2014-R95-I-16082


 

 

TAIS

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos

 

Biudžetinė įstaiga, Konstitucijos pr. 12,  LT-09308 Vilnius,

tel.  (8 5)  272 4864, faks.  (8 5)  272 3641, el. p.  [email protected],  informacija telefonu 1883.

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 191630223

 

Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai

A. Vivulskio g. 11, 03610 Vilnius

 

2014-04-       Nr. (1.59E) I-

Į 2014-03-25   Nr. (12.1-54) SD-2072

 

 

Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo "Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimo Nr. 1118 "Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo" pakeitimo" projekto

 


 

Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Fondo valdyba) susipažino su Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. rugsėjo 2 d. nutarimo Nr. 1118 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projektu (toliau – Nutarimo projektas) ir dėstomu nauja redakcija Nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo ir apskaitos nuostatų projektu (toliau – Nuostatų projektas). Pastabų dėl Nutarimo projekto neturime. Dėl Nuostatų projekto teikiame šias pastabas bei pasiūlymus:

1.    Nuostatų projekto 7 punkte žodį „nedelsdami“ pakeisti žodžiu „nedelsdamas“.

2.    Nuostatų projekto 8 punkte po žodžių „(Nuostatų 1 priedas)“ reikalingas kablelis.

3.     Nuostatų projekto 13 punkte nurodyta, kad įvykio darbe tyrime gali dalyvauti nukentėjęs darbuotojas arba jo įgaliotas asmuo. Tuo tarpu šiuo metu derinamo Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. balandžio 28 d. nutarimo Nr. 487 „Dėl Profesinių ligų tyrimo ir apskaitos nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo“ projekto 13 punkte nurodyta, kad profesinės ligos tyrime be darbuotojo ar jo įgalioto asmens taip pat gali dalyvauti šeimos atstovas, t. y. darbuotojo tėvas, motina, vaikas, brolis, sesuo, sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo asmuo bendrai gyvena neįregistravęs santuokos. Todėl, Fondo valdybos nuomone, pagal analogiją įvykio darbe tyrime taip pat galėtų dalyvauti ir šeimos atstovas. Manome, kad ypatingai tai svarbu lengvų nelaimingų atsitikimų darbe atveju, kuriuos darbdaviai yra suinteresuoti nuslėpti, o darbuotojai, kaip silpnesnioji teisinio santykio šalis, linkę nekonfliktuoti su darbdaviais ir dėl to iš viso atsisakyti įvykio darbe registravimo. Taip pat tai būtų aktualu, kai nukentėjęs darbuotojas yra labai sunkiai sužalotas ir dėl to tinkamai įgalioti kitą asmenį yra neįmanoma, todėl Nuostatų projekto 13 punktą siūlome išdėstyti taip (lyginamasis variantas):

„13. Įvykį darbe, išskyrus tiriamą Valstybinės darbo inspekcijos, nelaimingą atsitikimą pakeliui į darbą ar iš darbo tiria darbdavio įsakymu ar kitu tvarkomuoju dokumentu patvirtinta dvišalė komisija, sudaryta iš darbdavio atstovo (-ų), kurį (-iuos) skiria darbdavys, ir darbuotojų atstovo (-ų) saugai ir sveikatai, išrinkto (-ų) Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme nustatyta tvarka. Atliekant tyrimą gali dalyvauti nukentėjęs darbuotojas arba ir (ar) jo įgaliotas asmuo ar jo tėvas, motina, vaikas, brolis, sesuo, asmens sutuoktinis arba asmuo, su kuriuo asmuo bendrai gyvena neįregistravęs santuokos (toliau – šeimos atstovas).

4.    Nepriklausomai nuo to, jog Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmokų nuostatų, patvirtintų Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2004 m. kovo 22 d. nutarimu Nr. 309 „Dėl Nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialinio draudimo išmokų nuostatų patvirtinimo“, 21 punkte nurodyta, kad nelaimingų atsitikimų darbe pripažinimo draudiminiais/nedraudiminiais klausimus nagrinėja Fondo valdybos teritorinis skyrius, užregistravęs draudėju įmonę, įstaigą ar organizaciją, kurioje dirba (dirbo) nukentėjusysis, tačiau Fondo valdybos nuomone įvykio tyrime gali dalyvauti bet kurio Fondo valdybos teritorinio skyriaus atstovas, todėl siūlome Nuostatų projekto 16 punkte po žodžių „(toliau – Fondo valdybos teritorinis skyrius)“ išbraukti žodžius „kuriame darbuotojas apdraustas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu“. Šio punkto antrame sakinyje vietoje žodžio „skyrius“ turi būti žodis „skyriaus“. Taip pat siūlome institucijos pavadinime „Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinis skyrius“ išbraukti žodžius „prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos“, ir taip šią nuostatą suderinti su Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo 2 straipsnio 9 dalimi ir Nuostatų projekto 16 punktą išdėstyti taip (lyginamasis variantas):

