PASIŪLYMAS

DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS

CIVILINIO KODEKSO 4.84 STRAIPSNIO PAKEITIMO įstatymo projekto NR. XIVP-228(3)

2022-06-23

Vilnius

 

Eil. Nr.

Pasiūlymo turinys

str.

str. d.

 

1.

1

3

Argumentai:

 

Pasiūlymu siekiama, kad bendrojo naudojimo objektų administratorių vykdomi pirkimai būtų analogiški kaip yra perkamos paslaugos ir darbai daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) atvejais.

Būtent LR Vyriausybės 2009-12-16 d. nutarime Nr. 1725, kuriuo patvirtintas „Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) teikimo ir daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) projektų įgyvendinimo priežiūros taisyklių patvirtinimo ir daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projektui įgyvendinti skirto kaupiamojo įnašo ir (ar) kitų įmokų didžiausios mėnesinės įmokos nustatymas“, 2.5. punkte nustatyti reikalavimai darbų ir paslaugų pirkimui.

Pasiūlyme išdėstomi analogiški reikalavimai, numatant administratoriams pirkimus vykdyti per centrinės perkančiosios organizacijos valdomas ir administruojamas sistemas, tačiau nustatomos ir protingos išimtys kada administratoriai turi teisę nepirkti darbų per CPO.

Teikiamo pasiūlymo argumentacija yra susijusi su tuo, kad atnaujinimo (modernizavimo) darbai ir paslaugos finansuojamos iš valstybės lėšų, o nustatyti reikalavimai tokiems pirkimams tinkamai užtikrina valstybės lėšų panaudojimą bei skaidrumą, todėl naudojant privačias kitų asmenų lėšas galima pagrįstai taikyti jau kituose teisės aktuose nustatytus reikalavimus atnaujinimo (modernizavimo) darbų ir paslaugų pirkimuose. 

Pasiūlymas užtikrina siekiamus LR CK 4.84 str. projekto rengėjų tikslus – skaidrumo užtikrinimą bei mažesnes kainas vartotojams.

Teikiamas pasiūlymas leis administratoriams užtikrinti skaidrius pirkimus, atrenkant rangovus ir pasiūlant vartotojams geriausias kainas.

 

Pasiūlymas:

 

Pakeisti projekto 1 straipsnio 3 dalį ir ją išdėstyti taip:

3. Pakeisti 4.84 straipsnio 8 dalį ir ją išdėstyti taip: 

„8. Bendrojo naudojimo objektų administratoriai administruoja bendrojo naudojimo objektus pagal Vyriausybės patvirtintus nuostatus. Bendrojo naudojimo objektų administratorius, kuris yra perkančioji organizacija, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatyme, su administruojamu namu susijusias paslaugas, prekes ir darbus perka vadovaudamasis šiuo įstatymu. Bendrojo naudojimo objektų administratorius, kuris nėra perkančioji organizacija, pirkimus atlieka vadovaudamasis Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka, naudodamasis Vyriausybės įsteigtos centrinės perkančiosios organizacijos valdomomis ir administruojamomis informacinėmis sistemomis. Nepavykus šių paslaugų ar darbų įsigyti per centrinės perkančiosios organizacijos valdomas ir administruojamas elektronines pirkimų sistemas, arba, kai šiose elektroninėse pirkimų sistemose siūlomos įsigyti paslaugos, darbai, prekės neatitinka pirkimus vykdančio administratoriaus poreikių, dėl kurių paslaugos, darbai arba prekės gali būti neįsigytos, arba, kai administratorius paslaugas, darbus arba prekes gali įsigyti efektyvesniu būdu, racionaliai naudodamas savininkų lėšas, šios paslaugos, darbai arba prekės perkami LR Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos nustatyta tvarka. Sprendimą dėl paslaugų, darbų arba prekių pirkimo vykdymo ne per centrinės perkančiosios organizacijos administruojamas ir valdomas elektronines pirkimų sistemas pirkimus vykdantis administratorius, prieš vykdydamas paslaugų, darbų, prekių pirkimus, privalo teisės aktų nustatyta tvarka apie tai informuoti butų ir kitų patalpų savininkus. Pirkti kitu būdu taip pat leidžiama, kai nėra galimybės paslaugų, prekių ir darbų įsigyti naudojantis šiomis sistemomis, taip pat kai namo bendrojo naudojimo objektų gedimų, defektų šalinimo, avarijų lokalizavimo darbus administratorius privalo organizuoti nedelsiant, kad būtų išvengta pavojaus žmonių gyvybei, sveikatai ar aplinkai, arba galimi dideli materialiniai nuostoliai. Perkant kitu būdu, bendrojo naudojimo objektų administratoriui draudžiama pirkti iš ūkio subjektų, kurie su juo sudaro susijusių ūkio subjektų grupę, kaip tai apibrėžta Konkurencijos įstatyme. Butų ir kitų patalpų savininkai gali priimti sprendimą netaikyti šio draudimo. Šis draudimas taip pat netaikomas, kai susiję ūkio subjektai pateikia mažiausios kainos arba didžiausio ekonominio naudingumo pasiūlymą. Butų ir kitų patalpų savininkai neprivalo apmokėti išlaidų, kurias bendrojo naudojimo objektų administratorius patyrė pažeisdamas šį draudimą, taip pat gali priimti sprendimą netaikyti šioje dalyje nurodyto reikalavimo pirkti naudojantis Vyriausybės įsteigtos centrinės perkančiosios organizacijos valdomomis ir administruojamomis informacinėmis sistemomis.“

 

Teikia

 

Seimo narys                                                                   Kęstutis Mažeika