PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

SVEIKATOS SISTEMOS ĮSTATYMO NR. I-552 67 STRAIPSNIO PAKEITIMO ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP-269

 

2017-02-20

Vilnius

 

Siūloma keisti

 

 

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

1

1, 2

 

Argumentai:

Siekiant užtikrinti Nacionalinės sveikatos tarybos veiklos skaidrumą bei jos atliekamų vertinimų mokslinį lygį yra svarbu nustatyti, kad Nacionalinės sveikatos tarybos nariu gali būti tik nepriekaištingos reputacijos asmuo, turintis mokslo laipsnį. Įstatymas turi apibrėžti Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininko rinkimo tvarką bei statusą taip, kad pirmininkas turėtų teisėtą galimybę valdyti tarybai iš biudžeto skirtus asignavimus. Tokią galimybę suteiktų pirmininko yra įdarbinamas su terminuota darbo sutartimi. Taip pat, siekiant užtikrinti nuolatinį Nacionalinės sveikatos tarybos sudėties atsinaujinimą, yra svarbu apibrėžti ir jos kadencijos trukmę.

Tarybos funkcijos atnaujintinos atsižvelgiant į būtinybę įgyvendinti sveikatos visose politikose principą.

 

Pasiūlymas: Pakeisti Įstatymo projekto 1 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

“1 straipsnis. 67 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 67 straipsnio 1 ir 2 dalįis ir jąas išdėstyti taip:

„67 straipsnis. Nacionalinė sveikatos taryba

1. Nacionalinė sveikatos taryba – Seimui atskaitinga sveikatos politikos vertinimo ir formavimo patariamoji institucija. Nacionalinė sveikatos taryba sudaroma ir veikia pagal Seimo patvirtintus nuostatus. Nacionalinę sveikatos tarybą sudaro 1715 narių: savivaldybių bendruomenių sveikatos tarybų atstovais31; švietimo, socialinių reikalų, aplinkosaugos, ekonomikos, kultūros, kaimo reikalų žemės ūkio, medicinos etikos ar teisės specialistai – 7; visuomeninių organizacijų, ginančių visuomenės sveikatos, arba pacientų ar neįgaliųjų interesus, atstovai – 3; mokslo ir studijų institucijų, rengiančių sveikatos priežiūros specialistus, atstovai – 3; Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybės Lietuvoje vadovas. Nacionalinės sveikatos tarybos nariu gali būti tik nepriekaištingos reputacijos ir turintis mokslo laipsnį asmuo. Mokslo laipsnio reikalavimas netaikomas asociacijų, ginančių visuomenės sveikatos, pacientų ar neįgaliųjų interesus, atstovams. Nacionalinės sveikatos tarybos nariai, išskyrus Nacionalinės sveikatos tarybos pirmininką, kuris yra renkamas slaptu balsavimu pirmame naujai sudarytos Nacionalinės sveikatos tarybos posėdyje visų Nacionalinės sveikatos tarybos narių balsų dauguma ir išrinkus įdarbinamas sudarant su juo terminuotą darbo sutartį, dirba visuomeniniais pagrindais. Nacionalinės sveikatos tarybos nariai skiriami ketverių metų kadencijai. Asmuo Nacionalinės sveikatos tarybos nariu gali būti skiriamas ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės, išskyrus Pasaulio sveikatos organizacijos atstovybės Lietuvoje vadovą, kuris Nacionalinės sveikatos tarybos nariu tampa ex officio pagal pareigas. Tarybos veikla yra finansuojama iš valstybės biudžeto.“

2. Nacionalinė sveikatos taryba:

1) analizuoja, vertina ir teikia pasiūlymus Seimui, Vyriausybei, ministerijoms aktualiais sveikatos visose politikose principo įgyvendinimo klausimais;

2) skatina sveikatos ugdymo politiką;

3) analizuoja ir teikia pasiūlymus Seimui, Vyriausybei, ministerijoms alkoholio, tabako, narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės ir narkomanijos prevencijos klausimais;

4) vertina ir teikia išvadas bei pasiūlymus Seimui, Vyriausybei, ministerijoms dėl gyventojų sveikatos būklės gerinimo;

             5) dalyvauja vertinant ir formuojant ligų profilaktikos ir kontrolės politiką.“

2

 

 

Argumentai:

Įsigaliojus naujai Nacionalinės sveikatos tarybos formavimo tvarkai, Taryba turės būti formuojama iš naujo. Todėl svarbu nustatyti įstatymo baigiamąsias nuostatas, kurios apibrėžtų ankstesnės Tarybos kadencijos pasibaigimą bei naujos Tarybos veiklos pradžią.

 

Pasiūlymas:

Įstatymo projektą papildyti 2 straipsniu.

 

„2 straipsnis. Baigiamosios nuostatos

1. Iki šio įstatymo įsigaliojimo datos paskirtų Nacionalinės sveikatos tarybos narių kadencija baigiasi 2017 metų birželio 1 d.

2. Likus ne mažiau kaip 40 kalendorinių dienų iki šio straipsnio 1 dalyje nurodyto termino, Nacionalinės sveikatos tarybos nuostatų nustatyta tvarka pradedama Nacionalinės sveikatos tarybos narių skyrimo procedūra.”

 

 

 

Teikia

 

Seimo nariai                                                         Agnė Širinskienė

Asta Kubilienė (pasirašė 2017-02-22)