.  Pavyzdines socialinių paslaugų teikimo ir finansavimo sutarties, sudaromos tarp globėjų globos centro ir savivaldybės, taip pat tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutarties, sudaromos tarp globos centro ir budinčio globėjo globotojo, formas tvirtina Vyriausybė.

7

 

 

Pasiūlymas:

 

7 straipsnis. 34 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 34 straipsnio 6 dalį ir ją išdėstyti taip:

„6. Vaikų priežiūra ar globa (rūpyba) vaikus globojančioje šeimoje, budinčių globėjų globotojų šeimoje, taip pat globėjų globos centro vykdoma vaikų globa (rūpyba) ir kitos teikiamos socialinės paslaugos (finansuojama iš savivaldybių biudžetų lėšų ir iš valstybės biudžeto lėšų, skirtų išmokoms vaikams, o kai vaikui nustatyta nuolatinė ar laikinoji globa (rūpyba), – ir vaikų globos (rūpybos) išmokoms, globos (rūpybos) tiksliniams priedams pagal Išmokų vaikams įstatymą mokėti.“

 

 

 

Teikia:

 

Seimo narys                                                                                                     Julius Sabatauskas