LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS VETERINARIJOS ĮSTATYMO NR. I-2110 2 STRAIPSNIO PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 131 STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2016-11-30 Nr. XIIIP-92

Vilnius

 

Įvertinę projektą dėl jo atitikties Konstitucijai, įstatymams ir teisės technikos taisyklėms, teikiame šias pastabas:

1. Įstatymo projektu yra siūloma įdarbinti veterinarinės medicinos rezidentus jų rezidentūros studijų metu, mokant jiems atlyginimą iš valstybės biudžeto, taip pat įsteigti Universiteto gyvūnų klinikas, įstatymo įsigaliojimą numatant 2017 m. sausio 1 d. Šios nuostatos svarstytinos dviem aspektais.

Pirma, įstatymo projekto aiškinamajame rašte yra nurodyta, kad įstatymo įgyvendinimui reikės papildomai skirti lėšų iš valstybės biudžeto. Taigi, įstatymo projekto įgyvendinimui reikalingos valstybės biudžeto lėšos turi būti numatytos jau 2017 metų valstybės biudžete, kurio projektas įstatymų nustatyta tvarka jau yra pateiktas svarstyti Seimui.

Antra, projektu yra siūloma Vyriausybei ar jos įgaliotai institucijai iki 2016 m. gruodžio 31 d. priimti šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus. Manytina, kad šis terminas nėra protingas minėtiems teisės aktams parengti ir priimti.

Atsižvelgiant į tai, manome, kad dėl šio įstatymo projekto turi būti gauta Vyriausybės, kaip valstybės biudžeto bei laipsnio nesuteikiančių studijų programų planuotojos, nuomonė.

2. Įstatymo projekto 1 straipsnio 1 dalimi pildomoje keičiamo įstatymo 2 straipsnio 24 dalyje siūloma nustatyti, kad veterinarinės medicinos rezidentūros bazėmis gali būti „kita įstaiga“. Pažymėtina, kad sąvokos „kita įstaiga“ turinys nėra aiškus, nes nei įstatymo projekte, nei Įstatyme ši sąvoka nėra apibrėžta. Atkreiptinas dėmesys, kad pagal galiojantį teisinį reguliavimą (žr. Švietimo ir mokslo ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2004 m. birželio 17 d. įsakymą Nr. ISAK-969/V-445) pretenduoti tapti veterinarinės medicinos rezidentūros bazėmis gali veterinarinės klinikos, laboratorijos, moksliniai centrai, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyriai, gyvūninių žaliavų perdirbimo įmonės, maisto ir pašarų gamybos įmonės, gyvulininkystės, paukštininkystės, žuvininkystės, bitininkystės ūkiai, kitos įstaigos, kuriose vykdoma veterinarinė veikla. Iš siūlomų nuostatų galima suprasti kad subjektais, galinčiais tapti veterinarinės medicinos rezidentūros bazėmis, galės tapti bet kokios nuosavybės formos įstaigos, o tai kelia abejonių dėl šių įstatymo projekto nuostatų atitikties teisėkūros efektyvumo principui, kadangi visais atvejais veterinarijos gydytojui rezidentui profesinės praktikos šiose įstaigose metu būtų mokama pareiginė alga iš valstybės biudžeto lėšų.

3. Įstatymo projekto 2 straipsniu pildomo keičiamo įstatymo 131 straipsnio 1 dalyje siūloma nustatyti, kad veterinarijos gydytojas rezidentas veterinarinės medicinos rezidentūros bazėje verstis veterinarijos praktika pagal veterinarinės medicinos rezidentūros studijų programą gali tik turėdamas veterinarijos praktikos licenciją. Šio straipsnio 2 dalyje siūloma nustatyti, kad veterinarijos gydytojo rezidento bazinei pareiginei algai mokėti Žemės ūkio ministerijai skiriami valstybės biudžeto asignavimai. Keičiamo įstatymo 2 straipsnio 17 dalyje nustatyta, kad veterinarijos praktikos licencija yra Vyriausybės nustatyta tvarka išduotas dokumentas, kuriuo patvirtinama, kad fizinis asmuo turi teisę savarankiškai verstis privačia veterinarijos praktika. Atsižvelgiant į tai, iš projekto nuostatų nėra pakankamai aišku, kokia pagal keičiamo įstatymo 4 straipsnį veterinarijos forma – privačia ar valstybine – būtų laikoma veterinarijos gydytojo rezidento veterinarijos praktika veterinarinės medicinos rezidentūros bazėje. Be to, šiose projekto nuostatose nėra aiškus sąvokos „praktikos bazėje“ turinys.

4. Svarstytinas klausimas, kokią reikšmę turės veterinarinės medicinos rezidentūra, norint verstis privačia veterinarijos praktika, taip pat jos privalomumas.

 

 

Departamento direktorius                                                                                   Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Neringa Azguridienė, tel. (8 5) 239 6546, el. p. neringa.azguridiene@lrs.lt

Jelena Jarmakovič, tel. (8 5) 239 6055, el. p. jelena.jarmakovic@lrs.lt