„16. Tiriant šių Nuostatų 14 ir 15 punktuose nurodytus įvykius, tyrime gali dalyvauti Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teritorinio skyriaus (toliau – Fondo valdybos teritorinis skyrius) kuriame darbuotojas apdraustas nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų socialiniu draudimu, atstovas, mokymo įstaigos atstovas, nukentėjęs darbuotojas arba ir (ar) jo įgaliotas asmuo ar šeimos atstovas. Jeigu darbdavio, darbuotojų, Fondo valdybos teritorinio skyrius skyriaus atstovai ar nukentėjęs darbuotojas arba jo įgaliotas asmuo nedalyvauja atliekant tyrimą, Valstybinės darbo inspekcijos inspektorius (-iai) įvykį tiria be jų.“

5.    Nuostatų projekto 18 punkto antrame sakinyje vietoje žodžio „skyrius“ turi būti žodis „skyriaus“.

6.    Nuostatų projekto 23 punkte vietoje „9 ir 12 punktuose“ turi būti „9 ir 11 punktuose“.

7.    Atkreipiame dėmesį, kad Nuostatų projekto 38 ir 39 punktuose yra numatyta, kad duomenys apie alkoholio kiekį (promilėmis), narkotinių, psichiką veikiančių medžiagų kiekį nukentėjusio darbuotojo kraujyje ir biologinėse terpėse yra pateikiami tik dėl įvykių darbe. Fondo valdybos nuomone, minėti duomenys privalomi ir nelaimingų atsitikimų pakeliui į darbą ar iš darbo išsamiam ištyrimui, todėl Nuostatų projekto 38 ir 39 punktuose po žodžių „įvykio darbe“ siūlome įrašyti žodžius „nelaimingo atsitikimo pakeliui į darbą ar iš darbo“, o Nuostatų projekto 39 punkte dviejose vietose po žodžių „Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus“ įrašyti žodžius „ar darbdavio“ ir Nuostatų projekto 38 ir 39 punktus išdėstyti taip (lyginamasis variantas):

„38. Asmens sveikatos priežiūros įstaiga Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus ar darbdavio rašytiniu prašymu pateikia duomenis apie alkoholio kiekį (promilėmis), narkotinių, psichiką veikiančių medžiagų kiekį nukentėjusio dėl įvykio darbe, nelaimingo atsitikimo pakeliui į darbą ar iš darbo darbuotojo kraujyje ir biologinėse terpėse.

39. Įvykio darbe, nelaimingo atsitikimo pakeliui į darbą ar iš darbo, dėl kurio darbuojas mirė, atveju, jei dėl šio įvykio pradedamas ikiteisminis tyrimas, informaciją apie nukentėjusio darbuotojo mirties priežastį, duomenis apie alkoholio kiekį (promilėmis), narkotinių, psichiką veikiančių medžiagų kiekį kraujyje Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus ar darbdavio rašytiniu prašymu ir prokuroro sutikimu pateikia įvykį tirianti ikiteisminio tyrimo institucija. Jei ikiteisminis tyrimas dėl įvykio nepradedamas, analogiškus duomenis Valstybinės darbo inspekcijos teritorinio skyriaus ar darbdavio rašytiniu prašymu pateikia atitinkama asmens sveikatos priežiūros įstaiga ar teismo medicinos ekspertai.“

8.    Nuostatų projekto 42 punkte siūlome vietoje žodžių „ir/ar“ palikti tik žodį „ir“ bei po žodžių „darbo užmokestis“ įrašyti žodžius „taip pat dirbant tarnybinių komandiruočių laiku, t. y. vykdant darbdavio užduotį paskirties vietoje“.

 

Direktorius                                                                    Mindaugas Sinkevičius


 

      

 

 

 

Justina Demšytė, tel. (8 5)  272 3166, el. p. [email protected]

Daiva Korsakienė, tel. (8 5)  272 3166, el. p. [email protected]

Živilė Karčiauskienė, tel. (8 5)  272 4457, el. p. [email protected]