Projekto

 lyginamasis variantas

 

 

Lietuvos Respublikos

CIVILINIO kodekso 6.929 straipsniO paKEITIMO

 Įstatymas

 

2014 m.                                  d. Nr.

Vilnius

 

 

 

 

 

 

 

1 straipsnis. 6.929 straipsnio pakeitimas

Pakeisti 6.929 straipsnį ir jį išdėstyti taip:

               „6.929 straipsnis. Atsiskaitymas Atsiskaitymai ir kiti mokėjimai grynaisiais ir negrynaisiais pinigais
               1. Atsiskaitymai dalyvaujant fiziniams asmenims, kurie nesiverčia ūkine komercine veikla, gali būti atliekami grynaisiais pinigais, neribojant sumos, arba negrynaisiais pinigais.
               2. Atsiskaitymai tarp juridinių asmenų, taip pat atsiskaitymai dalyvaujant fiziniams asmenims, užsiimantiems ūkine komercine veikla, vykdomi negrynaisiais pinigais, o įstatymų nustatytais atvejais ir tvarka - ir grynaisiais pinigais.
               1. Atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorį ir (ar) su juo susijusius sandorius tarp asmenų grynaisiais pinigais gali būti atliekami, jeigu jie neviršija penkiolikos tūkstančių eurų arba juos atitinkančios sumos valiuta, kai tarpusavyje atsiskaito fiziniai asmenys, nesiverčiantys komercine ar ūkine veikla, arba penkių tūkstančių eurų arba juos atitinkančios sumos valiuta, kai bent viena tarpusavyje atsiskaitančia šalimi yra juridinis asmuo arba fizinis asmuo, besiverčiantis komercine ar ūkine veikla. Bendra dalimis atliktų atsiskaitymų, taip pat bet kokių kitų mokėjimų pagal sandorį ir (ar) su juo susijusius sandorius suma grynaisiais pinigais negali viršyti atitinkamai penkiolikos tūkstančių eurų ar penkių tūkstančių eurų arba juos atitinkančios sumos valiuta. 
               3. Atsiskaitymas 2. Atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorį ir (ar) su juo susijusius sandorius tarp asmenų negrynaisiais pinigais atliekamas atliekami per bankus, kuriuose yra atidarytos atitinkamos sąskaitos, taip pat per kitus įstatymu nustatytus mokėjimo paslaugų teikėjus, jeigu ko kita nenustatyta įstatyme arba ko neriboja naudojamos atsiskaitymų formos tik nustačius kliento tapatybę, jeigu kituose įstatymuose nėra nustatyta kitaip. Taip pat minėtosios įstaigos gali atsiskaitymams, taip pat bet kokiam kitam mokėjimui pagal sandorį ir (ar) su juo susijusius sandorius tarp asmenų priimti ir išmokėti grynuosius pinigus neribojant sumos, tik nustačius kliento tapatybę, jeigu kituose įstatymuose nėra nustatyta kitaip. 
               3. Įstatymuose gali būti nustatyti atvejai, kai atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorį ir (ar) su juo susijusius sandorius tarp asmenų turi būti atliekami tik negrynaisiais pinigais arba grynųjų pinigų sumomis, mažesnėmis nei nustatyta šio straipsnio 1 dalyje. 
               4. Šio straipsnio 1 dalies nuostatos netaikomos tais atvejais, kai atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai pagal sandorį ir (ar) su juo susijusius sandorius tarp asmenų negrynaisiais pinigais negali įvykti dėl to, kad šių atsiskaitymų ar mokėjimų vietoje mokėjimo paslaugų teikėjai neteikia paslaugų, o pagal faktines aplinkybes pagal sandorį yra būtina atsiskaityti nedelsiant, taip pat dėl kitų objektyvių priežasčių, jeigu apie tai Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka informuojama kompetentinga valstybės institucija. 

               5. Atsiskaitymai, taip pat bet kokie kiti mokėjimai negrynaisiais pinigais atliekami per mokėjimo paslaugų teikėjus, kuriuose yra atidarytos atitinkamos sąskaitos, jeigu ko kita nenustatyta įstatyme arba ko neriboja naudojamos atsiskaitymų formos.

                         4. 6. Atsiskaitymus čekiais ir vekseliais atitinkamai reglamentuoja čekių ir vekselių įstatymai”.

2   straipsnis. Įstatymo įsigaliojimas ir įgyvendinimas 

1. Šis įstatymas, išskyrus šio straipsnio 2 dalį, įsigalioja 2015 m. sausio 1 d.

2. Lietuvos Respublikos Vyriausybė ar jos įgaliota institucija iki šio įstatymo įsigaliojimo priima šio įstatymo įgyvendinamuosius teisės aktus.

3. Iki šio įstatymo įsigaliojimo pagal sudarytus sandorius pradėti, bet nebaigti atsiskaitymai grynaisiais pinigais baigiami pagal teisės normas, galiojusias iki šio įstatymo įsigaliojimo.

 

 

Skelbiu šį Lietuvos Respublikos Seimo priimtą įstatymą.

 

                      Respublikos Prezidentas