PASIŪLYMAS

DĖL Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 pakeitimo įstatymo projektO nR. XIIIP-443(2)

 

2017-05-03

Vilnius

 

Eil. Nr.

Siūloma keisti

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

p.

1

7

 

 

Argumentai:

Lietuvos Respublikos įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 pakeitimo įstatymo projektu (toliau – įstatymo projektas) yra perkeliamos 2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2014/66/ES dėl bendrovės viduje perkeliamų trečiųjų šalių piliečių atvykimo ir apsigyvenimo sąlygų nuostatos, kurios taip pat numato valstybėms narėms maksimalų terminą, per kurį turėtų būti išnagrinėtas asmens prašymas suteikti jam leidimą gyventi valstybėje narėje – ne vėliau kaip per 90 dienų.

Pirminiame Lietuvos Respublikos Vyriausybės parengtame Įstatymo projekto variante buvo siūloma numatyti, kad užsieniečio, kuris perkeliamas bendrovės viduje, ir jo šeimos nario prašymas išduoti ir pakeisti leidimą gyventi Lietuvos Respublikoje, turi būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 3 mėnesius nuo prašymo pateikimo atitinkamoje institucijoje dienos. Vyriausybė, atsižvelgusi į prašymams išnagrinėti taikomas procedūras, realias galimybes ir pajėgumus, buvo pasirinkusi numatyti maksimaliai Direktyvoje leidžiamą prašymų nagrinėjimo terminą (taikant skubos tvarką prašymas turėtų būti išnagrinėtas ne vėliau kaip per 1,5 mėn.).

 Kartu atkreiptinas dėmesys, kad Įstatymo 4 straipsnio 2 dalyje yra numatyta pareiga valstybės institucijoms – Valstybės saugumo departamentui, Policijos departamentui, Valstybės sienos apsaugos departamentui – atlikti užsieniečio keliamos grėsmės valstybės saugumui, viešajai tvarkai ar visuomenei vertinimą. Bendras tokių išvadų pateikimo terminas – 28 dienos. Nustačius triskart trumpesnius terminus, kaip kad siūloma patobulintame Įstatymo projekte – vieną mėnesį, o tokiu atveju dar ir pritaikius prašymo nagrinėjimo skubos tvarka procedūrą, tokie prašymai turės būti išnagrinėti ne ilgiau kaip per 2 savaites. Pažymėtina, kad ir už valstybės saugumą atsakingos institucijos savo išvadas turės pateikti ženkliai greičiau. Kyla pagrįstų abejonių dėl kokybės ir pajėgumų tokioms išvadoms pateikti, todėl siūloma grįžti prie pradinio Vyriausybės teikto varianto, numatant tokį prašymų nagrinėjimo terminą, kuris maksimaliai leidžiamas ir Direktyvoje – iki 90 dienų, atitinkamai  Įstatymo projekte siūlytina numatyti – ne vėliau kaip per 3 mėnesius.

Be to, formuluotė „ne vėliau kaip“ nereiškia, kad prašymai bus nagrinėjami 3 mėnesius. Pažymėtina, kad Įstatymo 341 straipsnyje yra numatyta prašymų nagrinėjimo skubos tvarka procedūra, todėl užsieniečio, kuris perkeliamas bendrovės viduje, ir jo šeimos narių prašymai galės būti išnagrinėti pritaikius šią procedūrą – ne vėliau kaip per 1,5 mėnesio.

 

 

Pasiūlymas:

Pakeisti patobulinto Įstatymo projekto 7 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

7 straipsnis. 33 straipsnio pakeitimas

1. Pakeisti 33 straipsnio 1 dalies 1 punktą ir jį išdėstyti taip:

„1) dėl leidimo laikinai gyventi išdavimo, išskyrus šios dalies 11, 12, 2 ir 3 punktuose numatytus atvejus, – ne vėliau kaip per 4 mėnesius nuo prašymo pateikimo atitinkamoje institucijoje dienos;“.

2. Papildyti 33 straipsnio 1 dalį 11 punktu:

„11) dėl leidimo laikinai gyventi išdavimo – ne vėliau kaip per vieną mėnesį 3 mėnesius nuo prašymo pateikimo atitinkamoje institucijoje dienos:

a) kai užsienietis yra perkeliamas įmonės viduje ir yra šio Įstatymo 442 straipsnio 1 dalies 1 ar 2 punkte nurodytas atvejis šio Įstatymo 40 straipsnio 1 dalies 42 punkte nustatytu pagrindu

b) šio punkto a papunktyje nurodyto užsieniečio šeimos nariui;“.

3. Papildyti 33 straipsnio 1 dalį 12 punktu:

„12) dėl leidimo laikinai gyventi išdavimo – ne vėliau kaip per tris mėnesius nuo prašymo pateikimo atitinkamoje institucijoje dienos:

a) kai užsienietis yra perkeliamas įmonės viduje ir yra šio Įstatymo 442 straipsnio 1 dalies 3 punkte nurodytas atvejis; 

b) šio punkto a papunktyje nurodyto užsieniečio šeimos nariui.“.

 

 

 

Teikia

Seimo nariai   

 

Audronius Ažubalis   

Laurynas Kasčiūnas