EUROPOS TEISĖS DEPARTAMENTAS

PRIE LIETUVOS RESPUBLIKOS TEISINGUMO MINISTERIJOS

 

Biudžetinė įstaiga, Vilniaus g. 23-7A, LT-01402 Vilnius, tel. 8 706 63 687, faks. 8 706 63 679,

el. p. [email protected]. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188600362

 

 

  2017-11-

Nr.

 

Į 2017-10-31

Nr. S-2017-9724

 

 

 

Lietuvos Respublikos Seimui

 

 

 

 

 

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS PAGALBINIO APVAISINIMO ĮSTATYMO NR. XII‑2608 3, 5, 7, 10 STRAIPSNIŲ PAKEITIMO IR ĮSTATYMO PAPILDYMO 15(1) STRAIPSNIU ĮSTATYMO PROJEKTO NR. XIIIP‑1277

 

Išnagrinėję Lietuvos Respublikos pagalbinio apvaisinimo įstatymo Nr. XII-2608 3, 5, 7, 10 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 15(1) straipsniu įstatymo projekto Nr. XIIIP-1277 (toliau – Projektas), teikiame šias pastabas.

1.  Projekto 5 straipsniu įstatymas papildomas 151 straipsniu, kurio pirmoje dalyje įtvirtinama, be kita ko, kad onkologinėmis ligomis sergančių asmenų iki 40 metų vaisingumo išsaugojimo išlaidos šio įstatymo 4 straipsnyje nurodytiems asmenims kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto arba valstybės biudžeto lėšų sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka. Pažymime, kad Projekto aiškinamajame rašte nepateikti jokie argumentai, medicininiai paaiškinimai, kodėl yra siūloma onkologinėmis ligomis sergantiems asmenims tik iki 40 metų kompensuoti vaisingumo išsaugojimo išlaidas. Mūsų nuomone, tokia nuostata yra diskriminuojanti. Be to, iš keičiamos nuostatos taip pat matyti, kad onkologinėmis ligomis nesergantiems asmenims visos būtinos nevaisingumo gydymo išlaidos kompensuojamos nepriklausomai nuo tokių asmenų amžiaus.  

Pažymime, kad Lietuvos Respublikos Konstitucijos 29 straipsnyje yra įtvirtintas visų asmenų lygybės įstatymui, teismui ir kitoms valstybės institucijoms ar pareigūnams principas. Konstitucinis Teismas yra pažymėjęs, kad šio principo „<...> turi būti laikomasi ir leidžiant įstatymus, ir juos taikant, ir vykdant teisingumą. Šis principas įpareigoja vienodus faktus teisiškai vertinti vienodai ir draudžia iš esmės tokius pačius faktus savavališkai vertinti skirtingai. <...> konstitucinis visų asmenų lygybės įstatymui principas pažeidžiamas, kai tam tikra grupė asmenų, kuriems yra skiriama teisės norma, palyginti su kitais tos pačios normos adresatais, yra kitaip traktuojama, nors tarp tų grupių nėra tokio pobūdžio ir tokios apimties skirtumų, kad toks nevienodas traktavimas būtų objektyviai pateisintinas“ (Pavyzdžiui, Konstitucinio Teismo 1996‑11-20, 1996‑01-24, 2000-05-08, 2000-12-06 nutarimai).

Be to, Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos 14 straipsnyje įtvirtinta, kad naudojimasis šios Konvencijos pripažintomis teisėmis ir laisvėmis turi būti garantuojamas be jokios diskriminacijos dėl lyties, rasės, odos spalvos, kalbos, religijos, politinių ir kitokių įsitikinimų, nacionalinės ar socialinės kilmės, priklausymo tautinei mažumai, nuosavybės, gimimo ar kitokio statuso. ES Pagrindinių teisių chartijos 21 straipsnyje aiškiai nurodyta, kad  draudžiama bet kokia diskriminacija, inter alia, dėl amžiaus.

Todėl manome, kad nuostatos dėl konkretaus amžiaus turėtų būti atsisakoma arba turėtų būti pateikti pagrįsti ir išsamūs paaiškinimai, kodėl onkologinėmis ligomis sergančių asmenų vaisingumo išsaugojimo išlaidų kompensavimas yra pateisinamas tik iki 40 metų.

2.  Projekto 5 straipsniu įstatymas papildomas 151 straipsniu, kurio antroje dalyje siekiama nustatyti, kad už paimtas lytines ląsteles lytinių ląstelių donorams yra atlyginama iš valstybės biudžeto. Mūsų nuomone, toks atlyginimas (kompensacija) neturėtų viršyti lytinių ląstelių donorų patirtų faktinių išlaidų. Be to, atkreipiame dėmesį, kad keičiamo įstatymo 3 straipsnio 6 dalyje aiškiai numatyta, jog lytinės ląstelės ir embrionai negali būti komercinių sandorių objektu. Dėl šių priežasčių siūlome nuostatą tikslinti nustatant, kad už paimtas lytines ląsteles lytinių ląstelių donorams yra atlyginama suma, neviršijanti jų patirtų faktinių išlaidų.  

 

 

 

 

 

 

 

 

Generalinio direktoriaus pavaduotoja                                                                      Rūta Krasuckaitė

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gintarė Taluntytė, tel. 8 70663 699, el. p. [email protected]