2022-06-20

PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS RINKIMŲ KODEKSO PATVIRTINIMO, ĮSIGALIOJIMO IR ĮGYVENDINIMO KONSTITUCINIAM ĮSTATYMO PROJEKTUI Nr. XIVP-1279(3)

 

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

Straipsnis

Straipsnio dalis

Punktas

102

 

 

Argumentai

Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir įgyvendinimo konstitucinio įstatymo projektu XIVP-1279(3) numatomo patvirtinti Lietuvos Respublikos rinkimų kodekso 102 straipsnyje įtvirtintas draudimas vykdyti rinkimų agitaciją naudojantis tarnybine padėtimi valstybės, savivaldybių ir Europos Sąjungos (toliau – ES) institucijose, įstaigose ar organizacijose arba organuose. Taip pat nurodytose institucijose, įstaigose ar organizacijose arba organuose draudžiama pavesti tai daryti kitiems asmenims ar kaip nors kitaip naudojantis tarnybine padėtimi arba valstybės, savivaldybių ar ES institucijų finansiniais ar kitais resursais bandyti paveikti rinkėjų valią.

Dažnai pasitaiko atvejai, kai kitų nuosavybės formų (ne valstybės, savivaldybių ES institucijų, įstaigų ar organizacijų arba organų) juridiniuose asmenyse dirbantys darbuotojai rinkimų agitacijos laikotarpiu darbo metu atvirai vykdo rinkimų agitaciją, lanko potencialius rinkėjus, užsiima kita su rinkimais susijusia veikla. Tokie veiksmai nėra ribojami teisinėmis priemonėmis. Susiklosčiusi praktika šioje srityje yra ydinga, kadangi įstatymai numato nemažai garantijų asmenims, dirbantiems pagal darbo sutartis. Pavyzdžiui, nuo išdirbto laiko, skaičiuojamas darbo stažas, reikšmingas senatvės pensijai gauti, nuo darbo stažo priklauso kasmetinių atostogų trukmė, išeitinių išmokų dydis ir pan. Tai yra nepagrįsta nesąžininga ir neteisinga, kada darbuotojams, kurie darbo laiku nevykdo darbo funkcijų, o vykdo rinkimų agitaciją, yra taikomos visos teisinės pasekmės, susijusios su darbo santykiais taip, tarsi jie įprastai vykdytų darbines funkcijas.

 

Pasiūlymas

1. Papildyti Konstitucinio įstatymo projektu numatomo patvirtinti Rinkimų kodekso 102 straipsnį nauja 3 dalimi:

„3. Valstybės, savivaldybės ir Europos Sąjungos institucijų, įstaigų ar organizacijų arba organų, taip pat verslo, komercijos bei kitų privačių įstaigų ar įmonių darbuotojams draudžiama vykdyti rinkimų agitaciją tose institucijose, įstaigose, organizacijose arba organuose ar įmonėse nustatytu oficialiu darbo laiku, išskyrus atvejus, kai rinkimų agitacija vykdoma darbuotojų atostogų metu.

2. Buvusią 102 straipsnio 3 dalį laikyti 4 dalimi.

 

 

Seimo narys                                                                                        Laurynas Kasčiūnas