PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

BAUDŽIAMOJO PROCESO KODEKSO (toliau tekste – ir BPK) PAPILDYMO 2291 STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO XIVP-2225(2)

 

2022-12-08

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

1

6

 

Argumentai:

Įstatymo projekto 1 straipsniu pildomo BPK 2291 straipsnio 6 dalyje išvardyti atvejai, kai bylos priskiriamos nagrinėti kito teismo, esančio kitoje apygardoje, teisėjui. Be to, nustatoma ir tai, kad bylos nagrinėjimas gali būti perkeltas į kitos apygardos teismą ir  kitais atvejais, kai pagrįstai manoma, kad paskyrus bylą nagrinėti kito teismo teisėjams ji bus išnagrinėta greičiau ir tai netrukdys išsamiai ir objektyviai ištirti visas bylos aplinkybes, ir bus užtikrintos proceso dalyvių teisės.

 Atsižvelgiant į tai, kad kiekviena byla turi būti išnagrinėta išsamiai ir objektyviai vien papildomas kriterijus – bylos išnagrinėjimas „greičiau“ – negali būti pagrindas sudaryti prielaidas siaurinti konstitucinės asmens teisę į teisingą teismą, įskaitant teisę į veiksmingą gynybą, įgyvendinimo galimybes. Teismo posėdyje dalyvauja kaltinamasis, prokuroras, gynėjas, nukentėjusysis, liudytojas, neretais atvejais specialistas, ekspertas, vertėjas. Atitinkamais atvejais suimtas kaltinamasis į teismo posėdį yra pristatomas. Visų šių asmenų, taip pat suimtojo pristatymo į teismo posėdį, laiko ir kelionės sąnaudos bylą nagrinėjant kitos apygardos teisme, gali žymiai padidėti, nes ne visada yra techninės galimybės užtikrinti jų dalyvavimą teismo posėdžiuose naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas. Be to, kaltinamajam gali būti pasunkintos galimybės samdyti advokatą byloje, kuri nagrinėjama kitos apygardos teisme.

 

Pasiūlymas: Įstatymo projekto 1 straipsniu pildomo BPK 2291 straipsnio 6 dalį išdėstyti taip:

 

„6. Šiame straipsnyje nustatytais pagrindais nagrinėti kito teismo teisėjams pirmiausiai priskiriamos bylos, kurios šio Kodekso nustatytais atvejais gali būti nagrinėjamos nerengiant teismo posėdžio ir arba  rašytinio proceso tvarka, taip pat, kai šio Kodekso nustatyta tvarka jos nagrinėjamos naudojant informacines ir elektroninių ryšių technologijas. , taip pat kitais atvejais, kai pagrįstai manoma, kad paskyrus bylą nagrinėti kito teismo teisėjams ji bus išnagrinėta greičiau ir tai netrukdys išsamiai ir objektyviai ištirti visas bylos aplinkybes, ir bus užtikrintos proceso dalyvių teisės.“

 

   

Teikia:

 

Seimo narys                                                                               Jurgis Razma