LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO KANCELIARIJOS

TEISĖS DEPARTAMENTAS

 

IŠVADA

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NUOLATINIO ATSTOVO EUROPOS SĄJUNGOJE ĮSTATYMO NR. IX-1165 PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO

 

2019-12-12 Nr. XIIIP-4338

Vilnius

 

Įvertinę įstatymo projekto atitiktį Konstitucijai, įstatymams, teisėkūros principams ir teisės technikos taisyklių reikalavimams, teikiame šias pastabas:

1. Įstatymo projekto pavadinime žodis ,,įstatymas” rašytinas atskiroje eilutėje.

2. Įstatymo projekto 1 straipsniu dėstomo įstatymo pavadinime po žodžio ,,Europos“ įrašytinas praleistas žodis ,,Sąjungoje“ bei žodis ,,įstatymas“ rašytinas atskiroje eilutėje.

3. Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 3 dalyje siūloma nustatyti, kad atstovas privalo turėti teisės aktų nustatyta tvarka išduotą leidimą dirbti ar susipažinti su įslaptinta informacija. Atsižvelgiant į tai, kad pagal šio straipsnio 5 dalį, atstovo pavaduotojas iš dalies vykdys tokias pačias funkcijas kaip ir atstovas, svarstytina, ar neturėtų būti nustatytas analogiškas reikalavimas ir atstovo pavaduotojui.

4. Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje siūloma nustatyti, kad į atstovo pavaduotojo pareigas gali būti perkeltas Seimo kanceliarijos karjeros valstybės tarnautojas, be kita ko einantis padėjėjo (Seimo kanceliarijoje) pareigas ir turintis darbo patirties Europos Sąjungos reikalų, eurointegracijos ar tarptautinių santykių srityje. Siekiant teisinio aiškumo, svarstytina, ar nereikėtų nurodyti konkrečią darbo patirties trukmę. Be to atkreiptinas dėmesys į tai, kad Seimo kanceliarijos padėjėjai atlieka daugiau techninio-administracinio pobūdžio funkcijas, todėl svarstytina, ar šios pareigybės gali būti prilyginamos specialiojo atašė pavaduotojo pareigybei. Pažymėtina, kad  pagal Valstybės tarnybos įstatymo 26 straipsnio nuostatas, valstybės tarnautojai gali būti perkeliami tik į lygiavertes ar žemesnes pareigas.

5. Įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje siūlytina po žodžių specialiojo atašė pavaduotojui“ įrašyti žodžius ,,dirbančiam Atstovybėje“ (analogiškai kaip nurodyta 2 straipsnio 4 dalyje).

6. Siūlytina suvienodinti įstatymo projekto tekste vartojamas sąvokas ,,Seimo kanceliarijos karjeros valstybės tarnautojas“ ir ,,valstybės tarnautojas“.

7. Siūlytina tikslinti įstatymo projekto 3 straipsnio 1 dalį, kadangi šiame straipsnyje numatyta atlikti daug veiksmų ir procedūrų, tačiau šiems veiksmams atlikti nenustatyti jokie terminai. Be to, iš siūlomo reguliavimo neaišku, kokia būtų tolimesnė procedūra, jeigu nebūtų pritarta atrinkto pretendento kandidatūrai, t.y. ar ji būtų toliau tęsiama su neigiama išvada, ar turėtų būti teikiama kita kandidatūra.

8. Siūlytina patikslinti įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 3 straipsnio 3 dalį ir nurodyti faktą, nuo kurio skaičiuojamas nurodytas mėnesio terminas.

9. Siekiant teisinio reguliavimo nuoseklumo, siūlytina įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 4 straipsnio 1 dalies pirmąjį sakinį išdėstyti naujoje šio straipsnio 2 dalyje (2 dalį laikyti 3 dalimi).

10. Siūlytina patikslinti įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 4 straipsnio 1 dalies 1 punktą, kadangi neaišku, kas būtų laikomi ,,labai aktualūs ar aktualūs“  pasiūlymai.

11. Atsižvelgiant į tai, kad įstatymo projekto 1 straipsniu keičiamo įstatymo 2 straipsnio 5 dalyje nustatoma Lietuvos Respublikos Seimo nuolatinio atstovo Europos Sąjungoje pavaduotojo pareigybė, kartu atitinkamai turėtų būti keičiamas Valstybės tarnybos įstatymo 1 priedas, kadangi šiame priede numatyta tik Lietuvos Respublikos Seimo nuolatinio atstovo Europos Sąjungoje pareigybė.     

12. Atsižvelgiant į tai, kad pagal teikiamą projektą Seimo kancleris turės patvirtinti pretendentų į atstovo pareigas atrankos tvarką, svarstytina, ar nereikėtų nustatyti vėlesnės įstatymo įsigaliojimo datos, pakankamos, kad būtų tinkamai pasirengta įstatymo taikymui.

13. Atsižvelgiant į teisės technikos taisykles, įstatymą pasirašančio subjekto pareigos rašomos mažosiomis neparyškintomis raidėmis.

 

Departamento direktorius                                                                                         Andrius Kabišaitis

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M. Griščenko, tel. (8 5) 2396552, el. p. [email protected]

I. Šambaraitė, tel. (8 5) 239 6850, el. p. irena.sambaraite@lrs.lt